Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Tamron 28-75 f2.8 XR DI

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgrig_jr, on Jul 5 2007, 11:19, said:

GENIAL!

suna bine...dar nu prea adevarat... eu de exemplu nu stau la testat prin metoda de mai sus fiecare nou obiectiv...ci mai degraba in real life...

#20
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu repet ideea: daca nu stii cum sa-l testezi, inseamna ca e bun pentru tine. Folosirea in real-life si constatarea unor probleme inseamna ca-l testezi, ca poti sesiza daca are probleme sau nu si stii care-s problemele ce ar putea exista. Daca nu ai nicio idee despre cum poti testa un obiectiv, inseamna ca nu trebuie sa-ti faci probleme ca ai o copie proasta, pentru ca nu ai sesiza acele defecte ce o fac sa fie copie proasta.

E intr-un fel ca unul care n-a taiat niciodata cu un fierastrau, nu stie cum trebuie sa fie un fierastrau bun si fiind pus in situatia de a-si cumpara unul, se teme sa nu ia o copie proasta. Toate vor taia, mai bine sau mai rau. Omul care nu a experimentat deloc taiatul la fierastrau, nu isi va da seama ca are o copie proasta si e fericit ca poate sa taie lemne cu ce are. Vine unul care de o viata face asta si-i zice: asta e prost ca are dintii nu stiu cum, si ca trebuiau sa fie mai altfel. Si atunci omul nostru devine suparat ca are un fierastrau prost. Cam asa si cu obiectivele.

#21
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Cu alte cuvinte, calitatea unui obiectiv depinde mult de asteptarile/pretentiile proprietarului.

#22
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Am facut citeva teste. Sincer, nu stiu ce concluzii sa trag. Mie mi se pare cam soft, fara diferente mari functie de diafragma si distanta focala. Acum nu cred ca EU pot aprecia deocamdata cit de mare sau mica e diferenta. Sau poate nici nu e soft...
Daca vrea cineva sa ma ajute si sa le studieze, sa-mi dea adresa de mail sa le pun asa cum le-am scos din card.

"bancul" de teste l-am improvizat cum se vede

Attached Files



#23
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Daca faci testele la un perete asigura-te ca esti PERFECT perpendicular cu senzorul pe perete. Mirror lockup si selftimer.

#24
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Perpendicular cred ca am fost, self timer nu ca am folosit telecomanda ir, iar la aia cu mirror n-am setat-o pentru ca n-am stiut ca asa trebuie. Miine voi repeta testul si cu mirror lockup.

Niciun voluntar ?

Edited by saxo, 05 July 2007 - 23:03.


#25
mm7163

mm7163

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 03.12.2003
Mare grja la tamron-u 28-75 2.8. Am vrut sa-mi iau unul acu o vreme si am testat doua copii, una adusa din ungaria(noua) si alta luata din germania(s/h) serii diferite, data fabricatiei aprox 1/2 an intre ele.
Ambele s-au comportat cam la fel: la 28mm f2.8 erau f soft, ba chiar unul avea un FF suparat.
Aici sunt niste sample-uri (crop 100%) cu punctele de focus la 28mm(unde e problema) si 75mm (unde era ok):
[ http://img249.imageshack.us/img249/9690/228mmf28f4sc6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img249.imageshack.us/img249/505/348mmf28f4ch9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mm7163, 06 July 2007 - 16:46.


#26
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmm7163, on Jul 6 2007, 10:45, said:

Mare grja la tamron-u 28-75 2.8. Am vrut sa-mi iau unul acu o vreme si am testat doua copii, una adusa din ungaria(noua) si alta luata din germania(s/h) serii diferite, data fabricatiei aprox 1/2 an intre ele.
Ambele s-au comportat cam la fel: la 28mm f2.8 erau f soft, ba chiar unul avea un FF suparat.
Aici sunt niste sample-uri (crop 100%) cu punctele de focus la 28mm(unde e problema) si 75mm (unde era ok):
Alea mi se par pur si simplu nefocalizate, este mult mai rau decat o chestie de obiectiv "soft"... Asa naspa nu imi ies nici mie cu obiectivul de pe P&S la 28mm si F2.8.
PS: Al doilea set este la 48mm...

Edited by SuperDuper, 07 July 2007 - 01:35.


#27
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
sunt persoane care spun ca la 2.8 e soft de aceea ma gandeam la canon 28-105 chiar 135 care ies bine in teste. tamronul l-am vrut ca are 2.8 dar daca nu e ok mai bine canon-ul ca mai castig tele. nici nu stii ce sa iei pt. ca parerile sunt impartite si sincer dupa ce citesti un forum de genul asta, mai indecis iesi si mai bagat in ceata.... asa ca... am comandat tamronul si vom vedea ce poate... cum ne-o fi soarta !!! Apropo, am sunat pe cineva care dadea un tamron si care a zis ca nu-l mai da si nu mai contenea cu laude la adresa lui ....asa ca... fiecare cu ale lui...

Edited by zerillos, 09 July 2007 - 11:35.


#28
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
pei 28-135 NU are f2.8. Tamronul il are, mai soft pe unele copii, mai sharp pe altele, dar ESTE! :P

#29
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Se poate trage o concluzie dupa cropurile ( zoom 250% ) astea daca ce am e ok sau nu ?
Punctul de focus e imediat sub pragul masinii.

Attached Files


Edited by saxo, 14 July 2007 - 19:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate