Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1117
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
inteleg,Multumesc,cred ca o sa le mut in alte ghivece de aceeiasi dimensiuni dar cu gauri mai putine,cred ca am exagerat cu ele. am obervat ca deja dupa 2 zile  de la scufundarea in apa,scoarta e aproape uscata si radacinile deschise.

si frunzele sunt moi cu pliuri si subtiri, numai cele mai din varf sunt tari groase fara pliuri si nedeshidratate,in rest culoarea e  ok.

#1118
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poti sa le pui in masti de ceramica sau alte ghivece negaurite, ca sa nu le mai muti din substrat iar.

#1119
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
de curand am primit o orhidee, dar nu stiu ce specie este si nici cum sa o ingrijesc. Posted Image Pare stafidita in zona bulbilor si nu stiu ce sa-i mai fac. Am udat-o la fel ca pe orhideele phale (am scufundat-o intr-un vas cu apa). Astept sfaturi Posted Image

Attached Files



#1120
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
aici am o orhidee a carei tija chiar nu stiu ce are, probabil ca se usuca, este rosiatica si n-am mai intalnit pana acum. Este a 3-a oara cand a inflorit, dar pana acum tija era verde, insa acum nici nu stiu ce sa-i fac, de unde sa o tai...Posted Image sau poate planta nu este sanatoasa ... m-am uitat si la radacini par ok Posted Image

Attached Files



#1121
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Primul este o specie de oncidium ... se ingrijeste asemanator cu celelalte numai ca avand radacini subtiri trebuie sa ai grija mai mare la udat in sensul ca substratul trebuie sa se usuce intre udari pentru ca altfel radacinile subtiri vor puterzi. De asemenea nu trebuie sa o lasi fara apa prea mult timp asa cum poti la phalaenopsis. In a doua poza tai tija cat mai de jos.

#1122
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Multumesc frumos. Inseamna ca o sa o ud la 4-5 zile. Am vazut ca se usuca mai repede substratul ca la celelalte. Are si un pui cand il separ? e micut sa zic ca are 5-6 cm.

#1123
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu e pui, e pseudobulb si nu se separa in grupuri mai mici de 3. Lasa-i acolo, sunt rezervor de apa ;)

#1124
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
wow, inseamna ca am de asteptat pana ii separ. Posted Image
Sa inteleg ca la orhideea cealalta se usuca tija? De e asa rosiatica? sau este bolnavioara Posted Image

#1125
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu e bolnava, se usuca pur si simplu. Nu-ti face griji. O tai si creste alta cand are chef :)

#1126
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Brusc sunt foarte bucuroasa. Posted Image  Ce ma bucur! Stiu ca tijele apar foarte greu. Dar ma surprinde ca pana acum, nu arata asa, era mai mereu verde. Eu n-am taiat tija, florile tineau cam 2 luni, iar in decurs de 3 luni inflorea iarasi.

#1127
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
nu o mers cu ghiveciul negaurit peste, tot asa albe sunt radacinile dupa 2zile de la udare .(asa arata si ghiveciul scobit)

[ http://s3.postimg.org/weg7q1cz6/IMG_0056.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://s15.postimg.org/tl7hbtt56/IMG_0057.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

m-am decis sa o caut din nou in scoarta si sa o mut in alt ghiveci care are doar niste linii decupate ,asa arata radacinile[ http://s7.postimg.org/mh0k1nnai/IMG_0059.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am observat ca la baza ghiveciului scoarta era umeda si cu niste porozitati albe verzi[ http://s10.postimg.org/uf6v9f2ew/IMG_0064.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Floarea in ghiveci fara scoarta sta asa[ http://s24.postimg.org/5yk762p9g/IMG_0061.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Este posibil ca apa sa stagneze la acel nivel deoarece radacinile nu sunt destule  jos la baza ghiveciului si eocupata  o suprafata numai cu scoarta? Am mai tot patit fenomenul cu scoarta care arata asa, dar dupa ce o spalam,o fierbeam si o uscam in cuptor o perioada nu mai se vedea asa si porma dupa ceva timp ca si acum de altfel revenea in starea asta.

Acum am pus-o in scoarta uscata si curata .E pozitionata bine? ma refer la tulpina, ca am patit la inceput ca le asezam prea jos si intra apa. [ http://s14.postimg.org/d0g60a9fk/IMG_0065.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by twinkleeflow, 07 June 2013 - 13:53.


#1128
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 Luminita_x2001, on 07 iunie 2013 - 09:54, said:

wow, inseamna ca am de asteptat pana ii separ. Posted Image
Sa inteleg ca la orhideea cealalta se usuca tija? De e asa rosiatica? sau este bolnavioara Posted Image

Oncidium ca toate plantele cu bulbi asa creste ... face un bulb, creste si apoi infloreste. Dupa aceea ciclul se repeta. In funtie de cat de bine o duce planta si cat de matura e (are mai multi pseudobulbi) pot creste si 3 pseudobulbi. Se separa cand are prea multi si nu mai este estetic sau nu mai are loc si nu vrei sa o schimbi in ceva mai mare. Poate sta acolo si 2 - 3 ani lejer lucru care si il recomand: o planta cu multi pseudobulbi va inflori frumos. La udare te poti lua si dupa acei bulbi. Dupa udare sunt grasi si tari ... cu cat rezerva de apa se diminueaza si planta trebuie udata ei se mai strang si sunt mai moi.

#1129
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Twinkleeflow, orhideea ta arata f bine. Nu inteleg de ce vrei sa repari ceva ce functioneaza perfect. Ca tre' sa o uzi mai des? Nu-ti face griji, probabil ca e si scoarta f aerata. Atata vreme cat radacinile arata bine, nu-ti face griji. Cat o tii la udat? Jumatate de ora sau mai putin?

#1130
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Chiar o sa ma uit la pseudobulb cand o s-o ud. Multumesc mult de sfaturi. Posted Image Tocmai am inceput sa caut cat mai multe informatii (acum ca stiu ce specie e). Cica ii plac curentii de aer si mai trebuie polenizata (asta chiar e o problema).Posted Image

#1131
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
o tin la scufundare jumate de ora pe ceas :)), eu am tot patit la alta orhidee, cu scoarta aia sa fie umeda si sa se depuna  chestiile alea albe pe ea si radacinile s-or degradat si ele (acuma nu pot sa precizez exact daca o fost strict de la scoarta care o pusesem ,sau de la substratu cu bureti,pamant si rumegus din magazin de cand am primit-o).Cert e ca acuma acea phale o ajuns cu putine radacini si am crezut ca o pierd,dar am mutat-o intr-o ghiveci super mic si deja i-o dat 2 frunzulite si o radacinuta,avand in vedere ca la baza coletului era putrezita si neagra(si eu eram lainceput si o durat ceva pana am dat de forum sa ma luminez),dar m-am chinuit. Si de aia is un pic in dubii.
Oricum pe orhideea din pozele de acum am mutat-o  in ghiveciul asta mai negaurit pe lateral si nu stiu exact, cand sa o ud? Cand o udam la o saptamana am observat in timp ca frunzele se deshidratau si acum asa or ramas bineinteles, recent ma uit dupa radacini,care mi se par ca isi pierd umezealaa si verdele ala intens destul de repede (2 zile mi se pare putin).

#1132
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
In atasament am 2 orhidei cu probleme. Pe phale asa am cumparat-o, desi a trecut o luna este in acelasi stadiu. Nu stiu daca mai poate fi salvata Posted Image Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Tot in atasament mai am si o miltonie cu o pata neagra pe pseudobulb si pe fruza. De la ce poate fi? Tocmai am separat-o de planta mama, sperand sa nu se extinda si la aceasta.

Attached Files


Edited by Luminita_x2001, 08 June 2013 - 15:13.


#1133
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Legat de Phale, eu zic prea multa apa. Radacinile au rolul de a absorbi apa, iar frunzele sa o foloseasca. Daca orhideea are extrem de putine radacini in comparatie cu numarul de frunze, atunci planta va fi lipsita de apa. Radacinile putine nu au cum sa faca fata necesitatilor plantei.
Daca uzi planta foarte des, in speranta de a-i da apa necesara, tot nu este bine, in final vor putrezi radacinile. Fiind putine, nu au cum sa absoarba atata apa.
Din experienta mea, cand planta are mai putine radacini, va trebui udata mai des in comparatie cu altele, doar atunci cand are nevoie.
Daca orhideea are rozeta frunzelor sanatoasa, ii vor da sigur alte frunze. Din pacate, cele ofilite nu-si mai revin.
  Ultima este o orhidee panseluta = Miltoniopsis. Si aici, tot prea multa apa. Cele mai multe Miltoniopsis se vand in acest gen de substrat, ca in poza. Are o rata ridicata de retinere a apei, in comparatie cu scoarta simpla. De aceea, se va uda mai rar. Aceasta orhidee are nevoie de un substrat umed permanent, dar nu sa fie ud. Acesti doi termeni se confunda cam intotdeauna. Eu nu ud niciodata acest gen de substrat prin scufundare, este suficient un minut sub jet de apa, chiar si vara.
Atat Miltonia cat si Miltoniopsis nu au nevoie de foarte multa apa. Udarea trebuie adaptata in functie de substrat, locul de amplasare, etc. Daca avem mai multe feluri de orhidee, nu este obligatoriu sa le udam pe toate in acelasi timp.

#1134
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
white beauty 2013... am vrut sa fac un mic management al ramuricilor ca sa pot sa o ud mai usor dar cand si-a dat drumul am fost usor depasit de situatie. Posted Image
cam asta a iesit:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate