Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2467
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Prima mea orhidee. O am de cca 1 an si 6 luni, si dupa ce m-a lasat sa astept un an noua tija florala, acum are doua tije florale active Posted Image . E o orhidee rezistenta ( incapatinata as zice) care  a rezistat primelor doua incercari de schimbare a subratului nereusite. Multumesc softpedistilor iubitori de orhidee, care mi-au dat ideea da pun spuma poliuretanica la mijlocul vasului, si sa dau gauri pe margini in vasul de plastic.

Attached Files



#2468
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Aveti vreo recomandare de ingrasamant de orhidee lichid? Multumiri anticipate!

#2469
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Eu folosesc Biopon. O alta optiune, un pic mai scumpa, cred, este Compo.

#2470
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
+ 1 pt Biopon . Pt phale este excelent

#2471
georgeta2017

georgeta2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.04.2017
Buna ziua!
Sunt noua pe aici si vreau sa va intreb daca e bine sa scot o orhidee din ghiveci (am vazut cateva  radacini putrezite printre cele sanatoase) in conditiile in care pe tija am un keiki cu 3 frunzulite, dar fara radacini!Planta o am de cca 1-1.5 ani, a fost inflorita si-i pusesem gand sa i schimb substratul si sa-i curat radacinile ,dar ea...mi-a incurcat planurile si nu stiu ce sa fac sa nu  stric evolutia puisorului..v-ati confruntat si voi cu situatia aceasta ?

#2472
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postgeorgeta2017, on 06 aprilie 2017 - 13:22, said:

Buna ziua!
Sunt noua pe aici si vreau sa va intreb daca e bine sa scot o orhidee din ghiveci (am vazut cateva  radacini putrezite printre cele sanatoase) in conditiile in care pe tija am un keiki cu 3 frunzulite, dar fara radacini!Planta o am de cca 1-1.5 ani, a fost inflorita si-i pusesem gand sa i schimb substratul si sa-i curat radacinile ,dar ea...mi-a incurcat planurile si nu stiu ce sa fac sa nu  stric evolutia puisorului..v-ati confruntat si voi cu situatia aceasta ?

Poti sa o muti linistita.Puiul nu va pati nimic. Eu am mutat acum vreo 2 luni o orhideee cu 5 tije florale, din care 2 cu flori pe ele, si o tija un un keki cu 2 radacinute de 2 cm, si nu a fost nici o problema. Nu am pierdut nici florile, nici puiul, si acum mai am un keki pe o tija veche.

Am vrut sa astept sa termine cu tijele si florile, dar e o orhidee ciudata, face flori intruna, si vasul mic nu o mai sustinea, trebuia udata zilnic.

#2473
nionelutao

nionelutao

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.05.2011

View Postunknown_35, on 14 iunie 2016 - 19:12, said:

Am o Burrageara Nelly Isler luata din Ikeea in urma cu o luna, si ieri am gasit un melc Posted Image . In afara de spalarea radacinilor cu apa oxigenata 5% mai stiti vreun tratament?
Multumesc Posted Image

NU stiu daca e valabil pentru toti daunatorii dar eu am salvat o orhidee de paduchi lanosi cu mospilan, acum 1 an si jumatate; avea doar o singura frunza si dadea semne ca nu o mai duce mult. Acum are 2 tije, e plina de flori si are 4 frunze. Nu mai am plicul cu instructiuni, dar cred ca se gaseste pe net :)

#2474
sohigh

sohigh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2017
Salutari.
Am o phalaenopsis care a dezvoltat o tija in iarna. In momentul in care au aparut boboceii cred ca a intervenit un soc termic, cauzat de aerisirea camerei, iar acestia au cazut. Tija nu s-a uscat, insa nu s-a mai dezvoltat in lungime, iar in varf a ramas inca de atunci un foarte mic bulb care nu a mai evoluat deloc. Acum, planta incepe sa dezvolte de la baza inca o tija, care deasemenea nu evolueaza, avand 1-2 cm de aproximativ 1 luna. Planta este sanatoasa, are frunza noua si radacini aeriene. /
Intrebarea mea, catre cei care au experienta, este: tai tija veche care stagneaza de 3 luni, in ideea ca planta sa isi canalizeze energia spre tija noua sau o las in continuare?

#2475
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postsohigh, on 07 mai 2017 - 16:40, said:

Salutari.
Am o phalaenopsis care a dezvoltat o tija in iarna. In momentul in care au aparut boboceii cred ca a intervenit un soc termic, cauzat de aerisirea camerei, iar acestia au cazut. Tija nu s-a uscat, insa nu s-a mai dezvoltat in lungime, iar in varf a ramas inca de atunci un foarte mic bulb care nu a mai evoluat deloc. Acum, planta incepe sa dezvolte de la baza inca o tija, care deasemenea nu evolueaza, avand 1-2 cm de aproximativ 1 luna. Planta este sanatoasa, are frunza noua si radacini aeriene. /
Intrebarea mea, catre cei care au experienta, este: tai tija veche care stagneaza de 3 luni, in ideea ca planta sa isi canalizeze energia spre tija noua sau o las in continuare?

Sfatul meu: lasa ambele tije. Poti sa o ajuti cu in ingrasamant o data la 2 -3 udari. Daca o uzi prin scufundare, la 3 zile de la udare poti sa torni putin intrasamant pe subtrat.

#2476
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Am facut un shooting

[ https://s8.postimg.org/z1abrqvo5/orhi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by byte00, 27 May 2017 - 05:37.


#2477
sohigh

sohigh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2017

View Postunknown_35, on 17 mai 2017 - 17:42, said:



Sfatul meu: lasa ambele tije. Poti sa o ajuti cu in ingrasamant o data la 2 -3 udari. Daca o uzi prin scufundare, la 3 zile de la udare poti sa torni putin intrasamant pe subtrat.


Multumesc frumos pentru sfat.

#2478
georgevici

georgevici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua,


Urmaresc de mult timp topicul dar, abia acum intervin cu o intrebare. Am cumparat in martie o phale galbena cu mijloc rosu. De atunci si pana acum treptat culoarea ei s-a schimbat, a devenit aproape alba iar mijlocul caramiziu. Ce este de facut pentru a redeveni galbena? Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

#2479
sohigh

sohigh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2017
Pfiuu....138 de pagini citite... Greu, dar pot sa spun ca am gasit foarte multe informatii cat sa devin un mic expert. Am vazut si exemplare extraordinar de frumoase pentru care va invidiez, dar va urez sa va incante cat de des posibil. Multumesc celor experimentati, care si-au impartasit experienta cu incepatorii. Momentan detin 4 exemplare, din care 3 salvate si una in forma buna. Nu am probleme cu ele, dar experimentez astfel incat sa optimizez ingrijirea lor. Mai jos am postat singura phala inflorita si care arata foarte frumos in realitate.

Attached Files



#2480
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

View Postgeorgevici, on 27 mai 2017 - 17:49, said:

Buna ziua,


Urmaresc de mult timp topicul dar, abia acum intervin cu o intrebare. Am cumparat in martie o phale galbena cu mijloc rosu. De atunci si pana acum treptat culoarea ei s-a schimbat, a devenit aproape alba iar mijlocul caramiziu. Ce este de facut pentru a redeveni galbena? Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

probabil a fost injectata cu ceva colorant si de-aia era galbena. alta explicatie nu gasesc. :habarnam:

#2481
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am o problema cu o orhidee. Pe frunze a aparut ceva lipicios , parca pe partea inferioara a frunzelor ceva pete maro inchis. Frunzele arata foarte dezhidratate si vreau sa o salvez. Nu stiti cum ?
Am spalat frunzele cu apa fara sa ajunga aceasta in coletul frunzelor si fara efect.

Attached Files



#2482
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postanonima1, on 20 iulie 2017 - 19:37, said:

Am o problema cu o orhidee. Pe frunze a aparut ceva lipicios , parca pe partea inferioara a frunzelor ceva pete maro inchis. Frunzele arata foarte dezhidratate si vreau sa o salvez. Nu stiti cum ?
Am spalat frunzele cu apa fara sa ajunga aceasta in coletul frunzelor si fara efect.

Taie tija florala
las-o 2-3 ore intr-un vas cu Atonic si putin ingrasamant pt orhidee
cauta un ghiveci pt orhidee incolor/transparent si da niste gauri pe margine pt a imbunatati aerisirea
taie radacinile uscate si presara scortisoara/carbune medicinal pe sectiunea taiata
amesteca un substrat de calitate ( Floria) cu perlit
Inmoaie substratul in apa inainte de a re-planta orhideea
Pune o bucata de spuma ( din cea pt izolari) in mijloc. Asezi orhideea pe ea, si aranjezi radacinile in jurul ei.

Pufaie apa la 2-3 zile pe radacinile aeriene
Uda planta prin scufundare ( 1-2 h) o data pe saptamana ( ghiveciul va fi mai usoe, si radacinile albicioase

Mut-o de langa calorifer/radiator/ aer conditionat, dar aproape de lumina

bafta

Edited by unknown_35, 20 July 2017 - 23:13.


#2483
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
unknown_35 multumesc pentru raspuns, dar ce e atonic?

#2484
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am facut poze noi

Attached Files


Edited by anonima1, 21 July 2017 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate