Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Focus ST- un vis transformat in cosmar

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostDragon Warrior, on Jun 7 2007, 08:47, said:

Eu stiu ca pe leasing poti renunta la masina in secunda urmatoare. Din ce ai platit o parte se considera avans pentru una noua.
............
O firma in strainatate nu pleaca niciodata pe leasing in ideea ca masina le ramane lor. Ei pleaca pe ideea ca leasingul e o inchiriere.

Cu toate ca mi-e destul de greu sa ma despart de mentalitatea asta de a cumpara masina in rate prin leasing, voi intreba si eu la firma de leasing cam ce procent din valoarea achitata ( dupa 1-2 ani sa zicem ) se considera avans pentru o masina noua, si daca pot renunta asa usor la leasing. Probabil se face o cesionare ( cesiune ? ) de contract, nu ?

Scuzati off-topicul.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
leasingul din romania nu e acelasi lucru cu leasingul din alte tari :)
in afara, se merge pe ideea unui avans mic si a unei valori reziduale reale, pe cand aici se insista pe un avans mare si o valoare reziduala mica(de obicei maxim 20%).  astfel, dupa ce platesti 1-2 ani la masina, valoarea reziduala este mult mai mica decat valoare de piata a masinii, deci cu siguranta o vei plati si pe aia, urmand sa-ti vinzi singur masina daca doresti.

#21
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Eu nu vreau decat sa-mi dea masina asta inapoi reparata mai repede.Banii inapoi sau alta noua sunt variante secundare, pentru ca pentru una noua astepti patru luni, iar cu banii chiar nu am ce sa fac decat sa comand tot o masina noua.Am vorbit cu un avocat deja sa trimita o notificare catre Romcar, pentru ca ei sunt raspunzatori pentru garantia masinii. Dealerul doar ii reprezinta.

#22
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonatal, on Jun 6 2007, 12:28, said:

Am ajuns la capatul rabdarii.
Ma sperie ceea ce ai patit ! Oricum cei de Ford sunt renumiti pentru sistemul prost de service(aprobari si alte prostii).Un amic are un Mondeo si sapt asta a fost la TM si i s-a oprit motorul ! Verdict de service: pompa de injectie defecta! Masina are 55.000 km ! Chestia este ca i-au spus ca dureaza cam o sapt pana vine pompa,timp in care el trebuie sa se intoarca la Buc ,iar dupa 7 zile iar la Tm ca sa ia masina ! Va vine sa credeti asa ceva ?
In alta ordine de idei aceleiasi persoane i s-a defectat suportul lombar scaun sofer ! Verdict B.D.T vest : aduceti masina,demontam scaunul,il trimitem in Germania la constatare,iar dupa ce primim aprobarea vi-l inlocuim ! Cca 5-6 zile ! Ce naibii au astia de la Ford ?
Oricum revenind la cazul tau:
Acum vreo luna am facut un drive test cu un focus ST la dealerul din Craiova ,masina era perfecta,avea 200 km la bord,si era lovita pe toata partea dreapta de directorul de vanzari ! Au reparat-o si dupa 2 zile masina a fost vanduta ! Credeti ca i-au spus cumparatorului ? Eu cred ca nu !

Edited by MAK, 09 June 2007 - 17:50.


#23
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Si pe a mea cica tot directorul de vanzari a condus-o...avea saraca dupa 1000 km un joc de volan..M-am crezut inteligent cand am spus ca iau masina doar daca i se echilibreaza rotile. De unde sa stiu cate bube mai avea..

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Eu nu pot sa imi imaginez ce se poate intampla in 1000km. Chiar e foarte putin, imaginati-va ca asta inseamna doua drumuri dus-intors spre mare. E prea putin... nu se poate sa strici o masina asa repede, decat daca iti propui asa ceva. Nu cumva tu ai mai multi km pe masina? Ia incearca sa faci o verificare pe km reali si eu cred ca vei avea o mare surpriza... Daca ai dovada ca au fost nereguli, problema ta e ca si rezolvata.

#25
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonatal, on Jun 9 2007, 17:38, said:

Si pe a mea cica tot directorul de vanzari a condus-o...avea saraca dupa 1000 km un joc de volan..M-am crezut inteligent cand am spus ca iau masina doar daca i se echilibreaza rotile. De unde sa stiu cate bube mai avea..
Tu cand ai luat-o stiai de anumite defecte? Ti-au spus? Ti-ai dat acordul sa o primesti asa cum este,in PV de receptie ? Ai avut vreun discount fata de pretul de catalog ? Daca nu ai facut chestiile astea,ai o sansa sa le faci o plangere,la Ford Europa,si la OPC Romania ! Daca nu ...iti asumi consecintele !

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
discount a avut zice chiar el, dotari in valoare de 4000 de euro

#27
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postfloraur, on Jun 9 2007, 20:56, said:

Eu nu pot sa imi imaginez ce se poate intampla in 1000km. Chiar e foarte putin, imaginati-va ca asta inseamna doua drumuri dus-intors spre mare. E prea putin... nu se poate sa strici o masina asa repede, decat daca iti propui asa ceva. Nu cumva tu ai mai multi km pe masina? Ia incearca sa faci o verificare pe km reali si eu cred ca vei avea o mare surpriza... Daca ai dovada ca au fost nereguli, problema ta e ca si rezolvata.

ce se poate intampla cu o masina de 1000 km ? iote aci....o buseala :naughty:

nimic nu se pierde , nimic nu se castiga , totul se transforma ....mai ales in RO.

Attached Files



#28
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
Deci daca masina sta in service , in perioada de garantie , 10% din timpul total al garantiei , ai dreptul sa le ceri banii sau alta in loc .
Daca chiar vrei , pot contacta un director de service de la Skoda si imi indica si prevederile legale din care ti-am citit mai sus. Cu legea in mana si cu un avocat care stie sa puna problema , du-te la ei si ia-ti banii .
Eu nu as mai lua-o inapoi . Poa' s-a faca ce i-o face !

#29
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Astazi am primit vesti bune.M-au sunat de la dealer si mi-au spus ca a fost comandata chiulasa si ca mai dureaza cel mult doua saptamani. Doamne ajuta!
Daca  se tin de cuvant , se vor fi implinit atunci fix doua luni de cand am predat masina... :coolspeak:

#30
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Lasa ca unii din voi sunteti copii mici... eu am stat cu masina imobilizata aproape 3 sapt din cauza unui banal furtun de servodirectie si a piesei de prindere a acestuia... vedeti si semnatura (dar nu doar din cauza asta).

#31
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Urata treaba...chiar aveam de gand sa ma bag si eu la un ST, m-au incantat rau cei 225CP, dar dupa numeroase discutii cu oameni de pe la Ford am zis pas..

Parerea mea e ca ai avut ghinion...Oricum daca aveai vreo masina frantuzeasca si pateai asta, aveai aici vreo 20 de pagini postate, cum ca francezii stiu sa faca daor parfumuri...

#32
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Matrix. Poti sa iti iei linistit ST, cazul de fata e un caz "aparte".
Pe de alta parte exista si GTI/R32/C4 VTS and so on.

Parerea mea ca atunci cand primesti "promotie" de 4000E la o masina de 20.000 trebuie sa te gandesti si "de ce".

#33
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Crede-ma ca m-am gandit mult sa comand una noua,dar aveam de asteptat patru luni.Pe asta o aveam in fata ochilor si cand emotiile domina ratiunea .. c'est la vie

#34
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
eu in locul tau mi-as lua banii inapoi - daca se poate
de unde stii ca aici se vor termina problemele cu masina? si eu zic sa incerci sa verifici cumva cei 1000km, e imposibil in 1000km sa aiba asemenea probleme si mai ales sa primesti asemenea discount pentru cateva sute de km in plus fata de una noua. Daca ii prinzi cu mata-n sac eu zic ca poti negocia pentru un ST nou FULL ca sa taci din gura :)

#35
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005

View Postonatal, on Jun 15 2007, 11:57, said:

Crede-ma ca m-am gandit mult sa comand una noua,dar aveam de asteptat patru luni.Pe asta o aveam in fata ochilor si cand emotiile domina ratiunea .. c'est la vie

Stiu cum e si ai dreptate. Probabil si eu as fi facut la fel.

#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am fost si eu la Ford sa mai interesez de o masina, aceleasi termene de luni de zile... era ceva in stoc, dar optionalele prezente pe masina nu m-au impresionat deloc, nu mai vorbim de culoarea verde...
Nu stiu cum se vand aceste masini cu astfel de termene de livrare, ce ajung pana la patru luni de zile... Daca ati intrat in showroom cred ca ati luat in mana revista care prezenta un Focus portocaliu, cu toate dotarile prezente. Exact masina din revista era prezentata la GL. O bijuterie cu un super motor, dar care ajungea la 30.000e daca nu ma insel... Merita sa dai un ban pe o asa bijuterie, dar personal nu am avut un asemenea buget pentru a o lua in calcul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate