Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1747
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Acum cateva zile va faceam cunoscut ... dar nimeni nu reactionat.

Sincer eu nu prea am inteles cum a izolato prietenul dvs acolo... Vata sub troturar nu prea se poate. Sub placa poate ar merge, dar cu folie ceva, ca daca se scurge laptele de beton pe ea, sigur "se strica"

Quote

Unii ar putea spune ca este un produs radioactiv ... inca nu s-a confirmat!

Perlitul sau zgura? Oricum ar fi simplu de confirmat, daca ar fi adevarat. Un contor Geiger spune repede daca emite radiatii sau nu

Quote

Cica, peste pamantul batut intre elevatiise asterne un strat de pietre de rau "o inaltime de bocanc" si apoi zgura natura min. "o inaltime de cizma".
Intre zgura naturala si dusumea de scandura "se presara" un strat de nisip de 4-5 degete.

Interesant... cu mentounea ca acum se toarna placa de beton peste elevatie, nu dusumea de scandura si musai folie peste nisip/zgura :)

#1748
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View PostoMariusRO, on 08 octombrie 2015 - 20:44, said:

Sincer eu nu prea am inteles cum a izolato prietenul dvs acolo...  
... vata pe elevatia exterioara, zgura intre elevatiile interioare - ca umplutura (am scris mai sus), iar sub trotuar numai pat de nisip.

View PostoMariusRO, on 08 octombrie 2015 - 20:44, said:

Perlitul sau zgura? ... daca emite radiatii sau nu
  ... zgura.

View PostoMariusRO, on 08 octombrie 2015 - 20:44, said:

... acum se toarna placa de beton peste elevatie, nu dusumea de scandura ...
... pe vremuri, cati dintre cei care faceau case foloseau placarile cu beton armat. Sa fim seriosi.
Cand ai ocazia sa te plimbi prin zona montana poate indraznesti sa vezi o casa taraneasca veche si sa stai la sfat cu localnici, unii dintre ei au varste trecut de 90 de ani.
Vorba aceea, cand ai un batran langa tine sa-i dai de mancare si bautura sa te invete cum sa ajungi ani dansului.

#1749
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu unu nu as pune vata pe elevatie. Nu stiu cum e protejata, dar parca mai repede as pune ceva care nu are probleme la umezeala (polistiren), sa fiu sigur ca nu tine mai mult rece decat cald (ca daca se uda vata, numai izolanta nu mai e..)

Asta cu radiatiile zgurii cred ca e un mit urban... nu se mai tineau turnee de tenis pe zgura, unde intra sportivi care valoareaza milioane de euro daca era ceva riscant. La cat se tavalesc aia prin zgura aia, si la cat praf inghit...Posted Image  Si nici batranii aia nu mai ajungeau la 90 de ani Posted Image

Quote

pe vremuri, cati dintre cei care faceau case foloseau placarile cu beton armat. Sa fim seriosi.

Nu am zis asta, am zis ca acum, in zilele noastre, se toarna placa de beton nu podea din scandura. Oricum, am sa studiez problema, ca nu m-ar deranja sa fie zgura in elevatie in loc de pamant Posted Image

Quote

Cica, peste pamantul batut intre elevatiise asterne un strat de pietre de rau "o inaltime de bocanc" si apoi zgura natura min. "o inaltime de cizma".
Intre zgura naturala si dusumea de scandura "se presara" un strat de nisip de 4-5 degete.

Pietre de rau din acelea mari, bolovani? Sau merge si sortul asta care se pune pentru ruperea capilaritatii?

Edited by oMariusRO, 09 October 2015 - 08:45.


#1750
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Experienta cu zgura sub pardoseala pot sa o confirm eu. Casa batraneasca are zgura sub parchet si e mai calda la picioare decat casa socrilor (casa facuta pe "principiile" anilor '80).

#1751
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Kendo, ce fel de podele au cele doua case? Ca daca una e din lemn si una din beton, si cu zgura si fara, aia din beton cred ca tot mai rece se simtea.

#1752
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Amandoua parchet

#1753
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Asta am inteles, dar sub parchet? Au placa de beton?

#1754
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Nu sunt sigur de ceea ce au socrii sub Posted Image , dar la casa mea batraneasca am doar pamant, carton bituminat si zgura.

#1755
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Afla si putem sa facem o comparatie :)

#1756
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Posted Image   http://interestingen...light-and-heat/

#1757
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
O casa de munte "superizola" termic ... incalzita cu soba pe lemne.  Posted Image

#1758
Ina1344

Ina1344

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2015
Ma ajutati va rog cu un sfat in alegerea materialelor pentru izolare. nu stiu exact ce tip de polistiren si nici ce grosime. Am vazut in treacat niste date EPS 80 EPS 70, dar nu mi-e foarte clar ce si de anume ar trebui sa aleg un produs anume. Sunt sigura ca s-a mai discutat pe acasta tema, dar as vrea sa mai aud parerea unei persoane care a facut aceasta operatiune, sau care are cunostinte despre materiale si firmele producatoare

#1759
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View PostIna1344, on 10 noiembrie 2015 - 21:50, said:

Ma ajutati va rog cu un sfat in alegerea materialelor pentru izolare. nu stiu exact ce tip de polistiren si nici ce grosime. Am vazut in treacat niste date EPS 80 EPS 70, dar nu mi-e foarte clar ce si de anume ar trebui sa aleg un produs anume. Sunt sigura ca s-a mai discutat pe acasta tema, dar as vrea sa mai aud parerea unei persoane care a facut aceasta operatiune, sau care are cunostinte despre materiale si firmele producatoare

Trebuie sa avem in vedere proprietatile materialelor daca ne dorim confort. Un material este un bun izolator daca prezinta conductivitate termica mica si rezistenta termica mare; practic cu cat conductivitatea termica este mai mica cu atat materialul izoleaza mai bine.Rezistenta termica este in functie de grosimea si conductivitatea materialului; cu cat grosimea polistirenului este mai mare si conductivitatea termica mai mica, cu atat rezistenta termica este mai mare si deci materialul este mai bun izolator. Aici se incadreaza perfect un polistiren EPS 80 de 10 cm.  In ceea ce priveste producatorii, nu am vaste cunostinte in domeniu, dar pot spune din experienta mea ca produsele Adeplast sunt calitative, ba mai mult au obtinut certificare europeana pentru termosistemul lor izotherm (practic pentru toate gamele; mortarul adeziv, polistirenul si finisajele), ceea ce inseamna ca produsele lor indeplinesc toate conditiile de calitate.

#1760
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostLeoEu, on 11 noiembrie 2015 - 08:22, said:

Aici se incadreaza perfect un polistiren EPS 80 de 10 cm.
Ai facut tu un calcul ca sa vezi ca o casa izolata cu EPS 80 de 10 cm se incadreaza in normativele in vigoare privind termoizolatia?
Daca da, te rog sa ne impartasesti si noua cum ai calculat.
Daca nu, atunci te rog sa ne scutesti de reclame mascate.

View PostLeoEu, on 11 noiembrie 2015 - 08:22, said:

pot spune din experienta mea ca produsele Adeplast sunt calitative

Uite aici o parere despre "calitatea" produselor Adeplast: http://forum.softped...8#entry18178849

Edited by kolfleading, 11 November 2015 - 09:20.


#1761
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
@Kolfleading - ți se pare ca ar fi un text de reclamă ? Poate de anti-..Posted Image.  Sau poate ca gura păcătosului adevăr grăiește :  Produsele ....sunt calitativ inferioare altora la acelasi buget.

View PostLeoEu, on 11 noiembrie 2015 - 08:22, said:

......... In ceea ce priveste producatorii, nu am vaste cunostinte in domeniu, dar pot spune din experienta mea ca produsele Adeplast sunt calitative, ba mai mult au obtinut certificare europeana pentru termosistemul lor izotherm (practic pentru toate gamele; mortarul adeziv, polistirenul si finisajele), ceea ce inseamna ca produsele lor indeplinesc toate conditiile de calitate.


#1762
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015
Departe de mine gandul de a supara pe cineva sau de a  face reclama cuiva, impartaseam  doar o parere personala si ceea ce am vazut recent prin presa despre produsele noastre romanesti. Recunosc faptul ca sunt un consumator al produselor autohtone. Cat priveste folosirea EPS 80 de 10 cm, standardul de termoizolare impune folosirea acestui tip de polistiren, fiind un bun izolator termic, avand conductivitate termica mica si rezistenta termica mare, asa cum am explicat mai sus

#1763
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Atasez un ""Plan de actiune al unor tari ..."'  Oare o fi existand vre-o unul pentru noi? Nu de alta, dar nu ar fi rau sa stim si noi cum sa ne orientam..

Ma uit la graficul aferent Norvegiei si constat ca si la ei '"cincinalele"' sunt '"la putere''..Posted Image Iar Germania din 2010 la capitolul Cercetare au trecut deja la ""cladiri producatoare de energie'".. Posted Image

P.S. Traducerea nu este cea mai reusita, dar cine are ochi de vazut - va intelege.. sper.

Attached Files


Edited by andreilesan, 13 November 2015 - 12:49.


#1764
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Andrei un grafic a unei tari mai sarace ca a noastra nu ai gasit ? :)



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate