Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cu masina spre Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#1
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Am citit pe net numai recomandari de genul "mai bine te abtii sa intri cu masina in Barcelona", "parcarea se gaseste greu si e nesigura", "se fura cu scheme gen taiat cauciuc sau la semafor, pe geam" etc. Eu am cazare citeva zile pe Costa numaistiucare, la vreo 50 km nord de Barcelona, si n-as vrea sa ratez o vizita in oras, sau chiar mai multe, daca are chef junioara, si as prefera sa ma deplasez cu auto (inmatriculat in Romania). Poate cineva sa recomande niste parcari bine amplasate, ca sa evit sa merg prea mult in afara autostrazii? Multumesc!

Cine vrea poate sa povesteasca orice legat de condusul in Barcelona sau Spania, bineinteles.

#2
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

 abancor, on Jun 4 2007, 14:21, said:

Am citit pe net numai recomandari de genul "mai bine te abtii sa intri cu masina in Barcelona", "parcarea se gaseste greu si e nesigura", "se fura cu scheme gen taiat cauciuc sau la semafor, pe geam" etc. Eu am cazare citeva zile pe Costa numaistiucare, la vreo 50 km nord de Barcelona, si n-as vrea sa ratez o vizita in oras, sau chiar mai multe, daca are chef junioara, si as prefera sa ma deplasez cu auto (inmatriculat in Romania). Poate cineva sa recomande niste parcari bine amplasate, ca sa evit sa merg prea mult in afara autostrazii? Multumesc!

Cine vrea poate sa povesteasca orice legat de condusul in Barcelona sau Spania, bineinteles.
Ce masina ai ?vREAU SA-TI SPUN DESPRE PARCARI SUBTERANE.
Eu am SUV , aveam si portbagaj suspendat , am intrat intr-o parcare subterana , in Valencia , (au intrarile cu pante foarte abrupte ) si cind am  ajuns jos am constatat ca nu incap ca si inaltime.Nu pot sa spun cum am reusit sa ies , cind se facuse coada in spatele meu si eram bara la  bara , pe o panta foarte mare si aia nu intelegeau ce vreau eu.
Atentie la parcarile din oras. Cele delimitate de o banda albastra , trebuie platite la automat , si biletul in geam , pe dinauntru . Daca nu-l ai si te vede , ti-o ia pe sus  fara drept de apel.
La semafor se fura in toata lumea , asa ca daca nu ai lucruri de valoare la vedere , de ce sa-ti fie teama ??
Tine la vedere telefoane, GPS, laptop , PDA ,si ne povestesti cum a fost.
Cu parcarile ia-ti de la info tourist ghidul orasului , si acolo le ai marcate .Pentru orice problema , mergi la orice politist , care in afara de limba lui , nu stie nimic altceva , dar sigur nu te lasa pina nu te lamureste (cu desene pe harta , cu aratat cu degetul , etc). De mai multe ori am apelat la ei , si nici o problema.
Poti sa nu cari cu tine actele. Fa-ti copii la xerox , si daca te opreste vre-o razie , ceva , le arati , si daca nu te cred, or sa vina cu tine la hotel indiferent unde stai , foarte politicosi , sa se convinga.

#3
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
In vara asta, in august, ne-am hotarit sa facem o mare escapada in Europa. Sejurul va fi in Costa Brava, Calella, 10 zile iar pentru drum am alocat 5 zile dus si 5 zile intors.
Traseul la dus va fi:
Buc-Pitesti-Arad-Budapesta-Viena-Graz-Milano-Monte Carlo-Nice-Marsilia-Montpellier-Nimes-Callela. Aprox 3000 km. In orasele bolduite avem cazare si vom innopta.  Traseul a fost calculat cu viamichelim.com. Am harta Europei si GPS.
Intoarcerea am programat-o pe aproximativ acelasi traseu, cu o oprire de 2 zile la Venezia.
Mai tirziu m-am gindit sa plec cu o zi mai devreme decit m-am gindit initial si sa innoptam la o pensiune din zona Aradului... Apoi dis de dimineata sa plecam spre Budapesta unde avem cazare. Viziteam toata ziua Budapesta, innoptam acolo si dimineata plecam spre Viena unde se ajunge destul de repede. Vizitam apoi toata ziua Viena si apoi innoptam acolo urmind ca a 2-a zi sa plec tot dis de dimineata spre Milano...
Cam asta e ideea mea despre prima parte din traseul propus. Apoi mai vedem...
Am citit cam toate posturile referitoare la traveling de pe softpedia si sunt foarte folositoare. Nu ma sperie drumul lung, insa am nedumeriri referitoare la parcarile din orasele unde ne cazam sau prin care trecem si vom vrea sa vizitam cite ceva. As vrea sa imi fac o lista cu obiective de vizitat in fiecare oras traversat. Nedumeriri si intrebari ar mai fi, insa o sa le mai pun pe parcurs.
Cine a fost prin zonele enumerate mai sus poate sa imi dea citeva sfaturi, sugestii? Ce e de evitat? La ce sa fiu atent? La vama spre unguri, vamesii au de comentat daca am ceva alimente pentru drum?
Multumesc mult.

Edited by Rainman22, 12 June 2007 - 09:08.


#4
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
[/quote]
Buc-Pitesti-Arad-Budapesta-Viena-Graz-Milano-MonteCarlo-Nice-Marsilia-Montpellier-Nimes-Callela.
incep sa visez si eu, cel putin la o parte din traseul tau pe care deja l-am pregatit pt vara asta; daca tot ai independenta la drum fiind cu masina, iti pot da o sugestie: pentru dus: daca dupa viena intercalezi venetia, iar la intoarcere: spania - andorra-coasta de azur- milano- lacul como- elvetia (st moritz)-austria etc, asta ca sa mai schimbi o parte din peisajul de pe traseu

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
bogda, scuze, am uitat de raspunsul tau. Mersi! Oricum, nu umblu cu bani sau acte, stiu sa ma feresc de suti, pe mine ma interesa partea cu siguranta auto, deci efectiv o recomandare de parcare aproape de autostrada si de centru, pe stilul: iesi de pe autostrada acolo si dupa 2 semafoare e parcare calumea.

#6
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 abancor, on Jun 12 2007, 13:58, said:

bogda, scuze, am uitat de raspunsul tau. Mersi! Oricum, nu umblu cu bani sau acte, stiu sa ma feresc de suti, pe mine ma interesa partea cu siguranta auto, deci efectiv o recomandare de parcare aproape de autostrada si de centru, pe stilul: iesi de pe autostrada acolo si dupa 2 semafoare e parcare calumea.

asa ceva(parcare) gasesti fara sa iesi de pe autostrada; la marile benzinarii, poti manca, dormi, eventual sa faci si un dus; masina e in siguranta

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Si cum vizitez orasul? Am mers destul pe autostrazi, stiu cum arata, problema mea era alta si apare clar in primul mesaj.

#8
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 abancor, on Jun 12 2007, 15:05, said:

Si cum vizitez orasul? Am mers destul pe autostrazi, stiu cum arata, problema mea era alta si apare clar in primul mesaj.

scuze, nu am inteles prea bine; asta vara la barcelona eu am lasat masina in piata catalunia, cu tupeu, exact in fata unui hotel ( pe o strada cca 30 m de chioscurile infoturist si statia bus turistic); erau multe masini parcate acolo si nu s-a luat nimeni de mine. localnicii tot asa am vazut ca procedau si m-am riscat si eu. nu a fost nicio problema. in rest la fantani, se poate parca in apropiere fara taxa, sunt multe masini seara de joi pana duminica cand e cu muzica ; la sagrada - cu fise, era prin apropiere. Ca nota generala, nu mi s-a parut a fi vreo insecuritate prin barca, cel putin pe la obiectivele turistice

Edited by daiana, 12 June 2007 - 14:37.


#9
bogda

bogda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 06.07.2006

 abancor, on Jun 12 2007, 15:05, said:

Si cum vizitez orasul? Am mers destul pe autostrazi, stiu cum arata, problema mea era alta si apare clar in primul mesaj.
Imi pare rau , dar nu te pot ajuta aici.
Singura solutie ar fi daca ar avea cineva o harta a orasului , pentru turisti , unde sunt marcate puncte de interes , si parcari , si in functie de ce vrei sa vizitezi prima data , faci traseu pe GPS dupa ea , parchezi acolo , apoi cu autobuzele de turisti te misti  prin tot orasul .
Sau poate intra pe forum cineva care locuieste acolo.

#10
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

 Rainman22, on Jun 12 2007, 09:58, said:

In vara asta, in august, ne-am hotarit sa facem o mare escapada in Europa. Sejurul va fi in Costa Brava, Calella, 10 zile iar pentru drum am alocat 5 zile dus si 5 zile intors.
Traseul la dus va fi:
Buc-Pitesti-Arad-Budapesta-Viena-Graz-Milano-Monte Carlo-Nice-Marsilia-Montpellier-Nimes-Callela. Aprox 3000 km. In orasele bolduite avem cazare si vom innopta.  
Cam asta e ideea mea despre prima parte din traseul propus. Apoi mai vedem...

Cine a fost prin zonele enumerate mai sus poate sa imi dea citeva sfaturi, sugestii? Ce e de evitat? La ce sa fiu atent? La vama spre unguri, vamesii au de comentat daca am ceva alimente pentru drum?
Multumesc mult.

Poti sa incerci sa vizitezi la dus Venetia. Si recomand un traseu frumos, un pic ocolit, pe care am mers anul trecut. Viena spre Salzburg apoi mergi pe A10 de la Salzburg ca si cum te-ai intoarce spre Lubliana. Iesi din A10 spre Bischofshofen apoi spre Bruck si de la Bruck intri in Grosglockner (parc national cam 20 de euro intrarea) Traseul este superb ajungi cu masina pe la 2700 de metri altitudiune.In iunie era zapada de 2 m. in stanga si dreapta drumului. Tii directia spre Lienz apoi spre Cortina D'Ampezo si Venetia. Daca Milano e obligatoriu in loc de Venetia mergi spre Milano. Dar recomand Venetia si Florenta care chiar nu merita ratata.

Cu ungurii in vama nu ai nicio treaba nu te controleaza e doar politia de frontiera. Dupa ce iesi din vama cum iti este norocul ca imediat dupa Petrom sunt cei de la vama si aia te iau la intrebari de mancare si tigari.

Calatorie placuta!

#11
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Mersi daiana si bogda!

#12
Rainman22

Rainman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2005
Multumesc de sfaturi. Nu prea mai pot sa ma abat foarte mult de la traseu pentru ca deja am rezervat. Insa pe mine ma sperie mai mult fazele cu parcarea in zonele turistice, hoteluri. Cam peste tot am auzit ca se parcheaza pe bani. Chiar si la hotelul unde ai rezervare se parcheaza pe bani  :death: . Apoi am auzit ca in Italia, pe strada sunt delimitate locurile de parcare cu culori. O culoare pt rezidenti (nu mai tin minte culoarea) si o alta culoare pentru restul lumii ... Vreau sa plec la drum stiind aceste mici detalii pentru ca nu vreau sa am probleme tocmai in concediu...
@nenea gogu: venetia am lasat-o pentru intors si am rezervat 2 zile pentru ea. Sper sa fie OK.
Toate cele bune.

Edited by Rainman22, 15 June 2007 - 07:35.


#13
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Sfat: puteti sa parcati mai pe la marginea Barcelonei si sa luati metroul. Noi asa am facut si nu am platit nimic. NU LASA LUCRURI DE VALOARE LA VEDERE !!

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Am circulat cu masina prin Barcelona de cateva ori. Ultima oara a fost acum o luna.
Am folosit GPS-ul dar este destul de dificil, pentru ca sunt devieri si multe tuneluri.
Autostrada este bagata prin niste tuneluri pe sub oras, iar navigatorul devine inutil, daca nu stii unde vrei sa ajungi.

Pe strazile normale, de langa centru, exista niste portiuni in care strazile sunt inguste iar cladirele sunt inalte. Ramane vizibila doar o fasie de cer, iar GPS inebuneste, pentru ca pierde satelitii si iti poate baga la greu "modificarea traseului", chiar si de 5 ori pe minut.

In rest, se circula relativ normal.  In orice caz, mai bine si mai usor decat in Bucuresti.
Eu nu ma avut nici un fel de problema cu hotii sau cu talharii. Mi-am lasat masina peste tot, fara sa imi iau masuri de precautie speciale, in afara de inchiderea normala si alarma cu pager.

Singura problema ( minora ) a fost provocata de o soferita imprudenta, care mi-a strambat numarul, la o iesire din parcare.
Evident, alarma a functionat, pagerul la fel.  Pana sa ajung acolo, sosisera niste agenti de paza ( un fel de politie comunitara ), atrasi de sunetul alarmei.

#15
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
Doresc sa fac o calatorie in Spania , plec din Constanta, suntem 4 pers.,(peste 18 ani)  nu avem pasapoarte in schimb avem carti de identitate, si doresc sa stiu daca se poate merge numai cu C.I. si daca pentru usurarea calatoriei ne-ar fi de folos un sistem de navigatie si ce marca imi recomandati pt. acest traseu . Va multumesc cu anticipatie.

#16
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 floreen, on Aug 25 2007, 21:26, said:

Doresc sa fac o calatorie in Spania , plec din Constanta, suntem 4 pers.,(peste 18 ani)  nu avem pasapoarte in schimb avem carti de identitate, si doresc sa stiu daca se poate merge numai cu C.I. si daca pentru usurarea calatoriei ne-ar fi de folos un sistem de navigatie si ce marca imi recomandati pt. acest traseu . Va multumesc cu anticipatie.
Orice GPS e mai bun decat fara  :D .... GPS te ajuta mult in orase , sa cauti o anumita adresa . Te poti descurca onorabil si cu hartile din atlase , nu cele din benzinarii care sint doar pentru drumurile principale si orasele destul de mari . Poti trece linistit granita cu CI . Drum bun !

#17
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 21.04.2004
bun dar, chiar orice gps?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Spune-ne ce GPS detii nu ?

Luati pasapoartele cu voi :) Va trebuiesc la toate hotelurile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate