Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Tamron 28-75 f2.8 XR DI

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Dupa achizitia unui Canon 400 D cu obiectivul din kit, am decis sa-mi schimb obiectivul. Nu pentru ca acesta nu e ok, dar vreau totusi ceva mai bun insa nu foarte scump ( pleonasm ? ). Ideea pleaca de la faptul ca mi-as fi dorit un tele 28-200mm "all around", dar mi-am dat seama ca wide si tele in unul singur nu prea e cine stie ce. Asa am hotarat dupa lungi cautari pe net si vazut teste, ca ar fi bine ceva intre 24,28 si 105,135. Nu am bani de IS sau L ( si nici nu am nevoie deocamdata ) asa ca aleg din cele mai simple. Canon nu m-a dat pe spate din ce am vazut in plaja asta focala in comparatie cu tamron, cu toate ca un canon 28-105 sau 28-135 m-ar fi multumit ca mai castigam 30-50 mm in tele. Si uite asa am dat de Tamron 28-75 f2.8 XR DI. In testele vazute si chiar in cel a lui grig_jr ( care nu a facut altceva decat sa intareasca ce am citit si eu ), obiectivul e unul foarte bun calitate/pret, laudat de toti si vandut bine. E si 2.8 !!! Pret: 1100 Ron. As vrea sa-l achizitionez dar inainte de asta:

1. Vreau parerea voastra in comparatie cu alte obiective intre 24-135mm.

2. Avand in vedere ca e urmatorul obiectiv dupa cel din kit, alegerea e buna?

Edited by zerillos, 04 July 2007 - 20:18.


#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Te ajuta cu ceva in plus gama asta de focale fata de cel de kit? 28mm pe formatul tau devine 42, deja detul de lung pentru interioare sau peisaje. Sigur, este 2.8 si ceva mai sharp pe ansamblu ceea ce iti va aduce 1-2 stopuri in plus - care cateodata nu le vei putea folosi din cauza DOF prea ingust.
Daca iti luai ceva mai wide sau mai tele decat ce poti scoate cu kitul in conditii bune... intelegeam. Sau daca nu aveai de loc obiectiv.

Edited by SuperDuper, 04 July 2007 - 20:59.


#3
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007

 SuperDuper, on Jul 4 2007, 21:56, said:

Te ajuta cu ceva in plus gama asta de focale fata de cel de kit? 28mm pe formatul tau devine 42, deja detul de lung pentru interioare sau peisaje. Sigur, este 2.8 si ceva mai sharp pe ansamblu ceea ce iti va aduce 1-2 stopuri in plus - care cateodata nu le vei putea folosi din cauza DOF prea ingust.
Daca iti luai ceva mai wide sau mai tele decat ce poti scoate cu kitul in conditii bune... intelegeam. Sau daca nu aveai de loc obiectiv.

bine... am zis ca as prefera un wide-tele ....de genul 18-200 tamron... dar calitatea?...eu sunt cam pretentios aici..si vreau si ceva sharp ... asa ca fac rabat de plaja focala pt. calitate.... wide o sa simt intre 28 fata de 18 ... dar 75 mm imi ajunge pana la urma ..dar sa fie calitativ...   da-mi tu o alternativa !!!!  ....o sa-l folosesc mai mult outdoor..

Edited by zerillos, 04 July 2007 - 21:12.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai ia ceva care sa completeze capatul de jos sau sus al obiectivului pe care il detii, nu toata gama. Nu ai zis exact ce ai. dar de exemplu daca ai un 28mm la wide, un 17-35 ar fi util (acopera si partea de wide care ar avea eventuale distorsiuni barrel la ob. tau). Asta daca faci mute peisaje sau interioare. Daca mergi pe partea tele, ia ceva care sa se suprapuna usor cu ce ai deja.
Asa as face eu, nu insemna ca alte alternative nu exista. De exemplu 28-75 ala si sa vinzi ob de kit (daca il vrea cineva, ca nu sunt prea cautate).

Edited by SuperDuper, 04 July 2007 - 21:33.


#5
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
nu vand ob. din kit...va ramane pt. 18-28 ....dupa 28 ...sper sa fie calitate tamronul pana in 75 ....

nu are nimeni canon 24-85mm USM sa-mi zica daca e ok?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,713
  • Înscris: 29.03.2006
Atentie ca multe exemplare ale obiectivului Tamron 28-75 f 2.8 sunt f. soft la 28mm, indiferent de diafragma.
E posibil sa fie cam toate asa.

Alta chestie -datorita cropului de 1,67 de la Canon, o sa fie mai aproape de incadrarea unui 46-47mm pe ff, decat de 42....ca un 42 ar fi pe format DX - crop 1,5 la Nikon/Pentax/Sony.
.... altfel incadrarea comparabila cu un 42 pe ff era super Ok .....

#7
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Un obiectiv de luat in seama mai era tamron 24-135mm ca sa mai castig putin in wide si tele ... am vazut in teste ca nu distorsioneaza dar nu stiu daca e calitativ ....parca e SP (super performance ). Si e mai ieftin. Greu, greu sa ma decid...

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
28-75 este lens de portret si all-arounder, NU pentru peisaje, desi in spatii FOARTE largi de genul MUNTE merge.

Grija de unde il iei, pericol de copie soft exista tot timpul. Daca ai sansa sa-l testezi inainte ar fi perfect.

Daca te mai intereseaza alte informatii, samples, sa-mi zici!

#9
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
nu sunt din bucuresti si in romania solutia cu trimitere prin curierat, vazut produsul si platit ramburs inca e o alternativa pentru multi ca sa fie mai ieftin....de testat nu poate fi vorba....nu am cum...nici din magazin nu ti-l da sa-l testezi .... cu toate ca daca as gasi la bucuresti si mi-ar da voie sa-l probez as veni personal... dar cine face astfel de gesturi?...asa ca...  the force be with me ...

insa ma gandesc in continuare: Tamron sau un obiectiv incepand cu 18-24 mm? Deocamdata Tamron 60%, Altceva 40%

Edited by zerillos, 05 July 2007 - 06:54.


#10
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Eu nu inteleg ce ii tot dati atata sa aiba wide. Poate omului nici nu ii place wide. Sau nu are nevoie. Din ce am mai citit si am vazut iti zic si eu ca Tamronul ala merita. Nu te stresa cu wideul. Daca e doar hobby o sa gasesti tu o modalitate sa te descurci ;) Nu iti iei bataie ca nu poti sa faci nu stiu ce cadru nu? Daca te-ai hotarat pt Tamron, go for it si roaga-te sa fie un exemplar bun.

#11
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Mda, si eu zic la fel. Ia-l si vezi dupa daca simti nevoia de ceva mai wide, dupa care poti sa completezi.

Variante:
- Tokina 10-17
- Tokina 12-24 (my personal favourite - sta pe unul din aparate 99% din timp de cand l-am luat)
- Tamron 17-35
- Tamron 17-50
- Tamron 11-18

- Peleng 8mm :D

Pentru cele bolduite pot garanta si calitate optica. Tokina-ul e si destul de rapid la focus, Tamronul este EXTREM de zgomotos, dar e f2.8 si foarte sharp pe toata plaja.
Celelalte nu prea stiu cum se comporta, stiu doar ca de la Sigma nu e voie recomandat nimic pe wide.

Cheers!

Edited by grig_jr, 05 July 2007 - 08:00.


#12
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Mai oameni buni, ii tot dati cu testatul obiectivelor la cumparare. Am mai pus intrebarea asta acum ceva timp si nu mi-a raspuns nimeni : CUM testezi un obiectiv ? ( presupunind ca ai posibilitatea )
Uite eu mi-am luat un Tamron 17-50 si nu stiu daca e o coipe buna sau rea. Explicati asa, ca unui neprofesionist.

De data asta sper sa-mi raspunda cineva.

#13
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Normal ca ii dam cu testarea obiectivului la cumparare. Este vitala.

Cum testezi? Simplu. Trepied si laptop. Daca nu ai un resolution chart cauti o scena cu detalii. Poze la toate focalele la toate diafragmele relevante. De ex pentru lensul tau: 17mm, 35mm, 50mm la f2.8, f4, f5.6, f8, f11 si f16. Iso 100. mirrol lockup activat. Adica 18 cadre. Ideal ar fi sa ai cu ce sa le compari (adica cu alt lens care stii ca-i bun), dar merge si sa le compari intre ele. Te intereseaza centrul si colturile.
Cat de mare e dif intre centru si colturi la fiecare diafragma?
Ajung colturile la o rezolutie comparabila cu centrul la f-uri mari (diafragme mici)?
Sunt diferete mari intre colturi? (semn de descentrare)
Este excesiv de soft la f2.8?
La ce f devine satisfacator de sharp la fiecare focala? Daca doar la f11 e decent ai un lens slab
etc
etc
etc


Testarea, mai ales la 3rd party-uri inainte de cumparare ESTE VITALA!

De ex, la copia de 28-75 care am avut-o eu caracteristicile astea erau:
- la 28mm f2.8 soft destul de accentual. Acceptabil undeva de la f6.3 in sus
- la 50mm sharp de la f4. Superb mai sus de f5.6
- la 75mm sharp de la f2.8. Comparabil cu 24-70L
Ce-mi spun datele astea? Ca e un lens ideal pentru portret. Cel putin copia mea. Ca oricum le realizezi peste 50mm undeva la f4. Am mai lucrat o copie ale acestui lens. la 28mm la f5.6 era deja sharp ca al meu la f8, iar cea mai buna rezolutie o dadea la 50mm peste f4. Comparabila cu prime-ul de 50 f1.8 de la Canon la f4.

Variatii mici exista, maximul curbei de rezolutie poate varia usor cu focala sau diafragma de la copie la copie

Edited by grig_jr, 05 July 2007 - 09:41.


#14
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Ok,
Merci mult. Voi incerca sa testez obiectivul cum ai sugerat.

#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Am scris si eu inaintea lui Grig un post despre testare, ceva mai netehnic, insa din motive de net nu l-am putut posta, asa ca vin cu el acum...

-------------------------

Pai daca nu stii cum se testeaza, inseamna ca e suficient de bun pentru tine.

Faci poze la diferite diafragme si lungimi focale, la acelasi subiect (avand de asemenea grija sa fie focusul in acelasi loc). Aoi te uiti la acele poze si vezi cum sunt pozele facute la diafragma deschisa la maxim fata de cele facute cu f/8 sau f/11 de exemplu. Daca sunt EXTREM de soft si vezi o diferenta uriasa de calitate, probabil e o copie proasta. Aici trebuie atentie sa nu fie confundata profunzimea de camp mica data de diafragmele deschise (DOF ingust) cu o imagine soft. Ceea ce este focusat trebuie sa fie CLAR. De asemenea, obiectivele sunt mai soft catre margini, la diafragme deschise. Astfel, pentru un bun test, nu focusa exact pe ceva din centru. Cauta un punct de focus mai spre margine pe care sa-l folosesti la teste.

Evident ca in timpul testarii trebuie verificat si faptul ca obiectivul nu are niciun defect fizic si operarea lui e normala, fara balanganeli, zornaieli, sau alte zgomote ciudate.

Dupa ce ai facut pozele, le descarci pe un calculator si te uiti la ele. Daca-ti plac ai o copie buna. Daca incerci mai multe copii si nu-ti plac, inseamna ca-ti trebuie alt obiectiv.

Ca idee, eu cand am luat de la Fotohobby 2 obiective m-au lasat sa le testez cat am vrut, aveau acolo calculator pe care am descarcat pozele si m-am uitat la ele sa vad daca e totul ok. Cred c-am stat acolo o ora si jumate pe capul lor (m-am mai uitat si la alte obiective, la un 5D, etc). Nu vreau sa le fac reclama, insa exista si magazine in care te lasa sa testezi ce cumperi.

#16
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

Pai daca nu stii cum se testeaza, inseamna ca e suficient de bun pentru tine.
GENIAL!

#17
saxo

saxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 13.11.2005
Foarte utile sfaturile si va mltumesc.
Diseara voi face ceva teste folosind un obiect ceva dar si niste "resolution chart" pe care le-am printat asa cum am putut pe laserul meu.
Am un trepied ok ( zic eu ) 725B de la manfrotto si voi folosi telecomanda la declansare.
Eu am luat obiectivul de la f64, niste baietzi super de treaba, numai ca n-o stiam pe asta cu testatul. Acum nu mai e nou ( citeva sapt. ), si chiar daca descopar ca nu e un exemplar din cele mai bune nu stiu daca mai pot face ceva. Ma rog, macar sa stiu ce am.

le
Toti am fost fraieri -cel putin- la inceput....

Edited by saxo, 05 July 2007 - 10:29.


#18
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Bine, dar saxo are obiectivul si il va testa. Are timp berechet !!! :)) Testarea mea cand nu am obiectivul este din exemple, review-uri si parerile voastre pt. ca unii chiar au testat sau au in dotare obiectivul si isi pot da cu parerea. In concluzie daca cinevea arunca o balarie o iau de buna  :D ...glumesc...

Dupa ce am vazut ce a-ti mai postat, sansele de tamron cresc la 90 % ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate