Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#73
allexx1973

allexx1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.08.2007

View Postbogdan10, on Jul 24 2008, 13:32, said:

Constanta - Bucuresti - Pitesti - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac - Szeged - autostrada M5 - autostrada M0 (centura Budapesta) - autostrada M7 (pe langa lacul Balaton) - Zagreb (centura) - Karlovac - Split. Din autostrada Karlovac - Split ai iesire catre Plitvicka Jezera.

Verifica daca merge linkul urmator:

http://www.viamichel...g...8&options=1


In Ungaria ai peste 85% din drum pe autostrada si platesti vigneta (taxa fixa), nu in functie de distanta ca la croati sau sarbi! In plus pt. sarbi trebuie sa ai valabila Cartea Verde si pt. Serbia (doar unele firme de asigurari au cuprinsa in lista de tari si Serbia - in caz contrar iti faci separat o alta Carte Verde)!

In Dubrovnik parcarea costa in jur de 3 euro/ora in zona orasului vechi - cetatea (gasesti mai rar parcare "la liber" pe stradute). De obicei, in alte zone din Croatia (in Split si Trogir nu am fost), parcarea cu plata este in jur de 0.8 - 1 euro/ora.




multumesc de ajutor!
ma mai intereseaza daca sunt blocaje pe autostrazi, ca am auzit ca se pierde timp mult (cca 3h).

#74
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postallexx1973, on Jul 24 2008, 22:38, said:

multumesc de ajutor!
ma mai intereseaza daca sunt blocaje pe autostrazi, ca am auzit ca se pierde timp mult (cca 3h).

Sunt anumite zone unde se fac lucrari la autostrada (se circula in ambele sensuri pe un fir si exista restrictie la 80 km/h fara sa ai posibilitatea sa depasesti) dar nu trebuie sa iti faci probleme daca vei calatorti in cursul saptamanii. Sambata si duminica este mai aglomerat! Mai este totodata aglomerat pe centura Zagrebului si a Budapestei!
Banuiesc ca ai auzit de blocaje la tunelul Sveti Rok din Croatia! Daca treci in cursul saptamanii nu este prea aglomerat!

#75
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006
@ daniprodea

View Postdaniprodea, on Jul 26 2008, 11:21, said:

4. Nu reusesc sa ma decid cum voi traversa Slovenia. Merita sa economisesc cei 35 de euro si sa o iau pe drumuri nationale ?
5. La fel si pe Croatia. De la Rijeka (avand in vedere toate locatiile pe unde voi merge) sa incerc sa folosesc autostrada cat mai mult sau sa merg de-a lungul coastei ?

Multumesc anticipat pentru orice replay


4) Daca nu te grabesti (in felul acesta este posibil sa iti prelungesti concediul cu cateva zile), poti merge linistit pe drumurile nationale in Slovenia. Daca totusi preferi sa-ti ramana timp mai mult pt. vizitat, folosesti austrazile (iei vigneta de 35 euro/6 luni) si castigi timp! Vei folosi autostrazile si la intoarcere catre casa (am inteles ca locuiesti in Germania) daca iei vigneta pt. 6 luni. Nu cred ca este cazul sa te zgarcesti "la tarate"! Pierzi prea mult timp pe drumurile nationale! Slovenii au autostrazile foarte bune (ca si croatii, de altfel) si poti merge intins (cand vi dinspre Austria, vei vedea o zona in care se lucreaza la autostrada in zona Bledului - circa 10-15 km)!

5) La fel si pt. Croatia te sfatuiesc sa folosesti autostrada cat poti mai mult! In Croatia, fata de Slovenia, vei plati taxa de autostrada in functie de distanta parcursa! Daca de la Rijeka mergi catre Plitvicka Jezera, foloseste autostrazile si drumurile nationale! De-a lungul coastei vei merge destul catre Dubrovnik si retur (se pierde destul timp deoarece drumul are multe serpentine si exista doar o banda pe sens - vei putea depasi in putine locuri deoarece ai banda continua pe distante mari!).

#76
daniprodea

daniprodea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2007

View Postbogdan10, on Jul 26 2008, 17:58, said:

@ daniprodea




(am inteles ca locuiesti in Germania) daca iei vigneta pt. 6 luni. Nu cred ca este cazul sa te zgarcesti "la tarate"!


Multumesc mult de de indrumari.
Nu locuiesc in Germania (desi mi-ar placea treaba asta    :punk:     :smoke:  ).  O sa beneficiez de un concediu de 3 saptamani in Germania si mi-am zis ca o sa fie groaznic de plictisitor intr-un singur loc, asa ca m-am decis sa scanez Croatia vreo 7-10 zile .  Initial ma gandisem la Italia , dar dupa ce am rasfoit putin forumul cu Croataia..... M-AM DECIS  .
Daca ma poti ajuta si la intrebarile 1 2 si 3 ar fi super.

Mersi

#77
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postdaniprodea, on Jul 26 2008, 23:46, said:

Multumesc mult de de indrumari.
Nu locuiesc in Germania (desi mi-ar placea treaba asta    :punk:     :smoke:  ).  O sa beneficiez de un concediu de 3 saptamani in Germania si mi-am zis ca o sa fie groaznic de plictisitor intr-un singur loc, asa ca m-am decis sa scanez Croatia vreo 7-10 zile .  Initial ma gandisem la Italia , dar dupa ce am rasfoit putin forumul cu Croataia..... M-AM DECIS  .
Daca ma poti ajuta si la intrebarile 1 2 si 3 ar fi super.

Mersi

View Postdaniprodea, on Jul 26 2008, 11:21, said:

salutare la toata lumea.

Dupa ce am citit vreo 30  de pagini am reusit sa imi compun un traseu (poze traseu atasate). plecarea este de undeva de langa Munchen:

wasserburg  -314-bled (castel) -54 km- ljubljana -50- predjama(castel+pestera) -  10 km - postonja(pestera) --64 km-  rijeka   - 147 km - plitvice  -200 km- sibenik (parkul krka) -43 km- trogir(de vazut orasul) - 38km - split(palatul lui diocletian)- 25- omis(plaja nisip, umbra de la pini, apa mica) - 20- donja brela - 180 km dubrovnik

* krk - insula 46 km de rijeka
* lopud - insula langa dubrovnik  (nisip - stuf )


1. Ratez ceva ???   Daca mai stie careva ce merita vazut pe traseu asta  .......
2. Nu am gasit pe forum daca este cumva vreun parc acvatic unde sa pot vedea delfini. Am vazut ca in unele zone, daca te duci cu vaporase ii poti vedea in apa....  dar poate nu-i vezi .  Ma interesa un loc sigur.
3. O rugaminte pt cei ce au fost anu asta deja si au fost cazati la particulari !! In 2 - 3 cuvinete daca puteti insira : locatie , pret apartament / zi , si ceva detalii minime legate de conditii.  O sa stau cate o zi sau doua in ficare locatie si as vrea sa imi fac o idee despre ce inseamna o cazare ieftina si una scumpa.

Pt. primele 3 intrebari ale tale as mai avea de adaugat urmatoarele:

1) Avand in vedere ca vrei sa stai doar 7-10 zile, nu cred ca vei avea timp sa vizitezi mai multe decat ti-ai propus! Daca totusi iti vei prelungi sederea in Croatia sau renunti la unele destinatii, iti mai pot recomanda urmatoarele:

                  a) croaziera la insulele Hvar si Brac (ai timp sa faci plaja pe renumita plaja BOL) - plecarea din Makarska (riviera Makarska - mai jos de SPLIT)
                  B) poti face plaja in Makarska (este o statiune mare si frumoasa)
                  c) croaziera la insulele Rab, Goli si Sv. Grgur si vizitarea fiordului Zavratnica - plecarea din Baska (insula KRK) - it recomand sa iei vasul Angelina; in cadrul acestei croaziere este posibil sa vezi delfini pe drumul dintre fiordul Zavratnica si insula Goli (vasul face intentionat mai multe manevre care atrag delfinii!)  
                  d) poti face plaja in Baska (este o statiune foarte frumoasa)

2) La acest punct ti-am raspuns la pct. 1) litera c).

3) Am stat doar la hoteluri in ambele dati (2006 respectiv 2008). Am intrebat anul acesta in Baska pe unii particulari ce preturi au si mi-au spus urmatoarele:

           - iunie: 50 euro/noapte
           - iulie: 60 euro/noapte
           - august: 70-80 euro/noapte

Preturile sunt valabile pt. un apartament compus din living +aer conditionat + balcon, dormitor (pat dublu), bucatarie utilata si baie (nu toti particularii au parcare in curte - in unele cazuri este nevoie sa-ti cauti parcare!).

#78
Encsy

Encsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2008
Buna!
As dori sa ma duc in Croatia prin Ungaria , in Ungaria asa cred ca ma descurc ma duc pe autostrada dar in Croatia n-am idee cum o sa fie..Poate cineva sa ma ajute un pic?Sa ma duc si in Croatia pe autostrada(e scump?) sau exista alt traseu?Localitatea unde mergem este linga Porec ..am si un copil cu mine de un an ce ma sfatuiti?
Si de unde pot sa iau cuna?Sau pot plati in euro peste tot?E mai usor sa am la mine si euro si cuna?
Multumesc ..

#79
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostEncsy, on Jul 28 2008, 18:06, said:

Buna!
As dori sa ma duc in Croatia prin Ungaria , in Ungaria asa cred ca ma descurc ma duc pe autostrada dar in Croatia n-am idee cum o sa fie..Poate cineva sa ma ajute un pic?Sa ma duc si in Croatia pe autostrada(e scump?) sau exista alt traseu?Localitatea unde mergem este linga Porec ..am si un copil cu mine de un an ce ma sfatuiti?
Si de unde pot sa iau cuna?Sau pot plati in euro peste tot?E mai usor sa am la mine si euro si cuna?
Multumesc ..

Pt. Ungaria trebuie sa iei vigneta pt. autostrada (tariful este in functie de perioada pt. care o iei). In Croatia, avand in vedere ca ai destul de mers de unde intri in tara din Ungaria si pana in zona Porec, te sfatuiesc sa folosesti autostrada! Pe drumurile nationale vei pierde foarte mult timp. In Croatia autostrada costa circa 4-4.5 euro/100 km. Se poate plati atat in kuna cat si in euro. Daca platesti in euro, vei primi restul in kuna (la cursul bancii lor nationale, nu ti face griji ca te pacalesc).
Ia-ti euro cu tine (schimbi acolo in kuna) cat si un card (cu contul in lei) care sa aiba acoperire internationala! Platesti cu cardul la comercianti (benzinarii, supermarketuri etc.) iar euro ii schimbi in kuna ca sa ai bani de buzunar pt. diverse cheltuieli.

#80
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004
@ bogdan10
Te rog localizeaza-mi cat poti de precis tunelul Sveti Rok, sa caut eventuale variante de ocolire. Trebuie sa ajung de la Zagreb la Sibenik si, daca am intuit bine, ajung si la acest nenorocit de tunel. Nu vreau sa stau acolo 2-3 ore dupa ce fac drumul numai pe autostrada de la Szeged pana la Zagreb...

#81
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmiticat, on Jul 28 2008, 19:35, said:

@ bogdan10
Te rog localizeaza-mi cat poti de precis tunelul Sveti Rok, sa caut eventuale variante de ocolire. Trebuie sa ajung de la Zagreb la Sibenik si, daca am intuit bine, ajung si la acest nenorocit de tunel. Nu vreau sa stau acolo 2-3 ore dupa ce fac drumul numai pe autostrada de la Szeged pana la Zagreb...

Foloseste accest link:

http://www.cromaps.c...ta_hrvatska.htm

"Defilezi" pe harta de la Zagreb catre Zadar (catre sudul Croatiei, pe litoral) si vei observa o curba dubla larga a autostrazii. In zona tunelului autostrada apare intrerupta! Vei putea observa pe harta, cu rosu, un drum national care ocoleste tunelul, dar fi sigur ca multi incearca sa o ia pe acolo si va fi foarte aglomerat!
Retine, daca nu vei trece sambata sau duminica pe acolo nu are rost sa-ti faci probleme!

Edited by bogdan10, 29 July 2008 - 09:11.


#82
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008
as vrea sa stiu daca exista bac sau vapor pt a trece la venetia cu masina din una dintre urmatoarele statiuni: rovinj,porec, novigrad, umag si cat costa pt 1 buc masina +4 buc. persoane adulte smile.gif , unde ma sfatuiti sa raman din cele 4 statiuni?, as vrea sa merg la ghici sa iau ceva acolo sau e mai bine sa rezerv din timp? ceva sfaturi ar fi binevenite:) sunt cam praf cu posturile astea scuze :huh:

#83
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008

View Posttovarasu, on Jul 29 2008, 14:24, said:

as vrea sa stiu daca exista bac sau vapor pt a trece la venetia cu masina din una dintre urmatoarele statiuni: rovinj,porec, novigrad, umag si cat costa pt 1 buc masina +4 buc. persoane adulte smile.gif , unde ma sfatuiti sa raman din cele 4 statiuni?, as vrea sa merg la ghici sa iau ceva acolo sau e mai bine sa rezerv din timp? ceva sfaturi ar fi binevenite:) sunt cam praf cu posturile astea scuze :huh:
nu imi zice si mie nimeni nik?


View Posttovarasu, on Jul 29 2008, 14:24, said:

as vrea sa stiu daca exista bac sau vapor pt a trece la venetia cu masina din una dintre urmatoarele statiuni: rovinj,porec, novigrad, umag si cat costa pt 1 buc masina +4 buc. persoane adulte smile.gif , unde ma sfatuiti sa raman din cele 4 statiuni?, as vrea sa merg la ghici sa iau ceva acolo sau e mai bine sa rezerv din timp? ceva sfaturi ar fi binevenite:) sunt cam praf cu posturile astea scuze :huh:
nu imi zice si mie nimeni? :huh:

#84
thor4ever

thor4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.01.2007
De 2 zile m am intors din Croatia unde am stat 1 sapt.Timisoara-Szeghed-Budapesta-Gorican-Zagreb-Split-Sestanovac(final autostrada)-Insula Hvar.Traseu de 1100km(820km autostrada)-207 kuna la croati-15E vigneta Ungaria luata de la Cenad.Drumul in weekend este infernal in croatia chiar si la ore ff tarzii,deci evitati plecare la sfarsit de saptamana,in special vinerea.Am stat 3h in granita ungaria-croatia si alte 2h perdute cu 16km inainte de destinatie(Makarska).Insula hvar-sucuraj,unde am si stat,un sat de pescari este perfect pt cei ce vor liniste si departe de aglomeratie.Plaja normal cu pietricele ca mai toate plajele din croatia,dar stai calm Nadis ca nu ti intra nici una in cur,foarte curat si linistit.Doar la 5km peste mare...Drvenik ce face legatura intre continent si insula este deasemene un satuc dar fiind langa sosea este extrem de populat cu plaja super aglomerata.Tot pentru Nadis...nu fii optuz...arici de mare gasesti doar in zonele izolate,sau mini plaje.Acolo unde sunt plaje aglomerate nu i gasesti.Plajele de la Sucuraj,Jelsa,Stari grad nu au arici, si cu o investitie minima din romania de la un Sh iti iei niste sandale de plastic cu 3lei sau de la ei de acolo espadrile Aqua sport cu 40kuna si nu ai treaba cu aricii.Cazarea, Nadise. zi mi unde draq gasesti in austria cu 10E/pers/noapte unde ai si baie si bucatarie complet utilate, parcare gratis.Am fost in Viena,Graz,Salzburg,Halstat si sub 60E + 10E parcare masina nu am gast...la hotel de 2stele.Termina cu aberatiile.
Preturi:Bere pivo toceno(halba)15k,Pizza 30-35k,Platou peste cu fructe mare 80-100k, SUpa 15k,apa 1,5l 7k.astea la bar,pizerie,restaurant.La market berea 4k,cartofi,rosii 14k,apa plata 5l 11k.La dubrovnik ii alta treaba,cam totul 2x cu exceptia la inghetata unde o portie dubla ca la noi ii 7kuna.
Apa cristal,curata,oameni care stiu engleza (90%) si foarte serviabili...mai bine zis o tara de nota 10.Pt alte informatii sariti cu reply
http://picasaweb.goo..._27iulie...poze

#85
slick99

slick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.07.2006
salutare, vreau sa ma duc si eu in croatia pe la jumateatea lunii august si vroiam sa va intreb daca imi trebuie procura pt  masina ca nu e inmatriculata pe numele meu.

..si inca ceva, de ex pe mine pa cheama Popescu Ion Vasile si pe tatal meu Popescu Ion, pot sa spun ca e pe numele meu dar nu a incaput si al 2-lea prenume?

#86
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008
bucuresti-drobeta-belgrad-zagreb-plitvice mere facut intr-o zi? s :rolleyes:

#87
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postslick99, on Jul 30 2008, 17:37, said:

salutare, vreau sa ma duc si eu in croatia pe la jumateatea lunii august si vroiam sa va intreb daca imi trebuie procura pt  masina ca nu e inmatriculata pe numele meu.

..si inca ceva, de ex pe mine pa cheama Popescu Ion Vasile si pe tatal meu Popescu Ion, pot sa spun ca e pe numele meu dar nu a incaput si al 2-lea prenume?


Imputernicire pt masina:


http://financiar.rol...nt/view/505/24/

Sfatul meu e sa-ti faci imputernicirea in engleza. Engleza este o limba internationala pe cand romana nu! In caz de ghinion (accident, furt etc), aceasta imputernicire reprezinta singurul document care iti da dreptul sa reprezinti proprietarul masinii in fata institutiilor din tara respectiva!

P.S.: Daca in pasaport/buletin/carnet de conducere apare acelasi nume dar in talonul masinii apare alt nume (in cazul tau apare in plus numele Vasile) nu cred ca vei fi crezut ca nu a mai incaput numele pe restul actelor!

View Posttovarasu, on Jul 30 2008, 18:11, said:

bucuresti-drobeta-belgrad-zagreb-plitvice mere facut intr-o zi? s :rolleyes:


Nu cred ca este indicat sa faci drumul dintr-o bucata! Iti trebuie minim 18 -20 ore (inclusiv opririle de pe drum) si este extrem de stresant!
Sfatul meu este sa faci o oprire de o noapte pe drum!

#88
slick99

slick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.07.2006

View Postbogdan10, on Jul 30 2008, 18:19, said:

P.S.: Daca in pasaport/buletin/carnet de conducere apare acelasi nume dar in talonul masinii apare alt nume (in cazul tau apare in plus numele Vasile) nu cred ca vei fi crezut ca nu a mai incaput numele pe restul actelor!

la mine e invers, in talonul masinii apare Popescu Ion de ex, iar pe celelalte acte, respectiv pasaport/buletin/carnet de conducere apare Popescu Ion Vasile



daca mai stie cineva ceva despre aceasta prob va rog sa ma lamuriti, multumesc

#89
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postslick99, on Jul 30 2008, 22:30, said:

la mine e invers, in talonul masinii apare Popescu Ion de ex, iar pe celelalte acte, respectiv pasaport/buletin/carnet de conducere apare Popescu Ion Vasile

E valabil si pt. vice-versa.

#90
fanebabanu1

fanebabanu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2008
Imi poate recomanda cineva un loc de odihna (pensiune, motel) unde sa pot inopta tinand cont de faptul ca plec din Cluj Napoca si trebuie sa ajung la Orebic (Dalmatia de sud in apropiere de Korcula)? Traseul planificat este: Cluj Napoca, Oradea, Budapesta, Zagreb, Orebic.
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate