Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Focus ST- un vis transformat in cosmar

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Am ajuns la capatul rabdarii. Am visat vreme de doi ani la un Focus St.Cand in sfarsit situatia mi-a permis, am achizitionat in leasing o masina pe care dealerul Trans Atlantis din Constanta o avea in showroom.Asta se intampla in luna martie anul acesta.
Masina avea 1000 km la bord si desi am observat ca deja avea nevoie de echilibrarea rotilor, am crezut ca e un model sport si faptul ca cineva a condus-o fara mila nu va avea urmari. Cat m-am inselat! Dupa o saptamana si circa 1000 km parcursi discul de ambreiaj a cedat, cu toate ca nu sunt adeptul liniutelor si nu am fortat masina.
Dupa o luna de asteptare kitul de ambreiaj a fost inlocuit.Am ridicat masina pe 22 aprilie, am reusit sa o conduc o zi, dupa care , pe 23 aprilie masina a fost dusa inapoi pe platforma la service dupa ce motorul s-a oprit in mers. Verdict: chiulasa fisurata!
Initial mi s-a spus ca voi avea din nou de asteptat circa o luna, dar o luna le-a trebuit celor din service doar ca sa-si procure un aparat care sa constate fisura din chiulasa.De circa doua saptamani se asteapta aprobarea inlocuirii chiulasei, iar astazi dimineata cei din service nu aveau inca un raspuns. Inutil sa mai spun ca din momentul aprobarii piesa ajunge in trei saptamani.
Asadar, am cumparat o masina (aproape) noua acum doua luni si jumatate, mai am de asteptat cel putin o luna si in acest timp eu platesc 500 euro pe luna.
Mai exista cuvinte care sa-mi descrie frustrarea?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu prea. daca a fost masina de showroom cum de avea 1000 km la bord? eu tind sa cred ca cel putin la faza cu fisura motorului dealerul nu prea e vinovat, e defect de fabricatie presupun. Nasol insa ca stai atat cu masina in service, trebuiau macar sa-ti dea o masina in loc. Plus ca ar trebui ca garantia sa iti fie marita cu perioada cat a stat in service. prin ceva asemanator tie a trecut un avocat ca un Passat b6, zicea ceva de genul ca daca dureaza prea mult el isi inchiriaza masina si dupa aia ii da in judecata pe aia din service pt recuperarea banilor + daune. Oricum dealerul ar trebui sa se simta si sa-ti ofere compensatii

#3
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Constanta nu e departe de Bucuresti.
Dai :drac:-ului pe taranii aia din service si mergi la B, poate aia sint capabili sa repare o masina...

#4
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
In ultima instanta voi ajunge si sa-i dau in judecata. Mai am un Ford Fusion de serviciu pe care il conduc de trei ani, timp in care nu am avut nimic de reprosat service-ului si chiar i-am laudat pe un alt forum atunci cand mi-au rezolvat o problema. Acum zic eu ca am avut toata rabdarea si intelegerea din lume, dar m-am saturat sa dau 500 de euro pentru un garaj de lux.Am platit pana acum , daca pun si avansul dat, 8000 de euro pentru nimic.

#5
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostH725, on Jun 6 2007, 14:05, said:

Constanta nu e departe de Bucuresti.
Dai :drac: -ului pe taranii aia din service si mergi la B, poate aia sint capabili sa repare o masina...


oricum pe la Constanta se poarta......sa fie vandute masini reconditionate ( vezi cazul din Constanta Mercedes C klasse - `masina amfibie` cazuta in piscina ....vanduta ca noua :naughty: )

Cu ST-ul poate i-au dat oamenii un drift de pe faleza in mare  :rolleyes: .
Am pus si poze cu masina de `sourum` tot 1000-1500 km avea da era diselata saraca :notangel: (nu am facut mai multe poze ca se uitau dealerii ). Am umblat putin prin ea si nu se mai stingeau farurile, le-am lasat asa ca sa nu zica aia ca am stricat-o. :confuzzled:

P.S. daca s-a bubuit de 2 ori sigur se bubuie si a 3-oara...... :coolspeak: (exista OPC)

Attached Files


Edited by cosmin_miu, 06 June 2007 - 14:05.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
onatal, ai platit masina cu pretul intreg, de nou? sau ai beneficiat de vreo reducere pentru ca era deja putin rulata?

#7
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Am facut o preluare de leasing de la dealer si am dat 25% avans. Masina fusese inmatriculata in toamna anului trecut.Pretul masinii a fost de 23.770 euro ddp(adica exact pretul unui Focus St nou stock). Reducerea a constat in optionalele masinii in valoare de circa 4.000 euro(xenon, trapa, climatronic, alarma, keyless entry, vopsea metalizata s.a.)
Am oscilat mult intre a o lua pe aceasta si a comanda una noua fara nici un fel de optionale, pentru ca masina vine destul de dotata din fabrica.Cred ca am facut alegerea proasta..

#8
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Dar nu e nicaieri stipulata durata maxima pe care masina o poate sta in service?

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postddumyy, on Jun 6 2007, 19:41, said:

Dar nu e nicaieri stipulata durata maxima pe care masina o poate sta in service?


10% din perioada de garantie. In cazul de fata 2 sau 3 ani. ( 2-4 luni dar perioada asta poate fi si mai mica.....acum nu stiu daca 10% din perioada totala ,din  perioada data de Ford europe , sau din perioada data de Romcar)......dar cred ca din cea totala.

Oricum nu mai trage de ei....asteapta si vezi care se criteriu se indeplineste primu .....timpu sau inca un defect :naughty: . Du-te la OPC !

Edited by cosmin_miu, 06 June 2007 - 20:34.


#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postonatal, on Jun 6 2007, 19:34, said:

...
Am oscilat mult intre a o lua pe aceasta si a comanda una noua fara nici un fel de optionale, pentru ca masina vine destul de dotata din fabrica.Cred ca am facut alegerea proasta..

E ca si cum ai prelua leasingul la un Porsche si iti faci iluzii ca dealerul nu a forjat-o...
Daca avea motorul cel mai slab, aveai sanse mari sa nu fi fost chinuita...

Edited by H725, 06 June 2007 - 20:38.


#11
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Opc-ul iese din discutie, pentru ca masina e luata pe firma si ei nu intervin decat pentru cumparatorii-persoane fizice. Singura solutie este in instanta, si voi ajunge si acolo daca e cazul.

#12
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postonatal, on Jun 6 2007, 23:18, said:

Opc-ul iese din discutie, pentru ca masina e luata pe firma si ei nu intervin decat pentru cumparatorii-persoane fizice. Singura solutie este in instanta, si voi ajunge si acolo daca e cazul.

ai fost la ei si te-au indrumat spre tribunal ?! (macar du-te pentru o informare/indrumare/recomandare.)

Hotararea Guvernului nr. 755 din 03/07/2003
Art. 3. - (1) Autoritatea are următoarele atribuții principale:

18. primește și rezolvă sau, după caz, transmite spre soluționare celor în drept, potrivit competențelor, sesizările asociațiilor pentru protecția consumatorilor, precum și sesizările persoanelor fizice sau juridice cu privire la încălcarea drepturilor consumatorilor, în condițiile legii;

Edited by cosmin_miu, 06 June 2007 - 22:47.


#13
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postonatal, on Jun 6 2007, 23:18, said:

Opc-ul iese din discutie, pentru ca masina e luata pe firma si ei nu intervin decat pentru cumparatorii-persoane fizice. Singura solutie este in instanta, si voi ajunge si acolo daca e cazul.

o sa se termine procesul la 1 an dupa ce se terminarea leasingul...

#14
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
sigur nu a fost masina de drive-test? te intreb pentru ca era una asemanatoare la Casa Auto in BV. era 17.000 CIP. mai aveau si un Focus 2.0 TDCi 136cp full la 13. 000 cip. dar scria foarte clar in anunt ca au fost masini de test.

oricum, sper sa iti rezolvi cu bine problemele si sa poti sa te bucuri de ea!

#15
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
sa nu fi fost masina de antrenament la proba de urcare montana...

glumesc...
sper sa rezolvi problemele, poate ca "mecanicii romanesti" sint depasiti de complexitatea unei masini straine...

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postonatal, on Jun 6 2007, 19:34, said:

Am facut o preluare de leasing de la dealer si am dat 25% avans. Masina fusese inmatriculata in toamna anului trecut.Pretul masinii a fost de 23.770 euro ddp(adica exact pretul unui Focus St nou stock). Reducerea a constat in optionalele masinii in valoare de circa 4.000 euro(xenon, trapa, climatronic, alarma, keyless entry, vopsea metalizata s.a.)
Am oscilat mult intre a o lua pe aceasta si a comanda una noua fara nici un fel de optionale, pentru ca masina vine destul de dotata din fabrica.Cred ca am facut alegerea proasta..

practic, tu ai luat o masina second-hand.  E luata de la dealer, are garantie, este "aproape noua", dar tot second-hand ramane, din pacate.
ce poti facea cum:
-le poti cere sa-ti schimbe masina cu una stock (nu stiu daca vor fi de acord)
-le poti cere masina cat timp repara la a ta (am auzit ca unii au primit)
-poti apela la alt service ford
-poti incerca sa comanzi piesele prin augsburg, sau prin alt importator

intra si pe forumul Ford (www.clubford.ro), sunt acolo cativa care lucreaza in service-uri ford sau pot aduce piese


View PostH725, on Jun 6 2007, 21:35, said:

Daca avea motorul cel mai slab, aveai sanse mari sa nu fi fost chinuita...
Focus ST are o singura motorizare.

#17
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Eu stiu ca pe leasing poti renunta la masina in secunda urmatoare. Din ce ai platit o parte se considera avans pentru una noua. Eu nu ii inteleg pe astia care cumpara masini in leasing si platesc 50% avans sau mai stiu eu cat. Avansul la leasing trebuie sa fie minim, daca se poate chiar 0 (si se poate daca ai o cifra de afaceri serioasa).

Toate firmele din Vest au masini noi. CUm va explicati asta? Va spun eu, le schimba in leasing ca pe ciorapi.

O firma in strainatate nu pleaca niciodata pe leasing in ideea ca masina le ramane lor. Ei pleaca pe ideea ca leasingul e o inchiriere.

#18
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostDragon Warrior, on Jun 7 2007, 08:47, said:

...
O firma in strainatate nu pleaca niciodata pe leasing in ideea ca masina le ramane lor. Ei pleaca pe ideea ca leasingul e o inchiriere.

Exact. Cu completarea ca si persoanele particulare care cumpara masina in leasing o fac pt a avea tot timpul masina noua. Numai in RO leasingul este vazut ca o cumparare in rate a masinii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate