Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Placa video pt. Vista -Aero

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
amd Sempron 3400+ am2
asus m2n8-vmx -video integrat NVIDIA GeForce 6100
PCI E x8,PCI Ex1,PCI
2x512KingstonDDRII667
Am rugamintea daca imi puteti recomanda 1-2 modele de placi video, pt. Vista cu interfata aero, la bani putini. Nu joc jocuri sub nici o forma!
Din cate vad eu si asta onboard ar merge.... din cate am citit la specificatii, dar in cazul asta mi-ar mai trebui ceva ram si nu stiu daca ar fi o solutie buna.

#2
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Daca nu joci jocuri, de ce nu o tii pe aia onboard? Nu are treaba VISTA cu placa video... Presupun ca e de 64 MB.

Inca un RAM de 512 este recomandat. Vista cam papa resurse. Nu am testat VISTA pe 512 RAM, dar pe 1 GB RAM se comporta perfect. (AMD64 3200+). Totodata l-am testat si pe 2 GB RAM - deja aici nu se mai pune problema.

Deci RAM iti trebuie la vista... nu placa video, mai ales ca nu te joci :D

Edited by Geo DJ, 21 May 2007 - 17:52.


#3
alex_nicoara90

alex_nicoara90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 24.03.2007

View PostGeo DJ, on May 21 2007, 18:51, said:

Daca nu joci jocuri, de ce nu o tii pe aia onboard? Nu are treaba VISTA cu placa video... Presupun ca e de 64 MB.

Inca un RAM de 512 este recomandat. Vista cam papa resurse. Nu am testat VISTA pe 512 RAM, dar pe 1 GB RAM se comporta perfect. (AMD64 3200+). Totodata l-am testat si pe 2 GB RAM - deja aici nu se mai pune problema.

Deci RAM iti trebuie la vista... nu placa video, mai ales ca nu te joci :D
Cum sa nu trebuiasca ? Windows Vista e primul sistem de operare ce foloseste capacitatea GPU-ului.

@ontopic: Placa video ar merge una cu pci express 256 mb, mai exact ATI Radeon X1550 256 mb/128 bit la aprox 62 euro in Timisoara.

#4
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View PostGeo DJ, on May 21 2007, 17:51, said:

Daca nu joci jocuri, de ce nu o tii pe aia onboard? Nu are treaba VISTA cu placa video... Presupun ca e de 64 MB.

Inca un RAM de 512 este recomandat. Vista cam papa resurse. Nu am testat VISTA pe 512 RAM, dar pe 1 GB RAM se comporta perfect. (AMD64 3200+). Totodata l-am testat si pe 2 GB RAM - deja aici nu se mai pune problema.

Deci RAM iti trebuie la vista... nu placa video, mai ales ca nu te joci :D
Nici vorba placa onboard merge si pe 256 shared. Iar ram am deja  1 GB.(2x512) Cred ca am gandit prost cu ram-ul trebuia sa-mi iau 1 de 1 GB si la nevoie inca unul, si stam cu 2gb si cu placa onboard. Nu stiu cum o mai dreg acu.   uite ce am deja:

#5
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
7300GT @ 220 RONi? :D
Și 1 GB RAM, că tot e ~ 130 RONi. :coolspeak:

:notangel:

Edited by BadBoyBlue, 21 May 2007 - 21:09.


#6
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006

View PostBadBoyBlue, on May 21 2007, 21:08, said:

7300GT @ 220 RONi? :D
Și 1 GB RAM, că tot e ~ 130 RONi. :coolspeak:

:notangel:
Imi sugerezi cumva sa scap de cele 2 memorii de 512 si sa cumpar una de 1GB? Iar cand eventual pun Vista sa mai cumpar inca 1GB ram si sa ajung la 2GB ram si sa stau temporar cu placa video onboard? Pare  mai ieftin. Sau sa raman "for ever" pe 1Gb ram(2x512) si sa cumpar pe viitor mai ieftin o placa care azi e destul de scumpa? Deasemena ma intreb daca 4 memorii de cate 512 ar creea probleme...

#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Mai cumperi o plăcuță de 1 GB și o pui pe lângă cele 2 de 512.

SAU vinzi kitul de 2x512, mai pui ~ 1 mil și ceva.. și-ți iei 2 plăcuțe de câte 1 GB (=> dual-channel). :rolleyes:

Anyway.. 1 GB RAM (overall) + 7300GT zic că ar trebui să se descurce onorabil în Vista (în caz că nu-ți vei cumpăra memorie, ci doar placă video..).

Tu decizi! :)

:peacefingers:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate