Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Focus ST- un vis transformat in cosmar

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Deci cand ai cumparat-o avea ceva km si ai stiut asta? Asta este un risc asumat.
Ca sa nu mai spun ca nu are legatura cumpararea si leasingul cu service-ul. Se repara pe garantie insa este vina Magaziei ca nu are piesa pe stoc. Se poate repara la orice dealer Ford din tara, nu trebuia decat sa suni la Bucuresti sa intrebi daca au chiulasa pe stoc...si te ajutai singur.

#38
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Nu inteleg nimic.. Daca sunam cu siguranta ca mi s-ar fi spus ca nu e pe stoc. Ce rezolvam?
Poate nu ai citit atent, a durat o luna doar constatarea fisurii din chiulasa..
Riscul mi l-am asumat intr-adevar, dar te gandesti ca in 1000 de km mare lucru nu are ce sa se intample, daca vorbim de un sofer normal.Dar probabil ca atunci cand se urca intr-o masina sport multi se viseaza pe un circuit si isi omoara frustrarile de piloti anonimi trecand in viteza peste liniile de tramvai..
Si sa cumperi o masina de la un dealer autorizat si sa stai trei luni fara ea nu e normal, rulata sau nerulata.

#39
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Inca o data, vanzarile si service-ul sunt 2 departamente diferite, nu au legatura una cu alta. Ce conteaza cand ai cumparat masina daca are o problema tehnica?! Si dupa cum spuneam, daca nu iti convine ca o constatare dureaza o luna, trebuie sa mergi la un alt dealer autorizat. Sunt o gramada in toata tara.

#40
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Post701, on Jun 25 2007, 15:39, said:

Inca o data, vanzarile si service-ul sunt 2 departamente diferite, nu au legatura una cu alta. Ce conteaza cand ai cumparat masina daca are o problema tehnica?! Si dupa cum spuneam, daca nu iti convine ca o constatare dureaza o luna, trebuie sa mergi la un alt dealer autorizat. Sunt o gramada in toata tara.


problema se pune altfel. dealeru e posibil sa-i fi vandut o masina cu `vicii/deficiente ascunse` :deadtongue:

#41
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
In fine, acum este tardiv.Astazi am facut o vizita la service ca sa ma interesez de stadiul comenzii(acum doua saptamani mi s-a spus de cel mult doua saptamani) si mi s-a spus ca mai dureaza cel putin o saptamana.Colegul de la service a fost foarte amabil, asa ca n-am reusit sa ma enervez..

#42
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Postonatal, on Jun 25 2007, 20:37, said:

In fine, acum este tardiv.Astazi am facut o vizita la service ca sa ma interesez de stadiul comenzii(acum doua saptamani mi s-a spus de cel mult doua saptamani) si mi s-a spus ca mai dureaza cel putin o saptamana.Colegul de la service a fost foarte amabil, asa ca n-am reusit sa ma enervez..
Cred ca ii mancam.
Daaaaaaa ii mancam.

#43
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu am avut odata de vopsit o masina pe casco- am dus-o luni si mi-au spus ca joi e gata, insa o pot lua vineri- din cauza hartiilor si constatarilor. Vineri la 0ra 14 eram la ei- gata masina. Insa nu era reprezentanta. A fost unul din putinele service-uri in care lumea s-a tinut de cuvant.
In alta ordine de idei: masina e superba, insa datorita viciilor ascunse- ma face sa cred ca ai luat o mare teapa. Nu o spun cu rautate deloc- fereasaca Sfantu'. Eu mi-am luat o masina mai ieftina, tot cu dotari full (pt modelul ei) si nu m-au intarziat cu predarea ei decat cam o luna si unpic. Mi-a trecut cand am luat-o- era rosie si stralucitoare (ei- nu prea stralucitoare- ca nu e metalizata) si pana acum nu a facut figuri. Ce e drept, nu e Ford, ci Chevrolet, nu e Focus ST (jos palaria pt modelul respectiv)- e Aveo HB (ex- Kalos HB). Nu pot avea pretentii mari de la ea- insa pe moment sunt f incantat de ea. Fiecare km parcurs la volanul ei e o placere (doar unele sosele ma fac sa injur consiliul judetean NT, insa cand ies pe europeana- parca sunt in Rai). Pacat de banii si nervii consumati- eu as cere rezilierea contrctului.

#44
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005

View Postonatal, on Jun 6 2007, 19:34, said:

Masina fusese inmatriculata in toamna anului trecut


sa inteleg: tu ai luat masina in martie. ea a fost prima data inmatriculata in toamna, si nu avea decat 1000 km????

Cred ca masina are cel putin 10-12.000 km reali.

#45
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Masina a stat vreo patru luni cocotata pe o platforma in fata showroom-ului, asta stiu pentru ca faceam vizite frecvente acolo cu fosta masina de serviciu. De miscat nu se misca, pentru ca ii ruginisera discurile de frana.Acum ce sa zic, totul este posibil, dar totusi nu cred ca s-ar fi pretat la schimbat kilometraje.

#46
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,970
  • Înscris: 06.04.2007
E inuman ce ai patit. Asemenea masina cu probleme de directie si chiuloasa sparta. Ce-i in sufletu' tau, numai tu sti...Stiu un caz cu un Peugeot 607 diesel de 2000,  luat exact cum ai procedat tu, acum ~ 5-6 ani, dar din Germania si cu mai multi km la bord -5-6000 km(de fostu' patron), era incantat de pretu' ei. In cele din urma, a fost nevoit sa o vanda datorita problemelor care apareau frecvent la ea.

#47
cststefan

cststefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 18.12.2005
in fine, daca nu pierzi prea mult la masina, eu ti-as recomanda sa incerci sa o vinzi si poate sa iti iei una nou-nouta, chiar daca ar avea mai putine optiuni pe ea. in fond, st-ul e pt placerea pilotajului mai mult, si poti sa te lipsesti de chestii gen xenon sau trapa.

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Daca implici un avocat bun, poti scoate de la ei prelungirea garantiei pe perioada imobilizarii masinii (ca altfel nu ti-o da nimeni ) si contravaloarea ratelor de leasing platite fara a folosi masina. E si specificat in lege chestia cu contravaloarea...nu mai stiu pe unde, dar un avocat ar trebui sa gaseasca usor chestia aia.

#49
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
E complicat, m-am interesat deja la un avocat specializat in comercial. Eu trebuie mai intai sa notific firma de leasing si nu service-ul, pentru ca nu am incheiat contract cu Ford, ci cu  Tiriac Leasing.
Eu nu vreau decat sa-mi dea masina inapoi si sa mearga. Daca am pierdut niste bani, inseamna ca sunt ghinionist si ca am fost neinspirat.Sa mai cheltuiesc alti bani si nervi prin minunatele sali de judecata romanesti in ideea ca-i voi recupera dupa n luni? Mai bine merg la plaja, fac o baie, ma uit la fete...si-mi trece supararea.
Asta imi va fi invatatura de minte si sper ca si altii sa profite de pe urma pataniei mele.La ce mi-a folosit ca am citit zeci de review-uri,reviste, teste comparative si site-uri de internet in care ST-ul era ridicat in slavi?Senzatiile la volan  sunt intr-adevar incredibile, dar urmatoarea masina va fi o Honda/Toyota/Lexus si cumparata din Germania, nu de la noi.
Luni ma duc din nou la service. Sper sa nu-mi  stric iar saptamana..Macar de va fi venit chiulasa..

#50
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Ai dreptate in mare parte.. dar sa stii ca orice masina se poate strica.
Probabil ai avut ghinion cu STul.. daca era Honda si aveai acelasi ghinion?

#51
onatal

onatal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.04.2007
Atunci probabil incepeam sa visez la o bicicleta...

#52
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonatal, on Jun 27 2007, 09:09, said:

Masina a stat vreo patru luni cocotata pe o platforma in fata showroom-ului, asta stiu pentru ca faceam vizite frecvente acolo cu fosta masina de serviciu. De miscat nu se misca, pentru ca ii ruginisera discurile de frana.Acum ce sa zic, totul este posibil, dar totusi nu cred ca s-ar fi pretat la schimbat kilometraje.
Discurile de frana ruginesc si la 5 min dupa ce speli masina ! Asa ca nu este relevant ! Oricum multa bafta luni ! :peacefingers:

#53
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
acum apuc sa citesc randurile unui om trist. din nefericire nu pot decat sa zic ca imi pare rau pentru cele patite, pentru ca totusi tu dai banii si ei te fenteaza. in general la masina expusa sigur s-a dat cineva cu ea mai aresiv, dar chiar sa ai probleme la chiuloasa, e ceva prea exagerat. nu se poate verifica kilometrajul. singurele sanse erau sa aiba revizii facute, si se urmarea in baza de date.
-cel de la 2500 e doar o inspectie vizuala, asa ca nu apare nicaieri, si apoi la 20k km (acum depinde de la dealer la dealer)
dar oricum, daca masina avea 5000km, sigur nu se observa pe nicaieri, si pare ca noua

#54
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Daca nu poti avea incredere intr-un SH cu 1000 km la borb, atunci in ce mai poti avea incredere? :D Si eu, care aveam ochii fixati pe un focus cu 65.000 km la bord... Si spuneam ca sunt putini...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate