Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1837
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Salutare
A cumparat cineva la Bacovia Residence, in Pacurari?
M-am uitat si la Panoramic Residence in Valea Adanca, insa mi se pare foarte ieftin construit.

#1838
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
"Tu ce preferi, apartament + grădină/terasă în oraș, sau casă + curte la periferie?"

Iar au inceput astia de la Silk sa ma bombardeze cu mail-uri de promovare.
Ce cred?! Ca ma arunc la inca unul, desi nu l-am vazut nici macar pe primul?!
Chiar asa de rau merg vanzarile la Silk?!?

#1839
haboks

haboks

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.03.2020

View Postmigaci83, on 18 mai 2023 - 19:13, said:

"Tu ce preferi, apartament + grădină/terasă în oraș, sau casă + curte la periferie?"

Iar au inceput astia de la Silk sa ma bombardeze cu mail-uri de promovare.
Ce cred?! Ca ma arunc la inca unul, desi nu l-am vazut nici macar pe primul?!
Chiar asa de rau merg vanzarile la Silk?!?

Nu stiu la ce newsletter te-ai abonat tu, probabil ceva de la ei de pe site... Eu nu am mai primit niciun mail de cand a fost vorba sa se aleaga finisajele interioare. Posted Image

#1840
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Posthaboks, on 19 mai 2023 - 10:30, said:

Nu stiu la ce newsletter te-ai abonat tu, probabil ceva de la ei de pe site... Eu nu am mai primit niciun mail de cand a fost vorba sa se aleaga finisajele interioare. Posted Image
Poate la tine e clientul de mail mai inteligent si le baga direct in spam :)
Oricum, nu cred ca ai pierdut nimic.
Daca vrei/esti curios, iti trimit in privat continutul. Ca sa nu se inteleaga ca fac publicitate. Dar e multa gargara/marketing.

#1841
Dandu01

Dandu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.02.2011
Salut,

A cumparat cineva de la Q residence apartament ?

Ma tot bate gandul sa cumpar un apartament cu o camera, ca sunt decomandate. Dar am vorbit si apartamentele lor nu sunt intabulate, pot sa am ceva probleme pe viitor?
M-am uitat si la Lazar residence dar alea par mai mici si sunt open space.

#1842
Cocofel

Cocofel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 24.02.2021
Daca nu sunt intabulate nici nu poti sa cumperi. Probabil sunt in proces de a fi intabulate ca totusi sunt ridicate de ceva timp. Nu stiu care era termenul de finalizare jnitial dar banuiesc ca au intarziat destul.
Daca te hotarasti eu zic sa astepti pana ies intabularile apoi reiei discutia.

Despre Lazar eu nu am o parere prea buna. Am stat o data la un Airbnb si nu mi-au lasat o impresie prea buna. Acum depinde ce vrei sa faci cu apartamentul dar pentru locuit eu as evita Lazar.

#1843
Dandu01

Dandu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.02.2011
Am stat si intr-un airbnb in Q, o singura problema am vazut ca geamurile se udau. Eu am stat iarna in Q cand era diferenta de temperatura.

Pai eu cand am vorbit cu tipele de la vanzari au spus ca ele asa le-au vandut mai pe toate fara intabulare si ar trebui sa fie facuta anul asta la final, cei din lazar nici acum nu au intabularea facuta si a trecuta un an si putin, ma refer la tronsonul nou, ma gandesc ca poate ma duce cu zaharelul.

#1844
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Pe ce dai banii, daca imobilierul nu este intabulat?
Promisiuni ca o se rezolve candva in viitor?

#1845
Dandu01

Dandu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.02.2011
Aparent da :)))
Exista vreo sansa sa nu se faca intabularea ?
Si la semnarea contractului vor toti banii deodata, eu ma gandeam sa dau 50% acum si 50% la intabulare.

#1846
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
La Q si la Lazar (tronsonul nou) am vazut sunt unele apartamente locuite. Plus masini parcate la parter.
Cei care stau acolo, ca or fi proprietari sau chiriasi, cum locuiesc acolo daca nu sunt intabulate? Banui ca nu se intabuleaza cate un apartament, pe sarite. Ori tot blocul, ori nimic.

#1847
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Aparent si Evergreen towers are probleme in a livra apartamentele cand au promis, la banii promisi

https://www.7iasi.ro...e3BKDtj52uW9nqE

#1848
Dandu01

Dandu01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.02.2011
Locuiesc fara intabulare. Ca am vorbit si cu cativa oameni din Q si din Lazar.
Si sunt mutati de anul trecut dar fara intabulare

#1849
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Poitiers Towers pare că a stagnat, cel puțin de câteva luni... Trec cred că de măcar 2-3 ori pe săptămână prin zonă.

Parcă mai bine așa, și așa zona aia e sugrumată de trafic la orele de vârf, asta mai lipsea, alte câteva sute de mașini pe acolo.

Edited by Vlad_22, 23 May 2023 - 15:59.


#1850
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021
Totusi, nu-mi dau seama de ce dureaza atat de mult intabularea? E vina dezvoltatorului sau autoritatilor?

Conform acestor site-uri
https://www.juristfi...ta-intabularea/
https://interimobili...ste-ea-necesara
,pare ca singurul lucru mai complicat este certificatul fiscal. Dar nici obtinerea lui nu cred ca ar dura atat de mult, daca dezvoltatorul are toate platile la zi, nu?


Ce anume presupune dpdv tehnic, de ar dura atat de mult? Unde apare blocajul?

#1851
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Poate le-a mai ramas ceva materiale constructurilor si au iesit 2 etaje in plus fata de autorizatia de constructie. Pana platesc amenda simbolica, pana intra in legalitate, mai dureaza. La cum facem DNA-ul naveta pe la Primaria Iasi, poate nu se semneaza hartiile chiar asa de usor.

#1852
alenmatrixx

alenmatrixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.12.2021
Cum sa nu sisteze lucrarile cand efectiv au luat-o razna?De curiozitate am platit niste rapoarte de analiza la imobiliare.ro si in nici unul evaluarile nu bat cu listarile.

#1853
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

View Postvestale, on 23 mai 2023 - 20:15, said:

Poate le-a mai ramas ceva materiale constructurilor si au iesit 2 etaje in plus fata de autorizatia de constructie. Pana platesc amenda simbolica, pana intra in legalitate, mai dureaza. La cum facem DNA-ul naveta pe la Primaria Iasi, poate nu se semneaza hartiile chiar asa de usor.

Deci practic spui ca problema pt intarziere e la dezvoltator, nu la autoritati, nu?
Dar presupunand ca dezv. e ok, din toate punctele de vedere, intabularea n-ar trebui sa dureze f. mult, nu? Adica nu e ceva complicat dpdv tehnic/legal, sau blocajul sa apara din alte considerente ce nu tin nici de dezvoltator nici de autoritati, nu? (excluzand cele legate de frauda/legalitate/etc)
Pentru mine, intabularea este formata doar din niste verificari de documente si corelarea informatiilor din ele, si trecerea altor informatii in alte documente. Sau imi scapa ceva?

#1854
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Iti scapa, una e sa faci o intabulare pentru o constructie ce exista, alta e sa faci pentru una noua, mai ales cand nu bate cu ce e in actele initiale.
Sa presupui ca dezvolatatorul e ok in Romania e mare greseala si platita de multi si nu ieftin.

Edited by vestale, 25 May 2023 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate