Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Soc in Franta si Europa Ocidentala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#37
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Am inteles ca scenariul e parodic, ca are si un "sambure de adevar", dar are un flaw: asuma ca dezvoltarea tehnologiei se opreste azi (din moment ce numai China si Pakistan muncesc)

Oricat de ieftina e mana de lucru din tarile "in curs de dezvoltare" mai devreme sau mai tarziu o sa fie si mai ieftin sa faci munca respectiva cu roboti- in momentul in care tehnologia este destul de comoditizata.

Nu asuma ca daca acum nu e plin de roboti care zboara si fac totul ca in filmele clasice de SF asta inseamna ca tehnologia e pura fictiune. Automatizarea fortei de munca se intampla in mod continuu behind-the-veil, iar roboti inseamna in primul rand acele brate mecanice weird din uzinele japoneze, iar automatizarea productiei despre agregarea nor astfel de device-uri o sa fie.

Iar toate chestiunile acestea sunt rezultatul competitiei acerbe dintr-o lume ce canta simfonia marketplace-ului global, scrisa mainly in US. Si acestia sunt adevaratii factori de progres, in ciuda a ceea ti-ar placea sa crezi.

Eu in locul tau as zice mersi pentru imperialismul american ce a eliberat Europa de nazisti si i-a impins in haul istoriei pe comunisti, altfel iti petreceai sesiunile retorice anti-sistem in vreo tabara de munca fortata sau inchsoare (ca si mine, I guess) in promotia coposhilor si maniilor anilor 2000.

#38
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
ei na, asta era flaw-ul.. zi ca vrei sa fi consilier tehnic la scenariu

ok, am gresit. japonezii o sa faca un robot super-performant de cusut mingi de fotbal (asamblat in China cu componente Taiwan) si fostele croitorese de mingi de fotbal vor fi indreptate spre cercetare in domeniul fizicii cuantice. ok ?

-------
Nu asuma ca daca acum nu e plin de roboti care zboara si fac totul ca in filmele clasice de SF asta inseamna ca sunt pura fictiune.
--------

n-am asumat nimic. dimpotriva, sint deacord cu tine ca realitatea intrece de multe ori filmele sf.

---------
Si acestia sunt adevaratii factori de progres, in ciuda a ceea ti-ar placea sa crezi.
----------

nu te contrazic. doar mentionez : progres economic.

----------
in momentul in care tehnologia este destul de comoditizata.
----------

si ? vor fi mai fericite gospodinele ca au un fier de calcat zburator care intra in dulap tiptil si calca tot noaptea cind dorm ele ?

----------
Eu in locul tau as zice mersi pentru imperialismul american ce a eliberat Europa de nazisti si i-a impins in haul istoriei pe comunisti,
----------

in ww2 nu era nici un imperialism american. cit despre comunisti si americani.. parca Gorbaciov a fost omul deceniului..

#39
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
vad ca toti v-ati rezumat la secventa aia video din elicopter - cred ca pana la urma era vorba de niste secvente filmate in niste inchisori din Irak - unde americanii torturau irakienii.
ACELE secvente video sunt socante - sa vezi cum cineva chinuie pe altcineva si la sfarsit rade plin de satisfactie.
Oricum - si celalalt video mi s-a parut ciudat - cel din elicopter - din cate am vazut eu - irakienii aia ieseau dintr`o ascunzatoare, iesisera pentru provizii - si americanu POC POC POC sa`i omoare pe toti.

stilnox - si nazistii aia poate te-au ajutat candva - cand imperiul roman se batea cu triburile germanice - poate ca daca nu erau ei - erai intr`un lagar ceva :drac:, sau poate nici nu te mai nasteai :drac:

#40
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by commonman
ca sa nu se ajunga la situatii incomfortabile de genul "atacam numai pentru ca vrem sa scapam lumea de Weapons of Mass Distruction, please UN dati-ne voie sa ne facem treaba".
----------

atunci ONU functioneaza numai pt restul tarilor ? mai bine il desfiinteaza si comanda americanii ca s-o dam pe fata cu portavionu-n spate.

toti sintem egali dar unii sint 'mai egali' decit ceilalti.

democratie originala made in USA..

Orwell in regia lu' Coppola al' Batrin varianta masonica.

[...]

panoramic cinemascop, dolby surround, tinuta casual.  
intrarea obligatorie.



Commonman, EXCELENT !!! Zi...ca bine le zici!Mi-a placut aia cu "intrarea obligatorie"  si "tinuta casual" :) ..."mioritical NATO style"

Observatie: Sa nu-si imagineze cineva ca sunt anti-americana, ma tem insa pentru faptul ca America va inceta sa mai fie America daca o va tine in continuare pe refrenul "Eu sunt Fat-Frumos/Si am palosul gros"!

Stilnox, apreciez ca nu te lasi! Esti bun de "opozitie" !! :)  :oK:

#41
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003
Si inca ceva, cand o mare putere cum este America isi taie firele ce o leaga de sistemele de reglaj exterioare, vezi ONU,si se arunca in lupta "liberatoare" ca descrierata aruncand cu miliardele de dolari, ma gandesc ca asist la un fapt cu un potential de gravitate mult mai mare decat abominabilele crime ale lui Milosevic sau Saddam.Seamana izbitor cu decuplarile de la real ale delirantilor.Exista limite peste care din punct de vedere politic nu cred ca ai voie sa treci.Se pot transforma in catastrofe fara de intoarcere pentru intreaga omenire.Monstri s-au nascut, se nasc si se vor mai naste. :nu:

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
este trendy sa fii antiamerican. mie nu-mi place sa fiu trendy doar de dragul de a fi trendy. bleah

#43
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
F interesanta discutia. O sa incep cu cateva idee care mi-au ramas in cap dupa citirea thread-ului :
1. americanii intra in ww2 datorita incidentului de la Pearl Harbor ...nimic mai fals...asteptau un "motiv" sa intre. Zona Pearl Harbor era (dupa spusele cunoscatorilor in strategii etc) cel mai prost aparat loc al americanilor unde si-ar fi pus flota (nu antiaeriana etc). Mi-e greu sa cred ca generalii americani erau atat de prosti. Americanii stiau cu cateva ore/zeci de ore de iminenta unei invazii aeriene, drept urmare au trimis "mai marii" de pe acele nave -  distruse in urma atacului - in concediu cateva zile, astfel murind "numai" niste bieti soldati inrolati in armata americana datorita manipularilor mediatice de la acea vreme. Exemple de acest gen sunt in numar destul de mare in istoria contemporana (mai ales ultimii 3-400 ani de cand America a coborat din copaci)
2. tiranie la Bagdad era...insa nu prea inteleg impotrica cui era indreptata aceasta tiranie a. irakienilor de rand? b. pietei petrolului unde americanii au un cuvant greu se spus deoarece este una dintre cele mai mari consumatoare de combustibil. Daca ar fi fost indreptata impotriva irakienilor de rand....atunci lasa-i sa faca revolutie si sa il ea jos; in schimb daca e anti america prin trecerea pretului barilului de petrol in euro si neramand in dolari cum se obisnuia de ceva vreme....trebuiesc atacati, nu?  :drac:
3. Daca in Iraq au motivat cauza invaziei prin "tiranie si terorism" in Iugoslavia care a fost motivul evocat? Ori ii durea rau burta pe americani de bietii albanezi....mi-e greu sa cred. Daca ar fi trebuit sa intervina cineva acesta ar fi trebuit sa fie ONU si nu bombardierele B2 si F117 ale americanilor
Apropos...ce catare au avut americanii in Cuba? De ce au intrat peste aia? Ii mirosea gura urat lui Castro de la trabucurile ale ale lor si de la rom alb? Ce motiv ar fi avut sa aduca Cuba (a fost una dintre marile producatoare de trestie de zahar/zahar) in pragul disperarii si al infomatarii? Se pare insa ca, cubanezii de rand au  tarie de caracter f accentuata si refuza "ajutor" din afara granitelor aflate mai la NV un pic
In concluzie, bravo Cuba , rusine America

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cielo, teoria conspiratiei nu ne place. ba chiar ne dezgusta. ideea cum ca americanii si-au pus intentionat navele la perl harbour si ca si-au lasat soldatii sa moara ca sa poata intra in razboi nu este cu nimic diferita de aceea ca ameicanii stiau ca wtc va fi facut bucati dar aveau nevoie de un motiv sa ocupe afganistanul si irakul.

generalii americani nu erau prosti. efectiv nu credeau ca japonezii sint atit de cacati incit sa atace fara sa declare razboi. cine ar fi crezut? eu nu.

in iugoslavia a atacat nato, nu americanii.

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by cielo
Apropos...ce catare au avut americanii in Cuba? De ce au intrat peste aia? Ii mirosea gura urat lui Castro de la trabucurile ale ale lor si de la rom alb? Ce motiv ar fi avut sa aduca Cuba (a fost una dintre marile producatoare de trestie de zahar/zahar) in pragul disperarii si al infomatarii?  


Au avut motive mult prea serioase...
Ca sa nu intram in offtopic, citeste mai bine materialul asta:

www.presamil.ro/OM/2003/12/pag%2025.htm

#46
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
De cand Nato are B2 si F117? Ca pe Iugoslavi i-au terorizat cu rachete venite de nicaieri? De curant am vazut un reportaj despte B2-urile care plecau de pe nu stiu ce baza de la americani si-i zapaceau pe iugoslavi....si tot asa ca de era Milosevic criminal de razboi. Sunt niste criminali de razboi care nu au mustrari de constiinta atunci cand isi ating scopurile marsave calcand pe cadavre de oameni nevinovati

#47
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Din pacate nu imi merge link-ul

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Acum merge!

#49
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

Quote

Originally posted by cielo
De cand Nato are B2 si F117?


Din NATO fac parte si Americanii. In Iugoslavia nu a atacat SUA de capul ei, a fost initiativa aliantei.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
de cind are nato b2?

hahahahaha

de cind au si americanii, care sint in nato

#51
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004
totusi vreau si eu un link pt materialul cu elicopterul !!
am nevoie de secvente jpg ca sa le pot insera in Power Point

sau daca aveti imagini in care americanii tortureaza irakieni

#52
Diane

Diane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 06.12.2003

Quote

Originally posted by Mosotti
este trendy sa fii antiamerican. mie nu-mi place sa fiu trendy doar de dragul de a fi trendy. bleah


Daca e sa te iei dupa ce vad eu pe la televizor, trendy e sa fii pro-american, nu anti-american.Nu ma deranjeaza!Dar sa stii ca atunci cand caut si alte fatete ale medaliei fug repede pe DC++  pe canale franceze si caut si alte puncte de vedere .Chestiile interesante circula cu mare viteza: reportaje, documente, interviuri.Nationalismul zevzec al francezilor mi-a devenit brusc simpatic pentru ca baietii fac munca de "opozitie" mondiala si nu aplauda ca majoritatea.Nu inseamna ca tot ce spun ei este intotdeauna si corect.Eu fac un indemn la considerarea tuturor punctelor de vedere.Si sa nu uitam ca Franta are o traditie in cultivarea unor medii de cea mai buna calitate a "intelighentiei" europene si nu numai.

#53
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
francezii sint niste ipocriti. toata ziua urla de americani, in schimb ii imita ca orice alti fraieri din lumea asta: halloween, valentine's day, rahaturi pentru fraieri. daca prietenul tau iti trimite de valentine's day o felicitare cu o poezioara timpita, da-i papucii. nu te iubeste, nu e cool, e doar un alt bou mediatic.

singurul canal francez care trebuie vazut e sena in paris. francezii sint atit  de pampalai incit trebuie sa dea legi pentru ce muzica au voie sa dea la radio si tv, "noi sintem francezi si trebuie sa ne pastram limba, asa ca sintem obligati sa ascultati muzica in limba franceza, chiar daca e naspa"

--------
Daca e sa te iei dupa ce vad eu pe la televizor, trendy e sa fii pro-american, nu anti-american.
--------
eu nu ma iau dupa ce vad la tv (nici nu ma mai uit decit la discovery, prea multi dobitoci, oricine are o limita), ma iau dupa ceea ce aud ca spune lumea in general. e ca topurile la muzica, chiar daca e o piesa buna, dupa ce trece timpul lumea uita de ea. in septembrie 2001, toata lumea plingea dupa americani, acum e invers. eu n-am plins nici atunci nici acum. mi se rupe si de americani si de arabi

#54
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Si americanii si musulmanii sunt niste indoctrinati (imi cer scuze fata de oamenii de credinta musulmana cu capul pe umeri ....pentru restul....nu o luati ca atare, este doar o opinie personala). Americanii sunt indoctrinati de nationalism dus la extrem si credinta oarba in tot ceea ce face statul american, fie bun, fie rau.
musulmanii sunt indoctrinati de religie si cred fara drept de apel in jihadul lor.
Dar aceasta asemanare nu face din acest razboi crud o cruciada ci o lupta puternica a intereselor puterilor mondiale (cititi America). In concluzie eu mi-as dori sa nu mai aud la stiri ceva de genul "x soldati americani au fost raniti in urma unor lupte". De ce nu zic "in urma schimburilor de focuri au murit x americani si y musulmani", ca din calcule este evidenta inegalitatea x< cat despre razboiul din Iugoslavia....in urma razboiului au iesit mai multe victime in randul civililor decat ar fi facut "razboiul civil" in 10 ani. Acum ceva timp am stat de vorba cu o persoana (un albanez) care a recunoscut ca acest razboi civil a fost destul de raslet, sau cel putin la el in oras nu existau conflicte atat de mari astfel incat sa rezulte un masacru. Americanii in schimb i-au periati pe toti civilii, indiferent de etnie, cu bombardamentele lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate