Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

IZOLATIE TERMICA LOCUINTA

- - - - -
  • Please log in to reply
2487 replies to this topic

#1729
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Am modificat.

Cam asa ceva... dar la un calcul sumar cred ca faza cu samota iese din discutie. Ar costa in jur de 4000 de euro un strat de samota sub toata placa la o casa cu amprenta de 100mp :). Deci ar ramane doar ideea izolarii pamantului compactat impreuna cu stratul pentru ruperea capilaritatii (pietris).

#1730
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Fara sa am cunostinte tehnice intreb o "prostie"
O fundatie  daca se incepe cu un radier general mai gros de >20cm, armat superior si inferior, dar la o adancime mai apropiata de cota de inghet - 40cm - nu este cumva mai eficient de izolat decat fundatiile continue la adancime mai mare ?
Ochiometric opinez ca o fundatie cu radier general la o adancime "de bun simt" are stabilitate asemanatoare cu cea cu pereti continui si castigul major este defapt termoizolarea eficienta a "talpii" in solidar cu peretii exteriori. Practic s-ar obtine un castron termoizolant.

Eu mai am o goanga cum ca o casa cu un semidemisol sau cu un parter usor ingropat + 1 etaj e mai eficienta ca si costuri decat o fundatie plina de pamant. Cu totii stim ca la rosu una dintre cele mai costisitoare etape este tocmai fundatia in care bagi fier si beton si nu locuiesti in ea. Practic scutesti un intreg nivel de caramida si betoane.
Bineinteles ca solutiile de hidroizolare suplimentare se subinteleg si asta numai daca terenul permite.

Edited by kpk1, 06 October 2015 - 22:07.


#1731
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 kpk1, on 06 octombrie 2015 - 22:03, said:

Fara sa am cunostinte tehnice intreb o "prostie"
O fundatie  daca se incepe cu un radier general mai gros de >20cm, armat superior si inferior, dar la o adancime mai apropiata de cota de inghet - 40cm - nu este cumva mai eficient de izolat decat fundatiile continue la adancime mai mare ?
Ochiometric opinez ca o fundatie cu radier general la o adancime "de bun simt" are stabilitate asemanatoare cu cea cu pereti continui si castigul major este defapt termoizolarea eficienta a "talpii" in solidar cu peretii exteriori. Practic s-ar obtine un castron termoizolant.

Eu mai am o goanga cum ca o casa cu un semidemisol sau cu un parter usor ingropat + 1 etaj e mai eficienta ca si costuri decat o fundatie plina de pamant. Cu totii stim ca la rosu una dintre cele mai costisitoare etape este tocmai fundatia in care bagi fier si beton si nu locuiesti in ea. Practic scutesti un intreg nivel de caramida si betoane.
Bineinteles ca solutiile de hidroizolare suplimentare se subinteleg si asta numai daca terenul permite.
Am vazut asa ceva pe youtube la niste rusi, au sapat vreo 20-25 cm au pus piatra de rupere a capilaritati apoi au asezat 2 randuri de polistiren 10cm intretesute, dupa asta au inceput sa puna polistiren ca sa formeze santul unde vine armatura pentru fundatia zidurilor dar era retrasa 1m fata de margine.  Posted Image

#1732
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 sandy76, on 07 octombrie 2015 - 00:28, said:

Am vazut asa ceva pe youtube la niste rusi, au sapat vreo 20-25 cm au pus piatra de rupere a capilaritati apoi au asezat 2 randuri de polistiren 10cm intretesute, dupa asta ...
Eu zic ca nu-i mult pana vedem si la noi asa aplicatii..Posted Image
Posted Image

#1733
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 oMariusRO, on 06 octombrie 2015 - 15:07, said:

Cam asa ceva... dar la un calcul sumar cred ca faza cu samota iese din discutie. Ar costa in jur de 4000 de euro un strat de samota sub toata placa la o casa cu amprenta de 100mp Posted Image. Deci ar ramane doar ideea izolarii pamantului compactat impreuna cu stratul pentru ruperea capilaritatii (pietris).

Dar ce rol ar avea masa acea de pamant sau umplutura separat(izolat) de acel "sarcofac" ?

Edited by csomi, 07 October 2015 - 20:23.


#1734
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Marirea inertiei termice a casei. Pamantul ala va fi un "tot unitoar" cu placa (eventual renuntat la izolarea placii pe interior si marirea izolatiei de sub umplutura la 20cm). Iarna in timpul sezonului de incalzire acea masa ar ajunge teoretic in jur de 20C, comparabul cu temperatura interioara, iar primavara ar ajuta la mentinerea unei temperaturi comfortabile. In acelasi timp vara ar acumula din caldura interioara, si ar ajuta toamna... cel putin asta ar fi idealul Posted Image

Edited by oMariusRO, 07 October 2015 - 20:39.


#1735
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 oMariusRO, on 07 octombrie 2015 - 20:33, said:

Marirea inertiei termice a casei. Iarna in timpul sezonului de incalzire acea masa ar ajunge teoretic in jur de 20C, comparabul cu temperatura interioara, iar primavara ar ajuta la mentinerea unei temperaturi comfortabile. In acelasi timp vara ar acumula din caldura interioara, si ar ajuta toamna... cel putin asta ar fi idealul Posted Image

Am inteles...samota ar fi fost suprafata de contact intre cele doua straturi beton si umputura, daca bine am inteles ?

Edited by csomi, 07 October 2015 - 21:03.


#1736
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Da, dar intra mai mult decat la 2 sobe Posted Image. Exista o varianta mai ieftina de material cu proprietati bune de acumulare?

Edited by oMariusRO, 07 October 2015 - 20:41.


#1737
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 oMariusRO, on 07 octombrie 2015 - 20:40, said:

Da, dar intra mai mult decat la 2 sobe Posted Image. Exista o varianta mai ieftina de material cu proprietati bune de acumulare?

Poate...zeolitul de exemplu.

#1738
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 Z, on 07 octombrie 2015 - 20:43, said:


Poate...zeolitul de exemplu.
@ oMariusRO  ... ... in plus, ai parte de terapie alternativa  Posted Image   la domiciliu.
http://www.formula-a.../zeolitul-11748

#1739
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La asta ma gandeam si eu.. ca nu gasesc decat pastile si alte leacuri din zeolit, nicidecum ceva materiale de constructii Posted Image

Edited by oMariusRO, 07 October 2015 - 21:36.


#1740
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
http://cemacon.ro/wp...log-Zeoliti.pdf

#1741
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Saru' mana Posted Image

PS. Asta seamana cu nisipul care il pun eu la pisica in tava :)

Edited by oMariusRO, 07 October 2015 - 21:44.


#1742
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 oMariusRO, on 07 octombrie 2015 - 20:33, said:

.... Pamantul ala va fi un "tot unitoar" cu placa (eventual renuntat la izolarea placii pe interior si marirea izolatiei de sub umplutura la 20cm).....

Una dintre alternative...

http://www.geocell-s...LL_folder_e.pdf

 oMariusRO, on 07 octombrie 2015 - 21:40, said:

Saru' mana Posted Image

PS. Asta seamana cu nisipul care il pun eu la pisica in tava Posted Image

Posted Image Posted Image  ...acumuleaza umiditatea...astfel poate creste si conductibilitatea

Edited by csomi, 07 October 2015 - 21:56.


#1743
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Interesant geocell ala dar cam scump... 75euro/mc in Germania, fara taxe si transport. Ma gandeam ca o varianta "locala" ar putea fi http://www.procemape...it-200-grosier. Nu am gasit un pret recent dar am sa caut Posted Image

Edited by oMariusRO, 08 October 2015 - 07:56.


#1744
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 oMariusRO, on 08 octombrie 2015 - 07:44, said:

Ma gandeam ca o varianta "locala" ...
... pentru umplutura de sub placa de beton auzisem de "zgura rosie naturala" cu granulatie grosiera 5-50mm, cica este un bun izolator iar pretul este similar cu pietrisul (la mc.).

#1745
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Interesant... Se pare ca pretul este undeva sub 100 lei/tona, adica de 4 ori mai ieftin decat perlitul. Stie cineva ce coeficient de transfer labmda are zgura? Eu caut pe net, dar inca nimic

Hmmm... nu foarte bun. Docuemntatia de la perlit spune ceva de 0.06... zgura are peste 0.2. Adica e nevoie de o cantitate de 4 ori mai mare de zgura pentru acelasi efect.. deci se duce avantajul pretului...

Attached Files


Edited by oMariusRO, 08 October 2015 - 19:48.


#1746
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 panoramic66, on 27 septembrie 2015 - 16:07, said:

..., la interiorul elevatiei si sub placa de beton ... ... am ramas masca, nu-mi venea sa cred!!!  Produsul poate fi cumparat la un pret de bun simt (pe mc.).
http://forum.softped...8#entry17928008

Acum cateva zile va faceam cunoscut ... dar nimeni nu reactionat.  Posted Image

Zgura rosie naturala de folosea ca material de umplutura la pardoselile vechilor palate regale ... ... mda, astazi cei rustic nu mai este ECO.
Printre ardeleni se spunea ca vechile case sasesti de pe la munte au "nisipeala" din zgura naturala. Poate cineva confirma sau infirma acest lucru?
Si astazi se mai practica dar la o scara mult mai mica ... doar daca ai un batran intelept pe la langa tine poti invata multe.
Cica, peste pamantul batut intre elevatiise asterne un strat de pietre de rau "o inaltime de bocanc" si apoi zgura natura min. "o inaltime de cizma".
Intre zgura naturala si dusumea de scandura "se presara" un strat de nisip de 4-5 degete.

 oMariusRO, on 08 octombrie 2015 - 19:44, said:

Interesant... Se pare ca pretul este undeva sub 100 lei/tona, adica de 4 ori mai ieftin decat perlitul ...

Unii ar putea spune ca este un produs radioactiv ... inca nu s-a confirmat!

Edited by panoramic66, 08 October 2015 - 20:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate