Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#2449
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Da, mi s-a parut si mie cam greu mirosul de la dendrobium nobile. La Nelly Isler imi place insa foarte mult, dar  e doar dimineata cand e soare Posted Image , la fel si la Miltoniopsis

Am gasit niste poze mai vechi, nu mai am nici o floare parfumata inflorita - miltoniopsis mai are 3 floricele in curs de uscare. Au durat aproape 2 luni, nu poti cere mai mult Posted Image

1. Prima mea phale - reinflorita ( nu are parfum)
2. Phale parfumata ( mai avea doar 2 floricele cand am cumparat-o, la reducere)
3. Miltoniopsis
4. Cattleya si Miltassia
5.Dendrobium phale parfumata - nu stiu daca are in nume special ; acum a inflorit din nou, sar asta e prima floare, care a durat peste 3 luni !!!
6. Mai am o "cambria" parfumata, dar nu stiu cum se numeste

Numerotarea e de la stanga la dreapta

Attached Files


Edited by unknown_35, 25 November 2016 - 10:50.


#2450
AlGhe

AlGhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.09.2011
Foarte frumoase.

#2451
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Foarte frumoase! Cattleya îmi place mult, dar n-am reușit sa gãsesc în magazine. . :-(

#2452
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 Rata11, on 26 noiembrie 2016 - 12:10, said:

Foarte frumoase! Cattleya îmi place mult, dar n-am reușit sa găsesc în magazine. . :-(
Multumesc AlGhe si Rata11  :)

E la Secret garden, poti comanda si online. Dar iti sugerez sa ii schimbi substratul imediat, sa sa o uzi foarte ptin pentru ca e planta in muschi, Pana m-am prins eu, aproape ca nu mai avea radacini, si I-au cazut si florile :(

#2453
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am o ciudata de orhidee care dintr-o tija florala a format frunze acum tot din ea formeaza o alta tija florala dar nu face deloc radacini. Ati patit si voi asa ?

Attached Files



#2454
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Se vede mai bine imbinarea dintre tije cu zero  radacini si frunze

Attached Files



#2455
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
frunzele de pe tija sunt un keiki (pui). o sa faca si radacini, ai rabdare, orhideele se misca incet. Le place sa ne puna rabdarea la incercare. :D

#2456
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ce am remarcat  eu de cativa ani de cand am orhidee-le place mai mult udarea in farfuria ghiveciului decat udarea la suprafata lui

#2457
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Attached File  IMG_20170213_135734.jpg   109.59K   20 downloadsAttached File  IMG_20170213_135742.jpg   267.84K   20 downloadsAttached File  IMG_20170213_135753.jpg   96.94K   17 downloads

#2458
Mehria

Mehria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.07.2016
Orhideele mele. :proud:

Attached Files



#2459
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am primit miniorhidee si vreau sa stiu daca exista vreo diferenta de ingrijire intre ele si orhideele mari ? In ghivechiul ala minuscul cat timp e indicat sa le las?

#2460
freecandy

freecandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2017
Salut, am cumparat de martisor 2 orhidee cu pseudobulbi (o Nely si inca ceva cu flori ascutite grena inchis) si desi initial bulbii erau netezi, acum s-au cam incretit. Dupa ceva experienta cu Phalenopsis (3 ani si momentan 3 supravietuitoare frumoase cu mai multe serii de flori) am decis sa fac pasul urmator catre alte tipuri de orhidee. Sunt toate in ghivece transparente, pe pervaz la geam, udate prin scufundare o data pe saptamana si stropite zilnic cu pulverizator, si pe substaratul de turba si pe frunze, flori, fertilizator de orhidee.
Ce sa fac cu bulbii? Se usuca? Am citit ca trebuie sa fie netezi. N-am schimbat ghiveciul original si nici nu am inspectat radacinile (n-am vrut sa supar florile). Ar trebui sa le schimb substaratul, ghiveciul?
Multumesc

Am atasat poze:)

Attached Files



#2461
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 anonima1, on 08 martie 2017 - 19:48, said:

Am primit miniorhidee si vreau sa stiu daca exista vreo diferenta de ingrijire intre ele si orhideele mari ? In ghivechiul ala minuscul cat timp e indicat sa le las?

Eu am salvat numai miniorhideele mutate in alt ghiveci. Muschiul in care sunt plantate orhideele mini, retine foarte multa apa. Nu trebuie mutate insa intr-un ghiveci foarte mare, poti confectiuna in ghiveci din pet-uri de 1-1.5 l max .

Ca substrat poti folosi scoarta de la Floria sau de la Dr Soil

 freecandy, on 10 martie 2017 - 14:34, said:

Salut, am cumparat de martisor 2 orhidee cu pseudobulbi (o Nely si inca ceva cu flori ascutite grena inchis) si desi initial bulbii erau netezi, acum s-au cam incretit. Dupa ceva experienta cu Phalenopsis (3 ani si momentan 3 supravietuitoare frumoase cu mai multe serii de flori) am decis sa fac pasul urmator catre alte tipuri de orhidee. Sunt toate in ghivece transparente, pe pervaz la geam, udate prin scufundare o data pe saptamana si stropite zilnic cu pulverizator, si pe substaratul de turba si pe frunze, flori, fertilizator de orhidee.
Ce sa fac cu bulbii? Se usuca? Am citit ca trebuie sa fie netezi. N-am schimbat ghiveciul original si nici nu am inspectat radacinile (n-am vrut sa supar florile). Ar trebui sa le schimb substaratul, ghiveciul?
Multumesc

Am atasat poze:)

E normal sa se rideze bulbii vechi, fara flori

Attached Files



#2462
freecandy

freecandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2017
Multumesc. Trebuie tratate diferit de Phalenopsis? Necesita vreo ingrijire deosebita?

#2463
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 freecandy, on 10 martie 2017 - 15:00, said:

Multumesc. Trebuie tratate diferit de Phalenopsis? Necesita vreo ingrijire deosebita?

Eu le ud la rand cu celelate, poate putin mai des decat cele mari pt ca sa usuca substratul mai repede. Le trebuie insa ingrasamant, o data la 2 saptamani; eu folosesc cu success Biopon 0.5 l , 1/2 capacel la o sticla 1.25 l de apa http://www.shopmania...adina/q-orhidee

#2464
freecandy

freecandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.01.2017
Multumesc. Va tin la curent cu evolutia :)

#2465
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Seara buna tuturor !

Una din orhideele mele (chiar prima cu care am inceput toata nebunia) mi-a facut o surpriza deosebita prin iulie 2016 cand, in varful tijei florale, in loc de boboci, a inceput sa dea frunzute, deci un puisor.

Prin iarna, puisorul a prins puteri si frunzute (3 la numar) si a inceput sa dea ceea ce eu credeam ca e o radacinuta. De fapt, era o mica tija florala. Colac peste pupaza, planta mama a inceput sa dea si ea o noua tija florala.

Atat mama cat si copilul au mentinut tijele florale, desi nu au putut duce spre inflorire chiar toti bobocii, o parte fiind lepadati.

Puisorul are doar un ciot mic mic de radacina. Este normal asa un comportament?! Sa inceapa si mama si puiul sa infloreasca simultan? Mediul in care se afla nu a suferit nicio schimbare, ingrijirea e la fel .... va atasez si o fotografie cu minunea :)

Attached File  CRS_2628e.jpg   852.73K   49 downloads

#2466
byte00

byte00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.02.2015
Din fereastra.... pe softpedia.

Edited by byte00, 13 March 2017 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate