Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Garanti Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
Satmarean

Satmarean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 07.01.2008

 friendly, on Aug 1 2008, 16:01, said:

4. dobanda fixa nu exista, si nici nu as recomanda cuiva deoarece, dupa ce platesti 1 an dobanda fixa de regula aceasta creste foarte mult. personal as recomanda creditul in euro, nu pentru ca e mai ieftin sau mai scump ci pentru  ca dobanda la lei se modifica in sens crescator mult  mai des decat cea in euro.

5. un credit de nevoi personale fara garantii max. 1 saptamana
un credit cu garantii : aici depinde de cat de repede se intocmeste dosarul: cerere de credit, documetele care atesta dreptul de proprietate, CF, certificat fiscal, evaluare, ipoteca, asigurari etc. nu e chiar asa de simplu cum cred unii, deoarece chiar e nevoie de timp si acte.

Multumesc ptr raspunsul prompt.
M-am gandit la un credit fara garantii suma nefiind chiar asa mare.
Stiu ca Garanti nu are oferte la dobanda fixa dar sunt banci care au.

#20
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007

 friendly, on Jul 31 2008, 16:06, said:

eu lucrez la Garanti  :D
daca ai anumite intrebari te pot ajuta.
Imi poti spune te rog de ce in cazul meu comisionul de administrare ar fi fost asa de mare? Sau era o greseala? Oricum am renuntat la ideea de a lua credit de la acasta banca, dar de curiozitate...

#21
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
LA creditele cu garantii comisionul de administrare a creditului este de 0.125 aplicat la sold. se poate sa fie la valoarea de 200 euro, deoarece banuiesc ca si creditul este destul de mare din moment ce e o rata de 900 euro.

#22
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Merci  pt raspuns.

#23
kosmin2007

kosmin2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2007

 friendly, on Jul 31 2008, 16:06, said:

eu lucrez la Garanti  :D
daca ai anumite intrebari te pot ajuta.
Intrebare: credite pentru fosti rau-platnici acordati? Credit neplatit o perioada mai mare de 90 zile, achitat integral in acest moment... THX

#24
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
din pacate rspunsul este nu. perioada de 90  de zile e cam mare.
ca sfat ti-as sugera sa incerci sa iei o adeverinta de la banca unde ai avut credit in care sa se specifice ca s-a achitat creditul in totalitate si nu mai ai datorii.
poate ca la o alta banca iti accepta asa. imi pare rau.
bafta!

P.S. poti incerca la o institutie financiara nebancara.

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 Petrache_Lupu, on Aug 14 2007, 22:32, said:

Un caz de care stiu eu: una din bancile cunoscute a majorat dobanzile in cursul unui singur an in asa fel incat o cunostinta a ajuns cu rata lunara de la 90 la 120 EUR. Mie de asta mi-e cam teama, pentru ca toate bancile au, in contractul de credit, o clauza privind marirea dobanzii. Iar una cam no-name, cum e Garanti, poate sa dea si cateva tunuri de felul asta. Poate ca nu e asa, dar tocmai de asta intreb aici.

Cunostinta ta habar nu are ce semneaza, dar se plange. Contractul de care vorbesti a avut o clauza de gratie pentru primul an. Asa ca tebuia sa stie ca asa vor sta lucrurile. Asta daca intradevar acel credit este contractat in Euro, daca e vorba de leu e alta discutie si ar fi trebuit sa faci aceasta remarca.

Edited by floraur, 06 August 2008 - 23:28.


#26
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Salut friendly ,

Am vazut ca lucrezi la Garanti. Am si eu o intrebare. Am observat in aplicatia online ca pot atasa la cardul maestro atat contul in lei cat si contul in eur. Inseamna ca atunci cand sunt intr-o tara unde moneda este euro mi se va debita contul de euro?

Ai putea sa imi spui care sunt comisionele pentru folosirea cardului in zona euro. Ce comision de retragere sau de plata cu cardul este?

Merci,

#27
spanish-girl

spanish-girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2007
Sal friendly
Am sunat la un reprezentant al bancii si mi-a zis ce acte imi trebuie pt. dosar, si sa vin a doua zi la banca cu el complet.
L-am intrebat cat dureaza pana ce obtin creditul?
El imi raspunde:
Dureaza 1 zi confirmarea dosarului si maxim o saptamana pana ce primesti imprumutul(am aplicat pentru acel card...)
Asa am si facut m-am prezentat a doua zi cu dosarul complet la birou,
a trebuit sa completez si cererea de credit...cand totul era gata ce imi vine prin cap sa intreb...
intreb inca o data, cat dureaza pana primesc banii efectiv la care cel de la birou zice:
Pai dureaza o saptamana trimiterea dosarului la investigatii, dupa o saptamana o sa aflati daca a fost
aprobat sau nu, dupa care asteptati sa primiti banii maxim o saptamana....
Cand am auzit asa ceva i-am zis sa anuleze cererea...si m-am dus la alta banca...
Ce zici friendly, de treaba asta, eu chiar doresc acel card de la Garanti, dar daca dureaza atata nu stiu ce sa zic...
Da-mi un sfat pls...si daca mai stii si alte banci care ofera un astfel de card cu bani pe el..

#28
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
Nu inteleg ce documente iti trebuie pt cardul de credit?
e suficienta o copie dupa CI si cererea completata. intr-adevar dureaza cam trei saptamani sa primesti cardul BONUS CARD deoarece este cel mai bine vandut produs al bancii, si exista foarte, foarte multe cereri. de asemenea dureaza si datorita faptului ca intocmirea dosarului revine in sarcina bancii;

#29
LouisCypher

LouisCypher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.01.2009

 spanish-girl, on Aug 9 2008, 12:35, said:

Sal friendly
Am sunat la un reprezentant al bancii si mi-a zis ce acte imi trebuie pt. dosar, si sa vin a doua zi la banca cu el complet.
L-am intrebat cat dureaza pana ce obtin creditul?
El imi raspunde:
Dureaza 1 zi confirmarea dosarului si maxim o saptamana pana ce primesti imprumutul(am aplicat pentru acel card...)
Asa am si facut m-am prezentat a doua zi cu dosarul complet la birou,
a trebuit sa completez si cererea de credit...cand totul era gata ce imi vine prin cap sa intreb...
intreb inca o data, cat dureaza pana primesc banii efectiv la care cel de la birou zice:
Pai dureaza o saptamana trimiterea dosarului la investigatii, dupa o saptamana o sa aflati daca a fost
aprobat sau nu, dupa care asteptati sa primiti banii maxim o saptamana....
Cand am auzit asa ceva i-am zis sa anuleze cererea...si m-am dus la alta banca...
Ce zici friendly, de treaba asta, eu chiar doresc acel card de la Garanti, dar daca dureaza atata nu stiu ce sa zic...
Da-mi un sfat pls...si daca mai stii si alte banci care ofera un astfel de card cu bani pe el..

Sal sunt nou la voi  si am prob cu cei de la Garanti..nah ca sunt primul cu probleme :)

Am 2 carduri de credit la ei si intr-o luna nu am plati suma minima de plata de 500 de roni(extrasesem niste bani de pe card), luna urmatoare mi-au trimis un extras de plata cu ambele sume de plata (500 + 500) dar eu fiind in impas financiar am platit 500, cu gandul ca achit prima luna si raman cu a doua luna de plata...problema este ca aceasta banca desi nu are stipulat in contract acest lucru achita debitul curent prima oara si poi debitul cu scadenta mai veche..adica 500 septembrie + 500 octombrie, platesti in octombrie 500 insa nu se achita septembrie..se achita octombrie si ramai in debit cu suma din septembrie....dupa 120 de zile de debit au decis sa imi ceara suma completa de pe card (6300) si au inchis cardurile(al meu si al sotiei)...bun asa...btw...comisionul la extragere numerar din card de credit bonus card prin ATM nu exista in schimb dobanda este de 27%!!!

Edited by LouisCypher, 23 January 2009 - 09:49.


#30
mary25

mary25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2002
Am aplicat ptr un credit cu refinantare + card bonus la Garanti Bank acum 2 saptamani (14.04.2011). Am sperat ca se tin de cuvant, cand au spus ca dureaza acordarea creditului maxim 2 saptamani. Am intrat si in concediu, mi-am facut niste planuri si nu le pot da curs din cauza astora. Daca se fac 3 saptamani, ma duc sa anulez cererea.

#31
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
ce parere aveti de serviciul de internet banking de la garanti? cam care ar fi costurile de activare/administrare ca nu am gasit nimic pe site-ul lor.... au token sau doar user/parola

ma intereseaza sa deschid cont curent /depozite in GBP sau CHF in plus fata de banca la care sunt client acum si care nu-mi ofera aceasta posibilitate.

alta pareri in legatura cu aceasta banca?

Edited by bubalus, 12 July 2011 - 20:24.


#32
ultimo

ultimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 20.01.2007
Ieri am depus si eu o cerere pentru un Bonus Card la Garanti si surpriza a fost sa mi se spuna ca nu se acorda credit angajatilor Asociatilor de Proprietari, cu toate ca eu sunt angajat cu acte in regula, totul depus la ITM...etc.

Le-am dus copie dupa contract, fisa fiscala, adeverinta de salariu, am semnat contractul si mi-au spus ca sunt sanse minime pentru a mi se acorda acest credit.

Pai in aceste conditii, mai bine ma apuc si strang ban pe ban si tot fac ceva.

In concluzie, cei care fac legile adica ”guvernantii” ne obliga sa mergem pe alte cai mai neortodoxe.

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 bubalus, on 12th July 2011, 20:23, said:

ce parere aveti de serviciul de internet banking de la garanti? cam care ar fi costurile de activare/administrare ca nu am gasit nimic pe site-ul lor.... au token sau doar user/parola

ma intereseaza sa deschid cont curent /depozite in GBP sau CHF in plus fata de banca la care sunt client acum si care nu-mi ofera aceasta posibilitate.

alta pareri in legatura cu aceasta banca?
Din punctul meu de vedere e o bancă ok. Dacă vorbim de persoane fizice, la IB costurile sunt ceva de genul 1RON/tranzacție către alte bănci și gratis către alte conturi Garanti. Cardul lor de debit (Maestro, plastic, fără cip) are comision zero la extragerea din orice bancomat. Pentru IB ți se dă un token și poți face cam ce vrei tu pe acolo. Deschidere/închidere de conturi, deschidere/închidere depozite la termen, schimburi valutare, plăți etc. Singura problemă pe care am întîmpinat-o pînă acum a fost la deschiderea unui cont în GBP pe persoană juridică. Am deschis contul din IB, mi-a apărut acolo, dar nu puteam face schimburi valutare în moneda respectivă. A trebuit să fac un drum la bancă să semnez o hîrtie. La persoane juridice întreținerea fiecărui cont e 1 EUR/lună, la PF-uri nu știu, dar ar trebui să fie mai puțin.

Sper că ți-am fost cît de cît de ajutor.

later edit: M-am uitat puțin la ei pe site și pentru PF avem cam așa.

Cont curent:    
Comision de deschidere/închidere cont curent: 0.
Comision de administrare cont curent: 1,5 RON/lună.

Cont de economii și Depozite:
Comision deschidere de cont: 5 RON, respectiv 2 EUR.
Comision de administrare cont de economii: 1,5 RON/lună.

Plăți interbancare:

0-100 RON 1 RON
100,01-1000 2 RON
1000,1-49.999,99 3 RON
>50.000 10 RON

Edited by mufa, 12 July 2011 - 22:33.


#34
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 mufa, on 12th July 2011, 21:59, said:

Din punctul meu de vedere e o bancă ok. Dacă vorbim de persoane fizice, la IB costurile sunt ceva de genul 1RON/tranzacție către alte bănci și gratis către alte conturi Garanti. Cardul lor de debit (Maestro, plastic, fără cip) are comision zero la extragerea din orice bancomat. Pentru IB ți se dă un token și poți face cam ce vrei tu pe acolo. Deschidere/închidere de conturi, deschidere/închidere depozite la termen, schimburi valutare, plăți etc. Singura problemă pe care am întîmpinat-o pînă acum a fost la deschiderea unui cont în GBP pe persoană juridică. Am deschis contul din IB, mi-a apărut acolo, dar nu puteam face schimburi valutare în moneda respectivă. A trebuit să fac un drum la bancă să semnez o hîrtie. La persoane juridice întreținerea fiecărui cont e 1 EUR/lună, la PF-uri nu știu, dar ar trebui să fie mai puțin.

Sper că ți-am fost cît de cît de ajutor.

later edit: M-am uitat puțin la ei pe site și pentru PF avem cam așa.

Cont curent:    
Comision de deschidere/închidere cont curent: 0.
Comision de administrare cont curent: 1,5 RON/lună.

Cont de economii și Depozite:
Comision deschidere de cont: 5 RON, respectiv 2 EUR.
Comision de administrare cont de economii: 1,5 RON/lună.

Plăți interbancare:

0-100 RON 1 RON
100,01-1000 2 RON
1000,1-49.999,99 3 RON
>50.000 10 RON
Ms Mufa,
costurile la conturi si depozite le gasisem si eu pe site...lipsa  de informatii insa e mai evidenta in ceea ce priveste IB.
deci in afara de 1 ron/tranzactie pentru transferurule catre conturile alto banci nu se mai plateste nimic pentru IB? nu e vre-un abonament lunar, activare? majorittea bancilor au 2-3 lei / abonament lunar si 50 e lei activare....

#35
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Mie nu-mi cer nimic pe luna pentru token, abonament sau altele. M-am uitat mai atent pe desfasuratorul fluxurilor de lichiditati din contul curent si nu aparea vreo plata pentru serviciul online.

#36
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 End-L-user, on 13th July 2011, 08:44, said:

Mie nu-mi cer nimic pe luna pentru token, abonament sau altele. M-am uitat mai atent pe desfasuratorul fluxurilor de lichiditati din contul curent si nu aparea vreo plata pentru serviciul online.
multumesc pentru info
in conditiile astea sunt cam cei mai ieftini de pe piata.... in ceea ce priveste conturi, depozite, carduri, IB....  la credite nu stiu si nici nu ma intereseaza...

sunt Turci, curios cum stau in conditiile unei prabusiri a Euro / USD

Edited by bubalus, 13 July 2011 - 11:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate