Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Va place sa purtati uniforma?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

Poll: Sondaj (28 member(s) have cast votes)

Va place sa purtati uniforma?

  1. Da (9 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  2. Nu (19 votes [67.86%])

    Percentage of vote: 67.86%

Vote Guests cannot vote

#19
Xylia

Xylia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 04.06.2007
Da, daca esti la un liceu bun nu vad de ce nu ti-ar placea sa porti uniforma. Vede lumea de unde vii  :P . Dar daca esti la un liceu mai prostut asa, atunci inteleg rusinea unora...
Mie imi place sa port uniforma. Dar bineinteles ca o adaptez in asa fel incat sa-mi convina mie.
Avem sacouri albastre si cravate cu sigla liceului+pantaloni(pe care nu prea-i poarta nimeni) sau fusta, tot albastre. Oricum mie imi place sa personalizez.

#20
SeBA.

SeBA.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.05.2007
singura uniforma ce`as purta`o cu placere, ar fi probabil cea militara, daca ar fi cazu` (da` nu`i ^_^ )... am purtat in clasele mici, o vreme, pentru ca era imediat dupa revolutie si era necesar, dar printr`a III`a am abandonat`o :huh: erau discutii pro si contra foarte aprinse pe tema asta, ca deh, vechile mentalitati se schimba greu. in principiu sunt de acord cu neutilizarea ei in scoli, atata timp cat se pastreaza limitele bunului simt. e putin de prost gust sa vii imbracat in hainele de club la scoala, desi tind sa inteleg si tendinta asta, nevoia de popularitate si teribilismu` de care poate am dat cu totii dovada candva. B)

#21
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Urasc sa port uniforma. Iarna trebuie sa iti mai iei ceva pe dedesubt, iar vara mori de cald in pantaloni negri de stofa. Macar de ar fi facut si ei o uniforma mai stilata, si din alt material, nu stofa.
   Nu suport vara ca transpir foarte tare, afara fiind un soare si stau imbracat in stofa. Si drumul spre casa e la fel de insuportabil.

#22
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007

View Postthe_p1tbull, on Jul 15 2007, 18:58, said:

Urasc sa port uniforma. Iarna trebuie sa iti mai iei ceva pe dedesubt, iar vara mori de cald in pantaloni negri de stofa. Macar de ar fi facut si ei o uniforma mai stilata, si din alt material, nu stofa.
   Nu suport vara ca transpir foarte tare, afara fiind un soare si stau imbracat in stofa. Si drumul spre casa e la fel de insuportabil.
Da' mie crezi ca-mi place sa port fusta aia? De abia incape pe mine...am primit-o scurta. :o E foarte incomoda mai ales cand urci treptele :blush:

#23
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Macar baietii de la voi din scoala sunt fericiti.  :D

#24
iulia89

iulia89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 22.04.2007

View Postthe_p1tbull, on Jul 16 2007, 14:55, said:

Macar baietii de la voi din scoala sunt fericiti.  :D
Da' de ce crezi ca se aduna ca turma de oi la scari? :huh: ca au ce vedea...

Edited by iulia89, 16 July 2007 - 14:34.


#25
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
am avut sarafan in 1-4, pe care`l purtam cu semi ciuda, cand vedeam ca alte clase nu`s obligate sa`l poarte, iar eu, vara iarna, sarafan, eventual cu blugi pe dedesubt, si plovere, ca era iarna grea.

intr`a 5a, colegiu national, domle, uniforma! care uniforma s`a dovedit a fi un sacou atat de gros si batos, ca nu puteai indoi coatele, drept pt care nu le`am purtat decat la inspectii, de vreo doua ori pe an, atat. apoi, sacoul meu a ajuns donatie.

la liceu, in acelasi colegiu, se rugau doar sa nu venim cu buricele goale. iar acum, cand terminam, "vaiii, sa facem uniforma", care dureaza peste juma de an sa fie gata. deci multumesc, am scapat de uniforma. B)

#26
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
In clasele I-IV, am avut sortuletu ala cu patratele, care chiar mi-a placut  :rolleyes:
In V-VIII: sacou bleumarin, camasa alba si fusta rosie cu 2 pense in fata/pantalon bleumarin. Nu prea imi placea, dar chiar erau foarte stricti cand venea vorba de uniforma
In liceu au bagat uniforma cand eram eu a XII-a. Trebuia sa porti o camasa/bluza/tricou bleumarin si jeans. Dar noi eram scutiti.  ^_^

Per total, nu m-a deranjat prea tare. Ma acomodez repede.

Edited by Jaqueline, 16 July 2007 - 15:45.


#27
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.11.2005
O mare parte dintre voi va inselati in ceea ce priveste uniformele. Acestea ajuta sa nu se mai faca diferente intre elevi. Dispar astfel si fitzele. La scoala trebuie sa fim egali, atat cei care poarta D&G cat si cei cu fonduri mai restranse.
La mine in liceu, uniforma consta intr`un tricou polo bleumarin, cu emblema sc. Doar cei care se considera superiori nu le poarta/// De ce? Vor sa isi afiseze garderoba? Oare nu pot face acest lucru in timpul liber?
Parerea mea, sunteti cei mai razgaiati copii daca refuzati ideea de uniforma!
Daca vrei sa iti evidentiezi in mod special stilul personal, poti apela la un accesoriu, si atat.
Haideti ca atunci cand suntem la scoala sa fim elevi!

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,304
  • Înscris: 02.02.2006
La mine la liceu se impunea uniforma... asta acu vreo 4 ani, cand eram a 9-a :P Si intr-a 10-a s-a facut putin tam-tam, dar dintr-a 11-a, ne-au lasat sa purtam cam ce vrem (bineinteles, in limitele bunului-simt :D )

Si totusi... mie mi-a placut uniforma. Poate o sa radeti de mine (asa cum radeau toti colegii, pana sa se obisnuiasca cu mine), dar eu am purtat uniforma din prima zi dintr-a 9-a, pana in ultima zi dintr-a 12-a. Si, culmea, n-am murit  B)

Aaa... uniforma mea era albastra (culoarea mea preferata...probabil de aia mi-a placut s-o port :P ) si era formata din sacou si pantaloni (plus camasa alba sau bleu).

#29
RussianRocker

RussianRocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 12.11.2006
Hmm mi-ar place sa vin si eu la scoala, in costum, de gangsta, dar cred ca am vazut prea multe filme de genu' :P.

#30
ch0s3n

ch0s3n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 26.12.2006
Mi se pare o tampenie sinistra treaba asta cu introducerea uniformei. Indiciu clar ca habar nu au un lucru destul de evident: pe langa rolul primordial al hainelor, si anume protectie impotriva factorilor de mediu/ acoperirea unor zone mai intime ale corpului, acestea au si rolul de a pune in evidenta personalitatea fiecaruia, gusturile si in ultima instanta un anumit mod de a privi viata. Nu sunt un baietas de bani gata care vine imbracat numai cu Dolce & Gabbana, Versace si Gucci. Cu toate astea, nu prea imi vine sa dau blugii clasici si tricoul/puloverul/camasa pe o uniforma care sa monotonizeze complet lumea scolii (mai exact liceului) in care, din fericire, mai am decat un an de petrecut. Pur si simplu, mi se pare o idee de factura comunista.

A, si apropo de chestia asta cu banii. Spre deosebire de hainele cumparate de noi, din magazine, astea ar fi gratis sau n'am inteles  :huh:  Din cate stiu eu tot bani trebuiesc si pentru uniformele astea. Si ca sa inchei, chiar daca ar fi, as prefera sa dau banii pe haine alese de mine.

@SilverWolf Tu macar ai terminat  :P  B) Ferice de tine.

Edited by ch0s3n, 19 July 2007 - 01:39.


#31
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
nu e vorba de cei cu mai multi bani vs cei cu mai putini bani. mie asta mi se pare o mare tampenie. de ex uniformele cu fusta pt fete. mie nu`mi plac cracii mei, drept pt care port mereu pantaloni. dsaca r trebui sa ma duc in fusta la sc..pe bune ca as avea absente de sanatate. si`acu nu ma luati cu vesnicele "dar vai, esti inculta, iresponsabila, nu stii ce inseamna cultura, scoala e strict pt asta " bla bla. i`m aware, thank you. dar daca ma duc decent, de ce sa urmez un tipar? chiar si la scoala, am personalitatea mea, si vreau sa mi`o exprim, chiar si vestimentar. ca de aia l`au impuscat pe nea` ceasca. cel mult as fi de acord sa fie impus coloritul vestimentar. ATAT. si decenta, of course

#32
Pisicutza_glamorous

Pisicutza_glamorous

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.07.2007
mie nu prea imi place,suntem singura clasa din 5-8 care are uniforma(costum ala negru pt inmormantare)..bleah

#33
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007
acum am trecut in cl a 9-a..si shtiu k in liceu asta in care sunt acum baietii si fetele poarta aceeashi culoare..si pt me e de ajusn doar un sacou..pt k trebuie sa se integreze fiecare copil..in caz k e cineva care e mai ''sarac'' sa nu fie datdeoparte..sunt total de acord cu un sacou si attat....

#34
shoby2k7

shoby2k7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.03.2007
Fie ca ne place, fie ca nu...trebuie sa o purtam pentru ca nu putem intra in liceu fara, si chiar daca intram, te trimit profesorii acasa sau te dau afara de la ora....

P.S. Am o uniforma oribila....

#35
fuzzy.me

fuzzy.me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2007
am stat si am citi post-uriel voastre..

eh, se pare ca nu suntem singurii..  <_<

mda.in fine.eu am avut asa:

clasele I-IV: uniforma ce consta in bluza alba, fusta/pantaloni bleumaren sau negri [se acceptau si blugii]
clasele V-VII: aceeasi unfiroma ca mai sus, plus o vesta idioata, roscata, care pe cuvant de nu arata ca o veste de chelnez. toata lumea spunea asta..  <_<
clasa a VIIIa: adica akum. se zice ca ne-ar fi schimbat uniforma..nu stiu.cred ca am dat banii... :confuzzled:  oricum.acum cica nu mai avem vesta aia. avem alta vesta =)) una albastru... vreau s-o vad si p-aia :D


bine-nteles, ca aku fiind a 8a, cine mai poarta?? .. dimineats ate controleaza... da nu ne pasa. vin vreo 5 colegi cu vesta, si apoi o paseaza pe geam la urmatoru =))) cel mai simplu:P


ah da... nu sunt nici eu de acord cu uniforma.  :deadtongue:  cum adica sa purtam ce vrem in timpu liber?? care timp liber? ca juma de zi numa la scoala stam...

asta suna cam ca profa mea [profa de civica.o uram.bine ca am scapat de ea  :naughty: ]:

'trebuie sa fiti lasati sa va exprimati.sa va dezvoltati personalitatea.'

si dupa aceea...

'normal ca ar trebui sa aveti uniforma!'

pai hai sa gandim logic: cum naiba sa ne exprimam, sa ne dezvoltam personalitatea, daca noi purtam uniforma, prin urmare toti suntem la fel??haaa??

si bine, da, stiu, nu mergem la scoala ca sa nu stiu ce... mergem ca sa invatam. si totusi. o viata avem. ar trebui sa scrie 'elevii se vor imbraca decent' si daca e nevoie sa explice ce inseamna 'decent', ca sa priceapa pana si cel mai prost copilas. nu?

#36
`afi

`afi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.07.2007
deeee...trebuie sa urmam modelul scolilor din afara  :glare: so..se putea ca tocmai liceul nostru sa nu aiba o uniforma oficiala?? normal ca nu  :angry2:  si astfel a inceput isteria uniformelor :tricouri polo bleumarin, eventual si cu numele licelului pe el. Clasa nostra s-a cam revoltat (evident) si pana la urma am reusit sa obtinem o uniforma personalizata  ;) , specifica doar clasei noastre  :D (camsa lunga si 3/4 de culoare alba sau bleumarin cu cravata bleu :blush: ) evident ca in prezent nu prea se mai tine cont de ele si fustele mini au inceput sa reapara prin curtea scolii, dar a fost frumos cat a durat   :rolleyes:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate