Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Saritura baschet

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007
eu am un obicei bun sau rau nu stiu...cand trec pe langa orice prag al unei usi refac miscarea de la basket cand un jucator sare la cos sa bage mingea...si dupa parerea mea la basket asta te face sa te inalti...credeti ca pe mine ma ajuta sa cresc macar foarte putin?

Si a doua intrebare: Ce alimentatie trebuie sa am ca sa cresc?

Edited by mianna, 19 August 2007 - 00:03.


#2
alecsutzzu

alecsutzzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.05.2007
:lol:  eu dau cu capu in prag daca nu sunt atent sa ma aplec ...

#3
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 all3x_is_here, on Aug 7 2007, 01:14, said:

eu am un obicei bun sau rau nu stiu...cand trec pe langa orice prag al unei usi refac miscarea de la basket cand un jucator sare la cos sa bage mingea...si dupa parerea mea la basket asta te face sa te inalti...credeti ca pe mine ma ajuta sa cresc macar foarte putin?

Si a doua intrebare: Ce alimentatie trebuie sa am ca sa cresc?

- te ajuta sa cresti in inaltime, dar depinde si ce varsta ai. Daca ai 38 de ani, poti sa sari pana nu mai poti ca nu te mai lungesti. Daca ai pana in 20 (depinde si de alti factori) poti sa mai sari un pic  :D  . Nu este o varsta fixa pana la care te lungesti, sunt luate foarte multe in calcul, variaza de la persoana la persoana. In general cam dupa 19-20 ani nu prea mai cresti in inaltime.
Daca esti tanar si faci sport, bravos ! (nu inteleg mentalitatea unora de a lua orele de sport din liceu) B)

Edited by lopi, 08 August 2007 - 15:16.


#4
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 lopi, on Aug 8 2007, 16:15, said:

- te ajuta sa cresti in inaltime, dar depinde si ce varsta ai. Daca ai 38 de ani, poti sa sari pana nu mai poti ca nu te mai lungesti. Daca ai pana in 20 (depinde si de alti factori) poti sa mai sari un pic  :D  . Nu este o varsta fixa pana la care te lungesti, sunt luate foarte multe in calcul, variaza de la persoana la persoana. In general cam dupa 19-20 ani nu prea mai cresti in inaltime.
Daca esti tanar si faci sport, bravos ! (nu inteleg mentalitatea unora de a lua orele de sport din liceu) B)
Am 14 ani...sa inteleg ca toate treaba asta ma ajuta?  :coolspeak:

#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 all3x_is_here, on Aug 9 2007, 15:26, said:

Am 14 ani...sa inteleg ca toate treaba asta ma ajuta?  :coolspeak:

Te ajuta sa cresti cu siguranta ! Daca mai joci si bascket cu atat mai mult. Daca iti doresti sa cresti in inaltime poti sa vorbesti si cu un medic de familie + endocrinolog. Poti sa cresti frumos si mult :)
Alimentatia - nu cred ca ar conta chiar asa de mult.

Conteaza daca membrii familiei sunt inalti sau nu.
Din cate stiu (pot sa gresesc aici) - nu se recomanda ridicarea de greutati mari (culturism) la varste < 18 ani. Ar putea sa duca la incetinirea cresterii in inaltime ! Alte sporturi sunt bine venite si chiar indicate.
Nu cred ca trebuie sa ai motive de ingrijorare. Oricum sunt tabele cu inaltimea baieti/fete pe grupe de varsta. Poti sa intrebi un medic de familie cam ce inaltime ar trebui sa ai corespunzator varstei. O discutie cu medic de familie + endocrinolog este bine venita, o sa vada ei mai bine cum sta treaba si discuti si cu ei.

#6
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 all3x_is_here, on Aug 7 2007, 01:14, said:

eu am un obicei bun sau rau nu stiu...cand trec pe langa orice prag al unei usi refac miscarea de la basket cand un jucator sare la cos sa bage mingea...si dupa parerea mea la basket asta te face sa te inalti...credeti ca pe mine ma ajuta sa cresc macar foarte putin?

Si a doua intrebare: Ce alimentatie trebuie sa am ca sa cresc?

Simpla topaiala pe langa o usa, din cand in cand, nu te ajuta sa cresti, oricum nu semnificativ.
Baschetul practicat cu oarecare regularitate, in schimb, sau inotul, de pilda, ajuta cu siguranta. La astea trebuie sa adaugi o alimentatie sanatoasa, bogata in proteine (carne, lapte sub toate formele, oua), multe legume si fructe proaspete, dulciuri cu moderatie, sa eviti fumatul. Nu lua hormoni anabolizanti sau alte prostii, asa cum mai fac unii.
La 14 ani, poti spera la inca 30, poate chiar 40 de cm, pana la 18 ani, cand se inchid cartilajele de crestere ale oaselor.

#7
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

 Woland, on Aug 10 2007, 09:57, said:

Simpla topaiala pe langa o usa, din cand in cand, nu te ajuta sa cresti, oricum nu semnificativ.
Baschetul practicat cu oarecare regularitate, in schimb, sau inotul, de pilda, ajuta cu siguranta. La astea trebuie sa adaugi o alimentatie sanatoasa, bogata in proteine (carne, lapte sub toate formele, oua), multe legume si fructe proaspete, dulciuri cu moderatie, sa eviti fumatul. Nu lua hormoni anabolizanti sau alte prostii, asa cum mai fac unii.
La 14 ani, poti spera la inca 30, poate chiar 40 de cm, pana la 18 ani, cand se inchid cartilajele de crestere ale oaselor.

Inotul nu stiu daca te ajuta la inaltime dar cu siguranta face bine pentru posura si este recomandat. Sunt de parere cu @Woland, anabolizante nu e recomandat sa te bagi la ele, cel putin nu aiurea.
Cu un endocrinolog se poate ajunge la rezultate foarte bune.

#8
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 Woland, on Aug 10 2007, 09:57, said:

Simpla topaiala pe langa o usa, din cand in cand, nu te ajuta sa cresti, oricum nu semnificativ.
Baschetul practicat cu oarecare regularitate, in schimb, sau inotul, de pilda, ajuta cu siguranta. La astea trebuie sa adaugi o alimentatie sanatoasa, bogata in proteine (carne, lapte sub toate formele, oua), multe legume si fructe proaspete, dulciuri cu moderatie, sa eviti fumatul. Nu lua hormoni anabolizanti sau alte prostii, asa cum mai fac unii.
La 14 ani, poti spera la inca 30, poate chiar 40 de cm, pana la 18 ani, cand se inchid cartilajele de crestere ale oaselor.
Multumesc mult! :kisstogether: ma`ti ajutat mult...mai ales la treaba cu alimentele  :kisstogether: ...si apropo...topaiala aia nu este chiar din cand in cand...cred k nu este data cand sa nu sar cat pot eu de mult sa ating cat mai sus...credeti`ma...
Si fumat??? :death: Nu as face asta in viata mea...nici sa ma platesti...oricum...multumesc...si daca mai am intrebari stiu la cine sa apelez :P

#9
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Ce inaltime ai ? :)

#10
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 ciutacu, on Aug 13 2007, 18:24, said:

Ce inaltime ai ? :)
intre 1,60-1,63...nu stiu sigur

#11
all3x_is_here

all3x_is_here

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.02.2007

 all3x_is_here, on Aug 19 2007, 00:54, said:

intre 1,60-1,63...nu stiu sigur
Scuze ca postez de 2 ori consecutiv...dar vad ca pe nimeni nu mai intereseaza ce am intrebat si eu  -_-   <_<

#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
mai degraba te-ai apuca de baschet, nu sa sari pragul la usa. <_<

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 all3x_is_here, on Sep 4 2007, 11:22, said:

Scuze ca postez de 2 ori consecutiv...dar vad ca pe nimeni nu mai intereseaza ce am intrebat si eu  -_-   <_<

scuze, dar eu vad ca in tot topicul ti s-au dat raspunsuri. nu stiu ce vrei mai mult.

#14
twizz

twizz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.04.2010
Am 17 ani si am inceput sa fac 500 de sarituri pe zi cam de 3 luni si sar destul de inalt  si nu am crescut decat 1 cm dupa primele 3 saptamani.Trebuie sa beau mai multe lactate ?Are asta legatura cu cresterea?

Edited by twizz, 07 April 2010 - 12:23.


#15
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Trebuie sa faci cel putin 1000 de sarituri zilnic, din ce in ce mai sus. Fixeaza-ti un punct cam la 10 cm de cel mai inalt punct pe care-l atingi acum si incearca la fiecare saritura sa atingi punctul ala. Rezultatele le vei vedea peste 2 ani, pana atunci sunt nesemnificative. Lapte cat vrei si poti, + cel putin 500 g de branza zilnic, + o friptura de vaca in sange (cam 300 - 400 g), + multe legume si fructe.
Ca o completare, pe langa sarituri trebuie sa si alergi cel putin 3 km pe zi.

Edited by eureur, 07 April 2010 - 12:50.


#16
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
O tampenie mai mare n-am putut sa citesc  .La  1000 de sarituri zilnic si o sa-ti distrugi toate incheieturile  , de asemenea 3 km pe zi o sa-ti streseze organismul foarte  tare .   Nu exista exercitii sa cresti in inaltime ,  ia niste vitamine bune   si  mananca sanatos.  


Ps:   nu ma mira @eureur  ca ti-ai luat ban , iti dai cu parerea despre lucruri care te depasesc. Nici nu vreau sa stiu cate idiotenii ai scris in cele 600 mesaje, partea rea ca cineva mai ne-experimentat te crede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate