Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Introducere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
allias

allias

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.09.2006
inginerie sociala este un titlu pompos pentru manipulare.cred ca vadim ar trebui sa scrie o carte cu tema asta :)

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostSebastian, on May 30 2004, 22:53, said:

Inca o data, venim cu o initiativa demna de laudat. Odata cu infintarea acestei arii,
devenim primul loc in Romania unde se pot gasi informatii pe aceasta tema.
Ca sa fiu mai explicit, asa cum ingineria financiara se refera la modalitatiile si trucurile prin care se obtin
niste favoruri financiare, la fel, ingineria sociala ajuta la obtinerea unor beneficii sociale.
Omul este extrem de vulnerabil. Cunoasterea unor tehnici si a unor trucuri, te poate ajuta sa obtii o gramada de informatii,
servicii + alte favoruri care in mod normal nu ti-ar fi puse la dispozitie.
Voi incepe prin a pune la dispozitie o gramada de ghiduri practice, concrete + o serie de trucuri, insotite de exemple, sperand
ca la un moment dat, sa apara si materiale, exemple, povestiri care sa va apartina voua.
Bucurati-va de aceasta noua arie !
buna idee, o felicit

View PostSebastian, on May 30 2004, 23:27, said:

Este o lume ciudata. Trebuie sa ne adaptam. Mai ales in tara asta...
Urmareste aria si ai sa vezi ca o sa apara multe informatii utile. Macar din punct de vedere defensiv daca nu si ofensiv.
probabil traiesti prea mult in romania, si prea putin pur si simplu traiesti. cred ca aria se vrea a fi universala, nu "romaneasca"

View Postmr.fred, on May 30 2004, 23:46, said:

e un pic de joaca cu focul. Unul din cei mai buni in inginerie sociala Kevin Mitnick a facut cativa ani buni la racoare. sunt tare curios ce o sa iasa si cum se va reusi sa nu se treaca granita spre hack.
inginerie sociala in sensul de manipulare psihologica


View PostPollux, on May 23 2005, 17:24, said:

sunt mai nou pe aria asta.
explicati-mi si mie ce inseamna ingierie sociala. inseamna ca poti aplica niste algoritmi pentru a controla/a obtine ce vrei de la niste oameni? (am vazut un astfel de algoritm pe'aici, dar in ignoranta mea, nu imi pot da seama daca este la misto pus...)
manipulare psihologica

#21
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Philo, sunt curioasa daca, dupa 4 ani, iti mentii parerea despre ingineria sociala.
Consideri ca te-ai schimbat in perioda asta? Ai fost victima manipularii? Ai observat modul in care altii au fost manipulati?
Consideri ca manipularea are si ceva bun? Exista si o manipulare pozitiva?
Informatiile de pe forum ti-au fost utile?

Intrebare valabila si pentru alti useri.

#22
ctin64

ctin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 15.11.2009

View PostSebastian, on 30th May 2004, 22:53, said:

Inca o data, venim cu o initiativa demna de laudat.

Exista inginerie sociala? Oricine poate scrie carti pe orice tema!

Mai degraba ar trebui vorbit de psihologie sociala!

#23
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

Quote

... ingineria financiara se refera la modalitatiile si trucurile prin care se obtin
niste favoruri financiare...

Se face o mare eroare.
Doar cei care nu sunt ingineri isi pot imagina ca acestia se ocupa cu ...trucurile. Orice specialitate de inginerie se bazeaza pe fizica, matematica, chimie (cu diferite subdomenii ale acestora) deci pe cunostinte exacte si bine definite.
Excrocheriile financiare nu au si nu pot avea vreo legatura cu matematica adica cu ingineria; acestea au legatura doar cu falsul ascuns in varii sofisme.
Deci o sintagma jurnalistica si nefericita nu ar trebui preluata si dezvoltata.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 27 May 2011 - 21:46.


#24
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ingineria mediatică le-a întrecut pe toate.

#25
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View PostSebastian, on 30 mai 2004 - 22:53, said:

ingineria financiara se refera la modalitatiile si trucurile prin care se obtin
niste favoruri financiare, l


DEX: "inginerie sf [At: IORGA, L. II, 52 / Pl: ~ii / E: inginer + -ie] 1 Profesie a inginerului Si: (îvr) inginerlâc. 2 (Îs) ~ genetică Modificare a structurii genetice a unui organism prin introducerea de gene noi, aparținând unor organisme din aceeași specie sau din specii diferite, prin inserarea de gene sintetizate artificial sau prin reorganizarea materialului genetic propriu."

Este foarte curios lucru ca, in timp ce unii fac glume pe seama inginerilor, altii folosesc ingineria pentru a se autodefini.
Personal, nu sunt de acord cu  asa-zisa inginerie genetica data de (acest)DEX. Consider ca cel care a trecut acest termen in DEX NU are habar ce este, de fapt, ingineria.
La fel, este gresit/impropriu si termenul de inginerie financiara!

Ingineria NU se ocupa cu trucurile!!!

INGINERIA  este un domeniu cat se poate de PRACTIC, PRAGMATIC, PREVIZIBIL si, pe cat posibil, DURABIL. Daca ar fi (fost) altfel, Podul de la Cernavoda sau Turnul Eiffel ( de exemplu) n-ar mai exista!!! La fel si trenurile pe perna de aer!
TOATE cursurile de baza urmate de ingineri (matematica, fizica, chimia, rezistenta materialelor, tehnologia materialelor, desenul tehnic, electrotehnica, hidraulica) sunt
cunostinte exacte, fara putinta de a fi indoielnice.
NU vreau sa jignesc pe nimeni: am auzit economisti spunand: unde sunt doi economisti sunt si trei pareri...

PRCTIC, ca inginer, ma simt jignit ca sunt asociat cu elemente speculative.

Nu cred ca alte domenii ar avea nevoie de un antemergator.

Apoi, nu am pus la indoiala ca sociologia nu ar fi un domeniu de sine statator. Ar putea fi o stiinta, sau chiar este. Asa ca nu cred ca ar mai avea nevoie
de un subdomeniu precum ingineria sociala.

Oricum, NU pledez pentru desfiintarea acestei sectiuni. Doar pentru schimbarea numelui. Daca se (mai) poate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate