Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Garanti Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008

 bubalus, on 13th July 2011, 12:30, said:

multumesc pentru info
in conditiile astea sunt cam cei mai ieftini de pe piata.... in ceea ce priveste conturi, depozite, carduri, IB....  la credite nu stiu si nici nu ma intereseaza...

sunt Turci, curios cum stau in conditiile unei prabusiri a Euro / USD

Mai sunt oferte bune de cont curent/ card de debit/ internet banking si la Citibank si Intesa Sanpaolo.

#38
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008

 bubalus, on 13th July 2011, 08:04, said:

Ms Mufa,
costurile la conturi si depozite le gasisem si eu pe site...lipsa  de informatii insa e mai evidenta in ceea ce priveste IB.
deci in afara de 1 ron/tranzactie pentru transferurule catre conturile alto banci nu se mai plateste nimic pentru IB? nu e vre-un abonament lunar, activare? majorittea bancilor au 2-3 lei / abonament lunar si 50 e lei activare....


comisoanele pt persoane fizice:
- taxa accesare serviciu internet banking 5RON - se achita o data
- nu se retine garantie
- nu se plateste administrare lunara
- pt transferuri interbancare indiferent de suma pana la sfarsitul lui iulie este 1 ron/tranzactie dupa 1 august 2 lei/ tranzactie  :notangel:
- transferuri in valuta 50 lei fix indiferent de suma  exhivalentul a 100,000 ron/zi)
- cont curent 1,5 lei pe luna administrare
- card de debit Maestro fara nicio taxa, marele avantaj este ca poti ridica numerar de la bancomatul oricarei banci

#39
lorenus20

lorenus20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.07.2011
a facut cineva recent vreun credit de nevoi personale la ei?ce suma ati luat si la ce salar?pe cat timp? :rolleyes:

#40
tramonix

tramonix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.05.2007

 lorenus20, on 30th August 2011, 23:33, said:

a facut cineva recent vreun credit de nevoi personale la ei?ce suma ati luat si la ce salar?pe cat timp? :rolleyes:
Lorenus20, daca ai ceva noutati (ai accesat vreun credit?), anunta-ma si pe mine cum stai...am depus si eu cerere de creditare si astept...vreau sa stiu cat dureaza aprobarea dosarului si in cat timp ai banii...

#41
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
am incercat si eu astazi sa imi fac un card maestro la ei, dar cica nu se mai poate din cauza sistemului

#42
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008
Cred ca migreaza pe un alt produs.

 Eagle Raider, on 19th November 2011, 03:13, said:

am incercat si eu astazi sa imi fac un card maestro la ei, dar cica nu se mai poate din cauza sistemului


#43
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
poi tocmai acum cand pe internet sunt destule avantaje daca ai un astfel de card?

#44
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Probabil in curand va ajunge la fel de scump ca un card de credit :))

#45
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006
Am intrat in 2012 si am primit neplacuta surpriza de a vedea ca baietii de la Garanti au bagat comisioane la servicii care le aveai gratis. link:
http://www.garantiba...comisioane.html
Dupa ce multi ani au oferit gratuitati cum mai rar vedeai,acu au schimbat foaia.
Am o mare mare nemultumire fata de Garanti.
Bancomate haotice,in institutii,esti conditionat de program,daca nu search pe google o sucursala.
Sunt pus si in situatii aiurea:
caz concret. miercuri in toiul viscolului aveam nevoie de bani de la Garanti, in zona unirii,dau pe net de pe smartphone si mi spune institutul bancar roman.caut prin spate pe la unirea,undeva in spatele tribunalului,cand ajung acolo se uita jandarmii la mine,ma pun sa scot telefoanele,ceasul,sa desfac geanta ca la tribunal.control corporal.
ca sa ce? sa merg 5m si sa scot o suma X de bani.
E chiar frustrant.Cat e piata unirii de mare,nu gasesti un loc sa pui o agentie,sau un bancomat stradal.
Locatii exotice: rin grand hotel-vitan barzesti sau valea cascadelor,la calea ferata industriala.
E normal asa?
Sa nu mai spun de bancomatele din magazinele Vodafone,stai in aglomeratie,cel putin pe Magheru,la Scala e super aglomerat.
S-a inchis magazinul Vodafone,cauta bancomat prin Bucuresti..Acu cu noua lista de comisioane,chiar ma intereseaza sa am unul la indemana.
Cand era comision 0 la orice bancomat,nu era problema.
Nu se poate macar in centrele comerciale sa fie cate un bancomat.

Edited by huafa, 27 January 2012 - 21:04.


#46
macsfx

macsfx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 30.11.2005
huafa: introducerea comisioanelor precum si imposibilitatea de a efectua plati online nationale (nu sunt inrolati in 3D Secure) precum si internationale (Amazon, PayPal) m-au determinat si pe mine sa plec de la ei. Plus impertinenta celor din call center: "cunoastem problema, nu stim cand sau daca se va rezolva". Asta-i raspuns pentru in client? M-am reorientat rapid catre taramuri mai permisive : :)

#47
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 macsfx, on 27th January 2012, 23:49, said:

huafa: introducerea comisioanelor precum si imposibilitatea de a efectua plati online nationale (nu sunt inrolati in 3D Secure) precum si internationale (Amazon, PayPal) m-au determinat si pe mine sa plec de la ei. Plus impertinenta celor din call center: "cunoastem problema, nu stim cand sau daca se va rezolva". Asta-i raspuns pentru in client? M-am reorientat rapid catre taramuri mai permisive : :)
Se poate plati online national,eu am cumparat bilete de la Blue Air de pe site lor, cu cardul Garanti Maestro.
Am avut BRD,ING si Garanti. Am renuntat la primele 2 din cauza comisioanelor mari,surprinzator la Garanti platesc mai putin.
La RC nu am apelat.in schimb mi-am facut cardul la Agentia Sun Plaza,si mai sictirite angajate nu am vazut. Frate!! Trebuie sa le tragi de limba pentru informatii.
Am apelat si la agentia de la 13 septembie-panduri,foarte cumsecade angajatii.
Pacat ca nu am apelat acolo cu cardul.

#48
mgf

mgf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.08.2005
A fost o banca foarte ieftina (dpdv al costurilor). Acum este o banca ieftina.
Dar sa nu va asteptati ca nivelul serviciilor (mai ales al angajatilor) sa nu fie direct proportional cu nivelul costurilor.
De exemplu eu ma chinui de 50 de zile sa-mi recuperez niste bani care mi-au fost luati din greseala la o plata cu cardul :(
Inca astept....

#49
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Normal ca nu mai au servicii gratuite ..Ei pana acum au mers in pierdere , acum vor sa ajunga si ei sa vada  cum arata profitul .

Voi chiar credeti ca servicii gratuite se pot gasi la vreun prestator de servicii ? (baga zero comisioane ca sa atraga multi clienti si la un moment dat se sparge buba ) .

Ca sa atraga clienti au bagat zero comisioane la ATM-ul oricarei banci , multi s-au dus la Garanti . Acum cand s-au introdus comisioane sa vedem ce fac , ptr ca Garanti chiar nu are retea de ATM-URI , sunt muci la capitolul asta .

Si nu vorbim ca au "atacat" multe firme , sunt multe conventii de salarii acolo prin prisma ofertelor pe care le-a oferit Garanti in trecut  , si pentru o firma nu e chiar asa usor sa isi schimbe banca si implicit conturile . Si nici angajatorul nu accepta prea usor sa iti vireze tie salariat leafa in alta banca ptr asa vrei tu , desi legea il obliga .

#50
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Oricum sunt cei mai ieftini. Un pachet de servicii care contine cont curent, card master card si internet banking cu cifratamtic te costa 5 lei ciframaticul, atunci cand primesti tokenul, dupa care 1,5 lei/luna. Comisionul de retragere de la orice bancomat este de doar 0,5 % din suma retrasa, deci 50 bani la 1000 RON; care banca mai ofera acest comision daca scoti de la alte bancomate? De asemenea, poti consulta soldul contului direct prin telefon, iti spune un robot la orice ora, platesti doar apelul telefonic catre romtelecom (gratuit daca ai cosmote). De asemenea, multimatele lor ofera si posibilitatea de depunere numerar si lucreaza si cu bancnote de 1 leu..daca vrei poti retrage 3 lei de pe card...bancile mai furacioase de pe piata, ofera eliberari in multiplu de 10 lei, multe nu ofera servicii de depunere cash la ATM iar la comisioane se rup in figuri..deci Garanti din punctul meu de vedere ofera niste servicii la costuri foarte mici, in comparatie cu ce ne ofera celelalte banci. Un alt lucru care este de apreciat, este faptul ca internet bankingul functioneaza pe o tehnologie de la Adobe si-mi merge in Linux sau MacOS. Sunt multe banci care ofera internet banking bazat pe ActiveX, deci care te limiteaza la Internet Explorer deci trebuie sa folosesti DOAR Microsoft Windows.

Edited by meanman, 11 April 2012 - 16:36.


#51
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011

 meanman, on 11th April 2012, 17:33, said:

Comisionul de retragere de la orice bancomat este de doar 0,5 % din suma retrasa, deci 50 bani la 1000 RON
Grea matematica asta
1000 * 0.5 / 100 = 5 lei

#52
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006

 huafa, on 28th January 2012, 17:19, said:

Se poate plati online national,eu am cumparat bilete de la Blue Air de pe site lor, cu cardul Garanti Maestro.
si eu am avut probleme cu platile online cu un card garanti mastercard, am incercat sa fac 2 plati catre 2 comercianti diferiti, la primul am reusit(un site de vouchere) la al doilea nu a vrut neam(site de pariuri) asa ca ziua urmatoare am transferat prin internet banking banii in contul de la bcr, comisionul pentru transfer a fost de 1 leu

#53
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
Da scuze, am vrut sa scriu 100 lei :). Ideea este ca iesi mai ieftin decat la concurenta, asta e ideea.

#54
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007
oricum garanti ramane printre cele mai interesante banci din romania, au o multime de facilitati, iar comisoanele sunt acceptabile, chiar daca nu mai sunt gratuitatile din trecut.
la depozite sunt tot pe primele locuri, mai ofera inca peste 6,5%, prea putini ofera atat la depozite.
in plus, am bonus la real si alte magazine, am primit ca. 25 ron numai in acest an, deci practic comisionul meu e zero la cont si mai mic la extragere, facand calculul cu bonus-ul.
in fond e important cat este comisionul final minus bonusuri. aproape iesi pe zero, bineinteles...depinde de unde cumperi si ce.
daca cunoasteti o banca mai avantajoasa la comisioane...sunt mare fan. astept noutati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate