Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2485
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postanonima1, on 21 iulie 2017 - 07:41, said:

unknown_35 multumesc pentru raspuns, dar ce e atonic?

de fapt e atonik .. am scris gresit scuze. se cumpara din farmaciile fitosanitare

Trebuie diluat mult, eu pun 1ml la 2 l de apa

"Descriere:
Stimulator natural de crestere si fructificare. Este singurul produs din aceasta categorie inclus pe anexa I a Uniunii Europene. ATONIK stimuleaza cresterile vegetative si mareste considerabil gradul de fertilitate al florilor. ATONIK mareste rezistenta plantelor la factorii de stres ca seceta, temperaturile negative din perioada infloririi, atacul bolilor si daunatorilor. Mareste randamentul plantelor in valorificarea resurselor nutritive din sol. Poate fi utilizat la toate culturile de camp si horticole.
Compozitie:
Ortonitrofenolat de sodiu 0,2%
Paranitrofenolat de sodiu 0,3%
5 - Nitroguaiacolat de sodiu 0,1%
Mod de utilizare:
ATONIK se aplica prin inmuierea semintelor si butasilor precum si prin pulverizare pe plante in timpul vegetatiei."

#2486
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
Nu ii merge bine la orhidee. Separat de deshidratare cred ca ai si paduchi lanosi.

#2487
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Iarna bobocilor la Cymbidium. Cea mai harnica este Golden Elf, cu un parfum fin de lamaita.
Mai postez cand infloresc si celelalte.

Attached Files



#2488
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostAlGhe, on 09 decembrie 2017 - 11:48, said:

Iarna bobocilor la Cymbidium. Cea mai harnica este Golden Elf, cu un parfum fin de lamaita.
Mai postez cand infloresc si celelalte.

Felicitari. Am si eu un Cymbidium, dar nu infloreste. L-am tinut pe balcon pana la mijlocul lui Noiembrie ca mi-a fost frica sa nu inghete.

#2489
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Multumesc. I-am tinut afara pana prin noiembrie si eu, apoi la lumina dar pe o terasa inchisa si neincalzita. E important sa se mentina temperatura sub 15 grade pe timpul iernii. Anul acesta au dat bobocii mai devreme ca anul trecut.

#2490
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
2018

Attached Files


Edited by byte00, 17 March 2018 - 21:21.


#2491
Ineasca

Ineasca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2018
Si eu am una care e inflorita din decembrie si inca are boboci! Mi se pare o planta f rezistenta.

#2492
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Cum promiteam:

Attached Files



#2493
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018
salutare tuturor,am o problema cu o pastaie de orhidee,dupa ce am reusit sa polenizez floarea a facut pastaia care se vede si a stat verde mai bine de o luna,dupa care a inceput sa se igalbeneasca da la baza ,stie careva cam care ar fi cauza?
multumesc anticipat celor care cunosc si imi raspund la intrebare

#2494
Miky70

Miky70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.04.2018

View PostMiky70, on 07 iulie 2018 - 13:11, said:

salutare tuturor,am o problema cu o pastaie de orhidee,dupa ce am reusit sa polenizez floarea a facut pastaia care se vede si a stat verde mai bine de o luna,dupa care a inceput sa se igalbeneasca da la baza ,stie careva cam care ar fi cauza?
multumesc anticipat celor care cunosc si imi raspund la intrebare


#2495
Catalina-Cojocaru

Catalina-Cojocaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.07.2018
Buna!Am primit in cursul anului trecut mai multe orhidee si nu prea stiu exact cum ar trebui îngrijite....sunt înflorite mereu si nu reusesc sa le tai deloc asa cum citisem pe unele forumuri,iar de aceea au o înălțime considerabilă....As dori de asemenea pe unele sa le înmulțesc însă nu am zărit nici un keiki...Am citit ca se pot obtine  acești puiuti fixand un saculet cu turba sau muschi pe tulpina...De unde achiziționați acei saculeti?

#2496
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Buna,
Cred ca este vorba despre Phalaenopsis? Daca da, eu nu le-as taia. Eventual mutate intr-un vas mai mare.
Cat despre ingrijire: udate la timp, lumina, putin fertilizator lichid la doua saptamani, sau betisoare si ai scapat de grija o perioada.
Cand planta este suficient de matura si are toate conditiile sa sustina un keiki, el va aparea singur, fara vreo interventie din partea noastra.
Uneori pe tija florala (indeparteaza tija doar dupa ce s-a uscat complet), alteori pe tija separata.
Uite un exemplu:
https://imgur.com/a/nT8BFhy
Nu i-am pus niciun saculet.

Edited by AlGhe, 02 September 2018 - 09:07.


#2497
Visco

Visco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2010

View Postrogue80, on 26 iunie 2015 - 07:46, said:

Depinde de specie. In general cele din magazin au maxim un an si sunt la prima inflorire. Exceptie mai sunt orhideele cu bulbi mai dezvoltate. La phalaenopsis iti dai seama dupa tulpina si frunze. Daca are urme de tije taiate inseamna ca e mai batrana si are macar 1 an + numarul de tije taiate. La fel cu numarul de frunze fiind o planta monopoidala cad frunzele de la baza si cresc altele. Cu cat baza pana la radacina este mai lunga cu atat este mai batrana pentru ca de acolo au cazut frunze. La cele cu bulbi in functie de numarul bulbilor. In medie in fiecare an cresc 1-3 bulbi in functie de specie. La aceste perioade se pot adauga eventuale perioade in care planta nu a fost sanatoasa.
"Un an + numarul de tije taiate" este un calcul gresit, pentru ca in functie de cat de viguroase sunt si cat de bine ingrijite, ajung sa faca si cate 2-3-4 sau mai multe tije florale.

#2498
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Am si eu cateva orhidee - la una din ele, dupa ce au aparut si s-au dezvoltat radacinile aeriene  a crescut o plantuta. Acum - 1-2 luni de atunci - a inceput sa se ofileasca pt ca radacinile acelea mici aeriene se cam usuca.

Ce sa fac? sa o desprind de pe tulpina sa o plantez separat in pamant etc? Pls help.

Attached Files


Edited by cineva80, 06 February 2019 - 12:06.


#2499
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Am cumparat de curand o orhidee si pare sa aiba o problema. Adica in cateva zile i-au cazut florile si a ramas fara 2 frunze, care s-au ingalbenit.
Sta in casa, are soare, nu e in curent, am scufundat-o in apa pentru a o uda (asa arata poza cu instructiunile).

Ce trebuie sa ii fac? Pare sa aiba ceva alb la baza si nu cred ca e normal. Am cautat pe net, dar nu sunt sigur de ce are. Am gasit ca ar putea fi paduchi lanosi, dar nu se misca si parca nu seamana cu ce am gasit. Inclusiv in topicul acesta e o poza cu paduchi lanosi, dar mie mi se pare ca e altceva.

(Nu stiu de ce poza e intoarca in postare, scuze)

Attached Files



#2500
flory68

flory68

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.01.2020
Buna, am o orhidee i-au cazut toate frunzele dar a inflorit...Ce as putea face ca sa ii creasca din nou frunze?

#2501
ellacojocariu

ellacojocariu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2020
Buna ziua!
Am si eu o orhidee Phalaenopsis plina de flori si inca in proces de inflorire. Desi pare sa ii mearga foarte bine, una dintre frunze s-a ingalbenit si a mai ramas astfel cu doar 2 frunze. Astazi cand am inlaturat frunza galbena, am observat ca locul de la baza frunzei arata foarte ciudat, negru, ca si cand ar fi fost ars.
Am citit ca daca ramane apa la baza frunzei este posibil sa putrezeasca. Stiam asta si am incercat sa fiu atenta la asta, dar este posibil sa nu fi observat.
Credeti ca mai pot fi si alte motive care sa cauzeze asta?
Cum as putea-o ajuta sa isi revina si sa nu ii mai cada frunzele?
Multumesc!

Attached Files



#2502
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Salut,
Din greseala a stat doua zile in frig si si-a pierdut frunzele, s-au patat, ingalbenit si au cazut. Posted Image
Credeti ca mai are sanse sa isi revina?
"Mugurele" care se vede e un inceput de radacina care nu a mai crescut de atunci deloc.
Poza e facuta acum 3 saptamani. Starea ei actuala e la fel, doar ca radacinile din ghiveci au inceput sa se usuce, cele aeriene sunt ok.
Se mai poate face ceva? Ati vazut minuni? Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate