Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Stiti cumva alte programe gen Pangolin pentru proiectie laser?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
dantris

dantris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.02.2006
Problema vine de la faptul ca lucrez intr-o institutie de cultura, care asa cum bine stim cu totii, este tot timpul in lipsa de bani... Lucrurile au decurs cam asa: un regizor care trebuie sa ne monteze un spectacol a venit cu ideea ca in timpul spectacolului sa fie introduse si unele momente cu proiectie laser. Seful meu m-a insarcinat cu achizitionarea sculei respective. Dupa ce am studiat pe net vreo 2 saptamani m-am hotarat pentru un anumit model. Desigur ca din cauza banilor conducerea a cumparat cu totul altceva. M-am trezit cu scula in brate si fara nici un soft. Dupa ce i-am explicat sefului ca nu am cum folosi scula (puteam sa o conectez la PC prin USB dar nu aveam nici macar drivere) mi-a facut rost de un soft de toata jena. Initial imi facusem planuri sa-mi cumpere LD2000 de la Pangolin dupa care sa instalez Lasershow converter Flash. Astfel as fi putut sa lucrez in Flash si fishierele create sa le import in Lasershow Converter. Acuma cu softul pe care il am pot deschide doar fisiere *.ddr, imi creez animatia dupa care o salvez *.ild. Desigur ca fisiere *.ddr gasesc doar pe discul de instalare (cele gata facute, dar care nu ma ajuta deloc) sau pot sa le creez eu punct cu punct (care nu e o solutie in cazul in care trebuie sa desenez un duh care iese dintr-o lampa). In Flash as desena o singura data duhul dupa care l-as anima. Acuma ar mai fi o solutie, sa fac animatia in Autodesk 3ds max si dupa aceea sa o import in 3D max converter. Care e tot de Pangolin facut. Acuma sa nu creada careva ca am ceva contra celor de la Pangolin (ba chiar din contra). Singura probleme e ca anul asta nu avem fonduri pentru asa ceva (si la cum merg lucrurile in tara asta, s-ar putea ca nici macar la anu' sa n-avem), si stau si ma uit la laser ca bou' ca nu pot sa fac nimic cu el. Cam asa merg lucrurile (fratilor) in institutiile bugetare...

Acuma, m-ar interesa daca cunoaste cineva si alte softuri pentru proiectie laser (chiar daca nu sunt atat de complexe ca si Pangolin), sau eventual softuri stand-alone care fac conversia din .fla, .3ds sau alte formate (chiar si cdr) catre .ild

Sincer, nu-mi fac prea mari sperante. Oricum va multumesc tuturor celor care ati avut rabdarea sa cititi toata povestea asta...
Dealtfel va rog sa ma scuzati penru ca am deschis topicul in sectiunea asta, dar efectiv nu am gasit alt loc mai potrivit. Am incercat sa gasesc sfaturi din partea utilizatorilor de lasere dar nici macar pe acestia nu i-am gasit...

#2
sinelgy

sinelgy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.03.2007
da te pot ajuta, am postat articole despre acest subiect pe forumul  www.dioda.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate