Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6869 replies to this topic

#5275
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cauta un aparat cu un debit de aer cat mai mare si cat mai silentios. Din ce am mai cautat pana acum, cel mai mare debit l-am vazut la Fujitsu.

Ce buget ai? Cauti ceva premium sau un OEM?

#5276
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
probabil cea mai banala intrebare:
- ajunge un singur aparat pt un apartament de 80m patrati?ce efect ar avea?sau trebuie pus cate unul in fiecare camera?

#5277
KillBOT

KillBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2010

View Postusturoi-copalau, on 12 iunie 2018 - 20:16, said:

probabil cea mai banala intrebare:
- ajunge un singur aparat pt un apartament de 80m patrati?ce efect ar avea?sau trebuie pus cate unul in fiecare camera?

Dacă e open space ar merge un singur aparat, dar ar trebui să aibă capacitatea de răcire mare, gen 24000 BTU sau mai mult. Altfel un aparat per cameră.

Edited by KillBOT, 13 June 2018 - 08:24.


#5278
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
salut. nu știu nimic despre cum să aleg un aer condiționat.
atașat am pus și o schemă a apartamentului.
din ce am citit mă interesează:
conectivitate wi-fi pentru ai da drumul când nu sunt acasă
va fi folosit doar pentru răcire, deci cred că cu inverter
clasă energetică bună, cred a++
de perete
în schema apartamentului mă gândeam să-l pun pe hol, dar nu știu cum se va descuraca, izolație internă apartament și termopane prezente
nu știu deloc ce filtru să aleg.
aștept orice sfat util pentru ceva de calitate.

Attached Files


Edited by mirceabarbulescu, 13 June 2018 - 19:44.


#5279
imarian

imarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 31.07.2005
Salutare

Doresc sa achizitionez un AC de 12000btu pentru o camera de cca 22mp (63mc) si ma atrage Gree seria Viola. Am gasit doua modele GWH12RA-K3DNA5M si GWH12RA-K3DNA3M si nu prea deslusesc diferentele dintre ele. Primul model apare ca indisponibil in unele site-uri... sa fie model mai vechi?
Multumesc

#5280
nacks

nacks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.07.2007
Salut,

ma puteti ajuta cu o parere despre aparatul de mai jos?

https://www.emag.ro/...u/pd/D8J92JBBM/

Vreau sa racesc o camera de 25mp si un hol de 10mp, dar ma intereseaza si cateva pareri despre marca / model.

Multumesc.

#5281
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010

View PostSommerby, on 10 iunie 2018 - 15:24, said:

Salut,
Sper ca am postat pe aria corespunzatoare. Din start, imi cer scuze daca nu am proprietatea termenilor fiind la primul aer conditionat instalat.
Avand in vedere componenta familiei, 2 +1 copil, la care se adauga:
1. sensibilitatea fata de AC unuia din membrii familiei (foarte important acest lucru!-greu de convins),
2. in urmatoarele zile doresc achizitionarea unui AC pentru apartament (schema dispunerii camerelor atasata) de 12.000 BTU (doar un spliter, motivul fiind la punctul 1)
3. Nu doresc montarea spliterului in camere (dormitor sau sufragerie) atat dpdv al distributiei camerelor (nu ar putea aerisi si celelalte camere), dar si din motivul 1 (exclus sa il pozitionez in sufragerie sau dormitor din motiv de sensibilitate la AC)
Attachment schema.jpg
Caracteristici:
3. Silentios neaparat
4. Programabil printr-o aplicatie de la distanta. Am vazut ca la modelel gree exista o problema cu utilizarea aplicatiei)
5. dezumificare
6. pret 1400-maxim 2000 (fara montaj)
7. sa pastreze temperatura fara sa iti dai seama ca functioneaza (adica sa nu iesi in congelator dintr-o camera in alta!)
8. daca e posibil cu afisaj pe unitate.

M-am documentat putin si din ce au scris in ultimele pagini colegii de pe forum si mi-au cazut ochii pe:
Gree Bora A4 GWH12AAB-K3DNA4A Inverter 12000 BTU
Gree Bora A5 GWH12AAB-K3DNA5A Inverter 12000 BTU
Gree Viola Inverter 12.000btu model GWH12RA-K3DNA3M
Oricum sunt dispus la alte recomandari pe modele Gree (Daikin cam prea scumpe)
Dar am si urmatoarele intrebari:
1. e bine propunerea pozitionarii din desen? Cea mai potrivita pentru conditiile in care am loc sa joc? In buicatarie?
2. e suficient pentru intregul apartament 12.000? sau de 18.000?
3. Care e diferenta r32 fata de r410 ca si uz/fiabilitate/eficienta/ filtrare, etc. care e mai recomandat?
4. unde se poate face scurgerea (data fiind schema atasata)
5. o recomandare de firma (din cele ce asigura si montajul)care lucreaza curat si corect (vidare, etc)-se acopera totul, cu masca etc? (contra cost desigur!)
Va multumesc anticipat.
Mulțumesc

#5282
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.04.2015

View PostSommerby, on 10 iunie 2018 - 15:24, said:

Avand in vedere componenta familiei, 2 +1 copil, la care se adauga:
1. sensibilitatea fata de AC unuia din membrii familiei (foarte important acest lucru!-greu de convins),
2. in urmatoarele zile doresc achizitionarea unui AC pentru apartament (schema dispunerii camerelor atasata) de 12.000 BTU (doar un spliter, motivul fiind la punctul 1)
3. Nu doresc montarea spliterului in camere (dormitor sau sufragerie) atat dpdv al distributiei camerelor (nu ar putea aerisi si celelalte camere), dar si din motivul 1 (exclus sa il pozitionez in sufragerie sau dormitor din motiv de sensibilitate la AC) ...De unde si probleme cu eficienta pe care o veti avea precum si diferente de temperatura intre hol si restul...
Attachment schema.jpg
Caracteristici:
3. Silentios neaparat  ... Silentiozitate si programare de la distanta (pct 4) nu se poate gasi in bugetul specificat.
4. Programabil printr-o aplicatie de la distanta. Am vazut ca la modelel gree exista o problema cu utilizarea aplicatiei)
5. dezumificare  ...Toate fac, nu-i asta baiul.
6. pret 1400-maxim 2000 (fara montaj) ... buba mare
7. sa pastreze temperatura fara sa iti dai seama ca functioneaza (adica sa nu iesi in congelator dintr-o camera in alta!) ...Nu se poate ce doriti atat timp cat veti instala o singura unitate de tip split. Veti avea diferente sesizabile de temperatura intre hol si camere precum si curenti de aer care vor fi mai daunatori sanatatii decat daca ati climatiza corect fiecare spatiu separat.
8. daca e posibil cu afisaj pe unitate.

M-am documentat putin si din ce au scris in ultimele pagini colegii de pe forum si mi-au cazut ochii pe:
Gree Bora A4 GWH12AAB-K3DNA4A Inverter 12000 BTU
Gree Bora A5 GWH12AAB-K3DNA5A Inverter 12000 BTU
Gree Viola Inverter 12.000btu model GWH12RA-K3DNA3M
Oricum, cele de mai sus nu indeplinesc criteriul de silentiozitate.
sunt dispus la alte recomandari pe modele Gree (Daikin cam prea scumpe) Mitsubishi, Daikin  in primul rand...apoi poate LG si mai sunt si altele dar oricum e valabil ce am spus mai sus, nu puteti sa indepliniti incadrarea in buget.
Dar am si urmatoarele intrebari:
1. e bine propunerea pozitionarii din desen? Cea mai potrivita pentru conditiile in care am loc sa joc? In buicatarie? Chiar si in cazul cand insistati in a monta o singura unitate in hol, pozitia indicata in schita nu prea e ok... Mai bine ar fi sa bata aerul pe lungimea holului, inspre sufragerie.... probabil un montaj deasupra usii debaralei sau cam pe-acolo (schita oricum nu e prea buna, e greu sa-mi imaginez exact cum ar fi in realitate)
2. e suficient pentru intregul apartament 12.000? sau de 18.000? Putin probabil sa fie suficient 12k desi, chiar de ati pune si 18k tot nu veti obtine efectele dorite mai sus (ci doar-in putine cuvinte- aparatul va fi mai putin solicitat, etc) si cu cat aparatul mai puternic, cu atat creste si zgomotul.
3. Care e diferenta r32 fata de r410 ca si uz/fiabilitate/eficienta/ filtrare, etc. care e mai recomandat? Cautati pe net... de ex. aici: https://www.frigoteh...frigorific-r32/
4. unde se poate face scurgerea (data fiind schema atasata) Scurgerea condensului eliminat? Aia se face inafara, nu va bateti capul, va va spune cel ce va asigura montajul.
5. o recomandare de firma (din cele ce asigura si montajul)care lucreaza curat si corect (vidare, etc)-se acopera totul, cu masca etc? (contra cost desigur!) Nu avem noi aici de unde sa stim din ce localitate sunteti pentru a va face recomandari... degeaba va fac eu o recomandare din Iasi daca dvs sunteti din capatul alalalt de tara. Daca nu primiti alte recomandari, cereti firmei de unde veti face achizitia sa va recomande si apoi cereti obligatoriu firmei de montaj atunci cand va veti face programarea sa va acopere conditiile cerute... adica obligatoriu vidare, etc. Sunt si firme serioase care pot sa va faca inclusiv mascare cu pvc, va veti da seama daca vorbiti cu oameni seriosi sau neseriosi in momentul cand veti solicita cele de mai sus.

Edited by AroundYou, 15 June 2018 - 19:43.


#5283
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@aroundyou
aer conditionat pus pe hol marca de marca (haier) pentru ap 3 camere si omul e multumit, iar tu zici ca pentru 2 camere pe hol nu e bine si recomanzi cate unul pe camera, desi eu am zis ca doar unul vreau sa instalez

View PostSommerby, on 10 iunie 2018 - 15:24, said:

1. sensibilitatea fata de AC unuia din membrii familiei (foarte important acest lucru!-greu de convins),
2. in urmatoarele zile doresc achizitionarea unui AC pentru apartament (schema dispunerii camerelor atasata) de 12.000 BTU (doar un spliter, motivul fiind la punctul 1)
. Cei care faceti recomandari de unul pe camera chiar aveti impresia ca oamenii cu un amarat de apartament de 2 camere pe 50 mp pun cate un AC (cate 2-3000 de ron) unul in sufragerie, unul in dormitor, unul in bucatarie, altul in baie pentru 3 luni de vara???
1400-2000 FARA montaj
Am postat 3 modele de gree, citind cum ca sunt silentioase...uite cum Bora 5 (unul dintre cele pe care mi-au picat ochii si le-am postat) sunt silentioase 1 si 2.
tu spui ca nu sunt asa ceva in 2000 de ron fara montaj:

View PostSommerby, on 10 iunie 2018 - 15:24, said:

6. pret 1400-maxim 2000 (fara montaj)
vad ca se gasesc mai mult decat decente aparatele de aer conditionat!!
Am postat detalii, de ce si ce buget am, iar tu ai dat o recomandare, ce vrei tu, altceva decat caracteristicile precizate!

Quote

Vrei un televizor?nuuuu...ar trebui 3, cate unul pe fiecare corp de mobila!

Edited by Sommerby, 15 June 2018 - 22:20.


#5284
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.04.2015
sommerby@
Eu am incercat sa-ti raspund pe cat am putut mai bine si pertinent in ideea ca vei intelege ce zic....si asta doar vazand insistenta ta in a obtine raspunsuri la multiplele intrebari. Acum, in urma raspunsului tau (din care imi dau seama ca nu ai inteles poate nici de ce nu ai obtinut de la nimeni alte raspunsuri in cele cinci zile de cand ai facut intrebarile si ca tu doar ai fi dorit poate o validare ca ce vrei sa faci e bine si ca ce ai gasit e ok si ca implineste toate dorintele tale si ca poate fi perfect asa), imi pare rau ca am facut-o. Fa si tu ce poti, ce crezi si aia e.
Doar atat iti mai zic: ai cerut silentiozitate... nicidecum nu mi-as fi inchipuit ca cineva ar putea sa considere drept silentios un AC care incepe de la 29 db... Pentru celelalte aspecte si restul concluziilor, daca poti, le tragi singur.... daca nu, oricum vei vedea ce si cum in viitor (si poate vei fi si multumit, ca doar deh, asa cum exista si altii de ce nu ai putea fi si tu...doar nu trebuie sa am eu pretentia ca toti oamenii ar trebui sa vada lucrurile la fel ca mine).

#5285
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
@Sommerby, un aer conditionat nu se monteaza doar pentru 3 luni de vara, se monteaza pentru cel putin 30-45 de luni de vara, in cazul in care-l folosesti doar 3 luni pe an.
Sau vrei sa montezi unu in fiecare an de vorbesti de doar 3 luni de vara?
Omul care a luat un aparat pentru 3 camere ca sa-l monteze pe hol nu a revenit cu impresii dupa montaj si nici nu a trecut o vara peste el ca sa poata fi elocvente impresiile.
Ai cerut parerea pe un forum, ar trebui sa apreciezi timpul acordat de cel ce ti-a raspuns chiar daca nu ai primit raspunsul pe care-l asteptai.
Chiar si asa ai destule de invatat din postul lui @AroundYou care nu te-a sfatuit rau.

Sper sa gasesti ceea ce cauti si alegera sa te satisfaca.

#5286
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,360
  • Înscris: 13.01.2011
29 decibeli este silentios, DACA, posesorul nu este cu nervii in batista, si daca aparatul nu este in camera de dormit.
Ca sa nu fiu gresit inteles, este foarte silențios, dar sa nu fie in camera de dormit.
Eu nu recomand aer condiționat in camera de dormit, aerul trebuie sa ajunga acolo indirect.

INSA, asta nu exclude faptul ca pot sa existe oameni care suporta sa aiba aer condiționat in camera de dormit, sa functioneze blana, in capul lor, iar ei sa sforaie toată noaptea fara probleme.

#5287
Sommerby

Sommerby

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 10.03.2010
@'teknotronik
Mulțumesc pentru "dojenitura" si pentu timpul care l-ai pierdut facand asta, nicidecum pentru o recomandare concreta, asta am si solicitat. Imi pare rău că nu ai înțeles care este justificarea mea din sprijinul motivației mele cu cele 3 luni PE AN.
@aroundyou
Multumesc pentru timpul acordat să-mi explici cât de "nepotrivita" e alegerea unui singur AC, si cat de nesilentios este, asta fără nici un exemplu despre cum si care e mai silențios la banii respectivi (sunt in continuare convins că nici după ce am repetat a doua oara suma la care sunt dispus nu ai înțeles, ca e FARA montaj)
@all
Imi cer scuze că am cerut o recomandare cu detalii in care am precizat ce am nevoie,  de ce vreau doar un aparat, de ce amplasat unde, schema apart...etc.
Am "primit" doar reproșuri, nimic despre:
1.  dacă il vrei pe hol e bine acolo unde ziceai sau mai bine sa fie in locul x sau y
2. Dacă vrei sa facă pentru toată casa (chiar daca nu e la fel ca in camera x) e suficient 12.000 btu sau 100.000 btu
3. E silențios, dar in banii ăia găsești x model care e chiar silențios, sau mai pui 1-200 lei peste 2.000 ron si iei modelul y care uite ce silențiozitate are...
Nimic concret despre astea.
La ceva recomandari cu exemple concrete mă asteptam, dar.....
Mulțumesc pentru efort.

View Postcrisstonne, on 16 iunie 2018 - 00:22, said:

29 decibeli este silentios, DACA, posesorul nu este cu nervii in batista, si daca aparatul nu este in camera de dormit.
Ca sa nu fiu gresit inteles, este foarte silențios, dar sa nu fie in camera de dormit.
Eu nu recomand aer condiționat in camera de dormit, aerul trebuie sa ajunga acolo indirect.
Mulțumesc că a fost cineva care a înțeles totusi ce vreau.
Se pare că fix motivele de mai sus descrise de mine și menționate și de tine, nu au fost suficiente pentru o recomandare pentru achizitionarea unui AC în opinia lor. Au considerat să imi explice că trebuie cate un AC in fiecare camera, debara, chiar să mă mut in alt apartament cu o altă configuratie, nicidecum pentru condițiile descrise de mine.

Edited by Sommerby, 16 June 2018 - 04:02.


#5288
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am un AC pus central (la casa) si este ok peste tot, clar mai bine decât nu as fi avut deloc.
Ia cel mai puternic aer in banii pe care ii ai si gata.

Eu voi lua cel mai probabil unul de 24000 in loc de vechiul de 17000...

#5289
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Postmaxx_bgd, on 12 iunie 2018 - 19:06, said:


Faptul ca traseul albastru e mai lung, afecteaza eficienta aparatului?

Are cineva un raspuns la intrebarea aceasta? Ms.

#5290
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Fiecare producător ar trebui sa spună care e traseul maxim si diferenta maxima intre Ui si Ue.

Am văzut valori de 20m respectiv 10m.
Eu am traseu foarte scurt, sub 1m desi se spune ca traseul trebuie sa fie ceva mai mult. Probabil peste 5-6m va trebui completat. Izolatia trebuie sa fie foarte buna.

#5291
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Amuzant cum Sommerby continua  sa se cearta cu lumea pe aici ca nu i se confirma ceea ce vrea el, desi i s-a explicat cu argumente de ce nu e bine doar un singur aparat.

#5292
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Nu te supara dar si eu tot un singur aparat .am (avut). Pus central (aici depinde foarte mult de arhitectura. Cand spun central chiar central este,aerul se simtea in fiecare camera din cele 6 satelit.
Nu exista axiome aici, sunt si exceptii. Mi-au spus multi ca nu e bine sa pun UE in pod (nu am alta posibilitate, podul a fost ventilat pana acum 5 ani) dar nu au fot probleme.

Sfatul meu este sa iei cel mai putermic AC pe care ti-l permiti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate