Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#1153
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Asa arata inainte orhideea de care vreau sa va povestesc. Cea visinie. Am primit-o cu boboci am asteptat nerabdatoare sa vad ce culoare e. Am descoperit si pe aceasta paduchi lanosi. Ii tot curatam cu spirt si apa. La 2-3 saptamani apareau altii. M-a invatat cineva sa pun in spirt tutun si sa-l las 3-4 zile la macerat apoi  sa dau iarasi pe ea. Am stropit-o, iar la 2-3 zile au cazut florile - impreuna cu paduchii lanosi, intr-o saptamana i s-a uscat tija. De o luna sta asa fara tija, si o luna a stat inflorita. Din cand in cand la o saptamana mai gaseam cate un paduche. Ieri dimineata am descoperit o panja de paianjen foarteee finuta, insesizabila dar multa pe o suprafata de o palma asa. Am inceput sa ma informez despre acarienii care apar frecvent la orhidei si i-am descoperit pe cei rosii. Am citit despre ei, apar din cauza ariditatii si ca nu suporta umezeala. Am stropit din nou planta cu spirt si tutun din abundenta, iar imediat dupa am bagat-o in pungi alimentare. Astazi am ramas uimita ca in loc de paienjeni am descoperit acesti pureci din poze. Sau ce or fi ei. Ce ma sfatuiti sa fac? Posted Image  ... Tare as vrea sa o salvez, sa aplic acelasi tratament la toate plantele din casa? Stie cineva ce sunt uratii astia? Ce daune fac? Posted Image  
Pureci - acesta e linkul in cazul in care vreti sa-i vedeti cum danseaza la sauna Posted Image

Attached Files


Edited by Luminita_x2001, 18 July 2013 - 18:25.


#1154
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Cumpara Mospilan si stropeste-o. Dar si celelalte plante din jur. Sunt f mici si nu-i prea vezi, din pacate, asa ca mai bine dai peste tot.
LE: cand ziceam mici, ma refeream la acarieni. Chestiile alea care se vad ca niste puncte negre in poze habar n-am ce-s, dar sigur mor cu Mospilan.

#1155
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Pozele ca pozele, dar sa-i vezi in filmuletul ala ce sprinteni sunt. Ce ma mira e ca dupa ce am primit-o i-am schimbat substratul, am spalat-o bine mai ales ca aveam lanosi. Le-am facut baie cu ingrasamant de la amia, iar pe astia i-am descoperit din intamplare. Nici macar nu se vedeau ca umbla prin ghiveci sau pe undeva. Probabil de la astia am eu brobonele pe frunze.

Multumesc am sa incerc. Probabil saptamana viitoare Posted Image am cumparat si o fiola de Reldan 22 EC fiola. Cica se pune in 10 l de apa si trec la stropit. Daca inca mai misca o sa iau si Mospilan.Posted Image

#1156
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nici eu nu am mai vazut asa ceva la o orhidee. De obicei sunt cei lanosi sau paienjeni rosii in general care nu se vad cu ochiul liber. Poate sunt de pe alta floare. Ar trebui izolata si data cu ceva anti afide. Ar trebui sa vezi daca nu sunt si la alte plante ca de obicei se raspandesc la vecini.

#1157
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
o sa-mi scot toate florile afara din casa. Le stropesc le tin cateva zile si apoi le bag inapoi. Sper sa functioneze. Iar aia negri mici sunt ca purecii asa. Chiar si sar ca de zburat nu cred ca n-am vazut aripi. Cert e ca nu le place la sauna. Nici nu ma asteptam sa am asa ceva.

#1158
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu cumva sunt colembole, daca zici ca sar? Ia cauta pe google si vezi daca seamana cu ce ai tu acolo.

#1159
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View PostLuminita_x2001, on 19 iulie 2013 - 14:20, said:

o sa-mi scot toate florile afara din casa. Le stropesc le tin cateva zile si apoi le bag inapoi. Sper sa functioneze. Iar aia negri mici sunt ca purecii asa. Chiar si sar ca de zburat nu cred ca n-am vazut aripi. Cert e ca nu le place la sauna. Nici nu ma asteptam sa am asa ceva.
Oricum nu cred ca sunt daunatoare plantei in sine. Un daunatoar asa mare ar lasa urme repede pe planta. Daca au aparut in punga sii inainte nu ii vedeai inseamna ca stau in susbstrat si nu dauneaza plantei. Problema e ca astfel de animalute apar din cauza umiditatii excesive si asta poate dauna plantei. Probabil daca lasi substratul sa se usuce mai mult intre udari vor disparea singure.

#1160
davella

davella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2013
Buna!

Am si eu o orhidee foarte frumoasa de cativa ani, pe care o iubesc tare mult. Creste si Infloreste in permanenta. In prezent are trei tije cu boboci si flori. Insa, de o vreme, toate frunzele, pana si ultima crescuta, sunt bolnave. Ele se ingalbenesc si se innegresc, se ususca de la varf pana pe la jumatatea lor. Nu stiu cum sa procedez, cu ce sa o tratez, ca sa se insanatoseasca. As fi recunoscatoare daca m-ar ajuta cineva cu sfaturi in acest sens. Va multumesc!

#1161
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Daca vrei sa te ajute cineva ar trebui sa pui niste poze cu planta si substratul eventual sa dai si niste amanunte cum o ingrijesti, cand a aparut problema si daca ai facut ceva special de cand au aparut problemele. Pe de rost nu cred ca te poate ajuta cineva.

#1162
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sigur nu-s arse de soare? Unde o tii? Radacinile cum sunt? Pune niste poze, ca vorbim cam pe uscat aici.

#1163
davella

davella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2013
Orhideea sta in geam de cand am primit-o si i-a mers f.bine. Doar dimineata vreo 2 ore  o ating razele solare in mod direct. O ud o data pe saptamana. Ocazional, max.  o data pe luna, ii stropesc frunzele. Ii pun ingrasamant o data pe luna. In felul acesta a trait si s-a dezvoltat excelent, inflorind fara repaus de cand o am, aprox. de vreo 5 ani. Radacinile din ghiveci sunt verzi. Singurul lucru pe care nu l-am facut este ca nu am transplantat-o deloc, dar nu stiu daca asta ar fi motivul problemei.

Attached Files


Edited by davella, 29 July 2013 - 12:28.


#1164
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postdavella, on 29 iulie 2013 - 12:19, said:

Orhideea sta in geam de cand am primit-o si i-a mers f.bine. Doar dimineata vreo 2 ore  o ating razele solare in mod direct. O ud o data pe saptamana. Ocazional, max.  o data pe luna, ii stropesc frunzele. Ii pun ingrasamant o data pe luna. In felul acesta a trait si s-a dezvoltat excelent, inflorind fara repaus de cand o am, aprox. de vreo 5 ani. Radacinile din ghiveci sunt verzi. Singurul lucru pe care nu l-am facut este ca nu am transplantat-o deloc, dar nu stiu daca asta ar fi motivul problemei.
Frunzele sunt arse si unele arse rau. Din pacate aceste arsuri sunt definitive, vestea buna e ca floarea nu moare de la ele ... bine daca o mai tii in soare e posibil si asta. Trebuia totusi sa te alarmezi mai din vreme ... cel mai bine e sa o pui la o fereastra unde nu pica soarele direct pe ea.

#1165
davella

davella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2013
Ciudat este ca de atatia ani se afla  in acelasi loc si doar acum s-au ars frunzele.... Cu frunzele arse ce se intampla, le las asa? Ori pot sa mai tai din ele, macar din cele de la baza?

Edited by davella, 29 July 2013 - 12:54.


#1166
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008

View Postdavella, on 29 iulie 2013 - 12:49, said:

Ciudat este ca de atatia ani se afla  in acelasi loc si doar acum s-au ars frunzele.... Cu frunzele arse ce se intampla, le las asa? Ori pot sa mai tai din ele, macar din cele de la baza?
Poate a fost mai tare soarele acum ... frunzele le lasi deocamdata asa rupi numai cele compromise foarte tare (parca la baza sunt unele si arse si galbene) ... dupa ce o muti si te asiguri ca nu are soare direct dupa o perioada se vor usca cele arse mai tare si o sa poti rupe ce e ars fara sa ranesti frunza. Cele care au numai o parte arsa prin mijloc nu prea le ai ce face doar sa creasca altele si eventual apoi sa scapi de astea.

#1167
davella

davella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2013
Mai am o singura inrebare : Daca tai cateva frunze de la baza, trebuie sa tratez taietura cu ceva?

#1168
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
In principiu nu se intampla nimic si far aa trata ... cel mult in timp ce a ramas din fruza se va ingalbeni si cadea. Daca vrei sa fii super safe poti folosi scortisoara.

#1169
davella

davella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.07.2013
Am inteles...Sper ca orhideea mea sa devina din nou la fel de frumoasa ca odinioara...Va multumesc mult pt. sfaturi!

#1170
Luminita_x2001

Luminita_x2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 20.08.2006
Iata o alta orhidee. Cand a venit sotul cu ea acasa (recuperata de la reduceri) era plina de lanosi. Am stropit cu mospilan, topsin si reldan toate florile din casa iar cand am ajuns la aceasta ... am tinut-o de frunze sa o pot stropi bine, in final am ramas cu motzul in mana dupa cum se vede si in poze. Apoi am vazut ca era putrezita in jumate de s-a rupt asa usor. Floarea se mai poate recupera? Daca da care dintre cele doua parti.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate