Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

obiective pentru canon 350D

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View Postcalintwf, on Jul 25 2007, 23:29, said:

Si totusi... daca banii nu sunt o problema, si deja ai aparatul asta (350D-ul), ce obiectiv e cel mai bun?

- stiu, discutia se pune pe tema fotografica, insa acum vreau un obiectiv care sa stea cel mai mult pe
aparat, nu ma incanta sa merg cu bagaje...

- eu as opta pentru Canon EF 24-105mm f/4L IS USM...(38-168mm) (deja am dat sfoara sa il iau din state)
- la el as mai lua Canon EF 50mm f/1,8 (80 mm) pt ca e mai luminos, DOF mai scurt, portrete...etc.
- si inca am 18-55 din kit pt wide...

Deci, care e cel mai bun ca obiectiv all around?

Nu ma pricep la celelalte marci de obiective, pentru aparat cu 1.6 crop ca al meu. Poate face cineva
o pereche ideala de obiective? banii nu conteaza, doar calitatea!!!

A, si sa nu uit. Ce flash e ok? Merita diferenta pentru 580? Fotografia e o pasiune, nu meserie...la mine.


Salut,

Eu merg pe 28-105mm f/3.5-4.5 II USM si 50mm f/1.4 USM (sunt din cate am vazut in zona 'entry-level', dar cu calitate optica si a constructiei ok).
Pentru blitz, la mine va fi un 430ex (poate mi-l fac cadou de Craciun).

Cred ca 24-105L-ul acela va sta mult pe aparat :)

Sa-l folosesti sanatos.

Rares

#20
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
Daca banii si kilogramele nu conteaza, eu zic asa: Canon 24-70/2.8 L + Canon 70-200/4 IS L (daca te intereseaza tele outdoor; daca vrei si low light atunci 2.8 IS). Daca chiar n-ai ce face cu banii dar vrei doar calitate, poti sa pierzi din versatilitate si sa iti iei primeuri: 35/1.4 L + 85/1.2 L (sau 85/1.8 dar nu e tot aia) + 135/2 L. Varianta cu 24-105/4 IS L e ok. Mie personal nu imi place obiectivul ala. E aiurea si la design, nu imi place nici bokehul, mai e si f4. Dar depinde ce vrei sa faci cu el, pt all around e ok. Pe wide poti sa iei Canon 10-22 sau Tokina 12-24, ambele sunt ok. In combinatie cu ce am zis mai sus e beton.

#21
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

Si totusi... daca banii nu sunt o problema, si deja ai aparatul asta (350D-ul), ce obiectiv e cel mai bun?Deci, care e cel mai bun ca obiectiv all around?
EF-S 17-55/2.8 IS USM

Quote

Poate face cineva o pereche ideala de obiective? banii nu conteaza, doar calitatea!!!
EF-S 17-55/2.8 IS USM + EF 70-200/2.8 IS USM. As mai lua un 85/1.8 si ef-s 10-22

24-70/2.8 nu este destul de wide pe 350d, 17-55 este sharp la 2.8 si are IS.

Edited by tim2003, 29 July 2007 - 21:33.


#22
vantu

vantu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2005
Buna dimineata/ ziua/ seara/ noapte buna :-))

Am 350D si amator fiind cred ca am toate sansele sa regret daca voi plati cateva sute...mii de $ pe un obiectiv, caci s-ar putea sa nu faca ce doresc eu. Acesta este motivul pt. care ridic aici doua degete si intreb profesionistii:

- ce obiectiv (Canon) am nevoie pt. a face poze in miscare (animale) la distante cuprinse intre 5 m si 50 m atat indoor cat si outdoor. (va rog solutii cu lentile zoom sau fixe)
- ajuta blitzul pt. pozele in miscare in condii de luminozitate scazuta? ce fel de blitz?
- cat de mult ajuta Image stabilizerul ? ca pretul il ridica destul de mult.

Multumesc anticipat pt. ajutor !!!!!!

#23
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ce vrei tu este un obiectiv zoom cu focala lunga, cu diafragma deschisa si cu stabilizare. Asa ceva te costa mii bune de euro, asta in ideea ca gasesti. Cred ca un 70-200 f/2.8 L IS ar fi ok si te incadrezi in 1500-2000 euro. Nu prea e el de wildife, dar alta varianta n-ai, in banii aia decat un 100-400, care insa nu e luminos si nu te va ajuta in indoor. Blitz-ul ajuta la distante pana in 20-30m, cu obiectiv cat de cat luminos si ISO mari.

Obiective cu focala fixa si peste 300mm (L-uri) sunt f scumpe pentru ce ai tu (adica un 350D). Oricum si L-urile de care zic eu mai sus sunt cam mari si grele pt un 350...care o sa semene cu un capac pentru ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate