Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

Încălzire electrică in pardoseala: rezistente, metal amorf

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2641 răspunsuri în acest subiect

#91
Onush

Onush

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.02.2008
As dori daca se poate aici sau cu PM niste detalii pentru un caz particular...

Casa pe structura de lemn P+M,  ~450mc izolata cu polistiren de 8 (exterior) si vata de 15 (interior) pentru parter si lambriu de lemn de 4,5(exterior) si vata de 15 (interior) pentru mansarda, peretii interiori cu vata de 10 ... inca in faza de proiect in zona Neamt.

1. Poate structura unei asemenea case suporta o sapa de grosimea necesara pentru a sustine o incalzire prin pardoseala electrica sau este necesar un sistem mixt pardoseala la parter + calorifere la etaj?

2. Costuri totale de instalare a incalzirii electrice prin pardoseala.

3. Apreciere a consumului electric la o asemenea instalatie pentru incalzire si ACM pentru o luna de iarna. ( In zona asta sunt cam 2 luni de iarna grea si vreo 3 luni de iarna "de Bucuresti".
    
4. Cat de compatibil este acest sistem cu instalarea la o data ulterioara a unei pompe de caldura apa-apa?



In alta ordine de idei stie cineva mai multe detalii despre emisoarele electrice de consum redus ... costuri de instalare, consum ... ?

Orice informatie imi este utila,
Multumesc foarte mult :)

#92
dd_pal

dd_pal

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 25.08.2002
Domnilor, vreau sa va spun ca din data de 22 nov. 2007 pana azi 3 mar. 2008 am consumat 10200 KW, adica 100 KW/zi, consumul este pentru toata casa nu numai pentru instalatia de incalzire, regimul casei este numai electric. Am inca indoieli, daca fost o optiune buna aceasta solutie, dar pentru mine factorul determinant a fost timpul.

Dar sa revenim, pentru cei curiosi nu sunt probleme din punct de vedere electromagnetic, firul este imbracat cu o manta ce este legata la pamant, si are rol de protectie electrica si electromagnetica, dar pentru carcotasi exista totusi o problema, in cazul in care impamantarea nu este in standarde apare fenomenul de descarcare la masa in cazul echipamentelor ce nu au aceasta optiune.

#93
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 52.770
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdd_pal, on Mar 3 2008, 16:18, said:

Domnilor, vreau sa va spun ca din data de 22 nov. 2007 pana azi 3 mar. 2008 am consumat 10200 KW, adica 100 KW/zi, consumul este pentru toata casa nu numai pentru instalatia de incalzire, regimul casei este numai electric. Am inca indoieli, daca fost o optiune buna aceasta solutie, dar pentru mine factorul determinant a fost timpul.

Dar sa revenim, pentru cei curiosi nu sunt probleme din punct de vedere electromagnetic, firul este imbracat cu o manta ce este legata la pamant, si are rol de protectie electrica si electromagnetica, dar pentru carcotasi exista totusi o problema, in cazul in care impamantarea nu este in standarde apare fenomenul de descarcare la masa in cazul echipamentelor ce nu au aceasta optiune.


Ce suprafata ai incalzita electric???????

#94
serban25us

serban25us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 193
  • Înscris: 26.03.2005
cu toata stima campul electromagnetic apare indiferent de ecranaj....important este ca acel fir de incalzire sa fie bifilar ( doar asa se pot evita probleme legate de semnal tv, telefon, radio....etc)

#95
bogdy_a

bogdy_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 187
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdd_pal, on Mar 3 2008, 16:18, said:

Domnilor, vreau sa va spun ca din data de 22 nov. 2007 pana azi 3 mar. 2008 am consumat 10200 KW, adica 100 KW/zi, consumul este pentru toata casa nu numai pentru instalatia de incalzire, regimul casei este numai electric. Am inca indoieli, daca fost o optiune buna aceasta solutie, dar pentru mine factorul determinant a fost timpul.

Dar sa revenim, pentru cei curiosi nu sunt probleme din punct de vedere electromagnetic, firul este imbracat cu o manta ce este legata la pamant, si are rol de protectie electrica si electromagnetica, dar pentru carcotasi exista totusi o problema, in cazul in care impamantarea nu este in standarde apare fenomenul de descarcare la masa in cazul echipamentelor ce nu au aceasta optiune.

poti sa revii te rog cu ceva mai multe detalii?
Este destul de interesant de vazute conditiile in care a iesit consumul asta. Consumul ar trebui sa fie undeva la 10kw/mp/luna dupa cum spun instalatorii

Ex: suprafata incalzia, temperatura setata, izolatie casa, puterea cablului instalat etc
Mersi

#96
cristian_chiper

cristian_chiper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 15.05.2007
Are cineva film flexibil cu strat de carbon aplicat si daca da costuri pe perioada asta (informatiile de la firma reprezinta marketing).Sistemul pare foarte interesant si simplu dar ar fi bine de stiut factura reala la curent pentru ca gazul va fi cat de curand un lux (ma gandesc serios ca nici macar sa mai trag gazul in casa - aprox 10)

#97
Bluemann

Bluemann

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 28.09.2007
Salutare!!

In intentia de a alege cea mai buna solutie de incalzire pentru casa ce sunt pe cale de a incepe constructia am parcurs o mie si una de etape, variante, idei sau chiar viziuni. Dupa multe aventuri si variante luate in considerare si care s-au intrecut a se anula una cate una am ajuns la un sistem destul de interesant dar si (consider eu) destul de simplu - Sistemul Electric de incalzire in pardoseala. Deocamdata ca idee satisface necesarul de caldura pentru o locuinta iar pretul de achizitie a sistemului si chiar si pretul intalarii este destul de tentant, pe mine ma ajunge la 3700 euro sistem+punerea in functiune. Consumul de curent precizat de domni este la un aproximativ 1000kw/luna ca medie in cele 4-5 luni de iarna.
Pentru detalii puteti vizita pagina www.idealheat.ro
Intrebarea mea este daca este careva dintre voi care si-a montat un astfel de sistem, daca stie cineva si chestiuni ascunse,riscuri sau mai stiu eu ce alte detalii care ar merita luate in seama in momentul in care te decizi asupra acestui tip de incalzire!
Merci

Fișiere atașate



#98
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005
- domnii care au scos cifra extraordinara de 1000kwh / luna in sezonul rece pe ce s-au bazat cand au socotit-o? Sunt de acord sa plateasca ei  consumul care ar sari (prin "absurd") de 6000 kwh in cele 5 luni de sezon rece?
- poti pune convectoare/aeroterme electrice de doua sute de euro cu acelasi rezultat. Daca  domnii de mai sus au dreptate, iti raman bani sa te incalzesti vreo 5-7 sezoane.

#99
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 15.04.2006
daca e asa de bine si nu e scump .......ar fi tot vestul plin de astfel de instalatii........dar nu-i asa
.............incalzirea electrica se foloseste doar pt spatii mici.........si ca sa-ti spun doar un mare neajuns al acestei instalatii .......daca ai o mobila care sa spunem nu are picioare .........deci tot corpul vine pus jos...........aici e o problema............in  locul acela nu se poate face schimb de energie ca rezultat se arde ..........deci o iei de la inceput
.......sfatul meu este sa te mai gandesti.........e o zicala ....ce e ieftin poate fi f scump

#100
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostBluemann, on May 19 2008, 15:33, said:

Salutare!!
Deocamdata ca idee satisface necesarul de caldura pentru o locuinta iar pretul de achizitie a sistemului
Intrebarea mea este daca este careva dintre voi care si-a montat un astfel de sistem, daca stie cineva si chestiuni ascunse,riscuri sau mai stiu eu ce alte detalii care ar merita luate in seama in momentul in care te decizi asupra acestui tip de incalzire!
Merci


Dezavantajele incalzirii in pardoseala:
- praful se ridica
- inertie termica ridicata (nu poti controla temperatura pre exact, ca la calorifere, unde variatile de temp sunt minime), daca dai caldura mai tare si se supraincalzeste, de exemplu, ti-e prea cald, si reduci temperatura, va trece ceva vreme pana se va raci in casa...
- trebuie parchet special sau sa lasi gresie pe jos...

Daca esti dispus sa accepti aceste dezavantaje, si esti hotarat sa faci in pardoseala incalzirea, iti recomand sistemul clasic, centrala termica pe gaz, (lemne dauca nu ai gaz in zona), combinat cu panourile solare. Poate nu iesi din 3700 euro, ci din 4-6000, dar cheltuielile sunt cu adevarat reduse la maximum.

Pretul incalzirii cu curent electric e mare, mult mai mare decat spune producatorul sau MAI ALES VANZATORUL sistemelor... ulterior acesta "se scoate" spunand ca nu e casa destul de bine izolata, polistirenul are doar 5 cm etc... sunt pierderi la acoperis, tavan sau geamuri, fie si termopan. Nu neglija nici cresterile EXPLOZIVE ale preturilor la energie, cresterile pretului barilului vor duce la cresterea TUTUROR PRETURILOR, nu doar benzina se va scumpi, ci si curentul, gazul etc cu 30%-40% pe an in medie.

Daca vrei sa reduci costurile, gandeste-te la costurile pe termen lung, nu doar la cele de instalare. Cum spunea un amic, care vinde calculatoare de marca: al meu e cu 30-40% mai scump ca si cele din supermarket, dar eu dau 5 ani garantie si daca esti firma, costurile defectarii calculatorului, depanarii lui IN TIMP, se vad in pierderile pe care le ai neutilizand calculatorul o perioada, timp in care o parte din activitatea firmei tale e blocata.

La sistemul de incalzire, consumul mic e important, si nu investitia initiala mica. Singura energie cu adevarat ieftina e cea solara. Sau eoliana (doar pe litoral sau la munte la mari altitudini).

Vezi topicul panouri solare, care sunt de doua feluri: fotovoltaice, si PENTRU INCALZIRE. (Doua chestii radical diferite).

La incalzirea in pardoseala, eficienta panourilor solare crste mult, chiar si iarna cand ai minus 20 de grade afara ele pot da apa la 45 de grade, arhisuficient pentru pardoseala.

#101
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 10.08.2007
Buna ziua ,

Am in constructie o casa noua in Timis si as dorii sa optez pentru acest gen de incalzire pentru ca am auzit ca este unul din cele mai eficiente de pe piata atat din punctul de vedere al confortului cat si al costurilor .

As dorii cat mai multe detalii de la persoanele care au trecut prin iarna cu un astfel de sistem si cateva firme care comercializeaza aceste sisteme .

Va multumesc

#102
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005
o firma este pe str. porumbescu, alexa sau asa ceva, cind mergi din balcescu spre brincoveanu, e pe partea dreapta....

Editat de H725, 04 iunie 2008 - 17:53.


#103
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 10.08.2007

View PostDani Mois, on May 25 2008, 09:22, said:

Dezavantajele incalzirii in pardoseala:
- praful se ridica
- inertie termica ridicata (nu poti controla temperatura pre exact, ca la calorifere, unde variatile de temp sunt minime), daca dai caldura mai tare si se supraincalzeste, de exemplu, ti-e prea cald, si reduci temperatura, va trece ceva vreme pana se va raci in casa...
- trebuie parchet special sau sa lasi gresie pe jos...

Daca esti dispus sa accepti aceste dezavantaje, si esti hotarat sa faci in pardoseala incalzirea, iti recomand sistemul clasic, centrala termica pe gaz, (lemne dauca nu ai gaz in zona), combinat cu panourile solare. Poate nu iesi din 3700 euro, ci din 4-6000, dar cheltuielile sunt cu adevarat reduse la maximum.

Pretul incalzirii cu curent electric e mare, mult mai mare decat spune producatorul sau MAI ALES VANZATORUL sistemelor... ulterior acesta "se scoate" spunand ca nu e casa destul de bine izolata, polistirenul are doar 5 cm etc... sunt pierderi la acoperis, tavan sau geamuri, fie si termopan. Nu neglija nici cresterile EXPLOZIVE ale preturilor la energie, cresterile pretului barilului vor duce la cresterea TUTUROR PRETURILOR, nu doar benzina se va scumpi, ci si curentul, gazul etc cu 30%-40% pe an in medie.

Daca vrei sa reduci costurile, gandeste-te la costurile pe termen lung, nu doar la cele de instalare. Cum spunea un amic, care vinde calculatoare de marca: al meu e cu 30-40% mai scump ca si cele din supermarket, dar eu dau 5 ani garantie si daca esti firma, costurile defectarii calculatorului, depanarii lui IN TIMP, se vad in pierderile pe care le ai neutilizand calculatorul o perioada, timp in care o parte din activitatea firmei tale e blocata.

La sistemul de incalzire, consumul mic e important, si nu investitia initiala mica. Singura energie cu adevarat ieftina e cea solara. Sau eoliana (doar pe litoral sau la munte la mari altitudini).

Vezi topicul panouri solare, care sunt de doua feluri: fotovoltaice, si PENTRU INCALZIRE. (Doua chestii radical diferite).

La incalzirea in pardoseala, eficienta panourilor solare crste mult, chiar si iarna cand ai minus 20 de grade afara ele pot da apa la 45 de grade, arhisuficient pentru pardoseala.


buna ziua , eu ca si beneficiar al unui sistem de incalzire electrica prin pardoseala tin sa precizez ca este eficient din toate punctele de vedere si as dorii sa va contrazic putin  .
sa zicem ca tot ce spuneti dumneavoastra este adevarat  dar as dorii sa aflu de ce va contraziceti singur ???  

1. de ce sistemul electric prin pardoseala ridica praful , cel cu panouri solare este ffff avantajos si nu ridica praful ?
2. de ce sistemul electrica prin pardoseala nu poate fi reglat dupa cum doriti dumneavoastra , cel cu panouri solare sau pompe de caldura poate ?
3. de ce la sistemul electric prin pardoseala trebuie un parchet special la cel cu panouri solare nu trebuie ?

alte detalii despre acest sistem de incalzire electric prin pardoseala nu dau ca sa nu ziceti ca fac reclama !!!!!

#104
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 10.08.2007
din cate m-am interesat si am aflat acea firma nu are acest sistem de incazlire electric prin pardoseala ci sistemul clasic cu teava si agent termic ! oricum multumesc

Editat de Vali_B, 04 iunie 2008 - 19:19.


#105
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 10.08.2007

View PostBluemann, on May 19 2008, 15:33, said:

Salutare!!

In intentia de a alege cea mai buna solutie de incalzire pentru casa ce sunt pe cale de a incepe constructia am parcurs o mie si una de etape, variante, idei sau chiar viziuni. Dupa multe aventuri si variante luate in considerare si care s-au intrecut a se anula una cate una am ajuns la un sistem destul de interesant dar si (consider eu) destul de simplu - Sistemul Electric de incalzire in pardoseala. Deocamdata ca idee satisface necesarul de caldura pentru o locuinta iar pretul de achizitie a sistemului si chiar si pretul intalarii este destul de tentant, pe mine ma ajunge la 3700 euro sistem+punerea in functiune. Consumul de curent precizat de domni este la un aproximativ 1000kw/luna ca medie in cele 4-5 luni de iarna.
Pentru detalii puteti vizita pagina www.idealheat.ro
Intrebarea mea este daca este careva dintre voi care si-a montat un astfel de sistem, daca stie cineva si chestiuni ascunse,riscuri sau mai stiu eu ce alte detalii care ar merita luate in seama in momentul in care te decizi asupra acestui tip de incalzire!
Merci


salutare ,

ca sa va lamuresc si pe voi , incalzirea electrica prin pardoseala este mult mai eficienta decat cea pe gaz . pentru o casa cu o izolatie cat de cat buna , consumul va fi unul redus . ca sa aveti si voi habar cam cum se calculeaza aici aveti metoda :

mp locuibili  * 0.7 ( suprafata pe care se va monta acest sistem ) * 150 W/mp * 4 - 6 h/zi (atat functioneaza sistemul in 24 de ore depinde de izolatia locuintelor ) / 1000 ( pentru a avea rezultatul in kW ) = x kW ( total kW pentru o temperatura constanta de 22-24 C in toata casa intr-o singura zi ) . Dar fiind un sistem complet automatizat ( fiecare camera cu termostatul ei + senzor de pardoseala) de aici veti scutii aproape 40 - 50 % din totalul kW/zi deoarece veti seta fiecare camera cu o anumita temperatura in anumite perioade ale zilei ).




Exemplu:

Exemplu: O casa de 108 mp cu doua dormitoare, un living, 2 bai, o bucatarie si un hol la intrare.



Pasul 1 – Se masoara suprafata separate pentru fiecare incapere ce urmeaza a fi incalizita.



• Hol intrare                6 mp;
• Living                      30 mp;
• Dormitoare    2  x  20 mp;
• Bucatarie               20 mp;
• Bai                  2  x  12 mp.

Pasul 2 – Se va calcula consumul la o putere instalata de 150 watti pe metru patrat in conditiile unei
izolatii termice medii ( perete caramida/BCA fara izolatie termica exterioara ) .
Aceasta putere pe metru patrat poate ajunge si la 100-120 watti daca se face o izolatie buna .

Rezulta urmatoarele puteri intermediare:

• Hol                            900 watti;
• Living                     4500 watti;
• Dormitoare   2  x  3000 watti;
• Bucatarie              3000 watti;
• Bai                  2  x 1800 watti.

Pasul 3 – Deoarece montarea se face pe 60 - 80 % din suprafata totala locuibila si 50 % in bai rezulta :

• Din suprafata holului de 6 mp se scade cca 1.8 mp ;
• Din suprafata livingului de 30 mp se scade , cca  9 mp;
• Din suprafata fiecarui dormitor de 2 x 20 mp se scade  cca 2 x 6 mp;
• Din suprafata bucatariei de 20 mp se scade  cca 6 mp;
• Din suprafata fiecarei bai 2 x 12 mp se scade cca 2 x 6 mp din fiecare.

Pasul 4 – Se va recalcula puterea instalata aferenta fiecarei zone:

•Hol                            630 watti;
•Living                     3150 watti;
•Dormitoare   2  x  2100 watti;
•Bucatarie              2100 watti;
•Bai                  2  x    900 watti.

Pasul 5 – Calcularea timpului de functionare al sistemului in fiecare camera in functie de timpul folosirii fiecarui spatiu in parte de catre proprietar.

Familia este alcatuita din 2 adulti cu program normal de lucru de 8 ore/zi si 2 copii cu program de scoala de la 8 la 14.
Stiind ca procentul de functionare al sistemului este de 1/4 din puterea instalata in perioada de iarna, rezulta:

1.  Holul este folosit de la 6 dimineata pana la 9 si de la 14 la 22, sistemul va functiona 2,75 ore ( 11 ore x 1/4 ) => 1.7 kw/zi  ( 630 watti x 2,75 h )
2.  Livingul este folosit de la ora 14 pana la 24 adica 2.5 ore pe zi . => 7.8 kW/zi
3. Dormitoarele sunt folosite de la 18 seara pana la 8 dimineata deci 3,5 ore de functionare  pe zi ( pentru fiecare dormitor ). => 14.7kW /zi ( ambele dormitoare )
4.  Bucatarie  este folosita de la 6 dimineata pana la 9 si de la 14 la 22 deci 2.75  ore de functionare  pe zi. =>  5.7 kW/zi
5.  Baile sunt folosite de la 6 dimineata pana la 9 si de la 14 la 22 deci 2,75  ore de functionare  pe zi de fiecare. => 4.95 kW /zi ( ambele bai )

La un  consum total de 34.85 kw pe zi la 35 bani/kw rezulta un total de plata de 12,19 RON pe zi.


Sper ca am fost destul de explicit .

Editat de Vali_B, 04 iunie 2008 - 20:00.


#106
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View PostVali_B, on Jun 4 2008, 18:36, said:

salutare ,

ca sa va lamuresc si pe voi , incalzirea electrica prin pardoseala este mult mai eficienta decat cea pe gaz . pentru o casa cu o izolatie cat de cat buna , consumul va fi unul redus . ca sa aveti si voi habar cam cum se calculeaza aici aveti metoda :

mp locuibili  * 0.7 ( suprafata pe care se va monta acest sistem ) * 150 W/mp * 4 - 6 h/zi (atat functioneaza sistemul in 24 de ore depinde de izolatia locuintelor ) / 1000 ( pentru a avea rezultatul in kW ) = x kW ( total kW pentru o temperatura constanta de 22-24 C in toata casa ) . Dar fiind un sistem complet automatizat ( fiecare camera cu termostatul ei + senzor de pardoseala) de aici veti scutii aproape 30 - 50 % din totalul kW/luna deoarece veti seta fiecare camera cu o anumita temperatura in anumite perioade ale zilei ) .

Pentru mai multe detalii contactati firma www.idealheat.ro pentru ca ei mi-au montat acest sistem .
pe mine nu ma lamuresti ..........ce spui tu este eronat.............un calcul in primul rand nu-l faci asa
.....si pt comparatie ai nevoie de 2 imobile de aceeasi calibru (practica ) sau teoretic dupa metodele de calcul
........eu iti pot spune ca teoria combate cea ce afirmi mai sus
clasificaea eficientii e cam asa
....pompa de caldura
.....gazul
.....pardoseala electrica

vreau a mai adaug ca un rol din ce in ce mai mare il are aerco (nu toate ).......ultiva oara am pus la un crematoriu la o sala de mese unde se raceste repede si se incalzeste repede datorita fluentei mari de oameni......dupa fabricant au un cop de 2,5 la  min 7 gra.........merge perfect........
,,,,si ca sa mai contrazic cea ce spui tu..............vestul nu e incarcat de astfel de instalatii .........se fac instalatii mai scumpe.........tu de ce crezi ?

#107
Vali_B

Vali_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 27
  • Înscris: 10.08.2007

View Postnemax, on Jun 4 2008, 21:14, said:

pe mine nu ma lamuresti ..........ce spui tu este eronat.............un calcul in primul rand nu-l faci asa
.....si pt comparatie ai nevoie de 2 imobile de aceeasi calibru (practica ) sau teoretic dupa metodele de calcul
........eu iti pot spune ca teoria combate cea ce afirmi mai sus
clasificaea eficientii e cam asa
....pompa de caldura
.....gazul
.....pardoseala electrica

vreau a mai adaug ca un rol din ce in ce mai mare il are aerco (nu toate ).......ultiva oara am pus la un crematoriu la o sala de mese unde se raceste repede si se incalzeste repede datorita fluentei mari de oameni......dupa fabricant au un cop de 2,5 la  min 7 gra.........merge perfect........
,,,,si ca sa mai contrazic cea ce spui tu..............vestul nu e incarcat de astfel de instalatii .........se fac instalatii mai scumpe.........tu de ce crezi ?


eu cred ca nu ai citit prea bine calculul pe care eu l-am facut . eu nu am facut comparatie cu nici un sistem sa imi trebuiasca 2 case ci am facut un calcul al acestui sistem montat la mine in casa .

aceste valori mi-au iesit mie in aceasta iarna si aceste valori sunt calculate de catre termostate nu de catre mine deoarece am termostate care-mi calculeaza costul in RON al fiecarei camere in parte .

cu acest sistem incalzirea ajunge de la 0 - 18 C in 5-10 min in toata casa .

daca tu zici ca vestul nu e incarcat cu astfel de instalatii asa sa fie nu vreau sa contrazic pe nimeni eu am dat niste date exacte pe care sistemul acesta lea scos la casa mea .

imi pare rau daca am facut reclama cui nu trebuie .

Editat de Vali_B, 04 iunie 2008 - 20:27.


#108
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View PostVali_B, on Jun 4 2008, 19:22, said:

eu cred ca nu ai citit prea bine calculul pe care eu l-am facut . eu nu am facut comparatie cu nici un sistem sa imi trebuiasca 2 case ci am facut un calcul al acestui sistem montat la mine in casa .

aceste valori mi-au iesit mie in aceasta iarna si aceste valori sunt calculate de catre termostate nu de catre mine deoarece am termostate care-mi calculeaza costul in RON al fiecarei camere in parte .

cu acest sistem incalzirea ajunge de la 0 - 18 C in 5-10 min in toata casa .

daca tu zici ca vestul nu e incarcat cu astfel de instalatii asa sa fie nu vreau sa contrazic pe nimeni eu am dat niste date exacte pe care sistemul acesta lea scos la casa mea .

imi pare rau daca am facut reclama cui nu trebuie .
pai nu esti tu vali
........pai nu ziceai ca vrei sa faci acest sistem ca ai o casa pe la timis?
ai terminat-o  asa repede ?...ai postat chiar azi ? ........curios  nu ?
.pe mine nu ma afectezi ........nu vand nici una nici alta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate