Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Pseudo-ortodoxia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Da, dar modelele celorlalte religii sunt zei, in timp ce in crestinism credem intr-un om. Ehh ... dialectica asta

esti pe dinafara. "zeii" lor sunt oameni zeificati. ca drept dovada ca in afara zeilor antici nu s-a ridicat alt zeu pana in ziua de azi, decat banul. In timp ce in crestinism, acesta a dat pe parcursul celor 2000 de ani sfinti si minuni, care dovedesc autenticitatea. Ceilalti n-au ajuns pana aici.

#56
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Nah, sorry. Nu asta era intentia desi ok, e corect ce spui. Problema este ca umanul asa cum este el nu a fost niciodata considerat "compromis", "inapt de mantuire", "inrait" etc. Pesimismul catolicilor, care cred ca Hristos a fost numai jertfa de rascumparare, nu model uman, si mai ales cel al protestantilor, care spun ca practic si fiind El venit, pana la judecata de apoi umanitatea va fi corupta, nu au ce cauta in demersul ortodoxiei. Catolicii au nevoie sa vada sau sa reactualizeze suferinta. Protestantii au facut un reductionism la "hai sa ne autentificam de la scriptura ca de restul o sa aiba "cineva" automat grija". La noi problema se pune intai pe planul autenticului uman, si singurul lucru care merita (imho) retinut pana si de atei din Evanghelii este reactia dura a lui Iisus la umanul inautentic. Drept care "no role modelling" cum bine s-a zis.

#57
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Problema este ca umanul asa cum este el nu a fost niciodata considerat "compromis", "inapt de mantuire", "inrait" etc. Pesimismul catolicilor, care cred ca Hristos a fost numai jertfa de rascumparare, nu model uman...
Drept care "no role modelling" cum bine s-a zis.

Hristos a fost DUmnezeu-Om. Asta ce ne spune? Ca Hristos-Dumnezeu s-a jertfit pentru mantuirea noastra, iar noi, ca sa ne putem mantui, trebuie sa urmam pe Hristos-Omul. Prin urmare El este atat Cale, Scop, cat si model de urmat.

#58
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Mai, asta e in toate catehezele. Dar e o generalitate. Hristos nu mantuie in general. Nici in colonel. Nici "ca neam". Ortodoxia romana are o pozitie unica, adevarat. Dar in tot scandalul care se face nici macar asta nu se individualizeaza, cel mult se transforma intr-un concert unde se amesteca pietisti (pe post de dogmatici), nostalgici ai "Cantarii Romaniei" (vazt-am ca si brandul, pardon, bardul "o dete pe valorile credintei"), guerille de media unde motivul real e "hai sa dam cu ortodoxia pe sticla" si alte Doamne-iarta-ma panarame. Probabil ca singurul mod in care servesc ortodoxia e ca se fac penibili. Drept care mai are si adevarul o sansa sa fie pus in evidenta ... prin comparatie.

#59
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Mai, asta e in toate catehezele. Dar e o generalitate. Hristos nu mantuie in general.

Pai si ce vroiai sa alcatuiasca un "plan de mantuire" pentru fiece cetatean al planetei?

Nici "ca neam".

"Fiecare in randul cetei sale". Dumnezeu va judeca atat omul raportat la faptele sale, cat si raportat la faptele cetei. Adica, pe pacatosul de mine ma va judeca pentru pacatele mele, dar la sfarsit va mai sterge din ele pentru vrednicia stramosilor mei. Cat, nu stiu, dar raul conducatorilor afecteaza intreaga cetate asa cum si virtutile lor vor ajuta pe cei nevrednici.

#60
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
Dar in tot scandalul care se face nici macar asta nu se individualizeaza, cel mult se transforma intr-un concert unde se amesteca pietisti (pe post de dogmatici), nostalgici ai "Cantarii Romaniei" (vazt-am ca si brandul, pardon, bardul "o dete pe valorile credintei"), guerille de media unde motivul real e "hai sa dam cu ortodoxia pe sticla" si alte Doamne-iarta-ma panarame.

asa este. si asta afecteaza intreaga ortodoxie, dar cei care vor sa descopere ortodoxia nu o vor face din tv ci din carti. Mai intai va incepe cu notiuni generale despre crestinism, cu IBOR, apoi va ataca si colectia PSB. Pe internet sau pe forumuri nu are nimeni nici o sansa sa descopere adevarul in aceasta privinta. E mult de zis...

#61
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by monokeros
Problema este ca umanul asa cum este el nu a fost niciodata considerat "compromis", "inapt de mantuire", "inrait" etc. Pesimismul catolicilor, care cred ca Hristos a fost numai jertfa de rascumparare, nu model uman, si mai ales cel al protestantilor, care spun ca practic si fiind El venit, pana la judecata de apoi umanitatea va fi corupta, nu au ce cauta in demersul ortodoxiei. Catolicii au nevoie sa vada sau sa reactualizeze suferinta. Protestantii au facut un reductionism la "hai sa ne autentificam de la scriptura ca de restul o sa aiba "cineva" automat grija". La noi problema se pune intai pe planul autenticului uman, si singurul lucru care merita (imho) retinut pana si de atei din Evanghelii este reactia dura a lui Iisus la umanul inautentic. Drept care "no role modelling" cum bine s-a zis.


...Si uite asa a urmat Islamul, cand Mohammed a spus:

"Yo! Cut all this bullshit, ca ba e tata, ba e fiul, ba este sfanta fantoma.
Iisus a fost un alt profet ca si mine, ca si toti ceilalti inaintea noastra, pe care voi l-ati luat peste picior, ba chiar mai mult decat atat. Am eu grija sa nu patzesc si eu acelasi lucru, asa ca fitzi antena aicea si tastatzi: NU exista decat UN Dumnezeu, si acela NU sunt eu, n-a fost nici Iisus, si nici predecesorii predecesorilor nostri. Dumnezeul evreilor si crestinilor este acelasi cu cel care are copyright-ul la asta (Mohammed bate cu degetul pe coperta Coranului-editia princeps), insa tot ce i-a invatat Dumnezeu (pt voi spellingu' e A-l-l-a-h) pe primii doi a fost rasucit si interpretat aiurea, de unu' si de altu', nu spun care, ma intelegi, ca acu-s persoane importante, si si-au tras si ei cate un sequel la Biblie. In fine, nu e treaba mea ce-a fost in capul vostru de-a trebuit ba sa vina Iisus si acum eu, ca sa va spunem de fiecare data ACELEASI lucruri (ma rog, acu' vi-o zic si-n araba, ca sa-i fac viata si mai grea lu' Mel cand o scrie scenariul pt The Christ Reloaded). Nu va mai dati destepti again si sa intoarceti iar pe toate partile tot ce va repet acum, ca va tai si ce v-a mai ramas netaiat. Si pt ca e doar o reeditare in araba a ce s-a mai spus, sa nu va dati si voi acu cocoshi, si sa-i respectati pe crestini si pe evrei, ca-s si ei "oamenii Cartii", âhlu l-kitâb, ce-i drept niste versiuni mai vechi, in niste limbi cam moarte.

Desi, la cat va stiu de Juda si limba de lemn, mai bine nu va garantez nimic ca indivizi. Ca indivizi sunteti ZERO, bah...NADA! Puteti sa va aruncati si-n aer din partea mea! Daca nu get your shit together, si faceti o LUME mai buna, incepand de la familia voastra, apoi cu rudele, si apoi cu societatea, si tot asa mai departe, chiar daca asta va cere sacrificii si un jihad permanent cu cei din jur care nu pricep, sa stiti ca nu va garantez nimic, nici un Paradis! Nu va dau voie sa pictati bazaconii prin moschei, cu ce va trece voua prin scafarlii ca a fost inainte, sau va fi dupa adevarata Aderare. Ah, apropo...n-o sa va dau nici popi care sa va tromboneasca si sa ceara vama cum ca va baga in fatza la coada Raiului, ca-s si aia oameni, si bulangii ca si voi, si uite ce-au facut din ce-a spus Iisus.

Sa nu ziceti ca nu v-am spus!
Marhaba!

#62
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
... :)  :)  :)
ametitor discurs!!...

...ce parere aveti de remarca parintelui Rafail Noica cum ca
"ortodoxia este firea omului" ? mai mult,  resintetizata de curand intr-o conferinta in "ortodoxia este firea" ?...

#63
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
gabriela vrinceanu-firea ?!?

#64
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Nicanor
... :)  :)  :)  
ametitor discurs!!...

...ce parere aveti de remarca parintelui Rafail Noica cum ca  
"ortodoxia este firea omului" ? mai mult,  resintetizata de curand intr-o conferinta in "ortodoxia este firea" ?...


Sper ca este doar o figura de stil rupta din context. Altminteri ar fi o mostra de infatuare crestin ortodoxa, stupida si total jignitoare fata de alte credinte.

Ortodoxia nu este nici firea omului, ca de altfel nici o alta religie. Altminteri Brooke Shields si Christopher Atkins ar fi dat ocolul cocotierului de 3 ori in fata unui altar din frunze de palmier, inainte de a face sex in The Blue Lagoon.

La fel, ortodoxia NU este religia noastra nationala, ci credinta majoritara din punct de vedere statistic.

NOTA: pt a inlatura confuzii grabite, si eu sunt crestin ortodox, insa contrar opiniei parintelui Noica, mi se pare absolut firesc ca vecinul meu sa fie catolic sau musulman. Chiar ma bucur cand constat ca oamenii din jur sunt diferiti fata de mine, pt ca de mine insumi sunt satul pana peste cap de-atitia ani incoace.

"I am not young enough to know everything." Oscar Wilde

#65
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...ai dreptate, exista un context. parintele noica vorbeste din perspectiva desavarsirii si a comuniunii cu Dumnezeu si nu din punct de vedere institutional, comparativ.
ortodoxia propune desavarsirea cea mai fireasca si comuniunea cea mai fireasca in ce priveste implinirea fiintei, ceea ce constient sau nu omul cauta toata viata.
abordarea este facuta din perspectiva vietii duhovnicesti, a cunoasterii din cadrul ortodoxiei (autentice). dincolo de revelatia naturala din jur prin care putem ajunge la o cunoastere rationala a lui Dumnezeu, nu poti sa-l cunosti pe Dumnezeu decat daca El se descopera prin lucrarea energiilor necreate. Inaintand cu delicatete si dragoste in aceasta cunoastere nesfarsita, in fiinta umana se descopera firea ei adevarata, matca primordiala, descopera dumnezeirea pe care Dumnezeu a lucrat-o in el dintru inceputuri. este chemare spre o vesnica comuniune si desavarsire.  
asta este interpretarea mea lapidara. astfel in masura in care un catolic este apropiat al lui Dumnezeu miscarea sa interioara este ortodoxa din punctul meu de vedere...

#66
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Nicanor
...ai dreptate, exista un context. parintele noica vorbeste din perspectiva desavarsirii si a comuniunii cu Dumnezeu si nu din punct de vedere institutional, comparativ.  
ortodoxia propune desavarsirea cea mai fireasca si comuniunea cea mai fireasca in ce priveste implinirea fiintei, ceea ce constient sau nu omul cauta toata viata. [...]
[...]astfel in masura in care un catolic este apropiat al lui Dumnezeu miscarea sa interioara este ortodoxa din punctul meu de vedere...

Ah, am inteles. M-a pacalit cuvantul "ortodoxie"...credeam ca se pune iar de-o polemica, cumca ortodoxia salveaza Romania, sau mai stiu eu ce alt fel de protocronism, religios sau nationalist sau etnic. Devin isteric la orice 'batai cu pumni in piept' de superioritate, indiferent din ce directie vin. Nu de alta insa vad din cand in cand cate un mic ceausescu pitit in fiecare roman, asemenea unui Alien asteptand momentul prielnic sa se tzipe afara...

To you I'm an atheist; to God, I'm the Loyal Opposition.
Woody Allen

#67
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Eu am fost de fata la una din intalnirile parintelui Noica din Ro si afirmatia de mai sus trebuie pusa in contextul unei completari : "Nu va grabiti sa dati diagnostice de ortodox vs. neortodox pentru ca este usor de spus unde este ortodoxia si greu de spus unde nu este". La conferinta respectiva (mai e nevoie sa zic ?) se adunase un melanj de "ortodocsi in padmasana" cu afinitati "de la Nistru pan' la Tisa tot yoghinu' plansu-MISA" si de "ortodocsi in camasha verde" cu afinitati svastika (uff, India asta) si vocile lor (de altfel putine numeric) riscau sa bruieze pe cei care ascultau si gandeau :)

#68
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
Murphy was right:

omul fara religie e ca pestele fara bicicleta :D

#69
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Well, I don't know if I am right, but Murphy is right in saying man and religion taken separately means man and religion = two different notions.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate