Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Va protejati ecranul cu folie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,320
  • Înscris: 27.07.2006
Salut !
De cateva zile sunt fericitul posesor al unui Mio P350; l-am testat deocamdata doar in Bucuresti si merge perfect.
Am nevoie de sfatul celor mai experimentati: merita sa-i pun folie de protectie pe ecran ? Nu ca suma ar fi mare, dar ajuta ?
Am auzit tot felul de pareri, pro si contra...

Multumesc !

#2
procargo

procargo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.08.2006
AJUTA.
Eu am folosit FS N560 fara folie si dupa o luna de utilizare au aparut urme de la stylus in punctele in care "tastam" frecvent.
Nu totdeauna tastam cu aceeasi intensitate, deci se va zgaria .  Am preferat sa folosesc imediat o folie de protectie. Utilizarea foliei nu influenteaza "negativ" modul in care trebuie folosit un stylus.

#3
bfp

bfp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.01.2007
merita.
cu folie poti sa tastezi si cu mana fara sa te gandesti la eventualele zgarieturi sau urme lasate ecranului original.

am vazut folii pe mai multe pdauri(Mio, FSC, Asus).
toate s-au comportat ok.
o folie de calitate o vand cei de la http://www.htcromania.ro
ce-i drept e putin mai mare si se mai taie cu foarfeca din ea (tre sa ceri una ptr qteck 9000, care e cea mai mare.)

din mai multe teste, unele folii se zgarie dupa utilizare, ceea ce in timp le face neelegante. cu cele de la htc nu am intampinat aceasta problema.

#4
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Absolut, merita folia, din toate punctele de vedere. Gandeste-te numai ce s-ar intampla daca din greseala, ar ajunge scrum de tigara pe ecranul neprotejat! Pe cand in cazul foliei, o schimbi si gata. Mai ieftin nici nu se poate.

#5
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Cu riscul de a fi catalogat drept "Gica Contra" :), vin si va intreb : voi sunteti genul de oameni care invelesc in punga telecomanda televizorului ? ... daca raspunsul e afirmativ atunci pot intelege mania asta cu folia, altfel nu !
... oameni buni, aparatele acestea au fost gandite pentru o utilizare "serioasa" si indelungata [ vezi garantiile de 2 ani la unele dintre marci ] , asa ca s-a luat in calcul existenta prafului [ acesta lasa de fapt urmele alea, la frecarea stylusului de suprafata ecranului ] si va asigur ca micile zgarieturi aparute in urma unei utilizari normale nu vor afecta deloc functionalitatea displayului.

In plus, folia, oricat de fina ar fi, va cere din partea utilizatorului o apasare "mai tare" pe suprafata ecranului ... ca urmare, va puteti trezi cu probleme legate de "decalibrare".

PS : Scrumul de tigara, picat pe ecran, nu face parte din categoria argumentelor valabile [ parc-am fi in povestea cu drobul de sare :D ] in favoarea foliei de protectie ... jarul aprins al tigarii poate in schimb sa faca mult rau, dar acesta arde si folia !
... ce facem daca ne cade PDA-ul in apa ?
... sau de la balcon ?
... dar daca il asezam, din greseala, intr-un loc unde exista vreun camp magnetic puternic ?

... cred ca solutia tuturor temerilor noastre este o husa ermetica, bine protejata impotriva socurilor mecanice si electro-magnetice, absolut ignifuga si teribil de indestructibila :D ... hai sa fim seriosi !

Edited by acvaristul, 27 March 2007 - 13:55.


#6
bfp

bfp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.01.2007
man, e doar 200 mii o folie buna. de ce sa nu imi misc degetele fara regrete pe el, ptr a economisi o shaorma.

#7
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Nu inveleste nimeni telecomenzile in pungi, dar nu vad ideea comparatiei. Sa nu uitam totusi ca avem de a face cu un display sensibil. Producatorul iti ofera acei 2 ani de garantie, dar nicaieri nu scrie ca daca iti zgarii din neatentie ecranul, o sa ti-l si schimbe. Plus ca, nici nu se simte vreo diferenta optica daca ai folie. Si nu stiu de unde ai tu impresia ca ai nevoie de o apasare mai "tare" a stylusului, pt ca tin sa te asigur ca e cat se poate de neadevarat. Cat despre decalibrare, nici n-are rost sa discutam... pda-ul meu nu s-a decalibrat niciodata si nici nu cred sa aiba vreo intentie in sensul asta :)

Si nu in ultimul rand, sunt extrem de curios cum o sa arate ecranul pda-ului tau comparativ cu ecranul unui pda cu folie... hai sa zicem peste 6 luni. Eu daca ii dau jos folia, e ca si nou, nici o zgarietura, nici o urma de stylus "fortat", nici un fir de praf.

View Postacvaristul, on Mar 27 2007, 13:52, said:

Cu riscul de a fi catalogat drept "Gica Contra" :), vin si va intreb : voi sunteti genul de oameni care invelesc in punga telecomanda televizorului ? ... daca raspunsul e afirmativ atunci pot intelege mania asta cu folia, altfel nu !
... oameni buni, aparatele acestea au fost gandite pentru o utilizare "serioasa" si indelungata [ vezi garantiile de 2 ani la unele dintre marci ] , asa ca s-a luat in calcul existenta prafului [ acesta lasa de fapt urmele alea, la frecarea stylusului de suprafata ecranului ] si va asigur ca micile zgarieturi aparute in urma unei utilizari normale nu vor afecta deloc functionalitatea displayului.

In plus, folia, oricat de fina ar fi, va cere din partea utilizatorului o apasare "mai tare" pe suprafata ecranului ... ca urmare, va puteti trezi cu probleme legate de "decalibrare".

PS : Scrumul de tigara, picat pe ecran, nu face parte din categoria argumentelor valabile [ parc-am fi in povestea cu drobul de sare :D ] in favoarea foliei de protectie ... jarul aprins al tigarii poate in schimb sa faca mult rau, dar acesta arde si folia !
... ce facem daca ne cade PDA-ul in apa ?
... sau de la balcon ?
... dar daca il asezam, din greseala, intr-un loc unde exista vreun camp magnetic puternic ?

... cred ca solutia tuturor temerilor noastre este o husa ermetica, bine protejata impotriva socurilor mecanice si electro-magnetice, absolut ignifuga si teribil de indestructibila :D ... hai sa fim seriosi !

Edited by emilxmx, 27 March 2007 - 15:12.


#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,320
  • Înscris: 27.07.2006
Va multumesc pentru sfaturi !
M-ati ajutat sa ma decid, si voi folosi si eu o folie de protectie, n-are ce sa strice, ba din contra; ma gandesc ca daca chiar producatorul a lansat astfel de accesorii, n-o fi facut-o numai sa ne ia banul...zic si eu...
Salutari !

#9
procargo

procargo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.08.2006
Cu riscul de a fi catalogat drept "Gica Contra" :), vin si va intreb : voi sunteti genul de oameni ...

Ai ghicit.  ESTI GICA CONTRA :lol:


Noi ceilalti insistam sa nu folosesti folie pt ecran.
si inca ceva:

este dreptul tau sa mori pentru dreptul nostru de a nu avea dreptate

Edited by procargo, 27 March 2007 - 15:30.


#10
procargo

procargo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.08.2006
Cu riscul de a fi catalogat drept "Gica Contra" :), vin si va intreb : voi sunteti genul de oameni care invelesc in punga telecomanda televizorului ? ...  

A fost o gluma, sper ca nu te-ai suparat.
Legat de telecomenzi, ...  nici acolo nu ai ghicit. de obicei le comand pe internet, cate doua.
Diferenta fata de pretul unei reparatii de ecran la un PDA este valoarea.
O telecomanda costa maxim 20 ron.
Probabil ca un ecran de PDA costa cu tot cu manopera 3-4 mil daca la secretariatul companiei care face service-ul lucreaza sotia sau mama ta, sau esti patronul acesteia   :P     (dau si eu o valoare)
Sa ne uitam in preturi. o husa amarata cateva sute de lei vechi. un charger , brand name , FS costa 1.500.000 rol
oare cat costa un ecran de Fujitsu Siemens Loox N560?   CHIAR NU VREAU SA AFLU.

#11
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006
Nu e nici o suparare, fiecare are dreptul la propria opinie ... in fond, de asta suntem aici pe forum, sa "ne dam cu parerea" :D ... spor si berechet, bafta la butonat !

#12
psorin

psorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.12.2006
O gama de folii larga pentru protectia display-ului si singurele folii in Romania cu potrivire optima gasiti la www.foliideprotectie.ro

Cele mai bune folii consider ca sunt cele care protejeaza tot display-ul, nu cele care sunt cele mai ieftine. Foliile taiate dreptunghiulare nu pot acoperi tot display-ul si nu garanteaza lipire la margini. In plus foliile Vikuiti ARMR200 nu sunt recomandate pentru toate display-urile.

#13
altero

altero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 09.06.2006
Si eu sunt contra foliilor. Imi place sa vad ecranul curat.

#14
procargo

procargo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.08.2006

View Postaltero, on Apr 6 2007, 17:46, said:

Si eu sunt contra foliilor. Imi place sa vad ecranul curat.


Dar ca sa ramana curat trebuie inchis intr-o punga etansa , se scoate bateria si se pastreaza intr-un loc
ferit de razele solare .  eventual la banca , in caseta de valori.

Hai sa fim seriosi
Oricat de precaut vei fi tot acolo vei ajunge :)  sa stai cu laveta pe ecran sa-l stergi ...  :) ca nus ce amprenta ai vazut pe display :)

Va fi "curat" daca nu este folosit .

#15
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Complet adevarat.

Eu cand am luat PDA-ul am observat ca este plin de punctulete pe display.
Eu il folosesc 90% ca GPS Navigation System si sincer, cand stiu ca trebuie sa ajung in Timisoara pe strada X la nu stiu ce ora ma doare fix in cot de punctulete.

Chestia asta e ca folia pe telefon.
Daca esti obsedat si vorbesti la telefon din an in pasti observi toate zgarieturile posibile, daca nu ... il folosesti ca atare.

Problema este intradevar ca mi-e mila sa apas cu degetul pe display, pentru ca in trafic nu-ti mai arde sa scoti stylus-ul si sa il punctezi. Din acest motiv mi-as lua si eu folie.

#16
crystal_s

crystal_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.06.2007
Eu am un Asus A636N si mi-am luat folie de la www.screenprotector.ro si e superadevarata.
Nici nu se vede si nu afecteaza in nici un fel lucrul cu stylus-ul pe ecran.

#17
Pret

Pret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 09.02.2004
200 mii mi se pare cam prea mult. Eu la telefonul meu mobil am pus scotch... versiunea lata. Folia e foarte subtire... si sta deja de cateva luni. E mai eficient decat va imaginati.

#18
crystal_s

crystal_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.06.2007

View PostPret, on Jun 14 2007, 09:59, said:

200 mii mi se pare cam prea mult. Eu la telefonul meu mobil am pus scotch... versiunea lata. Folia e foarte subtire... si sta deja de cateva luni. E mai eficient decat va imaginati.
Da amice, dar nu cred ca un ecran cu touchscreen poate fi protejat cu un scotch.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate