Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

poza-dati cu parerea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
poza-dati cu parerea,facuta noaptea in regie
mentionez ca sunt amator, si ca acum m-am apucat:)

#2
xcuseme

xcuseme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 19.11.2002
1. in primul rand poza e enorma pentru forum. Pe viitor fa-le de max 200k.
2. posteaza la Galerii Foto - fa-ti acolo un thread unde adaugi pozele si ceri comentarii despre ele.

Acum... despre poza..
Incearca cu ISO mai mic. Timp de expunere mult mai mare de 1sec. Incearca 5-10 secunde la poze facute noaptea.
Pentru astfel de poze iti recomand un trepied, sau un punct f. stabil de sprijin pentru a nu misca deloc camera in cele 5-10 secunde cat sta diafragma deschisa. Astfel vei obtine poze clare, luminoase si fara noise.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
incearca si tu sa faci pozele alea mai mici.. te injura cei cu dial up. ideea e interesanta, dar cauta sa incadrezi si altfel

#4
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
incadrarea mi se pare si mie un pic aiurea... dar pentru inceput cred ca e bine. Si un trepied chiar ca ar fi binevenit :). apropos, cu ce aparat ai facut poza asta?

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
un hp ceva, a zis pe aici pe forum da nu mai tin minte.

#6
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
imi cer scuze pentru dimensiune , n-am stiut. promit ca nu se va mai intampla.
timpul de expunere nu pot sa-l pun mai mare de 2 secunde caci are el setari intre -2 si +2.
cat despre trepied , este o idee buna ca am pus aparatul pe borcan ca sa nu iasa miscata , mai mare chinul.
acum , as vrea sa stiu si eu ce e ala iso daca poate cineva sa-mi expice mai asa, ca la prost.
poza e facuta cu un nikon coolpix 2100 .este neprelucrata si banuiesc ca din zgomot se mai poate scoate in fotoshop.

#7
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
apropo, unde gasesc un trepied ieftin?
si cam cat ar costa?

#8
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Da-i un search cu "trepied" ca s-a mai discutat :) cred ca ceea ce merge pentru un A70, merge si pentru aparatul tau... Vezi in thread-ul de mai jos ca eu am pus niste link-uri catre ce trepiezi mi-am luat...

(http://forum.softped...70&pagenumber=2)

#9
silviusm

silviusm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 14.04.2004

Quote

Originally posted by fifina

timpul de expunere nu pot sa-l pun mai mare de 2 secunde caci are el setari intre -2 si +2.

Mechanical and charge-coupled electronic shutter
4 sec. to 1/3000 sec.

ai 4secunde timp maxim!!!
-2 - +2  este luminozitatea!!!
Programmed Auto with exposure compensation (±2 EV in 1/3 EV steps)

#10
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
mersi! ai dreptate. acum am citit in manual si -2/+2 intradevar este pentru luminozitate. faza nashpa e ca nu are nici o setare pentru timpul de expunere , deci banuiesc ca e auto . il pot modifica indirect din setari , daca vreau timp de expunere mare dau pe fireworks (artificii) sau pe night landscape. asta e prima faza nashpa pe care o intalnesc la aparat pana acum.
daca totusi are cineva idee si stie ca ar merge setat in vreun fel please post!!!

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
***timpul de expunere nu pot sa-l pun mai mare de 2 secunde caci are el setari intre -2 si +2.***

not.. aia e EV (exposure value) cred. eu nu am auzit de expunere minus 2 secunde. expunere e aia de la 1/1000 sau 1/2000 la 1-2-5-60 secunde, sa zicem



***cat despre trepied , este o idee buna ca am pus aparatul pe borcan ca sa nu iasa miscata , mai mare chinul.***

ziceai ceva de un trepied.. eu am vazut ceva interesant azi, cam 1m inaltime la 850 de mii in craiova la un photo lab in vitrina. vezi pe f64studio.ro ce mai gasestii


***acum , as vrea sa stiu si eu ce e ala iso daca poate cineva sa-mi expice mai asa, ca la prost.***

iso e sensibilitatea elementului optic, film sau senzor. iso mai mic= film mai greu de impresionat sau mai lent, iso mai mare= film mai rapid.

***poza e facuta cu un nikon coolpix 2100 .este neprelucrata si banuiesc ca din zgomot se mai poate scoate in fotoshop.***

da, da nu e chiar simplu.. mai sunt ceva softuri pt denoise.

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
oops.. vad ca pana am scris eu s-au mai dat reply's..

nu te ambala, la point&shoot oricat ar fi de bune nu poti face poze prea tari noaptea.. aparatul e bun, nu are rost sa iti faci griji, dar e dificil sa faci poze noaptea in general.

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
coolpix 2100, nu cred ca e data "la mana"  ... e prea sharp pt asta.

zgomotul e din cauza iso400. daca dai la iso50 sau 100 cu o expunere mai lunguta... 20s sa zicem ai avea rezultate mult mai bune... incearca!

-2+2 la coolpix este compensatia de expunere si se face prin reglarea atat a timpului cat si a aperturii.

@deja: ce spui tu e timpul de expunere.

softurile de denoise exista insa cel mai bine e sa ai o imagine fara noise direct. so.. iso cat mai mic.. la orice, cat se poate de mic.

nu stiu daca coolpix2100 are manual mode, dar ar trebuii sa aiba.

#14
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
cu iso am inteles ce e! dar cum il reglez???
sensibilitate , sensibilitate dar , va rog , niste explicatii pentru handicapat (io).
mersi frumos!

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sensibilitate...  e exprimata in iso.

cat de sensibil e dpdv al luminii. altfel spus.. cat de multa lumina e necesara pt al influentza.

la iso50, sensibilitatea e mica, e nevoie de lumina mai multa decat la iso200 ca sa faca acelasi rezultat.

evident ca mai multa lumina ajunge pe senzor, aori prin o apertura mai mare, ori intr'un timp mai lung, ori in ambele. daca e timpul mai lung si subiectul e in miscare, apare "miscat" in poze. povestea e lunga si interesanta.

#16
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
deci cu cat e mai multa lumina cu atat e mai bine.
ca sa iasa o poza buna , fara zgomot tre sa fie lumina multa (iso mare).
poza zgomotoasa cum se zice - facuta noaptea sau in asfintit/camera - lumina mica (iso mic)
mersi arty

#17
fifina

fifina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.03.2004
daca poza e facuta de aproape , ex: o persoana , facuta cu blitz are iso maxim , nu se mai poate discuta de iso , e maxim , adica lumina blitzului. nu???

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by fifina
deci cu cat e mai multa lumina cu atat e mai bine.
ca sa iasa o poza buna , fara zgomot tre sa fie lumina multa (iso mare).
poza zgomotoasa cum se zice - facuta noaptea sau in asfintit/camera - lumina mica (iso mic)
mersi arty


cu placere :yeah baby:  dar e fix invers....

daca e lumina multa folosesti iso mic... si viceversa. cand iso e mic filmul e mai putin sensibil dar si cu cel mai mic zgomot.


zgomotul este reprezentat de punctele alea multicolore ce apar extra fata de ce ar trebuii sa fie acolo. e caracteristic pt iso mare ... 400+ sau unor camere de doi bani.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate