Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Va place sa purtati uniforma?

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

Poll: Sondaj (28 member(s) have cast votes)

Va place sa purtati uniforma?

  1. Da (9 votes [32.14%])

    Percentage of vote: 32.14%

  2. Nu (19 votes [67.86%])

    Percentage of vote: 67.86%

Vote Guests cannot vote

#55
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 Talkabout, on Aug 21 2007, 23:49, said:

cand vine o inspectie pe neasteptate, isi formeaza din start o parere si din hainele pe care le porti
Daca porti zdrente, da, isi formeaza o parere... Daca porti blugi taiati cu toporul si tricou cu "Gigolo italiano" iarasi isi formeaza o parere.... Daca porti un raiat si un tricou decent, esti privit normal. Cu uniformele astea imi pute a comunism... Nu-mi place!  -_-

Edited by Curcubitaceu, 21 August 2007 - 22:53.


#56
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Eu cred ca daca sunt toti uniti in clasa si in liceu pot scapa de uniforma.Ce vor face daca nu o va mai purta nimeni?Nu au cum sa ne oblige.Si fitele tot sunt pentru ca poate sa vina cineva cu pantaloni de stofa de sute de euro cu un cardigan si o camasa pe sub sau tot felu de tinute mai elegante ca sa zic asa.Nu au ce sa iti zica pentu ca motivezi ca e iarna si iti e prea frig sau ca este vara si iti e prea cald..sunt o gramada de posibilitati sa te scuzi...poti sa zici si ca esti alergic la material sau alte tampenii,sau ca e o culoare care te face sa nu te poti concentra sau iti provoaca mancarimi.
Daca eu zic ca sunt alergic la materialul lor prost din care sunt facute uniformele ce pot sa-mi faca?
Si zicea cineva aici de timp liber si de copii seriosi.Daca faceti un calcul un copil sta la scoala 6 ore pe zi + sa zicem o ora drumul + ca un copil care vrea sa invete mai invata 2-3 ore pe zi.Deci ce timp sa mai avem daca 10 ore le-am petrece la scoala si invatand?De la 6 la 15 ani 1-8...10 ore pe zi doar sambata si duminica liber...dupaia la liceu...aceiasi chestie dupa facultate si uite asa ne-am pierdut toata tineretea cu invatamantul asta prost.
Si eu nu am inteles niciodata de ce la romana ne tot pun sa invatam comentarii pe dinafara.Eu niciodata nu le-am invatat,mereu am luat 4 la ele,la examen tot nu le-am stiut si tot am trecut cu nota 9 la liceu.Aveam colegi care stateau si invatau toata ziua comentarii la romana...Macar daca chiar ar conta asta pentru viitor...dar multi invata toata viata si ajung cu un amarat de salariu de 10-20 de milioane.Tara asta e data dra*

Edited by crysti_91, 21 August 2007 - 23:27.


#57
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Depinde ce reprezinsta institutia sau compania care impune uniforma, daca este de prestigiu si consider ca ma reprezinta, port, dar de cele mai multe ori nu port uniforma :)

#58
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

 Talkabout, on Aug 21 2007, 23:49, said:

da, una e firma alta e scoala.
dar atunci de ce nu te duci la bac in blugi? si tricou polo de  vara? ca doar vara dai bacu
si tot la scoala te duci, nu pe camp
si tinuta conteaza foarte mult in scoala.. cand vine o inspectie pe neasteptate, isi formeaza din start o parere si din hainele pe care le porti
la bac te duci imbracat decent, logic. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa mergi 12ani imbracat la fel.

Quote

Cu uniformele astea imi pute a comunism...
asa e :rolleyes:

#59
Lady D.

Lady D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.08.2007

 RussianRocker, on Jul 19 2007, 02:03, said:

Hmm mi-ar place sa vin si eu la scoala, in costum, de gangsta, dar cred ca am vazut prea multe filme de genu' :P.


chiar te-ai uitat la prea multe filme... si culmea, te-au cuprins...
ai vazut vreodata o uniforma adevarata? adica made in Romania?  :lol: ai ramane uimit catamai diferenta e intre alea din filme si astea...
invat la cel mai bun liceu din Arges...dar unifromele sunt deplorabile...si facute intr-o croitorie care seamana mai mult a ghena de gunoi...plus ca niciodata nu se va putea sa ne multumeasca pe toti...
well...eu  nu as purta niciodata uniforma si nici nu sunt de acord cu ideea, pt ca nu mai sutem pe vremea lu' nenea Ceasca si nici nu mai e dictatura.  :P
pluz ca acum uniformele au devenit o afacere banoasa a directorilor...

#60
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
pai tata, daca pana la 7 ani te imbraca parintii, pana la 18-19, statu.., si hai si la facultate o uniforma ca sa nu fie discriminare..pe urma servici, tinuta obligatorie, cand doamne iarta`ma te mai imbraci cum vrei tu? in alea 60 minute pe zi care te rogi sa`ti ramana libere?

una e tinuta obligatorie..(vii in ce costum vrei tu, ce culoare vrei tu, cu ce camasa vrei tu, atata timp cat e acel tip de tinuta obligatorie) si alta e uniforma.  as fi cred de acord cu ea..daca si profii ar purta fix acelasi lucru, din acelasi material, aceleasi culori etc. si`acum sigur, vesnica replica..ei au o varsta, o pregatire. bine bine, dar e serviciul lor, e institutie publica, sa aiba si ei tinuta..pardon, uniforma obligatorie. sa vad cui i`ar conveni.

#61
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
Nici eu nu sunt foarte incantatta de uniforma dar nu e chiar asa greu.La noi teoretic ar fi pantalon negru(sau mai inchis la culoare si fara paiete lanturi desene floricele sau mai stiu eu ce)bluza alba sau bleu si sacou sau vesta grena.Acum in practica desi uneori profesorii mai fac observatii se vine cu blugi sau cu ce vrei dar decenti, bluza la fel(adica nu buricu gol sau curcubeu sau mai stiu eu ce culori tipatoare)o bluza tot decenta sa-i spun si cu sacoul sau vesta in ghiozdan si purtat doar la anumite ore(a vara nu ne obliga ca e cald le lasam pe spatar_iar in pauze de obicei sunt lasate in clasa.Deci nu e greu la urma toata tine de obisnuinta.

#62
qqnqqch

qqnqqch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.12.2006
A! Uitasem sa mai zic ceva.La inceputu clasei a 9 a pt ca eram adunati de prin tot judetu diriga zicea ca asa cum politistii au o uniforma specifica, medicii la fel si in mare parte din meserii asa si noi ca elevi trebuie sa avem o uniforma care sa ne caracterizeze. Personal mi-a placut abordarea asta mai indirecta decat "elevi acum ca ati intrat la liceul asta sunteti obligati sa purtati uniforme si punct".Desi cum spunea si profesoara mea de informatica daca ai venit la un liceu(si mai ales in centru desi nu prea are importanta)te conformezi regulilor de acolo, nu-ti convine usa e deschisa nu te obliga nimeni sa stai te duci unde vrei.Cam atat deocamndata si nu mai va speriati asa de uniforme.Apropo sincer nu inteleg chestia cu scolile carre fac uniforme si apoi copii se plang de masuratori.Fiecare cunoaste modelul si se duce sa-l faca singur unde stie el si cu ce material se simte bine atat doar sa pastreze modelu si culoarea ce atata  nus ce firma fiecare isi fce unde stie el ca este mai bine.Gata ca deja am scris prea mult :lol:

#63
fuzzy.me

fuzzy.me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.03.2007

Quote

auzi la el.. "uniforma sa conste intr-un tricou polo vara". pai ori e uniforma ori e tricou? sincer nu am mai auzit uniforma constand intr-un TRICOU. tu stii ce e aia uniforma? daca nu mai deschide un DEX.
eu abia astept sa se introduca din nou uniformele. sa mearga toti imbracati la fel, nu fiecare cum vrea. si sa se faca parada culorilor in scoala. trebuie sa va obisnuiti, ganditi-va ca terminati liceul, apoi probabil o facultate, si va veti angaja la o firma(daca vreti multi bani), unde va trebui sa mergeti asa.
deci clar, PRO uniformelor in scoli!

in primul rand, sunt o EA  ;)

in al doilea rand, de ce nu tricou polo?
la noi in scoala [avem uniforma, da!] s-a votat pe tricou polo si asa a ramas.. singura problema este ca avem voie numai in tricou polo ALB  <_<
si dupa cum a spus si CFR, una e firma alta e scoala.
asa ca mai bine uite-te dumneata in DEX si cerceteaza  ;)
nu-mi spune mie sa invat ce e aia uniforma. am purtat-o si o tot port d vreo 7 ani. anul asta, iarasi.  <_<

#64
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
problema cu uniformele este ca iti mai trebuie si de rezerva. se mai gaseste una sa-ti toarne o sticla de cola pe tine !! ce faci ? dai fuga acasa si te schimbi. deci e mai simplu fara uniforma. intr-o firma nu se intampla toate astea. deci > una-i firma alta-i scoala . :notangel:

#65
pink_life

pink_life

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.03.2007
intru si eu in discutie... noi am purtat uniforma doar in 1-4. mie mi-a placut pentru ca scapam de o grija dimineata... dar aveam ceva mai interesant decat sarafanul albastru cu alb - un sarafan bleumarin si un sacou rosu... arata foarte frumos. totusi acum e mai lejer si mai comod si pot sa ma imbrac cu pantaloni iarna!

#66
mausyo

mausyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 20.06.2007
uniforma = comunism
nu vreau sa ne intoarcem inapoi . Chiar daca nu am trait vremurile alea nu vreau sa aflu  :lol: .
Sunt foarte fericit fara uniforma. SI ar fi bine daca viatza mea de elev ( de liceu ) ar continua asa.

#67
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007
am vazut poza cu uniforma de la pagina 1. uniforma deaia mi-ar place sa port :lol:

#68
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Auleu, da bine ca am scapat de scoala asta odata, ca ce uniforme aveam(bine..nu le purtam..).
Cand intrai in curtea scolii zici ca au venit cei de la drumuri si poduri.

#69
McCray

McCray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2007
sincer nu stiu daca mi-ar placea sa port uniforma (mai ales ca imi place sa ies putin in evidenta) sunt in liceu cls XI-a (de abia astept sa inceapa scoala), si la noi a venit vorba de uniforme si am auzit de doua ori de ele de la profi si dupa aia nimic, probabil si daca ar trebui sa port mi-as face una pe placul meu  ;)  si nu va legati de cercei la baieti ca mie nu mi-o zis nimeni nimic in scoala :P

#70
NoWings

NoWings

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.09.2007
Nu si cand ti le face in clasa a 9a,dintr-un material ingrozitor de prost,ascuns sub numele CASMIRULUI si esti nevoit sa le porti pana intr-a doispea pe motiv ca sunt unii care nu-si permit.Ok,nu-si permit,nu-si permit.Dar pentru cei care isi permit ar trebui sa le fie oferita ocazia de a schimba uniforma anual.E groaznic sa porti o fusta scamosata 4 ani la rand.

#71
CFR

CFR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 19.06.2007

 NoWings, on Sep 12 2007, 13:47, said:

Nu si cand ti le face in clasa a 9a,dintr-un material ingrozitor de prost,ascuns sub numele CASMIRULUI si esti nevoit sa le porti pana intr-a doispea pe motiv ca sunt unii care nu-si permit.Ok,nu-si permit,nu-si permit.Dar pentru cei care isi permit ar trebui sa le fie oferita ocazia de a schimba uniforma anual.E groaznic sa porti o fusta scamosata 4 ani la rand.
ehe, eu am avut noroc ca in a 9a nu mi-a bagat uniforma :thumbup:

#72
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Aș vrea să port costum la școală, care nu îi prea diferit de unfiormă. În acest fel n-ar mai fi nici o legătură cu comunismul (să aibe toți aceeași uniformă).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate