Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Cu masina spre Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#73
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004

View PostOld-Smokie, on 30th August 2009, 20:20, said:

Si eu sunt adeptul calatoriilor cu masina, dar in cazul asta vei face cam 6 zile pe drum (dus-intors), iar la costurile masinii (carburant, taxe, vignete) trebuie adaugate cele cu cazarea si masa. Daca te duci in special pentru Barcelona, poti lua un low cost direct din Cluj - ex. Wizz Air, iesi mult mai bine din toate punctele de vedere.

Viamichelinzice ca sunt cam 2700 km, 270 euro combustibil si taxe de drum si 30 ore de mers. Doi soferi pot sa faca drumul in max o zi jumatate, fara oprire (am zis soferi, nu conducatori auto!) dar trebuie  sa mearga cu mult peste limitele legale de viteza!

Edited by dcr, 30 August 2009 - 19:43.


#74
Old-Smokie

Old-Smokie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 07.04.2008

View Postdcr, on 30th August 2009, 20:43, said:

Viamichelinzice ca sunt cam 2700 km, 270 euro combustibil si taxe de drum si 30 ore de mers. Doi soferi pot sa faca drumul in max o zi jumatate, fara oprire (am zis soferi, nu conducatori auto!) dar trebuie  sa mearga cu mult peste limitele legale de viteza!

Da, trebuie atentie mare la viteze. Acum trei saptamani, am plecat din Bucuresti la 6 dimineata si la 8 seara (ora locala) trecusem de Viena si am lasat-o putin pe sotie sa conduca pe autostrada. N-a fost atenta, era limita de 80 si ne-a oprit Polizei - aveam 116 km/h. Control vigneta, trusa prim ajutor, vesta, triunghi, acte si amenda 55 de euro, platibila pe loc. Eu nu am consultat Via Michelin niciodata, desi de vreo 6 ani fac toate vacantele in Europa cu masina, in medie 10.000 km/an, asa ca nu pot sa-ti spun cat de exacte sunt costurile pe care ti le da. Ca sa revin, 2700 de km inseamna totusi ceva, trebuie sa iei in calcul mai multi factori, ca de exemplu portiunile de autostrada cu limitare de viteza din diverse motive (vei pierde timp), mersul cu viteza mare inseamna consum mai mare, daca alimentezi de pe autostrada vei plati in plus, daca iesi de pe autostrada si alimentezi in comune, economisesti bani dar pierzi timp. De asemenea, este posibil (datorita oboselili, chiar daca ai GPS), sa gresesti drumul si o "bretea" ratata pe autostrada poate insemna cativa zeci de km parcursi in plus. Apoi, in Barcelona trebuie sa verifici cum o sa faci cu parcarea, pentru ca sunt costuri mari. Deplasarea in oras cu masina nu este recomandata deloc, pierzi timp pentru gasirea parcarii (chiar cu GPS-ul, pentru ca nu stie si daca mai sunt locuri libere la parcarea unde te duce), costuri cu parcarea si carburantul. Oboseala aferenta drumului probabil va fi resimtita la destinatie. Vei trece pe langa multe locuri pe care ai vrea sa le vezi si vei regreta daca nu o vei face. Eu am fost anul trecut pentru 5 zile la Barcelona si am mers cu Wizz, este o solutie foarte buna daca te duci doar pentru Barcelona. Sigur, decizia transportului iti va apartine, dar cauta sa aloci cat mai mult timp Barcelonei, este un oras superb, de abia astept sa-l vad din nou.

Edited by Old-Smokie, 30 August 2009 - 20:59.


#75
keebo

keebo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2009
salut
vreau sa fac o calatorie cu masina catre barcelona
am cateva intrebari dak ma poate ajuta careva:

1.pentru eventualele incidente (pana de cauciuc) pe autostrada as vrea sa stiu daca benzinariile au si vulcanizari?daca nu unde pot rezolva problema?
2.care este pretul la benzina in ungaria,austria,germania,elvetia?

multumesc

#76
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sunt siteuri unde poti vedea pretul carburantilor. Exemplu.

#77
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View PostOld-Smokie, on 30th August 2009, 21:47, said:

... Apoi, in Barcelona trebuie sa verifici cum o sa faci cu parcarea, pentru ca sunt costuri mari. Deplasarea in oras cu masina nu este recomandata deloc, pierzi timp pentru gasirea parcarii (chiar cu GPS-ul, pentru ca nu stie si daca mai sunt locuri libere la parcarea unde te duce), costuri cu parcarea si carburantul...

... Oboseala aferenta drumului probabil va fi resimtita la destinatie...


Ai dreptate! Nu stiu daca se poate spune asta si la superlativ (ori ai, ori nu ai).

Se tot scrie despre costurile pe autostrazile din Franta. Stai sa vada parcarile din Spania. Dai o jumatate de rezervor de combustibil pe o zi de parcare (chiar mai putin de 24 ore).

Si in materie de oboseala, ce scrie <Old-Smokie> este adevarat.

Am petrecut anul acesta aproape o luna in Spania si am ales exact varianta propusa mai sus - avion. Am avut cursa avion pina la Madrid, masina inchiriata si avion de la Barcelona in tara. Fara a fi 2 soferi, am apreciat ca un drum cu masina proprie + cazari + mese +... ar costa cam la fel (sau mai mult) si ar fi mult mai obositor. Iar in ceea ce priveste parcarea, am calculat ca avem nevoie de doua masini inchiriate, pentru a nu plati chirie+parcare fara rost vreo saptamina.

Nu este imposibil un astfel de drum, dar facut cu mai multi soferi. Chiar am mai auzit de asa ceva, dar nu pentru concediu/vacanta.

#78
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Salutare baieti,miercuri 2 oct,  trebuie sa merg la Madrid sa imi aduc o masina. Vom pleca 2 persoane si vom conduce alternativ. Cei care ati mai facut acest drum , imi puteti da va rog cateva indicatii? Ma intereseaza cel mai rapid, cu cele mai multe autostrazi...nu ma intereseaza costurile - taxe , vignete...- . Eu m-am gandit asa : Madrid - Barcelona- Montpelier- Nisa - ~ 1200km - cazare-  Venetia - Slovenia - Budapesta ~ 1200km - cazare - Brasov. ~ 800km. Imi mai puteti spune va rog cateva puncte intermediare pe care sa le folosesc? Exista posibilitatea ca datorita unui ambuteiaj temporar Maps-ul sa ma ocoleasca cine stie pe ce drumuri ...si nu as vrea sa ajung " pe camp" cu masina. Multumesc.

#79
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
M-am intors , multumesc! 🤣🤣🤣 ...asa e prima data...frica de necunoscut...a fost un drum foarte usor...nici GPS/Maps nu iti trebuie.

#80
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Salut! O intrebare ... se poate plati cu cardul contactless autostrazile cu plata? Sau trebuie sa am permanent  cash ?

#81
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

View Postmarian.bazavan, on 01 februarie 2020 - 15:26, said:

Salut! O intrebare ... se poate plati cu cardul contactless autostrazile cu plata? Sau trebuie sa am permanent  cash ?
Da.

#82
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@o_dor ...  "DA" la ambele intrebari? Sau doar la prima? Intreb pt ca de exemplu, pe Grecia cica sunt si porti unde trebuie doar cash. Nu vreu sa am surprize si sa incep sa caut marunt prin masina. Practic ma intereseaza si pt Franta si pt Italia. Una e sa pui cardul, alta e sa stai cu pumnul de marunt langa tine (pahar de plastic). E o vacanta de 2 saptamani, cu punctul cel mai indepartat Spania. La dus Germania - Elvetia , la intors Italia - Austria. Cred ca am sa deschid un topic pt mai multe raspunsuri. Multumesc pt orice sfat sau lamurire.

#83
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Deschis topic pe tema de mai sus, intitulat:  " Circuit Europa"  . Astept sfaturile voastre acolo. Multumesc!

#84
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Dumneavoastra ati spus "o intrebare". Eu am raspuns la prima intrebare. Mie mi se pare mai simplu sa fac plata cu cardul.

#85
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@o_dor ... multumesc! scuze, dar am vrut sa mai zambim si noi ... am fost eu neindemanatic cu intrebarea ... erau doua si eu ceream raspuns la una :)

#86
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,642
  • Înscris: 12.12.2006
Grecia e numai una.... in Franta si Italia e un sistem mai normal, platesti abia cand iesi de pe o autostrada, de obicei iei tichet cand intri si platesti cand iesi (ca in Croatia daca ai fost). E posibil cardul sa mearga contactless sau sa fie nevoie sa-l introduci in dispozitiv.

Cash nu strica sa ai la tine pt cazut in care apare vreo eroare la card.

Edited by mdt, 03 February 2020 - 22:38.


#87
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Deci practic trebuie sa iau tichet la intrarea pe autostrada?

#88
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010
In Spania ei tichet la intrare pe autostradă și plătești la iesire.Sunt bariere de care nu poti trece fara să plătesti.Poti plăti cash sau card.La varianta cash cred că este o singură barieră.
Pretul este 10 eurocenti pe km.Baftă!

#89
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007

View Posto_dor, on 02 februarie 2020 - 19:36, said:

Dumneavoastra ati spus "o intrebare". Eu am raspuns la prima intrebare. Mie mi se pare mai simplu sa fac plata cu cardul.

Sa ne spui si ce card folosesti. Eu am incercat cu 4 tipuri de carduri si nu am reusit sa platesc. Am apasat "butonul de panica" :) , a venit nenea , a incercat si el ...nimic. A trebuit sa dea 4-5 masini inapoi sa pot sa ies si sa ma mut la cash.

#90
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 30.05.2006
Niste prieteni vor sa se duca cu masina in Spania (Barcelona). Eu habar nu am de partea aia, nu am fost niciodata si incercam sa ii ajut.... Vad ca pe google traseul ar fi prin Ungaria, Slovenia, Italia, Franta si mai apoi Spania.

1. Care ar fi traseul? Este ok cel de sus, asa in linii mari? Am facut un print, linkul de Google nu vrea sa fct.
Attached File  zzzzzzz.JPG   169.32K   14 downloads
2. Care ar fi taxele? Se procura online, se procura de la vama? Se platesc in fiecare țară?
3. Odata ce ai fost vamuit la RO-HU mai departe fiind Schengen nu te mai intreaba nimeni nimic la nici una dintre vami?
4. Cum ar fi bine sa fie impartit traseul? Cati km/zi? Si unde ar fi bine sa fie cazarile intermediare? Tinand cont ca sunt aproape 3000 km de mers (din Bucuresti apropo). Eu personal as face cel putin 3 cazari intermediare, mi se pare foarte lung si greu traseul... dar ei vor sa faca 1 maxim 2.

Edited by Maskatu, 07 September 2023 - 07:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate