Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Va place sa purtati uniforma?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

Poll: Sondaj (28 member(s) have cast votes)

Va place sa purtati uniforma?

  1. Da (9 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  2. Nu (19 votes [67.86%])

    Percentage of vote: 67.86%

Vote Guests cannot vote

#37
blackT

blackT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 27.05.2006
Mda...eu sincer sa fiu n-am mai purtat-o din prima zi a clasei a V-a :P..Nimeni nu a mai venit imbracat cu ea,diriga facea gura,dar degeaba.Cat despre placut,o urasc (e verde ).

Edited by blackT, 28 July 2007 - 18:39.


#38
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
Sunteti niste copii rasfatati! In viata nu facem doar ce ne place//// Scoala e scoala si trebuie respectata... Daca vrei sa te imbraci ca o taratura cu fuste scurte si bluzite decoltate... poti face asta in timpul liber... Nu ai de ce sa ii obligi pe ceilalti sa te suporte... Iar faza cu "manifestatul" este de copii care abia au ajuns la pubertate, au auzit ceva legat de adolescenta...dar nu stiu exact ce e si cu ce se mananca... s-au uitat la "Rebelii" si brusc au simtit nevoia de libertate! Wtf...  Treziti`va ROMANILOR! Viata nu e o telenovela

Edited by infinnity, 04 August 2007 - 14:15.


#39
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
La mine in liceu, aveau vreo 10 din clasa, care intrau apoi le aruncau pe geam ... si tot asa ... si asa intram noi fara uniforma ... mai venea din cand in cand directorul si ne dadea afara! :D :D

Nu s-a purtat decat vreo cateva saptamani uniforma pe care am dat o gramada de bani.

Apoi, dupa ce ministrul Hardau a declarat ca uniforma se purta doar pe timpul comunistilor, iar nu mai suntem asa ceva, directorii au fost nevoiti sa se conformeze si sa ne accepte asa cum suntem ... :P

#40
ch0s3n

ch0s3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.12.2006

View Postinfinnity, on Aug 4 2007, 15:14, said:

Sunteti niste copii rasfatati! In viata nu facem doar ce ne place//// Scoala e scoala si trebuie respectata... Daca vrei sa te imbraci ca o taratura cu fuste scurte si bluzite decoltate... poti face asta in timpul liber... Nu ai de ce sa ii obligi pe ceilalti sa te suporte... Iar faza cu "manifestatul" este de copii care abia au ajuns la pubertate, au auzit ceva legat de adolescenta...dar nu stiu exact ce e si cu ce se mananca... s-au uitat la "Rebelii" si brusc au simtit nevoia de libertate! Wtf...  Treziti`va ROMANILOR! Viata nu e o telenovela

Sigur :)  Nu ai de ce sa ii obligi pe ceilalti sa te suporte imbracat/a "ca o taratura", dar ii obligi sa poarte uniforma. Bv domne.      Vreau sa iti spun ca la mine in clasa, timp de 3 ani de liceu, nu a venit nici o fata imbracata "ca o taratura", nu mai vorbesc de baieti. Venea fiecare imbracat cu ce poftea si erau toate bune si frumoase. Eu raman in continuare la parerea ca atata timp cat se respecta anumite limite ale bunului simt, chestia cu uniforma e o stupizenie. Cat despre
 

Quote

"faza cu "manifestatul" este de copii care abia au ajuns la pubertate, au auzit ceva legat de adolescenta...dar nu stiu exact ce e si cu ce se mananca... s-au uitat la "Rebelii" si brusc au simtit nevoia de libertate! Wtf...  Treziti`va ROMANILOR! Viata nu e o telenovela"

Viata nu e o telenovela, asta asa e. Dar daca tu nu simti nevoia sa porti pe tine ce iti place/sta bine si ti se pare normal sa ti se impuna si asta.. e grav.

Edited by ch0s3n, 10 August 2007 - 01:12.


#41
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007
Nu se poate sa fim cu totii ca in rebelde.Oricum in scoala mea nici o clasa nu are uniforama!!! Am purtat decat in clasele 1-3 dupa aceea invatatoarea ne-a lasat in pace. Acuma sunt pe a 8-a

#42
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
legat de uniforme eu zic ca e o idee buna. asa cum si in parlament se merge in costum, mi se pare bine sa se introduca uniforma.. daca nu chiar costumele. intr-o institutie de stat a unei tari membra UE (scoala, biserica, etc) normal se merge in costum. sunt PRO uniformelor, chiar daca pe multi ii deranjeaza.. in special tipe, care vezi doamne vor sa faca parada modei in scoli si sa mearga cum au ele chef. nu e asa.. mai ales ca multe din ele isi arata suncile in fata profesorilor cand ies la tabla. e lipsa de respect. si cand te duci la un interviu pentru ocuparea unui loc de munca.. tot in costum te duci. eu unul la facultatea mea vad toti profesorii imbracati intr-o tinuta decenta. de ce nu ar fi valabil si pentru cei care invata? nu se poate sa vedem 100 feluri de imbracaminte, de la aia stransa de manelisti pana la rockeri sau rapperi cu haine largi.
repet, e parerea mea. ok poate o sa ma injurati dar eu sunt un adept al uniformelor. ca unii mai zic ca si-au uitat-o acasa? ca altii zic ca e incomoda? nu conteaza, uniforma trebuie(ar trebui) purtata. cand vine o inspectie pe neasteptate cum ar fi sa vada toata parada modei prin scoli? sa nu mai zic vara de tipe.. care sunt 70% goale.

#43
purpledot

purpledot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.01.2007
cand am primit vestea ca vom purta uniforme mi s-a parut ok...ma rog..cu uniformele pe care mi le imaginam eu

dupa ce ne-au taraganat timp de vreo 3 luni de zile cu masuratori...uniforme gresit facute si tot felul de incurcaturi m-am ales cu o fusta de lana care inteapa si un sacou din ciolofibra care sta ca naiba pe corp.

deci NU! nu-mi place sa port uniforma...in cazul de fata :angry:

Edited by purpledot, 15 August 2007 - 12:32.


#44
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
nu-mi place sa port uniforma. la mine in liceu nu poarta nimeni :D  si nici nu cred ca o sa poarte.

#45
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
ca de obicei.."nu port ca nu imi place, nu port ca nu poarta nici celalalt, nici nu cred ca o sa poarte, s.a.m.d"
asta e.. tineretul din ziua de azi. ganditi-va ca pe viitor unii o sa lucrati la companii de astea multinationale.. si acolo nu o sa mergeti cum aveti chef(blugi, tricou, etc)
trebuie sa va obisnuiti cu tinuta decenta

#46
fool

fool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 10.04.2007
Ma declar si eu pro-uniforma. Intr-adevar in unele scoli din Romania se manifesta o adevarata parada a modei. Iar despre ce spuneau unuii ca nu se pot isi pot dezvolta personalitatea daca nu poarta uniforma mi se pare a fi un  motiv total "aiurea". Foarte bine iti arati personalitatea prin comportament. Cocalarii vor fi cocalari si sub uniforma... iara elevul mai cu mot si special(adica cel cu personalitate) il vei distinge din toata "turma de miei nerabdatoare sa invete".
aaa.. si clasa din care fac parte e singura din tot liceul care are uniforma :D

#47
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
corect! asa trebuie! haina il face pe om
la scoala se merge cu uniforma, ideal ar fi si cu pantofi
NU tip sport, ca nu mergem pe terenu de sport, mergem intr-o institutie de stat

Edited by Talkabout, 16 August 2007 - 23:55.


#48
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

Quote

trebuie sa va obisnuiti cu tinuta decenta
prin tinuta decenta intelegi numai uniforma ??? Sunt de acord cu tinuta decenta, nu cu blugi taiati, cu cercei in urechi la baieti etc.. , dar cu uniforma nu sunt.

#49
believe

believe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 26.10.2006

View Postmwlambo, on Jun 8 2007, 15:00, said:

Daca ar fi fost obligatorie si era uniforma din poza as fi purtat-o cu cea mai mare placere. :rolleyes:

Incearca la un liceu militar  ;)

View Postch0s3n, on Aug 10 2007, 02:11, said:

Sigur :)  Nu ai de ce sa ii obligi pe ceilalti sa te suporte imbracat/a "ca o taratura", dar ii obligi sa poarte uniforma. Bv domne.      Vreau sa iti spun ca la mine in clasa, timp de 3 ani de liceu, nu a venit nici o fata imbracata "ca o taratura", nu mai vorbesc de baieti. Venea fiecare imbracat cu ce poftea si erau toate bune si frumoase. Eu raman in continuare la parerea ca atata timp cat se respecta anumite limite ale bunului simt, chestia cu uniforma e o stupizenie. Cat despre

Asta e un exemplu fericit. As vrea sa cred ca tuturor ne-ar placea sa vedem doar persoane imbracate decent, astfel incat introducerea unei uniforme nu ar mai fi necesara. Dar nu e chiar asa. La noi cel putin, s-a ajuns la un compromis: s-a impus doar sacou negru. Macar merge cu blugi.

#50
fuzzy.me

fuzzy.me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2007
hai lasati-ne cu 'scoala e o institutie de stat'..
mda bine. si?
intr-adevar, la nu-stiu-ce companie cu pretentii normal ca nu te duci cu blugi, ci intr-o tinuta de office etc etc..
dar alooo!!
suntem copii. cel putin pana la 18 ani, suntem clar declarati copii.
atata timp cat se poate spune: sa se vina la scoala in tinuta decenta, e ok
adica, pana si cei care au probleme cu intelesul termenului 'decent', se poate explica:
fara fuste scurte [daca e cu fusta sa zicem o palma mai sus de genunchi cel mult]
fara cercei in urechi [baietii], fara pierce-uri sau par colorat/vopsit [valabil si pt fete si pt baieti]
fara blugi rupti, cu turul prea lasat [stiti si voi cum umbla unii], sau blugi 3/4 [ca deh, la noi la scoala ni s-a explicat clar fara 3/4.. ma rog]
fara alte tampenii prinse de haine, gen: insigne, tinte [adica tzinte], esarfe [in unele scoli se mentioneaza si cravata; noua ni s-a spus de exemplu ca nu avem voie cu cravate]
fara decolteuri [din acelea, 'extreme' ca sa le zic asa]


si nu, viata nu e o telenovela. cine a zis vreodata ca e??
si nu, NU VREM sa mergem la scoala imbracate ca toate tarfele acelea cu fusta mini de ti se vad chilotii si decolteu pana la buric [scuzati-mi expresia]
cel putin in privinta fetelor. dar se poate renunta la uniforma.
sau, daca e, se poate face asa: uniforma sa conste intr-un tricou polo vara [si iarna daca este cald in scoala; dar tricoul sa fie orice culoare, nu o culoare impusa], iarna daca este cazul un pulover normal [tot asa acceptata orice culoare], cu blugi sau pantaloni negri [fusta - de blug sau neagra]

adica, este decent si ok, nu?
mie asa mi se pare..

Edited by fuzzy.me, 17 August 2007 - 19:25.


#51
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
da, sunt de acord cu tine

#52
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postfuzzy.me, on Aug 17 2007, 20:22, said:

hai lasati-ne cu 'scoala e o institutie de stat'..
mda bine. si?
intr-adevar, la nu-stiu-ce companie cu pretentii normal ca nu te duci cu blugi, ci intr-o tinuta de office etc etc..
dar alooo!!
suntem copii. cel putin pana la 18 ani, suntem clar declarati copii.
atata timp cat se poate spune: sa se vina la scoala in tinuta decenta, e ok
adica, pana si cei care au probleme cu intelesul termenului 'decent', se poate explica:
fara fuste scurte [daca e cu fusta sa zicem o palma mai sus de genunchi cel mult]
fara cercei in urechi [baietii], fara pierce-uri sau par colorat/vopsit [valabil si pt fete si pt baieti]
fara blugi rupti, cu turul prea lasat [stiti si voi cum umbla unii], sau blugi 3/4 [ca deh, la noi la scoala ni s-a explicat clar fara 3/4.. ma rog]
fara alte tampenii prinse de haine, gen: insigne, tinte [adica tzinte], esarfe [in unele scoli se mentioneaza si cravata; noua ni s-a spus de exemplu ca nu avem voie cu cravate]
fara decolteuri [din acelea, 'extreme' ca sa le zic asa]
si nu, viata nu e o telenovela. cine a zis vreodata ca e??
si nu, NU VREM sa mergem la scoala imbracate ca toate tarfele acelea cu fusta mini de ti se vad chilotii si decolteu pana la buric [scuzati-mi expresia]
cel putin in privinta fetelor. dar se poate renunta la uniforma.
sau, daca e, se poate face asa: uniforma sa conste intr-un tricou polo vara [si iarna daca este cald in scoala; dar tricoul sa fie orice culoare, nu o culoare impusa], iarna daca este cazul un pulover normal [tot asa acceptata orice culoare], cu blugi sau pantaloni negri [fusta - de blug sau neagra]

adica, este decent si ok, nu?
mie asa mi se pare..
auzi la el.. "uniforma sa conste intr-un tricou polo vara". pai ori e uniforma ori e tricou? sincer nu am mai auzit uniforma constand intr-un TRICOU. tu stii ce e aia uniforma? daca nu mai deschide un DEX.
eu abia astept sa se introduca din nou uniformele. sa mearga toti imbracati la fel, nu fiecare cum vrea. si sa se faca parada culorilor in scoala. trebuie sa va obisnuiti, ganditi-va ca terminati liceul, apoi probabil o facultate, si va veti angaja la o firma(daca vreti multi bani), unde va trebui sa mergeti asa.
deci clar, PRO uniformelor in scoli!

#53
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

View PostTalkabout, on Aug 21 2007, 11:55, said:

auzi la el.. "uniforma sa conste intr-un tricou polo vara". pai ori e uniforma ori e tricou? sincer nu am mai auzit uniforma constand intr-un TRICOU. tu stii ce e aia uniforma? daca nu mai deschide un DEX.
eu abia astept sa se introduca din nou uniformele. sa mearga toti imbracati la fel, nu fiecare cum vrea. si sa se faca parada culorilor in scoala. trebuie sa va obisnuiti, ganditi-va ca terminati liceul, apoi probabil o facultate, si va veti angaja la o firma(daca vreti multi bani), unde va trebui sa mergeti asa.
deci clar, PRO uniformelor in scoli!
bei, una e firma alta e scoala

#54
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
da, una e firma alta e scoala.
dar atunci de ce nu te duci la bac in blugi? si tricou polo de  vara? ca doar vara dai bacu
si tot la scoala te duci, nu pe camp
si tinuta conteaza foarte mult in scoala.. cand vine o inspectie pe neasteptate, isi formeaza din start o parere si din hainele pe care le porti

Edited by Talkabout, 21 August 2007 - 22:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate