Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Garanti Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

 Eagle Raider, on 12th April 2012, 11:37, said:

si eu am avut probleme cu platile online cu un card garanti mastercard, am incercat sa fac 2 plati catre 2 comercianti diferiti, la primul am reusit(un site de vouchere) la al doilea nu a vrut neam(site de pariuri) asa ca ziua urmatoare am transferat prin internet banking banii in contul de la bcr, comisionul pentru transfer a fost de 1 leu


Nu vei reusi sa incarci nici un cont pe un site de gambling cu nici un tip de card  de la garanti  - raspunsul in call center - asa e politica bancii :))

#56
taxishop

taxishop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.02.2007

 lion06lion, on 18th April 2012, 09:28, said:

Nu vei reusi sa incarci nici un cont pe un site de gambling cu nici un tip de card  de la garanti  - raspunsul in call center - asa e politica bancii :))

asta e chiar exagerat, sa apreciezi o banca in fuctie de un site de gambling. asta e o chestie periferica...99,9% nu folosesc asa ceva. mai bine faci gambling cu o tipa in pat, atunci vei vedea garanti cu alti ochi. sincer, pierzi timpul cu gambling? eu chiar nu inteleg chestia asta...mai bine joci concret ceva, fotbal, voleybal sau alergi pur si simplu...e mult mai funny si nu costa aproape nimic...
de ex. de la garanti poti transfera bani in strainatate cu "doar" 50 de ron indiferent de suma. deci e super fata de alte banci.
eu ma refeream la comisioane, alte banci sunt mai scumpe...asta e cert. asa cum a spus cineva mai devreme. pana acum garanti era cea mai ieftina si mai convenabila banca din romania. acum e ieftina si acceptabila.
daca apare alta banca cu servicii asemanatoare si gratuitati, am schimbat, dar nu exista momentan, cel putin nu cunosc eu, de aceea, daca stiti o banca mai ieftina per total, astept informatii...

#57
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Stie cineva cat dureaza aprobarea unui bonus card, din momentul in care depun toate actele solicitate de banca si nu am niciun scoring negativ?

#58
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 lion06lion, on 18th April 2012, 09:28, said:

Nu vei reusi sa incarci nici un cont pe un site de gambling cu nici un tip de card  de la garanti  - raspunsul in call center - asa e politica bancii :))
mie nici macar nu au stiut sa imi dea o explicatie cand i-am contactat, se mirau, cu toate ca le spusesem si despre ce site era vorba

 taxishop, on 18th April 2012, 11:44, said:

asta e chiar exagerat, sa apreciezi o banca in fuctie de un site de gambling.
aprecierile le faci daca iti satisfac propriile nevoie nu crezi?

 taxishop, on 18th April 2012, 11:44, said:

asta e o chestie periferica...99,9% nu folosesc asa ceva.
crezi tu? de unde stii tu ca doar 0.01% folosesc cardul si pentru asa ceva? ai date ceva? fii sigur ca procentul este mult mai mic, iar daca tu nu folosesti nu inseamna ca altul nu foloseste, spre exemplu eu nu fac transfer international, in acest caz nu ma intereseaza care sunt comisioanele pentru acest serviciu, dar asta nu inseamna ca daca eu nu folosesc ar trebui sa fie exclus acest serviciu de catre banca...

 taxishop, on 18th April 2012, 11:44, said:

mai bine faci gambling cu o tipa in pat

mai bine faci banking cu o tipa in pat, sincer :))

#59
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

 taxishop, on 18th April 2012, 11:44, said:

asta e chiar exagerat, sa apreciezi o banca in fuctie de un site de gambling. asta e o chestie periferica...99,9% nu folosesc asa ceva. mai bine faci gambling cu o tipa in pat, atunci vei vedea garanti cu alti ochi. sincer, pierzi timpul cu gambling? eu chiar nu inteleg chestia asta...mai bine joci concret ceva, fotbal, voleybal sau alergi pur si simplu...e mult mai funny si nu costa aproape nimic...
de ex. de la garanti poti transfera bani in strainatate cu "doar" 50 de ron indiferent de suma. deci e super fata de alte banci.
eu ma refeream la comisioane, alte banci sunt mai scumpe...asta e cert. asa cum a spus cineva mai devreme. pana acum garanti era cea mai ieftina si mai convenabila banca din romania. acum e ieftina si acceptabila.
daca apare alta banca cu servicii asemanatoare si gratuitati, am schimbat, dar nu exista momentan, cel putin nu cunosc eu, de aceea, daca stiti o banca mai ieftina per total, astept informatii...

Apreciezi o societate in functie de serviciile pe care le ofera :
1. Daca eu vreau sa ma distrez  la un gambling tu ca banca nu trebuie sa imi refuzi aceasta plata . Eu iti platesc tie niste bani si am niste asteptari , daca era vorba de card de credit sa zicem ca mai era cum mai era ca erau banii lor .
2. Apreciez o banca in functie de reteaua de ATM-uri , sau e si acest lucru exagerat ?
3. Apreciez o banca prin prisma serviciilor ..ia du-te si intreaba de un incaso la ei sa vezi ce mirati te vor privi ...

Etc etc

#60
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006

 lion06lion, on 25th April 2012, 10:55, said:

Apreciezi o societate in functie de serviciile pe care le ofera :
1. Daca eu vreau sa ma distrez  la un gambling tu ca banca nu trebuie sa imi refuzi aceasta plata . Eu iti platesc tie niste bani si am niste asteptari , daca era vorba de card de credit sa zicem ca mai era cum mai era ca erau banii lor .
2. Apreciez o banca in functie de reteaua de ATM-uri , sau e si acest lucru exagerat ?
3. Apreciez o banca prin prisma serviciilor ..ia du-te si intreaba de un incaso la ei sa vezi ce mirati te vor privi ...

Etc etc

Te-ai gandit ca poate nu faci parte din targetul bancii?

1. Jocurile de noroc online,  pokere, forexuri si alte sisteme sunt vazute destul de dubios, si se ruleaza bani negrii prin ele. Cred ca o banca isi permite sa refuze clientii care au asemenea activitati, atata timp cat nu duce lipsa de clienti care nu au "aversiune la risc" asa de mare incat sa pokereasca online etc.
2. Eu primesc salariul la BRD si nu pot sa-mi mut cardul de salariu (chiar daca legea imi permite), ca asa-i politica firmei. BRD are bancomate peste tot, dar care-i avantajul? La Garanti primesc mult mai mult ptr. bani mai putini, chiar daca au cateva bancomate, deci nu mi se pare relevanta reteaua de bancomate cand bagi costuri mari si nejustificate.
3. Daca serviciile bancii sunt axate pe retail, e posibil sa nu ofere servicii mai "complexe" catre companii.

P.S. Din prisma costurilor, mi se pare cea mai buna banca la momentul actual. Uneori trebuie sa ne alegem banca si din prisma hobby-urilor/viciilor. Mie turcii mi-au facut o impresie buna.

#61
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Si tu ce ai impresia ca prin banci nu se ruleaza bani negri , ce dreq suntem copii ?

La BRD sunt costuri mari dar nah depinde ce produse alegi , ce conventie are firma ta cu banca . Daca lucrezi la o firtma mare poti sa ai zero pe linie la comsioane .  

Quote

BRD are bancomate peste tot, dar care-i avantajul?


la faza asta cred ca ai glumit si iti voi da 2 exemple rapide care imi vin acum in minte:

1. Card garantibank , astia incep sa bage comisioane la alte atm-uri decat garanti ..ce dracu faci ? O sa ai 4-5lei la fiecare retragere  - afacere . [Si crede-ma vor introduce cat de curand ptr  ca au anuntat deja ca introduc comisioane la firme mari cu care au conventii , d'apai la clienti pf obisnuiti . ]
2. Ia-ti un card american express si incearca sa scoti altceva decat atm bancpost (care fie vorba intre noi nu sunt la fel de dese ca cele de la brd dar nici atat de rare ca garanti )  sa vezi ce se intampla .

#62
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Ce o fi pe viitor o sa vedem. La momentul actual, mie Garanti imi ofera cele mai inovative produse la niste costuri avantajoase.

#63
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
opa .. Ne spui si noua ce inseamna "cele mai inovative produse " ?  Nu de alta dar zi-mi un produs inovativ cu care garanti a fost pionier pe piata bancara din RO ?  

Garanti a fost si INCA mai este o banca ieftina , drept dovada au avut pierderi in fiecare an . Acum au inceput timid sa anunte ca vor introduce comisioane , ceea ce va fi neplacut . Daca au avut pana acum costuri mai mici decat concurenta ( in nici un caz costuri avantajoase - astea nu exista :D ) vom vedea ce comisioane vor alinia .

#64
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
-WWF Bonus Card - primul card de credit cu afinitate eco din romania. Mai exista asa ceva?

- Oferta de refinantare:  pana la 36 de rate fara dobanda sau
   - 10 % discount din debitul refinantat, plus 6 luni perioada de gratie         - n-am gasit produs de refinantare mai bun la alta banca. Sti tu ceva mai avantajos?

#65
rokos

rokos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.11.2008
Atentie la depunerile la automatele de incasari ale Garanti Bank!

Sunt un detinator de Bonus Card si astazi am mers la un automat al GB pt a-mi plati datoria.

Am introdus banii in locasul special si, dupa ce i-a "inghitit" si numarat, mi-a aparut pe ecran din nou meniul principal.
In mod normal trebuia sa apara un meniu unde trebuia sa confirm suma depusa, nr de bancnote etc.
Am intrat in meniu sa verific soldul, si cu stupoare am constatat ca operatiunea nu fusese inregistrata si figuram in continuare cu datorie!!

Am sunat imediat la numarul Garanti si, dupa cateva minute de asteptare, mi-a raspuns o operatoare: m-a informat ca se mai intampla astfel de cazuri si sa stau linistit ca nu imi pierd banii.
Trebuie sa ma prezint luni la sucursala unde este amplasat bancomatul si sa completez o cerere in vederea recuperarii sumei de bani.

Nu a stiut sa-mi spuna in cat timp imi voi primi inapoi banii.
Problema este ca eu am indisponibilizat aceasta suma pt 3 zile, timp in care ma puteam folosi de ei.

Aveti idee cum se va rezolva?
A mai patit cineva asa ceva ?

#66
corneliu79

corneliu79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.05.2008
Da, mi s-a intamplat mie la Citibank, dar s-a rezolvat prompt si profesionist.

 rokos, on 27th April 2012, 22:30, said:

Atentie la depunerile la automatele de incasari ale Garanti Bank!

Sunt un detinator de Bonus Card si astazi am mers la un automat al GB pt a-mi plati datoria.

Am introdus banii in locasul special si, dupa ce i-a "inghitit" si numarat, mi-a aparut pe ecran din nou meniul principal.
In mod normal trebuia sa apara un meniu unde trebuia sa confirm suma depusa, nr de bancnote etc.
Am intrat in meniu sa verific soldul, si cu stupoare am constatat ca operatiunea nu fusese inregistrata si figuram in continuare cu datorie!!

Am sunat imediat la numarul Garanti si, dupa cateva minute de asteptare, mi-a raspuns o operatoare: m-a informat ca se mai intampla astfel de cazuri si sa stau linistit ca nu imi pierd banii.
Trebuie sa ma prezint luni la sucursala unde este amplasat bancomatul si sa completez o cerere in vederea recuperarii sumei de bani.

Nu a stiut sa-mi spuna in cat timp imi voi primi inapoi banii.
Problema este ca eu am indisponibilizat aceasta suma pt 3 zile, timp in care ma puteam folosi de ei.

Aveti idee cum se va rezolva?
A mai patit cineva asa ceva ?


#67
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 meanman, on 27th April 2012, 16:53, said:

-WWF Bonus Card - primul card de credit cu afinitate eco din romania. Mai exista asa ceva?
Ok, asta este o inovatie, dar pana la urma este doar ca sa-ti ia ochii, daca vrei sa donezi la WWF, sau ce fac ei acolo, poti face asta si singur, nu-ti trebuie un card dedicat.

Quote

- Oferta de refinantare:  pana la 36 de rate fara dobanda sau
   - 10 % discount din debitul refinantat, plus 6 luni perioada de gratie         - n-am gasit produs de refinantare mai bun la alta banca. Sti tu ceva mai avantajos?
Asta mi se pare tare interesant, este in oferta standard, sau ai negociat tu? La ce fel de credite se refera?

Probabil totusi ca sunt alte costuri suplimentare acolo, pentru ca pare ca banca vrea sa piarda bani cu astfel de oferte, daca e cazul, sunt dispus si eu sa-mi refinantez creditul.

#68
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006

 yndy, on 28th April 2012, 07:25, said:

Ok, asta este o inovatie, dar pana la urma este doar ca sa-ti ia ochii, daca vrei sa donezi la WWF, sau ce fac ei acolo, poti face asta si singur, nu-ti trebuie un card dedicat.


Asta mi se pare tare interesant, este in oferta standard, sau ai negociat tu? La ce fel de credite se refera?

Probabil totusi ca sunt alte costuri suplimentare acolo, pentru ca pare ca banca vrea sa piarda bani cu astfel de oferte, daca e cazul, sunt dispus si eu sa-mi refinantez creditul.


Daca ai vointa destula si disciplina n-ai nevoie nici de card de credit (daca ti-ai face economii in perioadele cu mai putine probleme, ai putea rula acei bani in locul liniei de credit oferita de un card de credit si dupaia sa-i pui la loc (gen credit revolving, dar cu economiile personale) - adevarul este ca putini au aceasta disciplina);) Oricum, este un pas inainte, ptr. ca iti da ideea de responsabilitate - daca ar fi sa donez cateva zeci de lei pe an, nu cred ca as putea.

Oferta respectiva este pe siteul produsului bonus card, oferta generala, nepersonalizata. Pentru refinantarea unui card de credit de la alta banca iti spun sigur ca merge (nu stiu daca se poate refinanta altceva ptr. ca nu am folosit). Costul este de 40 lei/an, cost de administrare card de credit, fara alte costuri daca respecti termenele (conform unui card de credit, perioada de gratie).

#69
rokos

rokos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.11.2008

 corneliu79, on 28th April 2012, 00:02, said:

Da, mi s-a intamplat mie la Citibank, dar s-a rezolvat prompt si profesionist.

Ok. Multumesc de raspuns!
Luni la prima ora sunt la banca si vad care sunt demersurile necesare.

#70
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

 rokos, on 29th April 2012, 20:20, said:

Ok. Multumesc de raspuns!
Luni la prima ora sunt la banca si vad care sunt demersurile necesare.
La ce atm ai patit-o?
Eu am patit alta chestie cu GB.
Mi am schimbat cardul de debit Maestro in MasterCard. Aveam vreo 50 lei bonus, care la activarea noului card nu mi-au fost transferati. Intreb casiera care mi a facut schimbarea de card si mi spune ca se vor transfera automat. A doua zi,vreau sa platesc in Real Cotroceni cu Bonusul,mi se spune ca am 0 lei bonus, sun la RC mi se spune ca transferul se va face automat,doar sa mai astept.
Dupa o saptamana sun iar la RC si intreb de bonus si de acolo stupoare: Treb sa sun, sa dau datele personale si in termen de 5 zile lucratoare bonusul mi se va transfera pe noul card :thumbdown: :thumbdown:  
Sa mi pice fata nu alta, o intreb pe aia de la RC,daca toti vorbesc aceeasi limba si sunt siguri pe ceea ce spun. Pacat ca nu le am luat numele angajatului GB Sun plaza si de la RC, le as face o reclamatie, Neseriozitate maxima de la GB.

#71
rokos

rokos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.11.2008

 huafa, on 30th April 2012, 15:45, said:

La ce atm ai patit-o?
Eu am patit alta chestie cu GB.
Mi am schimbat cardul de debit Maestro in MasterCard. Aveam vreo 50 lei bonus, care la activarea noului card nu mi-au fost transferati. Intreb casiera care mi a facut schimbarea de card si mi spune ca se vor transfera automat. A doua zi,vreau sa platesc in Real Cotroceni cu Bonusul,mi se spune ca am 0 lei bonus, sun la RC mi se spune ca transferul se va face automat,doar sa mai astept.
Dupa o saptamana sun iar la RC si intreb de bonus si de acolo stupoare: Treb sa sun, sa dau datele personale si in termen de 5 zile lucratoare bonusul mi se va transfera pe noul card :thumbdown: :thumbdown:  
Sa mi pice fata nu alta, o intreb pe aia de la RC,daca toti vorbesc aceeasi limba si sunt siguri pe ceea ce spun. Pacat ca nu le am luat numele angajatului GB Sun plaza si de la RC, le as face o reclamatie, Neseriozitate maxima de la GB.

Am patiti la ATM-ul sucursalei IASI 1 - zona Hala Centrala din Iasi.

Am fost azi la prima ora la banca, am completat un formular tipizat cu nr de inregistrare.
Mi s-a comunicat ca procedura poate dura pana la 3 zile, insa mi s-a promis ca miercuri voi avea banii in cont - maine nu se lucreaza.
Mi se pare totusi inadmisibil asta pentru o banca.
Din cauza lor voi avea intarzieri la plata unor facturi s.a.m.d.

Bineinteles ca nu voi primi nicio compensatie pt deranjul provocat  :console:

#72
rokos

rokos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.11.2008
Revin.

Astazi in jurul orei 15.00 am avut banii in cont.
M-a sunat de la sucursala si m-a instiintat de acest lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate