Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Fujifilm FinePix S5 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Chiar sunt curios: oare cîþi filmeaza cu D90 ? ªi cîþi folosesc Live View? ª i mai ales cîþi scot printuri mai mari de A4?

Toate chestiile astea sunt o evolutie de dragul tehnologiei si nicidecum cu valoare practica
Aparatul foto nu mai e de mult DOAR aparat foto. Intrebarile/argumentele de mai sus nu mai tin pasul cu prezentul.
http://www.vimeo.com/12014034
Stiu, nu e D90 dar s-a prins ideea.  ;)

#92
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai da, nu este D90, ca D90 sucks la filmare. Rolling shutterul cel mai pronuntat din clasa, rezolutie si FPS limitate (720 la 24p), nu AF, nu control asupra ISO, shutter speed... Nikon a luat imaginea de pe display-ul Live View si a inregistat-o ca video.

#93
sanduu

sanduu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.01.2006
Salut!
Vin si eu cu pareri/feed-back despre S5. Il am de cateva luni, timp in care am cam reusit sa scot cam tot ce poate din el. Ordinea punctelor de mai jos e aleatore.
  • Culori exceptionale, foarte placute ochiului;
  • DR-ul e exceptional la fotografiere RAW si prelucrare cu CS6; am avut recent o surpriza deosebita, facand niste teste am uitat Color Space pe Adobe; cand am deschis RAW-urile in ACR, am dat AUTO si... nu s-au modificat aproape deloc parametrii; practic, pentru ACR era...perfecta; mai studiez fenomenul;
  • Merge foarte bine si la ISO mare; zgomotul este aparte, in genul granulatiei film;
  • Depinde foarte mult de calitatea lentilelor. Cu lentile de kit Nikon nu prea ai ce scoate cu el;
  • E  putin cam soft (chiar si cu sharpness la maxim); cred ca scopul lui primordial e pentru portrete;
  • Meniul e cat se poate de simplu; imi place asta; am avut inainte Pentax K-7 si sunt obisnuit cu meniuri...austere :)
  • Eterna problema a cauciucurilor Nikon (se umfla si eventul dezlipesc);
  • Lipsa sistemului de autocuratare senzor e neplacuta, ajung sa-l curat la cateva zile (schimb foarte mult lentilele la fotografiat);
  • RAW-uri mari (25 Mb);
  • Lent in rafale, si mai lent in rafale RAW;
  • Display-ul e nesatisfacator pentru mine, il folosesc extrem de putin; si nu ma refer la dimensiune, ci cum se vede pe el;
  • Zoom-ul pe fotografie e greoi si obositor;
  • Life View e doar de forma, nu poti face fotografia din el;
  • E APARAT de FOTOGRAFIAT! Nu are briz-brizuri, nu filmeaza, nu are moduri auto si alte minuni. E doar aparat de fotografiat. Ce-i drept, unul cam ciudat.
Una peste alta, pentru mine e aparatul la care nu voi renunta niciodata. I-am luat un D300 ca back-up, dar care - momentan - inca nu m-a impresionat mai mult ca S5-ul. Bine, are partile lui bune, indiscutabile. Nu vreau sa starnesc polemici D300/S5. Sunt doar observatiile mele si, daca sunt curiosi/dornici de S5, sfatul meu e sa puneti mana pe el cat mai repede! Preturile au scazut mult, mult de tot.

Fuji, felicitari pentru S5 si rusine ca nu mai faci DSLR-uri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate