Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

surse

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postgabicen, on Jul 5 2007, 20:44, said:

Ai un transformator de retea pentru sursa care doresti sa o construiesti?
Daca da, ce tensiune alternativa are in secundar, are priza mediana, "duce" 4 A?,

Gabi


Am un transformator cu priza mediana care debiteaza o tensiune de 24V masurat intre priza mediana si celelalte doua cvapete dar deoarece debita cam 3A pe fiecare infasurare a secundarului am legat cele doua infasurari secundare in paralel.
  Eu vroiam sa construiesc ceva asemanator unei surse de laborator am incercat ceva cu tranzistori dintr-o carte mai vehe dar la care nu era specificat curentul de iesire (doar sursa de putere) iar tensiunea de iesire nu era stabila deloc iar plaja de variatie era de doar cativa volti .
Va multumesc pentru ajutor si nu va mai certati.

#20
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 6 2007, 08:36, said:

Am un transformator cu priza mediana care debiteaza o tensiune de 24V masurat intre priza mediana si celelalte doua cvapete dar deoarece debita cam 3A pe fiecare infasurare a secundarului am legat cele doua infasurari secundare in paralel.
  Eu vroiam sa construiesc ceva asemanator unei surse de laborator am incercat ceva cu tranzistori dintr-o carte mai vehe dar la care nu era specificat curentul de iesire (doar sursa de putere) iar tensiunea de iesire nu era stabila deloc iar plaja de variatie era de doar cativa volti .
Va multumesc pentru ajutor si nu va mai certati.
In secundar ai doua infasurari distincte si inseriate sau o simpla priza mediana ? Pentru ca in cel de-al doilea caz n-ai cum sa pui infasurarile in paralel, eventual vei obtine un MARE SCURTCIRCUIT !!  WATCH  OUT !

#21
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 3 2007, 20:47, said:

Salut !
Daca puteti sa ma ajutati cu o schema a unei surse reglabila stabilizata de curent si tensiune care sa aiba  plaja de variatie a curentului 0-4A(nu conteaza daca nu e chiar de la 0)si a tensiunii 0-30V.
Multmesc!
Vedeti daca asta va satisface.Spannung = tensiune iar Strom = curent

Attached Files


Edited by miron1947, 06 July 2007 - 14:09.


#22
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007
Celor care inca mai apreciaza calitatile batranului 723 le pot pune la dispozitie cartea tehnica (scanari) a unei surse de laborator fabricta de prestigioasa firma PHILIPS, construita numai cu circuite de acest tip (evident, cu exceptia partii de putere). Schema exploateaza calitatile blocurilor functionale existente in structura interna a acestui circuit (AO, referinta de tensiune, etc). Este vorba de modelul PE 1537, care s-a gasit mai demult si in dotarea Fabricii de Calculatoare din Bucuresti. Sursa e reglabila 0...40V si 0...1A.
Un eventual upgrade pentru plaja 0...4A nu implica modificari care sa presupuna schimbarea principiilor de functionare, adica ceea ce tine de integratele 723, ci majorarea puterii pentru unele componente, suplimentarea tranzistoarelor din ERS si micsorarea rezistentei folosite ca traductor de curent. Totusi, pentru cerintele solicitate, 0...30V si 0...4A sursa iese destul de voluminoasa, puterea disipata in conditii extreme este destul de mare iar randamentul prost, specific surselor liniare. In opinia mea, este mai convenabil ca atunci cand avem nevoie de curenti mai mari, sa utilizam 2 sau mai multe surse in paralel, deci sa avem in dotare mai multe surse pe care sa le conectam dupa dorinta sau necesitati in mai multe moduri, in functie de natura aplicatiei. In manualul sursei PE1537 este specificata posibilitatea cuplarii in paralel a unui numar nelimitat de astfel de surse, in functie de curentul de iesire necesar.
In fisierul atasat se poate vedea o schema.
Attached File  723_philips.jpg   428.69K   460 downloads

#23
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postbetamax3, on Jul 6 2007, 10:51, said:

In secundar ai doua infasurari distincte si inseriate sau o simpla priza mediana ? Pentru ca in cel de-al doilea caz n-ai cum sa pui infasurarile in paralel, eventual vei obtine un MARE SCURTCIRCUIT !! WATCH OUT !


Cum adica o "simpla priza mediana" adica cele doua bobine sa nu fi e despartite?
Daca exista priza mediana nu exista si doua bobine? (transformatorul are o bobina in secundar caruia ii urmeaza inca o bobina iar inceputul bobinelor le-am conectat impreuna i-ar sfarsitul bobinelor la fel)

miron1947, on Jul 6 2007, 15:06, said:

Vedeti daca asta va satisface.Spannung = tensiune iar Strom = curent
Pentru ce sunt celelalte doua potentiometre ?pentru pentru stabilirea pragului la care intra protectia in functiune?

em2006, on Jul 6 2007, 19:37, said:

In opinia mea, este mai convenabil ca atunci cand avem nevoie de curenti mai mari, sa utilizam 2 sau mai multe surse in paralel, deci sa avem in dotare mai multe surse pe care sa le conectam dupa dorinta sau necesitati in mai multe moduri, in functie de natura aplicatiei. In manualul sursei PE1537 este specificata posibilitatea cuplarii in paralel a unui numar nelimitat de astfel de surse, in functie de curentul de iesire necesar.
In fisierul atasat se poate vedea o schema.
Adica este mai bine daca folosim  doua surse care debiteaza un curent mai mic decat o sursa care debiteaza un curent mai mare?

#24
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 6 2007, 22:45, said:

Pentru ce sunt celelalte doua potentiometre ?pentru pentru stabilirea pragului la care intra protectia in functiune?
Da,daca doriti s-o relizati,am sa incerc o traducere aproximativa din germana, daca cunoasteti limba,o scanez.

#25
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 6 2007, 22:45, said:

Cum adica o "simpla priza mediana" adica cele doua bobine sa nu fi e despartite?
Daca exista priza mediana nu exista si doua bobine? (transformatorul are o bobina in secundar caruia ii urmeaza inca o bobina iar inceputul bobinelor le-am conectat impreuna i-ar sfarsitul bobinelor la fel)
Pentru ce sunt celelalte doua potentiometre ?pentru pentru stabilirea pragului la care intra protectia in functiune?
Adica este mai bine daca folosim  doua surse care debiteaza un curent mai mic decat o sursa care debiteaza un curent mai mare?
La cele mai multe transformatoare, bobinele sunt inseriate in interior si nu ai acces la punctul de sudura, dar inteleg ca nu e cazul tau (ai legat bobinele corect). Cele doua potentiometre din schema lui miron au rolul de a regla : unul tensiunea ( spannung ) la iesire, celalalt curentul  ( strom ) maxim debitat. Eu nu recomand utilizarea a doua surse reglabile in paralel ( nastrusnica idee ! ) pentru ca daca nu au la iesire EXACT aceeasi tensiune debiteaza una pe cealalta iar aceasta din urma se poate distruge.

#26
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007

View Postbetamax3, on Jul 6 2007, 22:35, said:

...Eu nu recomand utilizarea a doua surse reglabile in paralel ( nastrusnica idee ! ) pentru ca daca nu au la iesire EXACT aceeasi tensiune debiteaza una pe cealalta iar aceasta din urma se poate distruge.
"Nastrusnica idee" este de fapt o practica curenta in unele laboratoare electronice. Sursele reglabile care pot lucra atat in regim de stabilizator de tensiune cat si in regim de stabilizator de curent, se pot lega in paralel fara riscuri daca stim cum trebuie reglate si in ce conditii se face corect aceasta conexiune, astfel incat sa nu existe circulatie de curent intre surse ci ambele sa debiteze in sarcina. E adevarat, daca nu stapanim bine problema e mai sanatos sa evitam aceasta conexiune, eu am recomandat-o presupunand ca cine construieste cu forte proprii o sursa de laborator reglabila 0-30V/0-4A, lucru deloc simplu, este la curent cu conditiile in care 2 surse se pot cupla in paralel.

Daca cititi mai atent postul meu anterior, care se refera la sursa PE1537, o sa observati mentiunea ca aceste surse (reglabile 0-40V/0-1A) se pot lega in paralel pentru sporirea capabilitatii in curent, lucru mentionat in cartea tehnica elaborata de inginerii de la Philips. In fisierul atasat puteti vedea pagina scanata care contine respectiva specificatie.
ParallelConnection.jpg

Attached File  ParallelConnection.jpg   104.25K   282 downloads

#27
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postem2006, on Jul 7 2007, 11:39, said:

sursa de laborator reglabila 0-30V/0-4A, lucru deloc simplu, este la curent cu conditiile in care 2 surse se pot cupla in paralel.
aceste surse (reglabile 0-40V/0-1A) se pot lega in paralel
Dar asta inseamna sa construiasca 4 surse.

#28
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View Postmiron1947, on Jul 6 2007, 22:55, said:

Da,daca doriti s-o relizati,am sa incerc o traducere aproximativa din germana, daca cunoasteti limba,o scanez.

Daca puteti sa dati niste detalii :
Care sunt sunt rezistori de putere(in afara de cei conectati la 2n3055)?
Nu era suficient daca se montau doar 2 tranzistori 2n3055(parca suportau un curent maxim de 10A)?
Necesita ceva reglaje suplimentare inainte de punerea in functiune?

#29
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007

View Postmiron1947, on Jul 7 2007, 21:17, said:

Dar asta inseamna sa construiasca 4 surse.
Am postat schema nu neaparat pentru a sugera sa se construiasca 4 surse de 1A ci de a exemplifica ce se poate face cu batranul 723 in alte configuratii decat schemele tipice din cataloage, urmand ca cei care o apreciaza sa o redimensioneze pentru necesitatile lor.

Sigur, daca aplicatiile curente pe care le avem in vedere impun o sursa de o asemenea putere fara sa ne deranjeze spatiul ocupat pe masa de lucru, greutatea, manevrabilitatea, randamentul, etc., e mai economic sa alegem varianta "dintr-o bucata" si in acest context, sursa VTM305R din RIM (cea postata de dv.) mi se pare o alegere potrivita, cu atat mai mult cu cat am remarcat o particularitate care ii confera un mare avantaj: Toti tranzistorii de putere au colectorii la minus asa ca se poate renunta la izolatoarele de mica dintre acestia si radiatoare, ceea ce simplifica mult constructia si ofera un transfer termic foarte bun.
Daca insa aria de aplicatii avuta in vedere in activitatea curenta nu justifica o scula atat de voluminoasa, eu as opta pentru o constructie din 2 bucati: 2 surse 0-30V/0-2A, mai rentabila din urmatoarele puncte de vedere:
-Plaja disponibila 0-30V/0-4A la legare in paralel
-Plaja disponibila 0-60V/0-2A la legare in serie
-Disponibila sursa dubla, cu tensiuni simetrice, pentru aplicatii cu AO sau testarea montajelor ce necesita 2 tensiuni.
-Se foloseste in mod curent o sursa mai mica, mai economica, mai usoara, mai transportabila, etc, avand una identica rezerva.

Concret, eu folosesc de muti ani sursa I4102M fabricata la IEMI, pe care am exploatat-o in toate configuratiile specificate mai sus. E o sursa dubla 0-40V/0-1.2A prevazuta din constructie cu optiunea "PARALEL", optiune selectata cu un buton de pe panou, situatie in care una din sectiuni devine MASTER iar cealalta SLAVE, scutindu-ne de reglajele specifice conectarilor in paralel. Rareori, cand necesitatile o impun, folosesc si o a 2-a sursa identica (rezerva - tot I4102M), in combinatie cu sursa de baza folosita frecvent.

Pentru laboratoare cu mai multe persoane, cred ca cel mai bine e sa existe mai multe surse de calitate, identice, astfel ca la nevoie sa se poata folosi conectate in paralel.

#30
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 7 2007, 23:54, said:

Daca puteti sa dati niste detalii :

Edited by miron1947, 07 July 2007 - 23:59.


#31
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmaxx_oo7, on Jul 7 2007, 23:54, said:

Daca puteti sa dati niste detalii
Vad ca in RAR,a luat, ca jpg. nu vrut.

Attached Files


Edited by miron1947, 08 July 2007 - 00:00.


#32
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmiron1947, on Jul 8 2007, 00:47, said:

Vad ca in RAR,a luat, ca jpg. nu vrut.
Poate va ajuta.Transformatorul trebuie sa scoata in secundar 2x17,5 V sau 35V nu 2x 15V cum este scris pe schema(de mine),am vazut specificatia lui.

Attached Files


Edited by miron1947, 08 July 2007 - 11:20.


#33
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007

View Postmaxx_oo7, on Jul 7 2007, 23:54, said:

Daca puteti sa dati niste detalii :
Nu era suficient daca se montau doar 2 tranzistori 2n3055(parca suportau un curent maxim de 10A)?
In nici un caz.
Nu doar curentul conteaza in alegerea tranzistorilor, ci si puterea disipata, ea e cea care produce caldura, in orice regim de lucru tranzistorii trebuie sa se afle in aria de siguranta a caracteristicilor (SOA).
De exemplu, la valori mici ale tensiunii de iesire, cand sursa debiteaza curentul maxim de 5A, caderea de tensiune pe tranzistoarele 2N3055 depaseste 40V, ceea ce inseamna peste 200W putere disipata, prea mult pentru doar 2 tranzistori 2N3055. Asa ca nu va ganditi sa micsoranti numarul de tranz, ci din contra, eventual mai adaugati daca doriti o functionare mai lejera dpv al regimului termic. Oricum, asta nu e o problema, tranzistorii de acest tip sunt acum foarte ieftini.

#34
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgabicen, on Jul 6 2007, 04:48, said:

---------------------
....dar nu stiu de ce trebuie ca o sursa sa aiba praguri de limitare la supracurent (scurtcircuit) -practic!!!
....si in schema scrie ca montajul trebuie sa consume max 30 mA....reglez sursa la 35 mA si apoi conectez montajul cu doua leduri....daca sursa ma da afara....sunt un idiot...este un scurt pe undeva mult mai mare decat 35 mA. Alte variante de folosire practica a reglajului de curent de scurtcircuit? mai exista.

Este important pentru o sursa (de laborator) sa aiba curent reglabil deoarece la teste sau repararea anumitor aparate, in cazul unor defecte sau scurturi ce pot sa apara in urma testarii nu sunt afectate toate partile montajului sau si mai grav deteriorarea cablajului in cazul unor curenti mari !

In primele link-uri postate de mister_rf este o schema foaret simpla cu A723, la care trebuie T2 cu un BD, in loc de un tranzistor 2N3055 se pun trei in paralel cu rezistente in emitor de 0,1 Ohm si se modifica si R8 cu o valoare mai mica

Edited by gec, 09 July 2007 - 15:18.


#35
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postem2006, on Jul 6 2007, 19:37, said:

Celor care inca mai apreciaza calitatile batranului 723 ...

Te rog, daca poti, pune o scanare mai clara a schemei si eventual si celelalte date legate de alimentator

#36
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 10.02.2007
La 200dpi cred ca e inteligibil. Ca sa nu iasa fisiere exagerat de mari.
file: 723philips200dpi.png
Attached File  723philips200dpi.png   420.14K   415 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate