Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

GoogleMaps mashup with ROTrains

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#1
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006
Salut,

La cfr.webgis.ro gasiti o aplicatie web cu parcursul trenurilor din Romania. Harta (este vorba de o aplicatie GMaps) prezinta situatia trenurilor intr-o lume ideala, in care acestea nu au intarzieri si circula dupa timetable-ul din mersul trenurilor. Puteti cauta dupa o statie sau un train care circula in momentul accesarii. Pentru cei din afara RO si au decalaj mare de fus, pot forta ora curenta in aplicatie cu ?hms=hhmm; de ex pt ora 13:45 folositi http://cfr.webgis.ro/?hms=1345

Cam atat, aplicatia este in faza BETA, asteptam feedback :-)

#2
delfinasu

delfinasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 233
  • Înscris: 23.03.2005
OK ! Cand va fi si LIVE? :D

#3
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.263
  • Înscris: 29.01.2007

Vizualizare mesajdelfinasu, pe Jun 19 2007, 14:13, a scris:

OK ! Cand va fi si LIVE? :D

Adica GPS si toate cele pt fiecare tren? Cred ca va mai dura o vreme, nu?

#4
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006
Cum scrie si in welcome note, site-ul nu se vrea afiliat cu CFR. Daca ei vor oferi pe infofer un feed cu delay-uri, le voi lua si implementa. Ma indoiesc insa :-)
In schimb, la site-ul de la care am plecat - www.swisstrains.ch - care e mama lor in materie de trenuri  - deci site-ul acesta va avea si delayurile implementate.

SBB are un flux RSS de informatii legate de intarzieri. Ma rog, acolo puteti vedea si Follow mode, un tool care urmareste trenul, pe RO inca nu am implementat deoarece satelitara Google pe RO are rezolutie de 14m pixelul in cele mai multe locuri fata de 0.5-2m cum e pe Elvetia.

#5
Andres

Andres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 15.11.2002
cotzo felicitari pentru proiect ! sunt curios cum o sa arate urmatoarea versiune.

#6
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006
Am updatat website-ul - ce este nou :
- tabelele orare sunt updatate + adaugate trenurile noi (estivale, etc)
- au fost adaugate liniile si trenurile ce tin de RegioTrans
- tronsonul Bucuresti Nord - Pasarea este rutat prin Buftea-Mogosoaia , daca aveti cunistinta si de alte probleme de genul acesta va rog semnalati-mi-le
- se poate face bookmark acum la nivel de statie - de ex - http://cfr.webgis.ro/brasov sau http://cfr.webgis.ro/ploiestivest http://cfr.webgis.ro/cluj
- au fost adaugate linkuri la 20 trenuri random, ce circula in momentul accesarii primei pagini

#7
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 09.09.2004
super interesant ! am observat doar o problema, in Firefox nu pot muta ferestrele.

offffffftopiccccccccc: acum pot sa detonez bomba din tren exact cand ajunge in statia care o doresc (over gsm)
:))

Editat de neoliviu, 03 iulie 2007 - 09:40.


#8
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.067
  • Înscris: 29.07.2006
foarte tare , bravo  :coolspeak:

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004
Genial. Cand treci prin Deva adu'mi aminte sa iti dau o bere. :D

#10
RDORDO

RDORDO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 04.12.2004
Salut
Foarte interesant proiectul! Felicitari
Am si eu o intrebare: Viteza trenurilor cum este stabilita?

Merci si felicitari

#11
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.066
  • Înscris: 02.06.2002
Superb. Daca treci prin SV dau si eu o bere :)

#12
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006

Vizualizare mesajRDORDO, pe Jul 4 2007, 12:52, a scris:

Am si eu o intrebare: Viteza trenurilor cum este stabilita?

Este viteza medie intre statii, data de distanta intre A si B supra(impartit la) diferenta intre timpul cand ajunge in B si timpul cand pleaca din A

#13
the_money_maker

the_money_maker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 02.05.2007
super si eu dau o bere :D

#14
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 676
  • Înscris: 02.09.2005
Dude... deci mai fain nu se putea! Daca as fi un miliardar... ti-as fonda proiectul spre o dezvoltare mai buna. Oricum... daca as fi miliardar, intai mi-as fonda visul meu de o viata, cale ferata de la Intorsura Buzaului - Nehoiasu (si le-as cere un profit pe viata :P ) (vezi topic: http://forum.softped...howtopic=251081 ), dupa care... pe partea cu GPS te-as baga pe tine! :) ) (ce vise :P ) ... App, imi permiti sa pun un link pe Portalul acestui oras (de care ma ocup) cu aplicatia ta?


Later edit:

O faza tare care am observat-o, e urmatoarea: desi stiu ca trenul respectiv e neinsemnat, probabil undeva in tabelul orar, s-a strecurat o greseala. Trenul apartine RegioTrans... e unul care merge spre Int. Bz si unul care se intoarce, ambele se intalnesc la Harman. Ce am observat.. ca trenul a ajuns pana la Harman (mai erau 15 min pana trebuia sa ajunga in BV), de unde se intoarce inapoi catre Intorsura Buzaului cu o viteza de 235km/h  :o :D sa dea o tura pana la Int. Bz. , ca la 05:55 sa ajunga inapoi, la Brasov!... foarte tare... 235km/h! ) Oricum, pentru o versiune beta e beton! Mai ales eu, care sunt impatimit al transporturilor feroviare! :D Felicitarile mele!

Fișier atașat  faza_tare.jpg   132,57K   223 download-uri


2rd Later Edit:

Sunt toate trenurile Nationale? Nu am gasit A1752 Brasov - Suceava Nord, care la ora la care m-am uitat eu, e in traseu, si l-am cautat si in "Train Finder", il gaseste, dar cand dau click pe el, nu se intampla nimic.

Editat de likudio, 11 iulie 2007 - 04:56.


#15
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006
ALL - Thanks for beers :)

Liquido - Poti pune link, cred ca sti cum http://cfr.webgis.ro/intorsura ii suficient. Azi/maine am sa fac si un modul extern, astfel incat sa incluzi usor in site-ul tau un dreptunghi (iframe) cu o versiune light a aplicatiei, si sa arate trenurile ce circula pe acolo. Inca ma gandesc cum sa-l fac...

Trenul de Intorsura - BV was fun :-) S-a rezolvat, era o problema in reteaua mea

A1752 - era un bug, acum s-a rezolvat, dar atentie, el arata doar trenurile ce circula in acest moment in dropdown.

#16
likudio

likudio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 676
  • Înscris: 02.09.2005

Vizualizare mesajcotzo, pe Jul 11 2007, 14:25, a scris:

ALL - Thanks for beers :)

Liquido - Poti pune link, cred ca sti cum http://cfr.webgis.ro/intorsura ii suficient. Azi/maine am sa fac si un modul extern, astfel incat sa incluzi usor in site-ul tau un dreptunghi (iframe) cu o versiune light a aplicatiei, si sa arate trenurile ce circula pe acolo. Inca ma gandesc cum sa-l fac...

Trenul de Intorsura - BV was fun :-) S-a rezolvat, era o problema in reteaua mea

A1752 - era un bug, acum s-a rezolvat, dar atentie, el arata doar trenurile ce circula in acest moment in dropdown.

Dude... u'r the best! Deci pot sa zic ca esti preferatul meu dupa softpedia :P fara alte discriminari... pot sa zic caci cu proiectul asta, efectiv m-ai dat gata! Eu te sustin, daca crezi ca te pot ajuta intr-o maniera sau alta.... sa-mi spui. Astept reply-ul despre modulul extern...

#17
cotzo

cotzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 29.06.2006
Update-uri iulie, 12
- au fost adaugate urluri scurte la trenuri de ex - http://cfr.webgis.ro/A12652 . Atentie, aplicatia se pozitioneaza numai pe trenurile ce circula in momentul respectiv
- au fost adaugate trenurile de pe relatia Ciumeghiu - Holod - Vascau, o sa aveti surpriza sa vedeti si niste marfare acolo online :-)
- au fost adaugate trenurile si linia intre Rosiori - Costesti
- linia Babeni - Alunu a fost redigitzata in concordanta cu acest post - http://forum.railway...opic.php?t=2684
- a fost adaugata posibilitatea includerii unui iframe cu o varianta light a aplicatiei.
Pasi
1. Folositi codul
<iframe src='http://cfr.webgis.ro/iframe/sibiu' width='400' height='200'></iframe>
2. Schimbati orasul/statia si parametrii pentru width si height
3. Includeti codul in pagina si gata.
Si tool-ul asta ii BETA :-) transmiteti feedback va rugam :-)

#18
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 627
  • Înscris: 27.03.2007
What can i say ?! ...splendid, tine-o tot asa ;).....chiar e ceva foarte bun.

@laster edit: orelel care sunt spuse acolo sunt chiar exacte?
Si in caz ca sunt intarzieri, se respecta, sau la ora in care ar trebui sa ajunga in statie atunci ajunge, indiferent ca au fost intarzieri sau nu.

Editat de portugalkix, 14 iulie 2007 - 23:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate