Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Ansambluri rezidentiale in Iasi

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1986 replies to this topic

#1801
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostWarpS, on 28 martie 2023 - 17:12, said:

Primit newsletter-ul de la Silk:

Suntem încântați să vă anunțăm astăzi că un nou stoc de apartamente Silk District urmează să fie scos la vânzare din Fazele 1 și 2 ale proiectului, aflate în plin proces de construcție.

În total, peste 150 de apartamente cu termen de finalizare începând cu sfârșitul acestui an, vor fi disponibile pentru vânzare.
În cadrul noii noastre oferte veți găsi o varietate de apartamente, de la cele mai simple și practice până la cele mai mari și elegante. Suntem mândri să spunem că toate apartamentele noastre sunt realizate cu atenție la detalii și cu o mare grijă pentru calitate.

Astfel, în funcție de preferințe și nevoi, puteți alege între:

•    7 tipologii diferite de studiouri
•    11 tipologii de apartamente cu 2 camere
•    8 tipologii de apartamente cu 3 camere
•    4 tipologii de apartamente cu 4 camere
•    14 tipologii de duplexuri
Tocmai voiam și eu sa postez același lucru. Mi-a venit și mie pe la 15 și ceva, azi.

Edited by Vlad_22, 28 March 2023 - 18:53.


#1802
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postin_the_soup, on 28 martie 2023 - 07:13, said:

Aici aveti o lista cu blocurile cu risc seismic din Iasi: https://isujis.ro/wp...isc-seismic.pdf

Sunt destul de multe blocuri cu risc seismic in Copou, Piata Unirii, Tudor, Splai Bahlui, Primaverii, Cantemir; majoritatea fiind construite in anii 60-70.

Problema e ca foarte putine cladiri au fost expertizate tehnic dupa anul 2000.
Nu vă luați numai după anul de construcție, sunt multe variabile la mijloc... De exemplu, blocurile din prefabricate de 4 etaje, rezistă binișor... Cele așa cubice, care se găsesc peste tot prin oraș. Al nostru este construit prin '68, dacă nu mă înșel și are clasă risc seismic 3 din 4. Fiind 4 clase și 4 e cea mai bună, eu zic că e ok. Blocul a fost expertizat prin 2013, parca, nici nu mai știu.

Nu există bloc fără risc seismic, oricare ar fi el, chair dacă e 4. Orice imobil are un risc seismic, mare sau mai redus.

Edited by Vlad_22, 28 March 2023 - 20:35.


#1803
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020

View Postvestale, on 28 martie 2023 - 11:42, said:

Blocuri Gara e un pic diferit de zona strazii Florilor, cele care aveau probleme cu infiltratiile de apa de la subsol. Cel putin asa umbla vorba prin targ.
Dar ce un apartament acolo si nu chiar o casa ? Poate cu o curte in care sa iti poti baga masina.

Pretul pentru apartamentul din Targu Cucului, e pretul cerut de om, desi cu un dormitor de 9,9mp nu e chiar ok, macar are 2 bai. Sunt apartamente confort 1, cu suprafata utila mai mare si dormitoare mai echilibrate in suprafata, tot 2 bai si din aceeasi perioada construita. Daca isi gaseste cumparator, inseamna ca e pretul corect pentru amandoi, unde cererea se intalneste cu oferta.

Eu ma refeream la vilutele de pe Arcu, de obicei au si loc de parcare sau garaj. Cunosc tranzactii reale la 1900 euro metru patrat acolo, dar cu tot cu loc de parcare.

Referitor la pretul apartamentului din Cucu, este tot la un bloc tip vila, mai deosebit, stiu ca se vindeau repede acum un an, doi. In privinta pretului corect, eu as pune 1900 m2 (pt ca acolo stiu de tranzactii reale pentru apartamente din centru dupa 1980). Sa zicem ca acordam un premium pentru faptul ca este la viluta si punem 2100 euro m2.

65 m2 utili X 2100 = 136 000
11 metri balcon X 1200 = 13 200

Pret corect 149 000, pe langa care oricum trebuie bagati bani in renovare.... Eu m-as simti ca o gasca sa platesc 220 000, dar eram curios ce mai crede lumea din piata.

#1804
florin_07

florin_07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2007
Buna, are cineva detalii despre Poitiers Tower legat de termenul de finalizare a celor 3 blocuri ? Am vazut ca in primul bloc sunt cateva apartamente ocupate. Blocul 3 avea termen de finalizare dec 2022, iar blocul din mijloc prima jumatate a anului 2023. Multumesc !

#1805
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Păi vezi pe site-ul lor.

#1806
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Văd că la Poitiers Towers, pagina cu stadiul șantierului a fost actualizată ultima oară abia în mai 2022... S-o fi întâmplat ceva dacă a trecut aproape 1 an calendaristic fără să mai actualizeze.
Bine, eu trec prin zona aia de 2-3 ori pe săptămână să spunem, taică-meu chiar mai des de atât, dar văd vizual, de pe pasarela Bucium și din mers, de pe Poitiers, nu am cum să văd interiorul și șantierul în sine.

https://poitierstowe...stadiu-santier/

Despre Manta Roșie Residence, ce spun vocile? Se ridică pe terenul vis-a-vis fosta locație Dedeman, de pe Manta Roșie.

Mie nu îmi place faptul că limba română nu ne mai priește... Toți sunt cu "residence", "hills", "towers", "view" pe anunțurile lor... Ba chiar și real estate, nu le mai zicem imobiliare.

Edited by Vlad_22, 28 March 2023 - 23:13.


#1807
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

limba română nu ne mai priește...

Quote

văd vizual

:D

#1808
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002

View Postelectronic_festival, on 28 martie 2023 - 20:34, said:

Eu ma refeream la vilutele de pe Arcu, de obicei au si loc de parcare sau garaj. Cunosc tranzactii reale la 1900 euro metru patrat acolo, dar cu tot cu loc de parcare.

Referitor la pretul apartamentului din Cucu, este tot la un bloc tip vila, mai deosebit, stiu ca se vindeau repede acum un an, doi. In privinta pretului corect, eu as pune 1900 m2 (pt ca acolo stiu de tranzactii reale pentru apartamente din centru dupa 1980). Sa zicem ca acordam un premium pentru faptul ca este la viluta si punem 2100 euro m2.

65 m2 utili X 2100 = 136 000
11 metri balcon X 1200 = 13 200

Pret corect 149 000, pe langa care oricum trebuie bagati bani in renovare.... Eu m-as simti ca o gasca sa platesc 220 000, dar eram curios ce mai crede lumea din piata.
Au si o adresa vilutele acestea de pe Arcu? Un link din StreetView in care sa se vada acele garajele? Ai vazut sa bage oamenii masinile in acele garaje?
Locul de parcare inchiriat de la Primarie nu se transfera cu vanzarea apartamentului, se scoate la licitatie noua dupa ce vechiul proprietar nu mai prelungeste, iar subinchirierea e trecuta in contract ca fiind interzisa. Acolo(instre Arcu si strada Florilor, zona salii Vointa) s-a micsorat din spatiul verde si s-au facut locuri de parcare inchiriate de primarie si se parcheaza si pe trotuar si pe sosea.
Conteaza si cand si au fost acele tranzactii, poate sunt din 2014. Pretul e corect din punctul tau de vedere, daca atat esti tu dispus sa dai, daca eu sunt dispus sa dau 2000euro/mp ca ma avantajeaza zona, acesta e pretul meu corect.

#1809
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 28 martie 2023 - 23:15, said:





:D
Da, my bad, recunosc când mai greșesc, deși o fac relativ rar, în scris.

#1810
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postflorin_07, on 28 martie 2023 - 20:58, said:

Buna, are cineva detalii despre Poitiers Tower legat de termenul de finalizare a celor 3 blocuri ? Am vazut ca in primul bloc sunt cateva apartamente ocupate. Blocul 3 avea termen de finalizare dec 2022, iar blocul din mijloc prima jumatate a anului 2023. Multumesc !
Nu sunt 8 blocuri? Ei parcă așa spun.

#1811
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
chiar sunt curios cati se arunca sa cumpere la Poitiers towers, tinand cont ca zona dimprejur e de-a dreptul jalnica. nici un parc, nimic, blocurile de peste strada sunt locuite de tot felul de necazuri umane, bulevardul e ciuruit si plin de gropi, transport public slabut in zona

asta ca sa nu mai spun ca o sa treaca tirurile intr-o veselie pe acolo si in viitor, e planul centurii fix pe bd Poitiers...

Edited by horhescu, 30 March 2023 - 02:49.


#1812
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020

View Postvestale, on 29 martie 2023 - 10:19, said:

Au si o adresa vilutele acestea de pe Arcu? Un link din StreetView in care sa se vada acele garajele? Ai vazut sa bage oamenii masinile in acele garaje?
Locul de parcare inchiriat de la Primarie nu se transfera cu vanzarea apartamentului, se scoate la licitatie noua dupa ce vechiul proprietar nu mai prelungeste, iar subinchirierea e trecuta in contract ca fiind interzisa. Acolo(instre Arcu si strada Florilor, zona salii Vointa) s-a micsorat din spatiul verde si s-au facut locuri de parcare inchiriate de primarie si se parcheaza si pe trotuar si pe sosea.
Conteaza si cand si au fost acele tranzactii, poate sunt din 2014. Pretul e corect din punctul tau de vedere, daca atat esti tu dispus sa dai, daca eu sunt dispus sa dau 2000euro/mp ca ma avantajeaza zona, acesta e pretul meu corect.

Exemplu de anunt cu tot cu garaj https://www.imperiai...-iasi-5195.html, tranzactia e de acum un an si un pic. Cum adica esti dispus sa dai 2000 euro/m2, cand eu am pus 2100 in calculele de mai sus. Pretul corect e cel la care se fac tranzactii.

Referitor la Silk, deci a fost cum am zis, au pastrat 80 de apartamente din faza 1 si le-au scos la 1900 euro m2 fara tva. Acum sa vedem si daca sunt amatori la pretul asta. Poate finalizat avea sens pretul asta, asa la o mica crestere pe curs pt apartamente de doua camere ajungi sa te incadrezi la tva 19% si sa dai 140 000. La unirea towers vad ca au vandut doua apartamente in ultimele doua luni, in conditiile in care pretul e un pic mai mic.

#1813
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 24.11.2002
Link la googlemaps am cerut, nu la anunturi de imobiliare ce il plaseaza in Gradinita sau chiar in curte la Liceul National. La ce "fauna" e prin zona, de pe la casele nationalizate, Copoul e mult mai potrivit.
Tu oferi 2100 pe mp, eu dau 2000mp, fugi si il cumpara,pana nu accepte oferta mea.

#1814
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020
Prost sunt eu ca imi pierd timpul pe forum cu oameni care nu au auzit de vilele de pe Arcu, care zic ca pretul cerut e ala corect (adica 3000 dar ei ofera 2000) si care se rastesc la mine sa le dau linkuri pe google maps. In afara de un user sau doi nimeni nu aduce informatii utile.

#1815
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,621
  • Înscris: 21.06.2016
Vilele de pe Arcu sunt alea de la fosta autogara nu? O zona cam sinistra dar mereu dorita și scumpă. Ce ma mira la anunțul ăla ca spune ca e făcut in 95, eu știu ca sunt făcute in anii 80. O fi rămas vreuna neterminata in 89? Am stat pe Arcu in 96-97, coincidenta, și numi amintesc sa fi fost vreuna in construcție.

https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#1816
electronic_festival

electronic_festival

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 07.05.2020
Da, e exact unde ai pus tu link pe google maps. Cred ca unele au fost terminate dupa 90, si se spune ca au fost construite pentru securisti. Ai putini vecini in bloc, au fost construite bine, in 5 minute pe jos ajungi in Piata Unirii. Zona Garii in orice oras cred ca e mai dubioasa, dar ma gandesc ca s-a mai curatat? Nu prea sunt asa multe variante in Iasi sa ai si spatii verzi, si blocuri mai noi si vecini buni, si fara aglomeratie si cu acces facil spre centru. Dar daca are cineva vreo sugestie, chiar ar fi interesant

#1817
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 30.07.2009
Zona fostei Autogari e complet diferita de zona Garii.
Linistita, aerisita, deloc sinistra.
Cred ca au maxim 2 garaje la fiecare bloc?

#1818
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posthorhescu, on 30 martie 2023 - 02:47, said:

chiar sunt curios cati se arunca sa cumpere la Poitiers towers, tinand cont ca zona dimprejur e de-a dreptul jalnica. nici un parc, nimic, blocurile de peste strada sunt locuite de tot felul de necazuri umane, bulevardul e ciuruit si plin de gropi, transport public slabut in zona

asta ca sa nu mai spun ca o sa treaca tirurile intr-o veselie pe acolo si in viitor, e planul centurii fix pe bd Poitiers...
Da, asta tot zic și eu, dar nimeni nu ascultă... E jalnic cu boscheții ăia și mizeria, noroiul din spate unde e calea ferată. Bine, eu am "prostul obicei" de a observa detalii, chestii, de a analiza, nu-mi pun căștile pe urechi și mă deconectez total, pe stradă.

Edited by Vlad_22, 30 March 2023 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate