Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1099
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 cordus, on 14 mai 2013 - 07:37, said:

In primul rand vreau sa va salut pe toti. Citesc de 3 zile forumul si am aflat cateva chestii interesante despre orhidee. Sa va arat si eu colectia mea de orhidee.

Am inceput sa le adun de vreo 3 ani, si au mers foarte bine. Cea galbena, mi-a inflorit anul trecut 10 luni , dar primavara asta au patit ceva.  Prin martie a inceput sa apara in pamant un muschi verde, iar acuma 2 saptamani le-am scos din pamant, le-am curatat de radacini( erau destul de multe putrezite), am spalat vasele in care erau puse si le-am plantat la loc. Asta e in mare parte despre ele. Acuma la unele dintre ele s-au vestejit unele frunze si cateva frunze. Ce vreau sa va intreb acuma:
-trebuia sa schimb pamantul, sa pun altul nou? L-am folosit pe cel vechi( dupa ce l-am spalat) pentru ca scoarta era tare si mi s-a parut buna
- in iarna am cumparat la toate cate un vas trasparent(masca de ghiveci) pe care o sa il vedeti in poze
-sau poate le-am udat eu prea mult primavara asta.
Folosesc periodic ingrasamant la ele, pana acuma 4 luni le pulverizam  saptamanal si cu putin apa pe frunze si radacini si mergeau super bine. Pe vremea aceea le tineam in vasul lor si cu farfurioara, le udam de sus, lasam apa care se scurgea in farfurie circa 5 min si apoi o aruncam. Ce am uitat sa va mai zic..la 2 din ele am si niste viermi latosi albi, am luat un insecticid si vad ca au mai disparut, dar daca nu dau 3 sapt.. apar din nou.
De asemenea, mai am si un cymbidium, care e cumparat de la reducere primavara asta, era vasul plin de radacini si fara pic de pamant. Nu am putut umbla la radacini, dar l-am pus in alt vas mai mare, cu pamant de orhidee dar din ala maruntit gen turba. E pus bine asa, sau sa ii pun tot scoarta in bucati mare.
Scuze pentru atatea intrebari, dar sincer as avea nevoie de sfaturile voastre.
Multumesc

Prima data ar trebui sa separi orhideele infestate de celelalte ca sa nu se transmita. Parca cu mopsilan poti da numai ca trebuie dat si in substrat ca sa scapi de ei nu numai pe ele. Din cate stiu e destul de greu sa scapi de ei daca este vorba de paduchele linos. Muschiul a aparut de la umiditate si lumina .. in schimb dupa ce ai schimbat orhideele in noul substrat a existat o deficienta de udare ... le uzi prea rar si s-au uscat radacinile si apoi si frunzele. Daca aveai radacini putrezite inseamna ca inainte le udai prea ades si acum prea rar. Undeva la mijloc e bine. Cimbidium sper ca nu l-ai pus intr-un vas cu mult mai mare pentru ca ii place inghesiuiala. El fiind una dintre putinele orhidee terestre e chiar si recomandat sa nu pui numai scoarta .. ai grija si la el la udare ca trebuie sa lasi substratul sa se usuce si apoi sa uzi.

#1100
cordus

cordus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.01.2007
Multumesc rogue80. Cimbidium nu avea deloc pamant.. numai radacini, asa ca l-am pus intr-un vas putin mai mare.. cat sa incapa un deget intre radacini si marginea vasului. De cand l-am mutat, are vreo 8 lastari noi iesiti. Oricum.. la orhidee las sa se usuce pamantul intre udari( am si crini si aceeasi treaba e si acolo). Cat despre celelalte orhidee, intradevar in ultimele 2 sapt nu prea le-am udat foarte tare, din cauza muschiului. Am uitat sa spun.. ca iarna le tine direct pe pervaz, iar vara le dau dupa perdea ca sa nu bata soarele direct pe ele. Ce sa fac.. sa pun schimbi pamantul la ele sau nu le afecteaza cu nimic muschiul ala? E prima oara in 3 ani cand imi apare muschi la ele.

#1101
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
In primul rand este Mospilan, insa nu stiu sigur daca se mai fabrica. Poate confund cu Talstar, nu mai tin minte, trebuie verificat. Daca descrii ce ai vazut in ghiveci vanzatorului de la fitosanitare, va sti sa te indrume si iti va recomanda ceva bun. De viermi in ghiveci nu am auzit, posibil sa fie lanosi, ca alora le tot atarna anexele de pe corp intr-un mod foarte scarbos. Cateva intrebari am. Vad acolo in ghiveci niste muschi sphagnum. L-ai scos? Cum sunt radacinile acum? Poate cu cimbilicu' scapi fara problene, ca ii place solul mai retentiv, insa phalaenopsisii aia o sa sufere. Scoate-i, curata tot si nu uda cam o saptamana. Eu tot cred ca uzi prea des, iar daca nu prea des, in mod clar gresesti undeva. Cum stai cu aerisirea? Cata umiditate ai in camera unde le tii? Ai condens pe geamuri?

#1102
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013

 diorama, on 12 mai 2013 - 21:18, said:

Nu inteleg faza cu "nu ii ajunge apa la radacini". Orhideea se uda prin scufundare in apa timp de o jumatate de ora. Cum nu ii ajunge apa ;la radacini, mai exact?
In al doilea rand, orhideea se uda cand radacinile devin sidefii, de un verde pal spre albicios.

Salutare.

"Nu ii ajunge apa la radacini" in sensul ca in momentul in care scufund vasul, floarea se ridica, avand doar cateva radacini mai lungi. Mai sunt 3 radacini noi care acum cresc. Am vazut ca se usuca frunzele, de aceea m-am gandit ca nu ajunge destula apa la radacini.
Orhideele le ud aproximativ o data pe saptaman prin scufundare in apa. Deseara voi face poze la toate.. Si poate imi dati sfaturi cu ce nu fac bine.

Merci anticipat! :)

#1103
cordus

cordus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.01.2007
Pana prin ianuarie, le udam de sus pana ajungea apa in farfurioare, le lasam cu apa in jur de 5-10 min apoi goleam farfurioara, dar din ianuarie am luat niste masti de ghivece transparente( se vad in poze) si le-am pus acolo. Udarea tot de sus o faceam, numai ca apa se scurgea si vasul era suspendat. prin februarie- martie a inceput sa apara muschiul ala, iar pe la inceputul lunii aprilie, le-am  pus inapoi pe farfurioare, am scos plantele si am curatat radacinile ( jumatate erau uscate). dar le-am pus tot in pamantul in care erau plantate. Era bine sa pun pamant nou, daca e sa schimb pamantul, pot sa umblu iar la ele?
Eu ma gandesc ca problema ori de la ghiveciul gen masca (sau cum se cheama)  in care le-am pus ori le-am udat poate prea mult( motiv pentru care au aparut si muschii aia). Cat despre paduchii lanosi, anul trecut au aparut, la 2 plante, le-am luat insecticidul ala, mai adunam paduchii si i-am tinut sub control. Mai apar de 2-3 ori pe an, dar intr-o saptamana-doua scap de ei.
Prin aprilie, am inceput si eu sa le ud prin scufundare, dar de 2 saptamani m-am intors la udarea de sus.
Aseara le-am studiat putin mai atent si am vazut ca au cam toate radacini noi si scot si frunze. Cred ca m-am speriat cu aparitia muschiului ala si le-am dat mai putina apa decat trebuia si asta sa fi fost si motivul pentru care s-au ingalbenit cateva frunze.

#1104
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 JSAmalia, on 14 mai 2013 - 09:55, said:

Salutare.

"Nu ii ajunge apa la radacini" in sensul ca in momentul in care scufund vasul, floarea se ridica, avand doar cateva radacini mai lungi. Mai sunt 3 radacini noi care acum cresc. Am vazut ca se usuca frunzele, de aceea m-am gandit ca nu ajunge destula apa la radacini.
Orhideele le ud aproximativ o data pe saptaman prin scufundare in apa. Deseara voi face poze la toate.. Si poate imi dati sfaturi cu ce nu fac bine.

Merci anticipat! Posted Image
Pune orhideea intr-un vas adaptat cantitatii de radacini pe care o mai are acum. Daca mai are 3 fire razlete, indeasa-le intr-un pahar cu putina scoarta, cat sa le acopere. Pentru stabilitate, sprijin-o de ceva sau pune paharul intr-un vas de ceramica. Uda tot prin scufundare jumatate de ora, avand grija ca apa sa ajunga la radacinutele alea. Poti incerca sa o pui si in bile de argila.

 cordus, on 14 mai 2013 - 10:30, said:

Pana prin ianuarie, le udam de sus pana ajungea apa in farfurioare, le lasam cu apa in jur de 5-10 min apoi goleam farfurioara, dar din ianuarie am luat niste masti de ghivece transparente( se vad in poze) si le-am pus acolo. Udarea tot de sus o faceam, numai ca apa se scurgea si vasul era suspendat. prin februarie- martie a inceput sa apara muschiul ala, iar pe la inceputul lunii aprilie, le-am  pus inapoi pe farfurioare, am scos plantele si am curatat radacinile ( jumatate erau uscate). dar le-am pus tot in pamantul in care erau plantate. Era bine sa pun pamant nou, daca e sa schimb pamantul, pot sa umblu iar la ele?
Eu ma gandesc ca problema ori de la ghiveciul gen masca (sau cum se cheama)  in care le-am pus ori le-am udat poate prea mult( motiv pentru care au aparut si muschii aia). Cat despre paduchii lanosi, anul trecut au aparut, la 2 plante, le-am luat insecticidul ala, mai adunam paduchii si i-am tinut sub control. Mai apar de 2-3 ori pe an, dar intr-o saptamana-doua scap de ei.
Prin aprilie, am inceput si eu sa le ud prin scufundare, dar de 2 saptamani m-am intors la udarea de sus.
Aseara le-am studiat putin mai atent si am vazut ca au cam toate radacini noi si scot si frunze. Cred ca m-am speriat cu aparitia muschiului ala si le-am dat mai putina apa decat trebuia si asta sa fi fost si motivul pentru care s-au ingalbenit cateva frunze.
Scoate-o din substratul ala, spala-i radacinile, stropeste-o impotriva paduchilor si pune-o in alta scoarta. Uda doar prin scufundare jumatate de ora, apoi lasa la scurs orhideea si pune-o sau nu in mastile alea. Nu mi-ai spus cum stai cu aerisirea. Am o banuiala, dar nu vreau sa speculez. Orhideei ii trebuie ventilatie si aer proaspat. Lanosii sunt semn de geam inchis permanent si aer statut.

#1105
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Multumesc frumos diorama. Revin deseara cu poze la celelalte flori!

Va doresc o zi frumoasa!

Amalia

#1106
cordus

cordus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 10.01.2007

 diorama, on 14 mai 2013 - 10:58, said:

Scoate-o din substratul ala, spala-i radacinile, stropeste-o impotriva paduchilor si pune-o in alta scoarta. Uda doar prin scufundare jumatate de ora, apoi lasa la scurs orhideea si pune-o sau nu in mastile alea. Nu mi-ai spus cum stai cu aerisirea. Am o banuiala, dar nu vreau sa speculez. Orhideei ii trebuie ventilatie si aer proaspat. Lanosii sunt semn de geam inchis permanent si aer statut.
Aerisierea e ok, iarna aerisesc periodic, iar vara sta geamul deschis non-stop. Nu am umezeala, doar iarna mai abureste putin pe la colt geamul( dar e de la flori pentru ca isi fac mediul)

#1107
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Poti scapa usor de lanosi. Pana iti cumperi de la fitosanitare un insecticid, fa o zeama de usturoi mai concentrata si stropeste. E horror, o sa puta, dar mor uratii aia. :)

#1108
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Buna seara,
am revenit cu poze la florea cu pricina Posted Image    o sa atasez poze cu ea inainte de a fi plantata, pentru a se vedea radaciniile. Starea initiala (de la care a inceput sa i se usuce frunzele) starea dupa taierea radacinilor putrede (la care cred ca am taiat prea mult - si ma gandesc ca si aia a dus la "stresarea plantei" / la ofilirea frunzelor)  si starea actuala -  in sperante de salvare!

 JSAmalia, on 14 mai 2013 - 21:56, said:

Buna seara,
am revenit cu poze la florea cu pricina Posted Image o sa atasez poze cu ea inainte de a fi plantata, pentru a se vedea radaciniile. Starea initiala (de la care a inceput sa i se usuce frunzele) starea dupa taierea radacinilor putrede (la care cred ca am taiat prea mult - si ma gandesc ca si aia a dus la "stresarea plantei" / la ofilirea frunzelor)  si starea actuala -  in sperante de salvare!

SE VEDE DE LA STAREA INITIALA - CAND AVEA FRUNZELE DREPTE - LQA STAREA FINALA/ ACTUALA - CUM STAU FRUNZELE "LESINATE" Posted Image

Attached Files



#1109
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010

 rogue80, on 05 mai 2013 - 21:55, said:

In timp e posibil sa mai reinfloreasca acea tulpina (de obicei infloreste o singura data) sau sa dea keiki pe care ulterior sa il cresti.
Daca au conditii pot sa infloreasca de mai multe ori si pot sa faca si doua tije la o reinflorire. Eu am un astfel de Dendro care a fost inflorit de doua ori pe acelasi bulb si acum este reinflorit a treia oara. In general (la mine) infloresc din 3 in 3 luni si florile dureaza 2-3 luni. Vara cresc bulbi noi, de obicei si infloresc inclusiv iarna.
Un aspect de remarcat este faptul ca, la 18-20*C, bobocii s-au ingalbenit si au cazut, dar la 20-22*C s-au deschis.
Depinde foarte mult si in ce fel de substrat sunt plantati, dar nu le place apa in exces. De aceea, se ingalbenesc frunzele (una din cauze). Eu am doi Dendro phalaenopsis care sunt in turba+scoarta (asa i-am cumparat) si trebuie sa-i ud mai rar. Aceleasi nevoi, la udare , le au si hibrizii lui Dendro nobile.


 JSAmalia, on 14 mai 2013 - 21:58, said:

SE VEDE DE LA STAREA INITIALA - CAND AVEA FRUNZELE DREPTE - LQA STAREA FINALA/ ACTUALA - CUM STAU FRUNZELE "LESINATE" Posted Image
Am cumparat doua pungi Compo care aveau continuturi diferite. Una era plina cu jumatate turba, sphagnum si restul scoarta. Alta punga avea numai scoarta. Nu stiu ce contine punga ta, dar ar fi de preferat sa alegi numai scoarta pentru Phale.
Radacinile au rolul de a absorbi apa, iar frunzele sa o foloseasca. Daca orhideea are extrem de putine radacini in comparatie cu numarul de frunze, atunci planta va fi lipsita de apa. Radacinile putine nu au cum sa faca fata necesitatilor plantei.
Daca uzi planta foarte des, in speranta de a-i da apa necesara, tot nu este bine, in final vor putrezi radacinile. Fiind putine, nu au cum sa absoarba atata apa.
Din experienta mea, cand planta are mai putine radacini, va trebui udata mai des in comparatie cu altele, doar atunci cand are nevoie.
Daca orhideea are rozeta frunzelor sanatoasa, ii vor da sigur alte frunze. Din pacate, cele ofilite nu-si mai revin.
O zi buna si orhidee frumoase!

Edited by dorinacirstea, 15 May 2013 - 15:01.


#1110
chocolatX

chocolatX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.06.2013
Buna seara,

Am primit cadou o Phale Arlechin, astazi I-am schimbat substratul si am descoperit ca 90% din radacini sunt putrezite. La sfarsit am ramas doar cu 3 radacini, 2 de circa 4 cm, a treia fiind mai lunga. 6-7 cm. Din pacate nu am poze, am mutat-o rapid in scoarta nou. Frunzele sunt mari dar deshidratate. Tijele au flori si boboci, dar este necesar sa le tai, nu? Ce altceva as putea sa fac sa ajut planta? Multumesc anticipat!

#1111
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, taie tijele si pune-le in apa. Da-i toate sansele plantei sa-si revina. Nu o uda cam o saptamana, dupa care e bine sa te asiguri ca radacinile care au mai ramas sunt mereu hidratate, fara riscul de a putrezi. O sa-i creasca si alte radacini in timp. O poti pune si in bile de argila, dar daca zici ca ai schimbat deja substratul, continua cu ala si vezi cum merge.

#1112
JSAmalia

JSAmalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2013
Buna ziua din nou.

Am revenit cu vesti, poze si noi intrebari Posted Image
1. Orhideea mea "ofilita" -"lupta impreuna cu mine la supravietuire" - desi una din frunzele dezhidratate s-a ingalbenit si a picat, este inlocuita de una noua Posted Image
2. In ce-a de a doua si a treia poza se poate vedea o orhidee bolnavioara, au inceput sa i se ingalbeneasca pe margine frunzele, iar pe una din frunze are niste puncte negre. Ce e de facut? Care ar fi  cauza?
3. In aceasta primavara am primit trei orhidee Phalaenopsis. a) Cea roz, am primito inflorita, cu boboci. Nu i-a picat nicio floare, a facut boboci noi, iar acum vad ca da o noua frunza Posted Image
Posted Image Cea de-a doua, la fel, a fost inlforita, insa acum cateva zile, i-au picat toate floriile, a ramas cu tijele goale. Tije lungi si inca sanatoase, verzi. Ar trebui sa le scurtez? sau scurtarea/ taierea lor se face numai in momentul in care se ingalbenesc? Radacin, florii sau frunze noi nu da semn sa apara. c) Cea de-a treia orhidee, a fost inflorita, dupa primele zile, cateva flori, frunze si boboci s-u ofilit. Am mutat floarea (desi statea in acelasi loc cu orhideea roz) in alta camera si parca i-a fost mai bine. Tijele sunt foarte lungi, iar partea de sus se ramifica tijele si sunt cu flori, insa sunt destul de aglomerate, iar unii boboci se ofilesc de mici. Ar trebui sa leg varfurile cu ata in sus, pentru a avea mai mult spatiu? La niciuna din aceste 3 orhidee, nu le-am schimbat substratul, am asteptat sa vina caldura, apoi avea flori si am zis ca o sa le schimb dupa ce pica floriile, iar la cea fara flori nu stiu daca sa ii schimb sau nu substratul.

Cum ma sfatuiti?

Attached Files



#1113
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

 JSAmalia, on 02 iunie 2013 - 17:53, said:

Buna ziua din nou.

Am revenit cu vesti, poze si noi intrebari Posted Image
1. Orhideea mea "ofilita" -"lupta impreuna cu mine la supravietuire" - desi una din frunzele dezhidratate s-a ingalbenit si a picat, este inlocuita de una noua Posted Image
2. In ce-a de a doua si a treia poza se poate vedea o orhidee bolnavioara, au inceput sa i se ingalbeneasca pe margine frunzele, iar pe una din frunze are niste puncte negre. Ce e de facut? Care ar fi  cauza?
3. In aceasta primavara am primit trei orhidee Phalaenopsis. a) Cea roz, am primito inflorita, cu boboci. Nu i-a picat nicio floare, a facut boboci noi, iar acum vad ca da o noua frunza Posted Image
Posted Image Cea de-a doua, la fel, a fost inlforita, insa acum cateva zile, i-au picat toate floriile, a ramas cu tijele goale. Tije lungi si inca sanatoase, verzi. Ar trebui sa le scurtez? sau scurtarea/ taierea lor se face numai in momentul in care se ingalbenesc? Radacin, florii sau frunze noi nu da semn sa apara. c) Cea de-a treia orhidee, a fost inflorita, dupa primele zile, cateva flori, frunze si boboci s-u ofilit. Am mutat floarea (desi statea in acelasi loc cu orhideea roz) in alta camera si parca i-a fost mai bine. Tijele sunt foarte lungi, iar partea de sus se ramifica tijele si sunt cu flori, insa sunt destul de aglomerate, iar unii boboci se ofilesc de mici. Ar trebui sa leg varfurile cu ata in sus, pentru a avea mai mult spatiu? La niciuna din aceste 3 orhidee, nu le-am schimbat substratul, am asteptat sa vina caldura, apoi avea flori si am zis ca o sa le schimb dupa ce pica floriile, iar la cea fara flori nu stiu daca sa ii schimb sau nu substratul.

Cum ma sfatuiti?
La punctul 2 din cate vad cauza ar fi soarele ... acele puncte negre par a fi arsuri ... planta este inflorita si nu prea se vad bine radacinile si e posibil sa aiba probleme cu udarea. De obicei frunzele de jos se ingalbenesc si cad la un anumit timp ... totusi la tine sunt 3 care se ingalbenesc. E posibil sa o uzi rau din cauza ca e plantata prea adanc in sensul ca in timpul udarii apa ajunge si pe frunze si eventual daca e si rece planta sufera un soc termic. Cea mai rea posibilitate e sa fie un virus dar petele aratau mult mai rau asa ca trebuie sa o urmaresti.
La punctul 3 tijele fie se taie de tot si se lasa planta sa creasca fie se taie sub locul unde sunt galbene (in cazul tau daca sunt verzi nu se taie deloc) pentru a da ramificatii in viitor numai ca apectul va fi urat si nici nu va inflori la fel de bogat ca pe o tija noua. Decizia e a ta. Daca orhideea nu are flori si nu esti sigura de substrat acuma ar fi un moment bun sa il schimbi dar nu mai planta asa de adanc pentru ca vei avea probleme la udare.

#1114
twinkleeflow

twinkleeflow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.02.2013
Revin cu o intrebare la care tot nu ii gasesc raspunsul: in ghiveciul orhideelor,phalaenopsis care este transparent mai trebuie facute gaurele pe lateral de-a lungul ghiveciului, sau ii sunt suficiente cele de jos?
Eu am tot facut gauri de-a lungul ghiveciului (ca ma gandeam ca nu e destul aer si pot sa putrezeasca ,avand in antecedente situatia asta patita) si dupa udare radacinile revin rapid la culoarea verde alb sidefie,si am observat ca si frunzele se deshidrateaza.

#1115
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Daca pui ghiveciul transparent direct pe pervaz e de ajuns cu gaurile de jos ... daca pui o masca care acopera ghiveciul e posibil sa fie nevoie si de gauri laterale. Frunzele se pot deshidrata din 2 motive: udat prea rar si asta se observa nu numai din culoarea radacinilor ci si cat de uscat este substratul intre udari sau udat prea des asta inseamna ca substratul ramane umed intre udari si atunci radacinile putrezesc si planta nu se mai poate hrani.

#1116
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am mai raspuns la asta, dar nu-i bai. Eu am facut si in lateral. Dupe niste experiente nasoale, am preferat sa suflu si-n iaurt. Nu ma deranjeaza, chiar daca le ud la 5 zile in loc de 7. In fine, detalii. Ma intereseaza sa nu moara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate