Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cu masina spre Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006

 MembruAnonim, on Aug 27 2007, 22:24, said:

Spune-ne ce GPS detii nu ?

Luati pasapoartele cu voi :) Va trebuiesc la toate hotelurile

Banuiesc ca nu detine niciunu...
La hotel te intreaba de pasaport , insa daca ii spui ca nu detii pasaport si ii dai buletinu , e ok .  ;)

#20
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008
Bucuresti - Spania(Valencia), Pe unde, ce si cum....costuri+info utile...


Stimati,
Am citit destul de mult pe forum despre experientele voastre din care multi au ce invata...dar... mai am unele neclaritati si as dori in limita timpului vostru sa gasesc raspuns la citeva detalii...

Vreau sa calatoresc in luna august pina in Valencia (Spania) si as dori daca puteti sa ma ajutati sa imi clarific citeva lucruri:

- care este cel mai "optim" traseu pina in Italia....
varianta 1:
prin Ungaria, Austria...

varianta 2:
prin Serbia, Croatia, Slovenia.....(as dori sa ma ajutati prin a afla plusuri, minusuri), vezi taxe de autostrada, alte costuri , timp, starea drumurilor...s.a.m.d. in functie de ce considerati ca este demn de luat in seama.

Voi calatori cu sotia si fetita de 3 ani...pareri despre acest lucru...(va fi greu, a mai facut cineva acest drum cu copil mic in masina,
oare va rezista timp de 10-12 ore/zi in masina...cam atit mi-am propus sa conduc pe zi?

Nu imi este clar pe ce autostrazi sa circul sau intre ce orase din Gura Vaii(Drobeta Tr Severin) pina in Trieste(Italia)...in varianta aceasta in sensul ca nici un program gen autorute sau viamichelin, de simulare al traseului nu imi arata autostrazile , probabil datorita faptului ca Serbia nu este in UE sau poate nu stiu eu sa caut....?
- probleme cu politia din aceste 3 state (Serbia...Slovenia..Croatia...) deoarece pe cealalta varianta am fost anul trecut si cam stiu....

De fapt orice sfat este bine venit chiar daca nu am amintit eu ca si probleme...multe sigur mi-au scapat ...dar sunt relativ presat de timp deoarece am destule de pregatit si mult nu mai este pina plec.

Multumesc anticipat si astept opiniile voastre. :)

#21
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

 kassa, on Jul 8 2008, 22:57, said:

Bucuresti - Spania(Valencia), Pe unde, ce si cum....costuri+info utile...

urmeaza aici :  http://forum.softped...howtopic=128963


Stimati,
Am citit destul de mult pe forum despre experientele voastre din care multi au ce invata...dar... mai am unele neclaritati si as dori in limita timpului vostru sa gasesc raspuns la citeva detalii...

Vreau sa calatoresc in luna august pina in Valencia (Spania) si as dori daca puteti sa ma ajutati sa imi clarific citeva lucruri:

- care este cel mai "optim" traseu pina in Italia....
varianta 1:
prin Ungaria, Austria...

varianta 2:
prin Serbia, Croatia, Slovenia.....(as dori sa ma ajutati prin a afla plusuri, minusuri), vezi taxe de autostrada, alte costuri , timp, starea drumurilor...s.a.m.d. in functie de ce considerati ca este demn de luat in seama.

Voi calatori cu sotia si fetita de 3 ani...pareri despre acest lucru...(va fi greu, a mai facut cineva acest drum cu copil mic in masina,
oare va rezista timp de 10-12 ore/zi in masina...cam atit mi-am propus sa conduc pe zi?

Nu imi este clar pe ce autostrazi sa circul sau intre ce orase din Gura Vaii(Drobeta Tr Severin) pina in Trieste(Italia)...in varianta aceasta in sensul ca nici un program gen autorute sau viamichelin, de simulare al traseului nu imi arata autostrazile , probabil datorita faptului ca Serbia nu este in UE sau poate nu stiu eu sa caut....?
- probleme cu politia din aceste 3 state (Serbia...Slovenia..Croatia...) deoarece pe cealalta varianta am fost anul trecut si cam stiu....

De fapt orice sfat este bine venit chiar daca nu am amintit eu ca si probleme...multe sigur mi-au scapat ...dar sunt relativ presat de timp deoarece am destule de pregatit si mult nu mai este pina plec.

Multumesc anticipat si astept opiniile voastre. :)


#22
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
ALTCEVA NIMIC...NIMENI...NICI O PARERE ?!!!!???

#23
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008
nu ma mai poate ajuta nimeni?!

#24
octaviano

octaviano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.01.2007
deci?...nimeni!!!???...nimic!!!!!

#25
nirrti

nirrti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.12.2005

 kassa, on Jul 8 2008, 22:57, said:

Bucuresti - Spania(Valencia), Pe unde, ce si cum....costuri+info utile...


Stimati,
Am citit destul de mult pe forum despre experientele voastre din care multi au ce invata...dar... mai am unele neclaritati si as dori in limita timpului vostru sa gasesc raspuns la citeva detalii...

Vreau sa calatoresc in luna august pina in Valencia (Spania) si as dori daca puteti sa ma ajutati sa imi clarific citeva lucruri:

- care este cel mai "optim" traseu pina in Italia....
varianta 1:
prin Ungaria, Austria...

varianta 2:
prin Serbia, Croatia, Slovenia.....(as dori sa ma ajutati prin a afla plusuri, minusuri), vezi taxe de autostrada, alte costuri , timp, starea drumurilor...s.a.m.d. in functie de ce considerati ca este demn de luat in seama.

Voi calatori cu sotia si fetita de 3 ani...pareri despre acest lucru...(va fi greu, a mai facut cineva acest drum cu copil mic in masina,
oare va rezista timp de 10-12 ore/zi in masina...cam atit mi-am propus sa conduc pe zi?

Nu imi este clar pe ce autostrazi sa circul sau intre ce orase din Gura Vaii(Drobeta Tr Severin) pina in Trieste(Italia)...in varianta aceasta in sensul ca nici un program gen autorute sau viamichelin, de simulare al traseului nu imi arata autostrazile , probabil datorita faptului ca Serbia nu este in UE sau poate nu stiu eu sa caut....?
- probleme cu politia din aceste 3 state (Serbia...Slovenia..Croatia...) deoarece pe cealalta varianta am fost anul trecut si cam stiu....

De fapt orice sfat este bine venit chiar daca nu am amintit eu ca si probleme...multe sigur mi-au scapat ...dar sunt relativ presat de timp deoarece am destule de pregatit si mult nu mai este pina plec.

Multumesc anticipat si astept opiniile voastre. :)

Tot e ce te pot sfatui e sa nu mergi pe Coasta de Azur sau in Austria pe la Gratz, daca ai o sotie panicoasa. Mie mi-e frica de inaltimi si a fost groaznic sa trec peste atatea viaducte si autostrazi suspendate. Peisajul e minunat daca iti plac trairile tari.
Eu spun ca doar cu o harta a Europei te descurci usor.
Bafta!

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Fata mea, la 4 ani, a rezistat cite 10 - 12 ore in masina.
Eu am mers prin Ungaria - Austria - Slovenia (pentru ca am avut ceva de vazut in Slovenia). Tu treci direct in Italia, nu mai ai treaba cu Slovenia.
Drumurile sunt misto, tocmai ca inaltimea aia da niste privelisti frumoase. Ca sa eviti Graz sau Coasta de Azur ocolesti la greu; de fapt e aproape imposibil, ca ala e drumul!
Prefer sa ma mentin in UE, de asta evit Croatia si Serbia. Ce rost are sa imi prelungesc sederea la frontiera si sa am de schimbat diverse monede, cind pot sa merg numai prin UE si sa folosesc numai euro?!
Ai numai autostrazi de la Szeged incolo. N-ai probleme cu ratacirea, te uiti pe harta sa stii ce directie cauti si gata!

#27
kassa

kassa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.07.2008
Ms

#28
speed_lada

speed_lada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2006
cu scuzele de rigoare pt. repetir ...

Salutare la toata lumea !

A fost cineva pina la Cadiz/Spania ???
Imi venise o idee nebuna de a ajunge pina la coasta Atlanticului , dar nu gasesc nici-unde informatii despre zona aceasta sau/si imprejurimi , plaje cu nisip sau nu , hoteluir , mincare s.a.m.d.
Oare as putea sa fac peste 3500 km in 5 zile cu 4 cazari pe drum ?!

Multumesc anticipat tutror care ar putea sa-mi dea vreo relatie azi este luni spre marti noaptea si ar trebui sa plec simbata asta si am nevoie urgenta de informatii , ca altfel trebuie sa ma multumesc cu , Costa Brava (deh , nevasta) si parca nu as prea vrea ...

Stima !!!

#29
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008
as vrea sa merg cu masina pana in tarragona(salou)mi-ar putea zice cineva un cost total al drumului(vignete + autostrazi)pe austria si italia,va multumesc

#30
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 speed_lada, on Aug 5 2008, 02:09, said:

cu scuzele de rigoare pt. repetir ...

Salutare la toata lumea !

A fost cineva pina la Cadiz/Spania ???
Imi venise o idee nebuna de a ajunge pina la coasta Atlanticului , dar nu gasesc nici-unde informatii despre zona aceasta sau/si imprejurimi , plaje cu nisip sau nu , hoteluir , mincare s.a.m.d.
Oare as putea sa fac peste 3500 km in 5 zile cu 4 cazari pe drum ?!

Multumesc anticipat tutror care ar putea sa-mi dea vreo relatie azi este luni spre marti noaptea si ar trebui sa plec simbata asta si am nevoie urgenta de informatii , ca altfel trebuie sa ma multumesc cu , Costa Brava (deh , nevasta) si parca nu as prea vrea ...

Stima !!!

Am plecat de la Bucurestì pina la Marbella, de unde mai sint citeva sute de km pina la Cadiz.
Am luat-o prin Serbia, Croatia, Slovenia, Italia, apoi cu ferryboat pina la Barcelona.

Am plecat dupa amiaza din Bucuresti, seara am dormit aproape de vama Naidas (putin dupa Drobeta Tr Severin). A doua zi am plecat pe la 8 si seara am mincat in Venetia. Am stat la vama 1 minut la noi  (ca nu mai era nimeni),  cam 2 min la croati si cam 20 min la sloveni, unde era o coada pe 6 rinduri. La intrarea in Italia nimic, cred ca Slovenia e in Schengen. De la Venetia la Genova vreo 4 ore, ca era cam aglomerata autostrada. De la Barcelona la Marbella o zi de condus.

Cred ca de la Venetia se poate ajunge la Barcelona intr-o zi. Pe de alta parte sa mergi 4 zile non stop, mai bine te duci cu avionul, cu masina tot hazul e sa te opresti, sa mai vezi cite ceva pe ici pe colo.


Fapt divers: la Barcelona mi-au taiat un cauciuc si m-au jefuit in timp ce ma ajutau complicii sa repar pana (adica nu tu acte, nu tu bani, a fost palpitant, de fapt inca este ca nu am inca nici un act si trebuie sa ma si intorc in Romania). Aviz calatorilor!

#31
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

 Aprilia, on Sep 4 2008, 21:47, said:

Fapt divers: la Barcelona mi-au taiat un cauciuc si m-au jefuit in timp ce ma ajutau complicii sa repar pana (adica nu tu acte, nu tu bani, a fost palpitant, de fapt inca este ca nu am inca nici un act si trebuie sa ma si intorc in Romania). Aviz calatorilor!


adica tu vrei sa ne spui ca nu mai ai nici un act si nici un ban dar ai simtit nevoia sa intri pe net si sa ne povestesti????!!!!!????


lasa- ne ca nu ne-am nascut ieri.

#32
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 need_alex, on Sep 7 2008, 15:41, said:

adica tu vrei sa ne spui ca nu mai ai nici un act si nici un ban dar ai simtit nevoia sa intri pe net si sa ne povestesti????!!!!!????


lasa- ne ca nu ne-am nascut ieri.

Adica vreau sa spun ca nu mai am nici un act, m-am dus la consulat si mi-am luat un Titlu de calatorie ca sa ma pot intoarce in Bucuresti iar bani am primit atunci de la un roman care locuieste linga Barcelona si intre timp prin niste prietenei care au venit in vacanta.

Da, am simtit nevoia sa intru pe net si sa povestesc, fiindca eu daca citeam un astfel de post inainte de a pleca as fi fost atenta si probabil nu as fi ajuns in situatia asta.

Sa stii ca e mai ingrozitor decit iti poti imagina, nu e o tema pe care sa faci misto!

#33
speed_lada

speed_lada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.08.2006
Da , e posibil sa fie adevarata patania lui "Aprilia" si pot sa argumentez , pentru ca si eu si ai mei am patit o chestiune destul de nasoala si asemanatoare , cit sa te puna pe ginduri si nu cred ca are cineva chef de glume proaste legate de asa ceva , "need-alex" !

Incerc sa fiu scurt , am plecat din tara si am ajuns , cei drept destul de obositor , pina in Cadiz . Acolo am avut cazare la un hotel de 4 stele care per ansamblu mi-a placut si a avut servicii bune , cu o oarecare tenta de lux . In ceea ce priveste internetul sa stii ca sint hoteluri unde acest favor este oferit gratuit , ca si parcarea masinii , in altele se plateste , ca la un hotel din Valencia , unde mi-au cerut 2.5 Euro / jumatate de ora minimum , ca sa-ti faci idee . Ca si fapt divers , mie , serviciile oferite la hotelurile din orase mai mici , provinciale , mi s-au parut net superioare serviciilor pe care le ofera hotelurile din marile orase/capitale , unde ti se cere inclusiv o garantie de 50 Euro / zi , pe care ti-o inapoiaza , cei drept , a doua zi cind pleci .
De condus se poate conduce si cu ceva viteza mai mare decit cea legala , dar eu am facut asta numai pe autostrazi si am mai cistigat oaresce timp . Am testat si zonele de coasta ale Spaniei , intre Valencia si Barcelona , dar traficul este infernal si nu cred ca iti ajunge o zi intreaga sa parcurgi cei cca. 300 km dintre cele doua mari orase .

Legat de intimplarea cu hotii , care sint mai mult decit clar "de-ai nostrii" , sa-ti povestesc ... Ca tot romanul care crede ca face ceva economii , mi-am zis ca alimentez cu benzina cit mai aproape de granita cu Franta , pt. ca la frantuzi e simtitor mai scump combustibilul ... si m-am dus pina la citiva kilometrii la o benzinarie care cred ca era chiar ultima sau penultima inaintea granitei , bun ... acuma , pina am intrat eu la acea benzinarie , am mai trecut pe linga altele , unde nu era nimeni , deci nici-o aglomeratie ... "desteptul" de mine nu m-am bagat in nici-una pina la locul cu pricina unde era o aglomeratie de nedescris si logic , mai erau si atii ca mine tot la fel de inteligenti ... am alimentat eu intr-un final si tot cu "tupeu romanesc de lache" , cind am prins un culoar liber , am dat repede cu spatele ca sa intru si la un restaurant din zona statiei de benzina ... aici am parcat masina ca sa o vad cit de cit din restaurant si am mincat ceva ... pe urma i-am zis baiatului meu sa se duca pina la masina sa stearga cu o solutie geamul de insecte , iar sotia s-a dus la toaleta inca o data ca asa-s femeile ... baiatul meu e destul de dezvoltat , dar se vede ca e tot copil , cind a sters el geamurile , a dat si drumul la sprituitorul masinii si acesta din reglaj a stropit putin pe un cetatean ceh care era turist ca si mine si de-abia parcase masina ... uitindu-ma eu pe geamul de la restaurant , vad la un moment dat un individ cu parul blond , foarte galant care incearca sa intre in vorba cu copilul si se "tot dadea" pe linga masina ... baiatul meu , instictiv a inchis masina si a dat sa vina inspre mine in restaurant ... la vazul acestora eu am iesit afara si l-am intrebat usor pe copil daca e vreo problema , individul venind cu tupeu spre mine cu o "vrajeala" ca el e italian si vorbea romaneste stilcit , da' sta in Romania la Cluj , ca nu mergem sa bem o cafea , un suc ... eu il tot refuzam , spunindu-i ca tocmai ce-am baut si nu mai beau ... simtind ca ceva nu e in regula , cind tot incerca individul sa ma convinga sa intru in restaurant , eu ma tot uitam cu un ochi la masina si cu unul dupa nevasta-mea care nu mai venea ... femeia zabovea fara nici-o grije in magazinul ce se afla in aceeasi incinta cu  restaurantul , cautind suveniruri ... acum si eu am facut o greseala ca , fiind ziua in amiaza mare , am lasat la vedere (recunosc ca numai si numai din propria PROSTIE) o borseta de git unde aveam toate actele impreuna cu GPS-ul si doua telefoane , banii tinundu-i in buzunar tot timpul , iar nevasta-mea a lasat ,  tot la vedere , o amarita de plasa unde aveam doar niste foi tiparite cu diverse trasee pe care le-am facut de-acasa , practic nu aveam bani lasati acolo dar de acte ma nenoroceau ... mi-am zis hai ca intru si eu si copilul repede inauntru sa ne uitam dupa sotie , smecherul ala se tot tinea dupa mine cu vrajeala ... la un moment dat eu ma tot uitam , locul era foarte aglomerat , tipul dispare rapid si nu-l mai vad , iar eu dau si ies afara parca presimtind ceva si asa a si fost , precizez ca toata intrarea si iesirea mea rapida , in si din restaurant nu a durat mai mult de cca. UN MINUT ... baietii sint foarte bine organizati si pot sa-ti spun ca sint cu certitudine o banda de mai multi indivizi , in timpul asta mi-au stricat si descuiat usa din dreapta cu tot cu alarma de pe masina , care nu am inteles de ce nu a functionat deloc si MI-A LUAT BORSETA SI PLASA respectiva , e drept fara sa vada si aparatul foto si camera , pe care tot din prostie proprie le-am lasat si pe acestea in masina , noroc ca le acoperise baiatul cu un flanel de-al lui ... PRECIZEZ ca "MI-A LUAT" , deoarece aici nu a actionat decit unul singur si ala TIGAN pe deasupra , deci usor de recunoscut de mai multa lume care stie si cunoaste ... de ce spun asta , pentru ca noi , comparativ cu "Aprilia" am avut si un dram de noroc si asta a fost cu respectivul cetatean ceh , care nu stiu de unde a aparut in acelasi timp in care cred ca individul dadea sa iasa din maisna noastra , iar cehul ramasase cu imaginea noastra in minte si vazindul pe tigan , care cred ca mai vorbea cumva cu cineva ori la departare , ori la telefon , cert e ca vorbea romaneste , iar cehul a recunoscut limba , in cele din urma respectivul ceh probabil la apucat de mina sau io fi dat vreo "bucata" ca omul statea si ma astepta pe mine linga masina mea si-a lui cu plasa si borseta in mina , incercind sa-mi spuna ca : tigan rumin , taptarap ... si imi tot arata cum il infascase pe tigan si acesta , probabil se smulsese din mina lui ori cu ajutorul altora scapase ....

Deci , trebuie sa intelegi "need_alex" ca aceste lucruri se intimpla si probabil nu de putine ori si poate unora le este rusine sa recunoasca aceste chestiuni ori eu/noi am avut un noroc chior cu cehul respectiv , altfel eram si noi exact in aceeasi situatie ca si "Aprilia" !!! ... si zau ca nu era o placere , chiar daca noi aveam , fata de ea , banii si plinul facut , tot o experienta urita si traumatizanta era ... si mai cred ca respectivii stiu exact ca mai toti romanii se duc pe Costa Brava , pentru ca este mai apropiata si de aceea sint foarte bine organizati si actioneaza cu o oarecare premeditare la masinile cu numar de Romania !
Paguba mea s-a ridicat la inlocuirea tuturor incuietorilor si cumpararea unei alte alarme , sper mai performanta !

In rest , nu am patit nicaieri alte incidente cu atit mai mult pe malul Atlanticului , unde , culmea , nu am vazut picior de strain cu exceptia citorva englezi si mai putini germani , un singur negru si acela avea un mic magazin cu suveniruri de sorginte africana , o familie de arabi , marocani cred , care la fel aveau o chestie intr-un fel de bazar si numai fiica lor "o strofoca" putin pe spaniola sau pe engleza , iar in rest numai spanioli , care vin toata ziua pe plaje si socializeaza (cred ca este ceva impamintenit la ei sa vii si sa stai aproape toata ziua la plaje cu scaunele si umbrele si ceva cearceafuri pe care le intind impotriva soarelui puternic si sa stai la taclale , sa bei ceva sau sa maninci) . In schimb pe Costa Brava si la fel si in Franta , erau tot felul de negrii , arabi si alte natii , care mai de care cu mutre mai mult sau mai putin dubioase , dar oricum , eu cel putin , aveam un sentiment de oarecare nesiguranta pe Costa Brava , lucru confirmat in urma incidentului cu pricina . Pacat de frumusetile locurilor respective si a apei calde a Mediteranei .

Cam asta ar fi povestea intimplarii nefericite , patita de mine si familia mea !

Cu bine si sa auzim si de lucruri mai bune !

#34
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

 Aprilia, on Sep 15 2008, 14:45, said:

Da, am simtit nevoia sa intru pe net si sa povestesc, fiindca eu daca citeam un astfel de post inainte de a pleca as fi fost atenta si probabil nu as fi ajuns in situatia asta.

Primul mesaj din acest subiect, scris de mine, exact despre asta este, de fapt eu deschisesem subiectul despre mersul cu masina in Barcelona, moderatorii i-au largit apoi sfera la toata Spania. Oricum, nu de ieri de azi se povestesc pe net aventuri diverse despre Spania.

Eu nu las niciodata nimic la vedere in masina, in orice oras, tara sau continent as fi. Mai ales in strainatate. Invatati-va sa nu va despartiti de borseta cu acte si bani niciodata! Mai era unul care a lasat-o in cabina de proba, la magazin, tot in Barcelona. Cred ca nu e oras mare pe lumea asta unde sa nu fie hoti de buzunar sau profitori prin magazine. Scheme cu taiat cauciucuri nu merg chiar peste tot, dar le cunoastem din tara. Nu esti paranoic daca ai grija, e doar ceva firesc. Borseta mereu la git/piept, orice coborire din masina inseamna scos cheile din contact si bagate in buzunar, portierele mereu incuiate etc. Chestii elementare, mai ales pentru romani!

Edited by abancor, 16 September 2008 - 15:03.


#35
vid313

vid313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 24.03.2007
@abancor mare dreptate ai! Daca fiecare ar respecta cateva reguli de baza nu ar mai fi probleme..

#36
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
Si sa isi foloseasca fiecare si experienta proprie. Cum ar fi sa auzim de romani pacaliti cu alba-neagra pe Rambla?! Iesirea din tara nu inseamna patrunderea intr-un paradis fara infractionalitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate