Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 

Ajutor "Ingeri si Demoni"

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View Postnostradamus_no1, on Jul 30 2007, 19:30, said:

Antimateria are masa . Punct & documenteaza-te
Antimateria are masa. Punct.
Dar ce ne facem cu Dan Brown ca n-are minte . Punct.

Gaseste-ti o femeie. Punct. Urgent. Punct.

#20
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAlan`dala, on Aug 3 2007, 11:39, said:

Antimateria are masa. Punct.
Dar ce ne facem cu Dan Brown ca n-are minte . Punct.

Gaseste-ti o femeie. Punct. Urgent. Punct.
=))

tu esti unul din cei care cred ca femeia e solutia la toate problemele, nu ? :D

Edited by DjValy, 03 August 2007 - 10:42.


#21
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View PostDjValy, on Aug 3 2007, 10:41, said:

tu estiu unul din cei care cred ca femeia e solutia la toate problemele, nu ? :D


hahaha...femeia este sursa tuturor problemelor nicidecum solutia


p.s. d'aia le si iubesc pentru ca viata fara probleme ar fi prea plictisitoare :D

Edited by Alan`dala, 03 August 2007 - 10:47.


#22
DjValy

DjValy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAlan`dala, on Aug 3 2007, 11:43, said:

hahaha...femeia este sursa tuturor problemelor nicidecum solutia

deci tu i-ai dat o non-solutie la problema lui :D

te inteleg, vrei sa-i faci viata mai palpitanta  :coolspeak:

#23
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007
daca distanta de la 0 km la 300 000 km este parcursa de catre o unda de lumina intr-o secunda, atunci pe portiunea MAXIM - minim (subliniata in desen) viteza luminii este este mai mare de 300 000 km / s , aici sigur gresesc, ceva n-am inteles eu bine si totusi ma intreb de ce profa mea de la liceu n-a stiut sa-mi explice ( mai mult ca sigur e proasta)

vreau sa-mi dea cineva o solutie (nu o non-solutie) la problema mea si nu radeti de desenul meu facut in Paint unde nu-mi mergea Text box-ul si m-am apucat sa desenez literele

Attached Files


Edited by nostradamus_no1, 03 August 2007 - 11:47.


#24
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View Postnostradamus_no1, on Aug 3 2007, 11:43, said:

daca distanta de la 0 km la 300 000 km este parcursa de catre o unda de lumina intr-o secunda, atunci pe portiunea MAXIM - minim (subliniata in desen) viteza luminii este este mai mare de 300 000 km / s , aici sigur gresesc, ceva n-am inteles eu bine si totusi ma intreb de ce profa mea de la liceu n-a stiut sa-mi explice ( mai mult ca sigur e proasta)

vreau sa-mi dea cineva o solutie (nu o non-solutie) la problema mea si nu radeti de desenul meu facut in Paint unde nu-mi mergea Text box-ul si m-am apucat sa desenez literele


:rolleyes: ... pe x ai distanta ... pe y ce este ?


insa repet...problema ta este o pseudo-problema iar adevarata sursa a cailor verzi pe pereti  e aici   :yawn:

Edited by Alan`dala, 03 August 2007 - 12:01.


#25
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View PostAlan`dala, on Aug 3 2007, 12:51, said:

:rolleyes: ... pe x ai distanta ... pe y ce este ?
insa repet...problema ta este o pseudo-problema iar adevarata sursa a cailor verzi pe pereti  e aici   :yawn:
cel putin asta este reprezentare reprezentarea "oficiala" a unei unde de lumina in bi-dimensional (cu x si y) dar poti sa o creezi din sarma si va deveni tri-dimensionala (cu x, y, z) si ca vei observa ca oricum o vei intoarce in spatiu distanta de la 0 km la 300 000 km si distanta dintre MAXIM si minin vor ramane aceleasi [ intr-o singura dimensiune (doar cu x) poti desena doar o linie dreapta, iar o unda nu este o linie dreapta ]

#26
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View Postnostradamus_no1, on Aug 3 2007, 12:35, said:

cel putin asta este reprezentare reprezentarea "oficiala" a unei unde de lumina in bi-dimensional (cu x si y) dar poti sa o creezi din sarma si va deveni tri-dimensionala (cu x, y, z) si ca vei observa ca oricum o vei intoarce in spatiu distanta de la 0 km la 300 000 km si distanta dintre MAXIM si minin vor ramane aceleasi [ intr-o singura dimensiune (doar cu x) poti desena doar o linie dreapta, iar o unda nu este o linie dreapta ]

ce unitate de masura este pe axa YYYYYYYYYYYYYYYYYY ?

#27
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postnostradamus_no1, on Aug 3 2007, 13:35, said:

[ intr-o singura dimensiune (doar cu x) poti desena doar o linie dreapta, iar o unda nu este o linie dreapta ]
Mai ai de invatat. Multimea R nu formeaza un spatiu vectorial, ci o multime de scalari, deci nu poti pune problema reprezentarii vectoriale. O linie dreapta are doua dimensiuni, un x variabil si un y constant, deci tot de forma (x,y) este. Nu conteaza ca e punct, linie, unda.. tot doua dimensiuni are. R^2, R^3, .. R^n.. astea sunt spatii vectoriale peste multimea de scalari R.

Chestiile astea pe care tu nu ti le explici.. sunt datorate faptului ca nu ai destule cunostinte pentru a stii despre ce vorbesti. Eu zic sa vb cu persoane care stiu (de genul profesori - daca stiu) sau ca cauti in carti de specialitate, in niciun caz in Dan Brown. El e un simplu scriitor de fictiune, nu este obligat de nimeni sa respecte legile fizicii.

PS: R = multimea numerelor reale  :huh:

Edited by ammon06, 03 August 2007 - 14:56.


#28
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View PostAlan`dala, on Aug 3 2007, 14:14, said:

ce unitate de masura este pe axa YYYYYYYYYYYYYYYYYY ?
Pe Y este amplitudinea undei (inaltimea), iar pe X este lungimea de unda (ca o barca pe un val : urca si coboara - Y si inainteaza - X) amandoua sunt in metri (urca/coboara Y metri si inainteaza X metri)

#29
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Bre, lumina nu merge în zigzag.  Merge drept.  Sinusoida aia e o reprezentare convențională, nu înseamnă că lumina chiar o ia la deal - la vale ca să-i măsori viteza așa.  Axa Y nu exisă.

De altfel mai sînt chestii care nu există, cum ar fi lingura.  Nu știu dacă ai urmărit documentarul ăla senzațional cu Keanu Reeves, dar concluzia e clară: there is no spoon.

#30
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View Postammon06, on Aug 3 2007, 15:55, said:

Mai ai de invatat. Multimea R nu formeaza un spatiu vectorial, ci o multime de scalari, deci nu poti pune problema reprezentarii vectoriale. O linie dreapta are doua dimensiuni, un x variabil si un y constant, deci tot de forma (x,y) este. Nu conteaza ca e punct, linie, unda.. tot doua dimensiuni are. R^2, R^3, .. R^n.. astea sunt spatii vectoriale peste multimea de scalari R.

Chestiile astea pe care tu nu ti le explici.. sunt datorate faptului ca nu ai destule cunostinte pentru a stii despre ce vorbesti. Eu zic sa vb cu persoane care stiu (de genul profesori - daca stiu) sau ca cauti in carti de specialitate, in niciun caz in Dan Brown. El e un simplu scriitor de fictiune, nu este obligat de nimeni sa respecte legile fizicii.

PS: R = multimea numerelor reale  :huh:

Un punct de pe AXA Nr. Reale(care este o dreapta) are ca singura coordonata un numar real X, nu are Y deci are O SINGURA DIMENSIUNE
!!! daca nu sti, taci din gura !!! daca sti, nu ai cauta defecte in exprimarea mea, ci mi-ai dovedi daca viteza luminii pe segmentul Max - min este mai mare decat 3*10^8 m/s sau nu  
Intr-o singura dimensiune poti desena un punct/segment inclus in dreapta OX, in 2 dimensiuni poti desena un punct/segment/patrat inclus in planul (X, Y), iar in 3D poti desena un punct/segment/patrat/cub inclus in spatiul (X, Y, ,Z)
ce e asa de greu sa intelegi ca nu intotdeauna tu esti cel destept, se mai intampla si invers :D ( daca Einstein era mediocru la scoala, cand a venit cu teoria relativitatii trebuia sa i se spuna : " MAI INVATA ! " ? )

#31
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View PostStrict, on Aug 5 2007, 02:47, said:

Bre, lumina nu merge în zigzag.  Merge drept.  Sinusoida aia e o reprezentare convențională, nu înseamnă că lumina chiar o ia la deal - la vale ca să-i măsori viteza așa.  Axa Y nu exisă.

De altfel mai sînt chestii care nu există, cum ar fi lingura.  Nu știu dacă ai urmărit documentarul ăla senzațional cu Keanu Reeves, dar concluzia e clară: there is no spoon.
MERSI, poate ai dreptate, si eu m-am gandit ca ar trebui sa mearga drept din cauza dualitatii unda-particula a luminii, dar aia de la scoala mi-au spus chesti despre pendulul care oscileaza( deal - vale ) dealungul unei amplitudini parcurgand astfel o distanta masurabila in metri (fie-mi exprimarea scuzabila !)

Edited by nostradamus_no1, 05 August 2007 - 03:04.


#32
jazzdevil

jazzdevil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2007

Quote

eu m-am gandit ca ar trebui sa mearga drept din cauza dualitatii unda-particula a luminii

asta e doar un concept. nimic nu se intampla din cauza conceptelor ci conceptele incearca sa explice ceea ce se intampla

Edited by jazzdevil, 05 August 2007 - 07:49.


#33
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

View Postnostradamus_no1, on Aug 5 2007, 02:33, said:

Un punct de pe AXA Nr. Reale(care este o dreapta) are ca singura coordonata un numar real X, nu are Y deci are O SINGURA DIMENSIUNE
!!! daca nu sti, taci din gura !!! daca sti, nu ai cauta defecte in exprimarea mea, ci mi-ai dovedi daca viteza luminii pe segmentul Max - min este mai mare decat 3*10^8 m/s sau nu  
Intr-o singura dimensiune poti desena un punct/segment inclus in dreapta OX, in 2 dimensiuni poti desena un punct/segment/patrat inclus in planul (X, Y), iar in 3D poti desena un punct/segment/patrat/cub inclus in spatiul (X, Y, ,Z)
ce e asa de greu sa intelegi ca nu intotdeauna tu esti cel destept, se mai intampla si invers :D ( daca Einstein era mediocru la scoala, cand a venit cu teoria relativitatii trebuia sa i se spuna : " MAI INVATA ! " ? )

eu in locul tau m-as imprieteni putin cu gramatica dupa care as trece pe la fizica cuantica.
solutia la problema ta este una de logica si nu una de fizica.

daca tu te sui intr-un autobuz care merge din punctul A in punctul B cu 30km/h nu conteaza cate oscilatii vei executa tu in cadrul autobuzului, tot cu 30km/h te vei misca.

deci planul de masuri ar fi asa:
1. gramatica ( musai )
2. get a girl
3. fizica cuantica
4. get another girl
5. arunca la gunoi toate referintele catre dan brown
6. change the girl

#34
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postnostradamus_no1, on Aug 5 2007, 03:33, said:

Un punct de pe AXA Nr. Reale(care este o dreapta) are ca singura coordonata un numar real X, nu are Y deci are O SINGURA DIMENSIUNE
Intr-o singura dimensiune poti desena un punct/segment inclus in dreapta OX, in 2 dimensiuni poti desena un punct/segment/patrat inclus in planul (X, Y), iar in 3D poti desena un punct/segment/patrat/cub inclus in spatiul (X, Y, ,Z)
ce e asa de greu sa intelegi ca nu intotdeauna tu esti cel destept, se mai intampla si invers :D
Intelege ca vb tampenii. Inca o data iti zic.. nu se pune problema reprezentarii multimii { x | x apartine lui R) deoarece aceasta multime NU ESTE SPATIU VECTORIAL.
Ca imi spui tu ca un punct (sau mai rau, un segment ) se poate desena doar pe dreapta Ox.. asta probabil e matematica inventata de tine. Cand o sa faci o facultate de profil, dupa sa intri pe forum sa-mi zici mie ca multimea { x } este spatiu vectorial. Inca o data iti zic: { x } reprezinta MULTIME DE SCALARI. Vrei sa-mi spui ca pentru tine exista vectorul "5"?

Intelege si tu ca esti la varsta la care nu stii tot, si ca altii poate chiar au facut mai multe studii ca tine si stiu despre ce vorbesc.

Si cu toate ca nu imi place sa ma repet.. fizica/matematica nu se invata in Dan Brown.  :console:

PS: e normal sa nu ma crezi, deoarece cu siguranta nu ai auzit in liceu de spatii vectoriale si multimi de scalari.. dar ti-am zis ca sa stii.. tu contrazice-te pe matematica pe care o stii cat vrei..

Edited by ammon06, 05 August 2007 - 13:16.


#35
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View Postammon06, on Aug 5 2007, 14:11, said:

Intelege ca vb tampenii. Inca o data iti zic.. nu se pune problema reprezentarii multimii { x | x apartine lui R) deoarece aceasta multime NU ESTE SPATIU VECTORIAL.
Ca imi spui tu ca un punct (sau mai rau, un segment ) se poate desena doar pe dreapta Ox.. asta probabil e matematica inventata de tine. Cand o sa faci o facultate de profil, dupa sa intri pe forum sa-mi zici mie ca multimea { x } este spatiu vectorial. Inca o data iti zic: { x } reprezinta MULTIME DE SCALARI. Vrei sa-mi spui ca pentru tine exista vectorul "5"?

Intelege si tu ca esti la varsta la care nu stii tot, si ca altii poate chiar au facut mai multe studii ca tine si stiu despre ce vorbesc.

Si cu toate ca nu imi place sa ma repet.. fizica/matematica nu se invata in Dan Brown.  :console:

PS: e normal sa nu ma crezi, deoarece cu siguranta nu ai auzit in liceu de spatii vectoriale si multimi de scalari.. dar ti-am zis ca sa stii.. tu contrazice-te pe matematica pe care o stii cat vrei..

eu nu am zis ca un punct/segment trebuie sa fie neaparat vector, vectorii exista doar in spatiu
uite : nu te mai contrazic, dar spune-mi tu din ce este formata o singura dimensiune cum ar fi axa  nr. reale(o dreapta)(R^1  B) ) ca poate pricep si eu (ca poate pricepi si tu  B) )

#36
nostradamus_no1

nostradamus_no1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.07.2007

View PostAlan`dala, on Aug 5 2007, 08:53, said:

eu in locul tau m-as imprieteni putin cu gramatica dupa care as trece pe la fizica cuantica.
solutia la problema ta este una de logica si nu una de fizica.

daca tu te sui intr-un autobuz care merge din punctul A in punctul B cu 30km/h nu conteaza cate oscilatii vei executa tu in cadrul autobuzului, tot cu 30km/h te vei misca.

deci planul de masuri ar fi asa:
1. gramatica ( musai )
2. get a girl
3. fizica cuantica
4. get another girl
5. arunca la gunoi toate referintele catre dan brown
6. change the girl

mai omule, stiu mai multa gramatica dacat isi poate inchipui cerebelu' tau, 3 ani am fost umanist(ni se dadea nota 2 in teza/lucrare pt. 3 greseli de ortografie), anu asta ma transfer la mate-info
imi cer scuze pt. greselile de exprimare stiintifica, deoarece eu nu sunt " fizicist nuclearist cuantificat "(scuze poate tu esti  B) )

PS - din cauza femeilor ti-au ramas neuronii blocati - cel mai bun remediu : la prima taraba cu ziare intrebi daca mai au Penthouse, iar apoi 5 min/zi dupa fiecare masa faci una scurta si esti ca si scapat de boala. Si apropo : femeile trimitele la mine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate