Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aer conditionat GREE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
445 replies to this topic

#127
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postannutza35, on 26 aprilie 2018 - 21:45, said:

Buna seara! Doresc sa achizitionez un AC Gree https://www.aer-cond...-12000-btu.html, modelul acesta pentru un apartament de 3 camere, 72 mp. Este ok? Sau ce mi recomandati?
Este un apartament tip vagon, ar fi ok de montat in living sau in dormitorul mare? Avem si un bebelus si nu am vrea sa l montam in camera lui. Multumesc!

L-am comandat eu, si tocmai ce i-am facut retur... pentru ca nu l au efectiv pe stoc (desi pe site apare ca ar fi). Ironia este ca ei (aerexpress) sunt singurii care importa acest model.
Gree Romania - Aston COM SA - importa doar modele GWH. [Marian Spoiala <marian.spoiala [at] aston.ro>]

Mi-au spus la telefon [aerexpress] ca dupa 1 mai isi refac stocul... dar nu, multumesc

#128
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Mi- am comandat eu nfo9111 Gree-ul cu R32 de care intrebai tu.
  Cu tot cu montaj premium ( suporti, vidare, nu stiu ce de cupru ) si deplasare inafara Bucurestilui 20 km 2 600 lei. Cum vi se pare?

#129
kriss13

kriss13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 29.08.2006
Sint OK cei de la AerExpress (aer-conditionat.ro)?

#130
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkriss13, on 03 mai 2018 - 17:16, said:

Sint OK cei de la AerExpress (aer-conditionat.ro)?

AE sunt super ok... dupa ce anulezi comanda... o sa ti ofere anumite bonusuri, doar doar te razgandesti ;)
Puteti solicita sa anulati comanda, daca aveti rabdare si chef de putina negociere

PS. asta a fost experienta mea, nu generalizez, poate chiar au produse in stoc pentru comanda dvs ;)

#131
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Salut,aveti idee care este diferenta dintre bora si viola?
Vreau sa comand zilele astea unul de12000,am vazut ca este o diferenta de aproximativ 100 lei intre ele.

#132
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@silviu03

Bora A4/A5 si Viola cu R410 @1200btu (entry level) ... difera doar ca design si "filtru sterilizator Cold Plasma" (doar la Viola)

Specificatiile de racire (SEER) / incalzire (SCOP) / debit de aer / silentiozitate / temperaturi maxime de functionare sunt identice.

Edited by MembruAnonim, 09 May 2018 - 03:42.


#133
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Pentru o suprafata de 50-55 mp , ce parere aveti de cele 3 modele de 1800 BTU?
Am facut o comparatie as vrea Viola 18000BTU pentru filtrul Cold Plasma dar ca si consum de curent vad ca Lomo consuma ma putin si are agent R32 care este mai nou.
Diferentele de pret intre aparate sunt foarte mici 100-1500 lei iar singura diferentiere intre ele sunt caracteristile tehnice care si acestea sunt foarte apropiate. Nu inteleg de ce 3 modele care aproape sunt identice.
Multumesc.

#134
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Va salut,

Ma gandesc sa comand si eu modelul urmator de AC:

https://www.pcgarage...-plus-inverter/

Este ok? In afara de consum bun, si refrigerant nou, nu stiu la ce as mai putea sa ma uit.

#135
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Am facut o comparatie tehnica intre Lomo vs Viola vs Bora A5 de 18000BTU.
In afara de diferentele tehnice am facut si o comparatie intre functiile aparatelor.

Acum fiecare isi alege.


Termeni:






Coeficientul sezonier de performanta (Seasonal Coefficient of Performance)la fel ca si COP, repezinta coeficientul de performanta in cazul incalzirii, insa este un coeficient sezonier, care tine cont de energia electrica consumata si energia termica pentru incalzire generata in tot sezonul de incalzire.
Aceasta se calculeaza prin analogie cu SEER.
Cu cat valoarea SCOP este mai mare, cu atat produsul este mai eficient.

Attached Files



#136
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Dacă aveți nevoie pentru o cameră de 55mp cu laturi aprozimativ egale, un AC de 18.000 BTU este OK, dacă însă vă gândiți să puneți AC-ul într-un apartament de 55mp, sperand ca veti raci tot apartamentul, atunci este o mare eroare.
18.000 BTU are fluxul minim de aer rece cat fluxul maxim la 12.000 BTU. Într-o cameră de 20-30 mp nu se poate folosi in timp ce o persoană este in acea cameră.

#137
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Vreau sa il folosesc pe casa scării, montat sub 10 cm desupra tavanului si sa racest doar dormitoarele 10 si 11 iar restul usilor inchise.

Attached Files



#138
ovys1979

ovys1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 30.05.2009
Nu mă pricep să dau un sfat avizat, dar așa ca utilizator, tind să cred că pe hol va fi foarte rece, iar în dormitoare destul de cald; nu la fel de cald ca fără niciun fel de AC, dar nu suficient de bine.
Mai degrabă aș opta pentru doua de 9000 BTU sau cea mai bună soluție, apelați la niște profesioniști.

#139
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Am luat un viola A3 de 12000 BTU; nu stiu cum e la alte brand-uri dar la gree telecomenzile sunt la fel de retardate ca acum vreo 4-5 ani. Adica trebuie sa apas de 4 ori pe un buton ca sa vad cate grade sunt in camera; Wifi este inutilizabil, nu reusesc sa-l bag in aplicatia lor, aplicatie care si rupe bateria la telefon.
Instalare fara vidare, dorel avea pompa dar cica a uitat manometrele... probabil au uitat si de manson si spuma la trecerea prin perete. Probabil o sa apelez la altcineva sa termine treaba cum trebuie.

#140
VioricaP

VioricaP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.05.2018
Buna seara, am cumparat un AC Bora A5 si nu reusesc sa il conectez cu telefonul. Am instalat aplicatia Gree plus, am urmat pasii din manual, am resetat AC-ul prin combinatia wifi + mode, gaseste router-ul din casa, gaseste si AC-ul dar nu se conecteaza intre ele. Va rog daca puteti sa imi spuneti unde gresesc sau ce mai trebuie sa fac. Va multumesc !

#141
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Nici la mine nu vrea, înclin să cred că e de la aplicația lor (gree+).

#142
mistic33

mistic33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.05.2010
@VioricaP, @danyxp
Buna! Eu am reusit conectarea dupa multe esecuri si cateva resetari ale modulului WiFi. Am incercat si cu aplicatia GreeSmart ( alternativ cu aplicatia Gree+) si fara vreo logica in final s-a conectat. Imi aduc aminte ca mi-a cerut sa activez pe telefon functia GPS ( nu mai stiu la care aplicatie, dar poate va ajuta daca mai incercati). In final GreeSmart functiona doar pe WiFi( am rezolvat problema dupa ce am reinstalat aplicatia si m-am logat din nou direct de pe date mobile, insa am renuntat la GS pentru ca pare mai buna Gree+), pe cand Gree+ se conecta si pe date mobile. Incercati sa tineti telecomanda cat mai aproape de unitatea interna, sper sa reusiti. Am si eu o intrebare, pentru posesorii de Gree Bora A5. Pe functiile de incalzire,racire si dezumidificare se aude un tiuit foarte slab. AC-ul e instalat de 2 zile si pana azi nu l-am auzit. Aveti cumva acest zgomot? Multumesc pentru un eventual raspuns. Toate cele bune!

#143
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
O recomandare pana în 2000 lei? 20 mp

#144
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Eu am încercat pe 3 telefoane, 2 routere si 3 aplicații, cele 2 menționate mai sus și wifismart luat de pe site-ul gree global. Din ce am înțeles eu doar gree+ este pentru Europa.
La un moment dat apărea și la mine ceva în aplicație (gree+) dar nu mă puteam conecta niciodată la el, zicea că e offline așa că l-am șters.
Cu greesmat și wifismart nu te poți loga pe server european, până la urmă am renunțat la toate, cel puțin deocamdată m-am săturat să tot încerc artificii fara nici o logică.
Mulțumesc pentru încurajare, probabil o să-mi treacă nervii și o să o iau de la capăt când fac și ei ceva update-uri la aplicație.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate