Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1135
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Fratioaaaare!!!!!

#1136
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
In poze am o orhidee cu probleme. Nu stiu cum s-o salvez si ce sa-i fac. Se simte ca niste umflaturi daca pun mana si sunt sub frunza. Ce ma sfatuiti sa fac... mentionez ca o data la cateva zile mai gasesc cate un paduche lanos. Eu le-am stropit cu apa si spirt, iar cum gasesc cate un paduche il iau cu penseta.

Attached Files



#1137
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Alea par a fi arsuri. O tii la geam si o si pulverizezi?

#1138
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Nu le-am mai pulverizat de vreo 3 saptamani. Inainte o tineam pe balcon, dar am mutat-o pentru ca se facea foarte cald si i se stafideau radacinile. Dar nu numai ei si altora la fel. Dar sub frunza are asa sa zic ca niste puncte in relief. Poate in pozele acestea se vede mai bine.

Nu le-am mai pulverizat de vreo 3 saptamani. Inainte o tineam pe balcon, dar am mutat-o pentru ca se facea foarte cald si i se stafideau radacinile. Dar nu numai ei si altora la fel. Dar sub frunza are asa sa zic ca niste puncte in relief. Poate in pozele acestea se vede mai bine. Le pulverizam dimineata pe la 7 inainte sa plec la servici.

Attached Files



#1139
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ai ajutat-o cu ceva ingrasamant, Raduceanu?

#1140
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Am dat cu ingrasamant de la amia.

#1141
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007

View PostCorina2009, on 28 iunie 2013 - 12:22, said:

Ai ajutat-o cu ceva ingrasamant, Raduceanu?
ii pun ingrasamant numai cand nu are boboci sau flori si daca imi aduc aminte.
are o perioada de vegetatie relativ scurta, tine flori pana in septembrie si are boboci noi pe la sfarsitul lui decembrie, deci o perioada scurta de potential dopaj.
asa e ea, mai gigantica, pana si frunze face intr-o mare veselie.
si-a dat drumul foarte mult in momentul in care am mutat-o in ghiveciul mare, oricum  vasele mici de plastic se rasturnau din cauza greutatii.

#1142
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
deci nu stie nimeni care problema cu bubitele de pe dosul frunzelor? Posted Image

#1143
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
Orhideele mele dau semne ca termina inflorirea...au cazut nenumarate flori. Postez si eu cele 3 poze cu plantele, cu rugamintea daca imi puteti indica, macar orientativ, locul de unde sa tai tijele. Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by SwatKat, 13 July 2013 - 01:14.


#1144
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Daca nu incep sa se usuce, nu le taia. Exista sanse destul de mari sa inceapa sa ramifice de unde au ele chef. Daca, in schimb, incep sa se ingalbeneasca, taie-le cam la 3 noduri de la baza. Eu am orhidee care au tinut tija goala si un an, apoi a facut ramificatii bogate cu flori. Ar fi pacat sa ratezi chestia asta.

#1145
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
3 noduri de la baza, adica al treilea nod de jos? Eu am pierdut mai multe tije care incepeau sa se usuce, le taiam si se uscau in continuare, iar le taiam, pana s-a uscat de tot.

#1146
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sa fie al treilea cum numeri de jos in sus. Primul de la baza, al doilea, apoi al treilea. Ei, deasupra aluia se taie.
Intr-adevar, uneori se usuca de tot, oricat de mult ai taia. Alteori se opresc. E dupa cum au ele chef.

#1147
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006

View Postdiorama, on 13 iulie 2013 - 15:34, said:

Sa fie al treilea cum numeri de jos in sus. Primul de la baza, al doilea, apoi al treilea. Ei, deasupra aluia se taie.
Intr-adevar, uneori se usuca de tot, oricat de mult ai taia. Alteori se opresc. E dupa cum au ele chef.
Si am mai observat ca tijele tin cam 2 infloriri, apoi gata se usuca. Desi o prietena are o orhidee de 5-6 ani, nu i-a taiat tijele si infloresc mereu.

#1148
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
O noua achizitie, de ieri...

Attached Files



#1149
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005
@ diorama: Multumesc mult. Astept, poate am noroc :)

#1150
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ooooops... inca una...

Attached Files

  • Attached File  pha8.JPG   123.27K   24 downloads
  • Attached File  pha7.JPG   131.63K   24 downloads


#1151
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View PostLuminita_x2001, on 05 iulie 2013 - 11:35, said:

deci nu stie nimeni care problema cu bubitele de pe dosul frunzelor? Posted Image
Acelea sunt ca niste rani. Daca spui ca ai avut si mai ai paduche lanos este posibil sa fie de la el. Nu este de ingrijorat atat timp cat scapi de el. Acele rani nu se vor extinde.

#1152
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Ma gandesc sa nu fie mai grav. Mai sunt si niste ridicaturi asa in frunza. Nu cred ca lanosul sta in frunza. Nu stiu cat de bine se vede in poze. Sunt ca niste brobonele asa, dar in interiorul frunzei. De curand am gasit la una dintre orhidei si o panza finutza de paianjen.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate