Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

Siemens MC60 Phone code error

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Grubb

Grubb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.04.2004
Prietena mea a introdus de 3 ori gresit codul de la telefon(babysiter) si acum telefonul s-a blocat.Poate cineva sa-mi spuna o modalitate de a-l debloca fara a-l duce la service(stiu codul).

#2
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Grubb
Cum spuneam....codul de telefon(babysiter) nu codul PIN...as vrea sa fie atat de simplu...


Fa un "direct unlock " cu freia 9 , problema e ca ai nevoie de test-point. Iti recomand un service GSM care stie ce face, daca tai alt traseu sa mergi prea adanc la TestPoint ai sanse sa omori definitiv telefonul.
Test-Point:
http://www.griffinte...C60_a60_est.jpg

Traseul se afla pe layerul 2 nu pe primul!! Sapa cu grija cu varful unui cutter.

#3
Grubb

Grubb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.04.2004
Sunt incepator in ceea ce priveste tel Siemens(primul meu Siemens) si novice in domeniul decodarilor(am decodat doar tel. Nokia).Din ce mi-ai spus tu, inteleg ca trebuie decodat "hardware".exista o modalitate de a lasa telefonul intact?

#4
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Nu este decodare hardware, TestPoint se refera la taierea unui cablaj pentru e permite telefonului sa accepte BOOT-file-ul de la Freia. Mai simplu, nu-l poti conecta la calculator pana nu tai cablajul acela. Telefonul functioneaza perfect cu TestPoint (cablaj) taiat. Nu trebuie sa-l lipesti la loc. Pe viitor daca se mai intampla sa-l blochezi va merge simplu, doar cu soft.

#5
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
AirBoy nu mai indemna oamenii sa-si faca test pointuri pe Siemens,nu stiu cati de aici au desfacut 1 telefon in viata lor, mai putini au habar de electronica, si mai putini au habar cum sa faca acele testpointuri, iar o mica parte au sculele dar mai ales experienta necesara sa faca astfel de interventii...

sfatul meu prietenesc este NU VA APUCATI SA TAIATI TRASEE PRIN TELEFOANE ,aveti 95% sanse sa defectati telefonul iremediabil...

#6
vilica

vilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.04.2004
Am tot auzit in ultimul timp de testpoint, ce este de fapt???
:confused:

#7
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by cniky
AirBoy nu mai indemna oamenii sa-si faca test pointuri pe Siemens,nu stiu cati de aici au desfacut 1 telefon in viata lor, mai putini au habar de electronica, si mai putini au habar cum sa faca acele testpointuri, iar o mica parte au sculele dar mai ales experienta necesara sa faca astfel de interventii...

sfatul meu prietenesc este NU VA APUCATI SA TAIATI TRASEE PRIN TELEFOANE ,aveti 95% sanse sa defectati telefonul iremediabil...


asta asa e, i-am si recomandat de fapt sa mearga la un service

#8
aadi

aadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2004
cum decodez un siemens mc60 si un motorola a835 dar fara cablu de date daca s-ar putea

#9
aadi

aadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2004
va rog f f f frumos sa ma ajutati ca de cateva zile mor si eu de nervi si ciuda ca nimeni nu ma ajuta si cei de la service-uri nu au cabluri pt siemens mc60 si pt motorola-ul meu ma cost prea mult 500 :(

#10
aadi

aadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.08.2004
pls un mail for me cu un ajutor din partea voastra
ms mult de tot

#11
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Nu taia testpoint-ul! Dupa cum a zis si cniky sunt sanse MARI sa defectezi telefonul daca nu te stii. Ce trebuie tu sa faci :
Cauti pe Internet un Flash de MC60 (eu am unul tunat pe comp, dar sunt pe dial-up deci, degeaba) - gasesti prin Forum-uri : vezi forum.gsmhosting.com, www.gsm-multifund.de , www.gsmfree.com(sau www.gsm-free.com). Downloadezi FREIA, salvezi EEPROM-ul pe hard (presupun ca ai V10 la telefon, daca nu, fa upgrade la My-Siemens, este FREE, ai nevoie doar de cablu de date), salvezi si Flash-ul - Firmware si bagi flash-ul de pe net, rescrii eeprom-ul vechi si merge. Daca nu ii dai un Direct Unlock No Map Is Saved. Eu de peste 20 de ori mi-am rescris soft-ul pe MC60 si stiu ce vorbesc. NU TREBUIE SA TAI NIMIC!

#12
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004

Quote

Originally posted by aadi
va rog f f f frumos sa ma ajutati ca de cateva zile mor si eu de nervi si ciuda ca nimeni nu ma ajuta si cei de la service-uri nu au cabluri pt siemens mc60 si pt motorola-ul meu ma cost prea mult 500 :(

Ptr. Motorola nu te pot ajuta. Nu cumva A835 e un model UMTS? Daca e ala, nu ma mir ca-ti cer 500. Si cum draq sa nu aiba cablu de MC60  :confused: E acelasi ca la M55/S55/SL55/A55/C55 & co.
Ce mai service e si ala? Inseamna ca eu am "service" mai bun ca ei, ca pot sa decodez toate Siemens-urile.  :D
Cum sa decodezi MC60 daca nu ai cablu:
Tai testpoint-ul, caci altcumva nu se poate. Risti mult facand chestia asta. Daca vrei sa risti cauta cu Google "MC60 Testpoint Cut" si vei gasi poza cu ce trebe sa tai.
Recomand sa-ti faci rost de cablu (imprumuta de la cineva cu M55 sau ia unu' ca e vreo 300-400 si merge la toate Siemens-urile noi) si atunci scrie aici si iti explic ce trebe fakut.

#13
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
sal man aceeasi problema cu mc60....am v10 pe tel am Freia dar nu-mi vede tel asa ca nu situ ce sa fac....si faza cu EEPROMUL nu prea am inteles-o...daca se pate sa fi ceva ma i explicit ThEDaMn3d te rog frumos .sunt incepator.

#14
rrrazvan

rrrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 06.01.2004
bai am nevoie si eu de EEprom si flash pt mc60 va rog cine mi le poate trimite pe mail ca tocmai am bulit softul la adresa [email protected] va rog din suflet sunt disperat....merci

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate