Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cu masina spre Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#109
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru Elvetia se poate cumpara mai nou si online https://www.ch.ch/en...rway-vignette/. (Online bineinteles nu e nimic de lipit, doar te inregistreaza in sistem). Tot 40 CHF costa si este valabila pana la sfarsitul lui ianuarie.

#110
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostBrainie, on 02 octombrie 2023 - 11:56, said:

Mai precis 40 de franci. Cumperi vinietă înainte să te urci pe autostradă, în principiu la intrarea în țară  Vinieta e valabila până la 31 ian anul următor (dacă o cumperi înainte de 1 dec anul curent).
Apare ca ar fi valabila pana la...
Wed 31.01.24, 23:59

Ce țepari, platesti un an si primesti doar cateva luni. Inteleg ca site-ul pentru cumparat de catre turist, ar fi asta
https://via.admin.ch/shop/dashboard

View PostBrainie, on 02 octombrie 2023 - 11:56, said:

Pentru Austria cam la fel, cumperi vinieta la graniță (sau mergi pe drumuri mici, nu recomand), sau online înainte; se poate și pe perioadă mai mică (parcă minimum 1 săptămână). Dar în funcție de traseu mai poți să plătești suplimentar la vreun tunel sau pe vreo porțiune de drum.
Link?

Edited by Maskatu, 02 October 2023 - 14:33.


#111
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007
Țepari sau nu, așa e, de azi ar fi valabilă 4 luni fără o zi, până la 31 ian 2024. Dacă compari cu Italia (doar ca exemplu), nu-ți ajung 40 EUR să o traversezi o dată din Slovenia până în Franța. Deci e  discutabil. Pentru elvețieni e pomană curată.

Pentru Austria, am folosit mai demult pentru informații (când nu exista electronică) site-ul ăsta: https://www.asfinag.at/toll/vignette/
Cred că e valabil și acum, și cred că poți cumpăra electronica de acolo. Vezi că sunt niște discuții despre perioada dinainte, pe forumul „Cu mașina prin Ungaria și Austria”, de genul 18 zile, firmă sau persoană fizică etc - asta dacă vrei electronică. Stickerul îl la intrare, pe loc, din prima benzinărie, sau, și mai bine, înainte de a intra în Austria.

Edited by Brainie, 02 October 2023 - 14:44.


#112
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am inteles, o sa le spun. Intreb pentru niste rude care sunt in Spania acum (multumesc de ajutor, au fost de mare folos toate informatiile de zilele trecute).

Ideea este ca nu vor sa se intoarca pe unde s-au dus. Asadar am facut deja o cazare intermediara aproape de Brive-la-Gaillarde, Franta.

Mai am de facut inca 2-3 intermediare....

Urmatoarea as vrea sa o fac pe Estul Elvetiei, dupa Zurich, aproape de granita cu Austria dar sunt bubuite rau preturile. 750-800 cea mai ieftina cazare gen. Am gasit ceva mai ieftin pe Vestul Austriei, in Hohenems. Din cate vad, intri in Austria si... iesi spre GERMANIA....

Apoi intri inapoi in Austria si apoi Ungaria > Romania.

Direct prin Austria nu prea sunt drumuri care sa duca spre vestul Austriei la granita cu Ungaria. Asadar cred ca trebuie sa ma ajutati si cu taxele pentru Germania. Aici cum se platesc?

Urmatoarea cazare cred ca la Budapeste apoi direct spre Bucale.

View PostBrainie, on 02 octombrie 2023 - 14:41, said:

Pentru Austria, am folosit mai demult pentru informații (când nu exista electronică) site-ul ăsta: https://www.asfinag.at/toll/vignette/
Cred că e valabil și acum, și cred că poți cumpăra electronica de acolo. Vezi că sunt niște discuții despre perioada dinainte, pe forumul „Cu mașina prin Ungaria și Austria”, de genul 18 zile, firmă sau persoană fizică etc - asta dacă vrei electronică. Stickerul îl la intrare, pe loc, din prima benzinărie, sau, și mai bine, înainte de a intra în Austria.
Asta mi-a dat cu virgula.... adica o procuri ONLINE de aici https://via.admin.ch/shop/dashboard si apoi opresti la prima benzinarie si le zici sa-ti deie stickerul?

Edited by Maskatu, 02 October 2023 - 15:10.


#113
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca cumperi online nu ai nevoie de sticker nici in Elvetia nici in Austria. Dar citeste detalie de la subiectul cu Ungaria si Austria in privinta celor 18 zile pt persoane fizice.
Germania face exceptie, nu se platesc taxe de drum (sau or fi incluse in costul combustibilului, nu stiu).

Edit: e-vignette inseamna electronica, adica nu e sticker.

Vad ca intre oraselul respectiv din Franta si Bucuresti Google da drumul cel mai scurt, 28 de ore 😬, prin Germania si Austria, fara sa mai treci prin Elvetia. Doresc ei neaparat sa treaca prin Elvetia? Vor sa viziteze ceva acolo? Daca doar trec prin ea pe autostrada prin zona de nord unde e cam campie mare lucru nu vad.

Edited by mdt, 02 October 2023 - 15:47.


#114
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Maskatu, pot/poti face traseul cum vor/vrei.
Cu inca 3 posibile cazari intermediare, eu as opta pt una in zona Geneva (vezi partea franceza care in principiu e mai ieftina, iar Annecy ar fi o sugestie), alta in Austria (pana in sau chiar in Innsbruck) si ultima in Budapesta.
Intre Geneva si Innsbruck pot traversa Elvetia prin pasurile Furka si Oberalp.

#115
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmdt, on 02 octombrie 2023 - 15:47, said:

Daca cumperi online nu ai nevoie de sticker nici in Elvetia nici in Austria. Dar citeste detalie de la subiectul cu Ungaria si Austria in privinta celor 18 zile pt persoane fizice.
Germania face exceptie, nu se platesc taxe de drum (sau or fi incluse in costul combustibilului, nu stiu).

Edit: e-vignette inseamna electronica, adica nu e sticker.

Vad ca intre oraselul respectiv din Franta si Bucuresti Google da drumul cel mai scurt, 28 de ore 😬, prin Germania si Austria, fara sa mai treci prin Elvetia. Doresc ei neaparat sa treaca prin Elvetia? Vor sa viziteze ceva acolo? Daca doar trec prin ea pe autostrada prin zona de nord unde e cam campie mare lucru nu vad.
Traseul ar fi asta.
Attached File  aaaaaaa.JPG   149.38K   5 downloads
Si trece si prin Elvetia, si prin Germania, si prin Austria....si la final Ungaria > RO.

Din acest motiv am zis sa fie o cazare fix cum intri in... AUSTRIA, la Hohenems ca mai poi se duc in Germania si intra inapoi "mai incolo" in Austria.... Pe la Salzburg.

Din Austria merg in Ungaria, cazare la Budapeste si... ultima zi spre Bucuresti.

PS GERMANIA? Fara taxe de drum? NIMIC?

Deci pentru Elvetia ar fi de aici https://via.admin.ch/shop/dashboard

Iar pentru Austria de aici https://www.asfinag..../toll/vignette/

Se procura online si nu mai ai nevoie de sticker. Am cautat despre cele "18 zile" dar nu am gasit nimic. Este vreo smecherie sau ce anume?

View Postdariuscha, on 02 octombrie 2023 - 17:11, said:

Maskatu, pot/poti face traseul cum vor/vrei.
Cu inca 3 posibile cazari intermediare, eu as opta pt una in zona Geneva (vezi partea franceza care in principiu e mai ieftina, iar Annecy ar fi o sugestie), alta in Austria (pana in sau chiar in Innsbruck) si ultima in Budapesta.
Intre Geneva si Innsbruck pot traversa Elvetia prin pasurile Furka si Oberalp.
Am incercat sa le impart traseul cu maxim 800-900 km/zi si au iesit asa...
Madrid SP > Brive-la-Gaillarde FR = 850-900 km
Brive-la-Gaillarde FR > Hohenems (Austria) = 920 km
Hohenems (Austria) > Budapeste (UNG) = 890 km (aici ai de iesit din Austria, intri in Germania apoi intri inapoi in Austria... cam aiurea
Budapeste > RO = 850 km

Chiar, Elvetia este in Shengen nu? Ca pe net apare ca ar fi dar este NON UE...

#116
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Elvetia nu e in UE dar e in Schengen. Atentie la costurile de roaming. Digi am inteles ca are preturi rezonabile, Vodafone si Orange cam mari. (trebuie fiecare sa-si verifice conditiile abonamentului sau ce are)

Despre vigneta austriaca “Please be aware that the digital toll sticker is not valid immediately after an online purchase. Due to consumer rights regulations, the sticker is valid starting on the 18th day after the online purchase at the earliest.”

Daca nu mai au 18 zile la dispozitie pana atunci, unii colegi de pe forum au spus ca au trecut persoana juridica in loc de persoana fizica si au putut cumpara. Alternativ o pot cumpara fizic din benzinarii.

Edited by mdt, 02 October 2023 - 18:44.


#117
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Daca vor sa treaca prin Elvetia si sa se si bucure de asta, ar fi bine sa aleaga un traseu pitoresc. Si o cazare intermediara in plus.
Trecerea Austria-Germania-Austria poate parea aiurea, dar nu e. Nici nu “simti” cand treci, daca nu vezi indicatorul te anunta telefonil ca ai schimbat reteaua.🙂 Eu as evita insa autostrada si as lua-o prin St Johann in Tirol -Lofer. Tot treci prin Germania  (Bad Reichenhall) spre Salzburg, insa drumul e chiar frumos. Si nu vorbesc “din carti”, uitandu-ma la harta!

#118
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View Postmdt, on 02 octombrie 2023 - 18:36, said:

Despre vigneta austriaca “Please be aware that the digital toll sticker is not valid immediately after an online purchase. Due to consumer rights regulations, the sticker is valid starting on the 18th day after the online purchase at the earliest.”

Daca nu mai au 18 zile la dispozitie pana atunci, unii colegi de pe forum au spus ca au trecut persoana juridica in loc de persoana fizica si au putut cumpara. Alternativ o pot cumpara fizic din benzinarii.
Am vorbit cu ei si au zis ca nu vor cu "smecherii". Se poate procura cum intra in Austria de la ORICE statie de carburanti sau sunt anumite statii? Ca sa le zic...

Roamingul nu e problema, au Digi.

@dariuscha
Ei sunt pe repede inainte.... nu vor sa se intoarca pe unde au venit, vor sa "vada altceva" dar.. din masina. Bifatul multor țări din masina nu as face in stilul asta dar ma rog, fiecare face cum vrea. Le-am zis... tineti-o drept prin Ungaristan, nu mai faceti dreapta spre Arad si mai bine va intoarceti prin Ucraina. Posted Image

Deci... recapitulare. Pot sa iau vinieta de Elvetia de aici https://via.admin.ch/shop/dashboard
Aia de Austria nu pot pentru ca nu mai sutn 18 zile. Sa le zic de la "peco" dar care?

Si pe Hermanea nu sunt taxe. Am facut cazarile intermediare, toate ok. Cam scumpe, mai ales pe Austria, dar na... nu platesc eu. Posted Image

Bun bun bun, sa va dea Dzeu Sanatate!

Edited by Maskatu, 03 October 2023 - 08:39.


#119
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In Austria nu mi-e clar daca ai voie sa intri pe autostrada  fara vigneta si e OK sa o cumperi mai tarziu. La orice benzinarie ar trebui sa aiba. Cel mai bine ar fi sa opreasca la o benzinarie in tara precedenta :) si sa cumpere de acolo.

Atentie la waze, trebuie sa-i spui ca ai vigneta de Austria, altfel te ruteaza pe DN-uri.

Absolut de acord cu tine cu “vazutul” tarilor de pe autostrada dar fiecare cu ale lui, ce sa mai zicem.

#120
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View PostMaskatu, on 03 octombrie 2023 - 08:38, said:

....
Aia de Austria nu pot pentru ca nu mai sutn 18 zile. Sa le zic de la "peco" dar care?
....
De la containerul ÖAMTC Nickelsdorf NordEinreise din benzinaria Shell imediat dupa frontiera.

...insa este perfect legal sa o cumperi si OnLine bifand persoana juridica, si eu o fac frecvent.

Edited by w140, 03 October 2023 - 09:01.


#121
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Chestia ca oamenii lui Maskatu vin dinspre Elvetia, se intorc spre Ro. Or gasi ei si pe acolo o benzinarie/ghereta daca nu vor sa bifeze persoana juridica.

Edited by mdt, 03 October 2023 - 09:07.


#122
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Ok, scuze, am citit printre randuri si am raspuns strict la intrebare, scotand-o din context. :)

Edited by w140, 03 October 2023 - 09:18.


#123
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
In principiu toate benzinariile din At vand vignete. Vor primi una fizica, care se lipeste pe parbriz. Exista si automate (chiar langa benzinarii) de unde pot cumpara e-vigneta, plata se face doar cu card. De la automat o poti cumpara incepand cu ziua in curs.

#124
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
I-am convins sa trecem masina "pe firma". Posted Image O procur online !

#125
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am cumparat toate cele, am facut toate intermediarele. Ar trebui Bookingul sa mai inventeze si Level 4 ca am rupt cu cazarile ultimul an Posted Image)

Neamurile au plecat la drum din Spania (zona Madrid), mai au putin si ajung la prima cazare din Franta. Bine, au si plecat pe la 4-5 dim.

Edited by Maskatu, 04 October 2023 - 10:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate