Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Soc in Franta si Europa Ocidentala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
------
"in urma schimburilor de focuri au murit x americani si y musulmani", ca din calcule este evidenta inegalitatea x< -------

cui ii pasa? cifrele alea oricum sint aranjate.

--------
in urma razboiului au iesit mai multe victime in randul civililor decat ar fi facut "razboiul civil" in 10 ani.
--------
fals. s-au gasit gropi comune cu duiumu.

#56
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Vb de razboiul civil care s-ar fi desfasurat daca asa numita coalitie (a se citi America) nu si-ar fi bagat coata. Aceasta coalitie nu a facut altceva decat sa aplifice ura intre etnii (plus bineinteles o multime de victime in randul civililor).
Eu cred ca de astia nu interveneau acest conflict s-ar fi terminat mult mai repede si cu mai putine victime

#57
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
singurul mod in care s-ar putea incheia conflictul in kosovo este ca toti sirbii si albanezii sa plece din kosovo. atunci ar fi pustiu si pace

interesant cum am ajuns de la socul francezilor in kosovo. ma intreb daca nu exista un filmulet cu americani ciuruind sirbi, ca sa-i mai socam o data pe francezi

#58
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din moment ce s-a ajuns la asa atrocitati in Irak , mi-e imposibil sa nu ma gandesc ca si cu sarbii s-au comportat in acelasi mod.
Pana la urma eu nu am facut armata si nici nu am avut parte de asa conflicte...poate ma insel dar imi place sa cred ca, gandesc destul de logic

#59
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> ca pana la urma era vorba de niste secvente filmate in niste
> inchisori din Irak - unde americanii torturau irakienii

Now,  hold it! Sunt doua chestiuni complet separate: tortura e un lucru rau (pentru care Bush si-a cerut scuze ) iar imaginile din combat sunt cu totul alt lucru.

Of course ca unora le-ar placea sa puna aceste doua lucruri in aceeasi oala (in special cand au agenda anti-americana si anti-razboi, probabil ca asta e sensul difuzarii imaginilor in Canal+ in aceste momente). Dar diferenta (imensa) este ca atunci cand inamicul se preda nu pateste nimic- este doar arestat (si bruscat un pic).

Razboiul *bun* nu este despre torturarea oamenilor, nici despre terorizarea populatiei civile, este doar despre rezolvarea unor probleme- iar aici apare dubla crima a respectivilor tortionari din scandalul ultimelor zile: nu numai ca sunt vinovati de comportament anti-umanitar, dar compromit "razboiul bun" prin acte stupide de violenta nenecesara.

#60
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
razboiul din Irak nu a facut decit sa aduca si mai multe argumente teroristilor, sa-i motiveze si sa le largeasca plaja de simpatie la nivel mondial. imaginile din inchisorile din Irak sint un exemplu de ignoranta si lipsa de intelegere fata de alta cultura a politicii americane. francezii ar imbuca si ei o bucata din brinzeturile fine aduse de eventuala prada de razboi dar.. sa le fie servita cu mucegaiul pe partea care nu se vede. printre latraturile de la televizor ale oficialilor americani despre libertate, egalitate, democratie incepe sa transpara in imagini soc ce se-ntimpla in spatele vrajelii. citiva soldati stupizi si imbecili provoaca cutremur in cabinetele politice din toata lumea. Bush pierde 6 procente in cursa electorala. o sa mai cada vreun zgirie nori ca sa si le recistige ?

in timp ce occidentul priveste 'patimile' pe ecran cinemascop in fotolii de plus rontaind floricele si polemizind daca a fost prea mult sau prea putin singe, in orient apar din ce in ce mai multi fanatici religiosi.
americanii privesc din sateliti ultraperformanti cum sar in aer cladiri, masini, trenuri, oameni. neputinta la Pentagon. cum lupti impotriva disperarii ?

lui mosotti i se rupe de toti.

stilnox vorbeste despre 'razboi bun' .. am crezut ca nu vad bine..  nu stiu cum se face da' mereu se transforma razboaiele astea din bune in rele.

".. caci din fiecare pindeste un Katyn, un Dachau, o Kolima.."
H.R.Patapievici

#61
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
> stilnox vorbeste despre 'razboi bun' ..
> am crezut ca nu vad bine..

Nu crezi in existenta razboaielor bune? Hint: invazia aliatilor in Europa continentala in WW2.


> nu stiu cum se face da' mereu se transforma razboaiele
> astea din bune in rele

Well, cateva incidente de genul torturilor din Iraq nu transforma acest razboi in "razboi rau". Razboiul din Iraq (si in special ocupatia de dupa) raman in continuare un lucru bun , tot ce sper e sa isi duca treaba pana la capat cum trebuie si sa creeze o platforma democratica stabila (cat de cat).

Retineti: in tarile inapoiate democratia se sustine cu armele- vezi Turcia. Get used to it!

#62
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
------
lui mosotti i se rupe de toti.
------
de ce mi-ar pasa mie?!? este clar un razboi intre allah si god. I am only human

#63
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
Nu crezi in existenta razboaielor bune? Hint: invazia aliatilor in Europa continentala in WW2.
---------

stilnox tu realizezi asa .. in treacat macar ca daca ar fi cistigat Hitler razboiul si ai fi fost neamt ai fi spus acelasi lucru despre razboi : ca-i bun ? si ca fara nemti nu ar fi existat progres tehnologic, platforma democratica stabila, etc. dovada degradarea tehnologica si instabilitatea politica din est Eu de acum !
daca nu a reusit Hitler ti-ai baga acum bunicii la Dachau pentru progresul asta nemaipomenit cu care zapacesti toate thread-urile ? tu chiar nu intelegi ca si Hitler a vrut acelasi lucru ca si tine ??? fa-ti o favoare si nu te mai condamna singur la moarte macar pe tine daca de altii nu-ti pasa.

pe aceleasi principii pt care Hitler ar fi macelarit cam toata Europa de est + Africa + evrei + rusi + etc, dar fix pe aceleasi principii esti deacord sa moara si aia nevinovati in Irak ca pin' la coada e un razboi "bun" - adica implementeaza platforma democratica si stabilitatea politica bullshit fucking de kkt !

nu-ti mai condamna bunicii si parintii stilnox !!!

#64
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca tu stilnox prin terozizarea populatiei civile intelegi instaurarea democratiei .... atunci se poate numi acest razboi unul "bun".
Prin definitie un razboi nu are cum sa fie bun, din simplul motiv ca se soldeaza cu o multime de victime (de ambele parti) - asta privind prin prisma umanitatii. daca te uiti cu ochi politici/economici atunci situatia este cu totul alta si anume razboiul este unul "bun" pentru ca aduce foloase (vezi Iraq -> petrol)

#65
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
-----------
Daca tu stilnox prin terozizarea populatiei civile intelegi instaurarea democratiei .... atunci se poate numi acest razboi unul "bun".
-----------
ce terorizare a populatiei civile? americanii terorizeaza civilii?
bhuahahahaha

#66
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Pai cum sa nu mah.... oamenii se pot adapta f bine la conditiile de razboi...cum o fi ca ora de ora sa auzi racheta zburand pe la geamul tau? Crezi tu ca e le bine civililor cand vad numai sange pe strazi, case sitruse etc? Asta nu numesti tu "a teroriza"?

#67
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
exagerari ca de obicei
vorbesti de parca s-au dus americanii in irak si au umplut strazile de singe si cadavre de civili si le-au distrus casele.

#68
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Mosotti
-----------
Daca tu stilnox prin terozizarea populatiei civile intelegi instaurarea democratiei .... atunci se poate numi acest razboi unul "bun".
-----------
ce terorizare a populatiei civile? americanii terorizeaza civilii?
bhuahahahaha

Dar torturarea, umilirea si uciderea fara discriminare, cum se cheama?
In momentul in care acceptam faptul ca un soldat profesionist poate sa ucida drept razbunare un irakian oarecare, doar pentru ca un coleg i-a fost ucis, am acceptat terorismul.
Armata US se afla in Irak in numele unor valori, pe care le-au calcat in picioare. Asta este motivul pentru care reactiile in state sunt extrem de dure, chiar se fac speculatii ca va demisiona D. Rumsvelt.

#69
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
---------
Armata US se afla in Irak in numele unor valori, pe care le-au calcat in picioare.
---------
trebuie sa ma repet:
citiva dementi nu sint reprezentativi pentru ditamai armata americana. padure, uscaturi blablabla

#70
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

citiva dementi nu sint reprezentativi pentru ditamai armata americana. padure, uscaturi blablabla

Atunci cand un general scrie un raport despre un fenomen GENERALIZAT in toate inchisorile din Irak, si pe parcursul a mai multe luni, atunci cand acelasi gen de fapte apar si in tabara "gentlemen"-lor britanici, da, se poate vorbi de o atitudine vis-a-vis de irakieni. Exact generalizarea care o facem noi aici, au facut-o "dementii" de care vorbesti: cativa irakieni sunt fanatici si se arunca in aer => TOTI irakienii sunt animale, fanatici etc si nu mai trebuie tratati ca OAMENI.

Aici nu vorbim ca un Gigi oarecare, care era si el prin Irak, si a facut toate porcariile alea: tortura si umilintele la care i-au supus soldatii americani pe irakieni au fost cunoscute si ACCEPTATE, sau chiar incurajate de superiori.

#71
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Oricum pe misotti nu-l convinge nimeni ca in Iraq americanii s-au comportat ca niste barbari...mah tu nu cumva dormi cu steagul ala cu stelute in pat?

#72
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu incerc sa privesc lucrurile la rece in loc sa ma agit degeaba
ce vad eu? citiva dementi au facut niste lucruri demente, despre care si unii dintre superiorii lor dementi stiau. in momentul in care unii care nu erau dementi au aflat, s-a spart buba. parca este vorba de 17 militari americani. daca pentru voi 17 militari americani inseamna toti militarii americani e problema voastra.
nu inteleg nici macar ce e cu acest presupus soc al maltratarilor din inchisorile irakiene. cunoasteti voi o inchisoare unde nu se maltrateaza oamenii? in romania de exemplu primul lucru care se intimpla cind esti condamnat si intri la inchisoare este o bataie zdravana de la sefii celulei, ca sa iti intre bine in cap care e nivelul tau.
inchisorile sint inchisori. si americanii sau oricare altii nu sint ingeri. de fapt ce fel de oameni credeti voi ca sint gardienii aia de la inchisori? ceva calugari convertiti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate