Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Suzuki Ignis

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
bios

bios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2007
Sunt disperata! M-am indragostit de acesta masina.....   :wub: ....Din suflet, va rog, cateva sfaturi...merita sau nu banii?
In principiu, imi doresc o masina mai mult pt oras, cu un anumit grad de siguranta, frumusica si nu f scumpa la intretinere....
Iar daca nu merita banii aceasta bijuterie, va rog, da-ti cu mila... :down:

#2
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 bios, on May 2 2007, 18:40, said:

Sunt disperata! M-am indragostit de acesta masina.....   :wub: ....Din suflet, va rog, cateva sfaturi...merita sau nu banii?
In principiu, imi doresc o masina mai mult pt oras, cu un anumit grad de siguranta, frumusica si nu f scumpa la intretinere....
Iar daca nu merita banii aceasta bijuterie, va rog, da-ti cu mila... :down:
Si 1/2 mea cum a vazut-o a zis asta-i masina mea ... si n-am avut incotro a terbuit sa o luam... Si ea vroia o masina de oras , mai inalta un pic si usor de parcat . Dupa aproape un an e incantata de ea ..

#3
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
si pe mine ma intereseaza masina asta.
intertinere, revizii?
cum e service-ul din bucuresti?
consum afara la 90km/h si la  120km/h ?

#4
bios

bios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2007
Multumesc, rocaddy, pt raspuns....ma incurajezi si imi place...insa as vrea sa imi zici mai multe despre intretinerea masinii...
multumesc :bigwhitegrin:

#5
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 bios, on May 3 2007, 12:13, said:

Multumesc, rocaddy, pt raspuns....ma incurajezi si imi place...insa as vrea sa imi zici mai multe despre intretinerea masinii...
multumesc :bigwhitegrin:
Masina e noua , din august 2006 , n-am facut nici o revizie pana acum. Eu doar ii pun benzina... in locul ei ... Si nu ma lasa sa merg cu masinuta sa nu o uzez !   <_<

#6
bios

bios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2007
:bigwhitegrin:

#7
bios

bios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.05.2007
:clapping:

#8
trigonul

trigonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.10.2005
uhuu. acum am decoperit-o si eu. ma abonez parerilor despre ea si fac o programare la dealerul din bacau http://www.suzukiself.ro/pro.html care spune ca e importator direct si mai are si oferta. am comandat o lista de preturi pe mail si un test drive pe vineri, sambata asta sau o prezentare. astept raspuns si revin cu noutati in weekend.

#9
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005

 trigonul, on May 6 2007, 05:17, said:

uhuu. acum am decoperit-o si eu. ma abonez parerilor despre ea si fac o programare la dealerul din bacau http://www.suzukiself.ro/pro.html care spune ca e importator direct si mai are si oferta. am comandat o lista de preturi pe mail si un test drive pe vineri, sambata asta sau o prezentare. astept raspuns si revin cu noutati in weekend.

de unde a scos dealerul asta 4 stele la euroncap?teapa.
eu nu am vazut ca masina sa fie testata.

#10
popss

popss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.05.2007
Eu am un Suzuki Ignis si pina acum sunt f.f.multumit. Are avantajul de a avea o garda la sol mare ceea ce
reprezinta un urias avantaj avind in vedere strazile, gropile si  bordurile.  Plus ca orice iesire la iarba verde
pe un drum de tara neasfaltat sau desfundat nu-i pune nicio problema masinutei. Este robusta si vioaie.
Cit priveste fiabilitatea nu spun decit un singur lucru " made in Japan" si cred ca am spus tot.
Vizibilitate excelenta, usor de condus, putere mare ( 93 cp ) in raport cu motorul ( 1,3 ) 16 supape -  tehnologie VVT,
motorul te ajuta la depasiri sau la urcus...
Multe  dotari de la incalzire in scaune pina la sisteme de frinare abs si ebd.
Dezavantaje : Portbagajul cam mic pentru un concediu cu  4/5 persoane. Rezervor, la fel mic ( 41 l ) Tapiterie neagra
pe scaune si usi, greu de intretinut.
Sincer, nu-mi pare rau de alegerea facuta si nu o  laud fiindca detin un Ignis ci pur si simplu ( in opinia mea ) isi merita banii !

#11
popss

popss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.05.2007

 zc_, on May 6 2007, 11:20, said:

de unde a scos dealerul asta 4 stele la euroncap?teapa.
eu nu am vazut ca masina sa fie testata.

Asa e, masina n-a fost testata.  Poate fiindca a fost testat Suzuki Swift care are exact acelasi motor ca si Ignis si dispune de aceleasi elemente de securitate:  pedalier deformabil in caz de impact, tetiere deformabile care actioneaza in sens contrar socului, caroserie deformabila cu preluare de socuri, cabina rezistenta la socuri.
Suzuki Swift a obtinut 4 stele ca de altfel si celelalte produse ale firmei, Grand Vitara, SX4, etc.

#12
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005
Salut

Vreau sa-mi cumpar un Suzuki Ignis 1.5 4WD. As dori sa aflu parerile voastre despre aceasta masinuta... neavand unde sa ma informez in alta parte.

Va multumesc anticipat.

#13
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Salut.
Si eu am in vedere masinutza asta de ceva vreme, dar deocamdata se pare ca a sarit din schema.
E cea mai ieftina masina non-Logan cu ABS si AC.
Din cat am citit pe alte forumuri, motorasul este mai mult decat decent, iar fiabilitatea este tipic japoneza.
Probleme semnalizate sunt legate de plasticele folosite, de bancheta din spate cam mica si cam atata.
Mie mi se pare o masinutza grozava.
Din pacate cam toti dealerii Suzuki din Romania sunt foarte marlani, iar masinile vin foarte foarte greu, desi fabrica este in Ungaria, pentru ca 90% din comenzi merg spre Europa de Vest, iar resturile spre Est.

#14
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
De ce generalizezi.
Eu am comandat un Swift prin B&S in Bucuresti si mi-a venit chiar mai devreme decat agreasem cu dealerul. In plus, au fost foarte draguti de la un capat la altul....eu nu am mai auzit de dealeri care sa te sune dupa o luna de la livrarea masinii doar sa te intrebe cum iti merge masina, daca totul e ok, etc.

Edited by MAK, 28 June 2007 - 13:04.


#15
Ecaterina Teodoroiu

Ecaterina Teodoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.05.2005
La noi ar fi a doua masina.. "masina ei". Si la 13 000 eur pret final am gasit numai breloace de masini (vezi C1, P 107)sau Logan. Pe cand la asta are aer, jenti, 4x4, 4 airbag-uri, scaune incalzite, etc...

La ce probleme sa ma astept? Intretinerea este scumpa cumva?

#16
kazzaciov

kazzaciov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 26.01.2007

 Ecaterina Teodoroiu, on Jun 29 2007, 00:06, said:

La noi ar fi a doua masina.. "masina ei". Si la 13 000 eur pret final am gasit numai breloace de masini (vezi C1, P 107)sau Logan. Pe cand la asta are aer, jenti, 4x4, 4 airbag-uri, scaune incalzite, etc...

La ce probleme sa ma astept? Intretinerea este scumpa cumva?


La 13.000 de euro gasesti si the new Opel Corsa, insa se pare ca sunt liste foarte lungi de asteptare. Oricum e masina anului, deci merita pe deplin. La 13.000 o iei cu climatronic, abs, esp, radio-cd cu mp3, comenzi pe volan, 7 difuzoare, geamuri electrice pe fata, oglinzi electrice, etc.

#17
goad

goad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.07.2005
Suzuki Ignis=Subaru Justy  si amandoua sunt 4x4 !
La banii astia normal ca merita .E cea mai ieftina 4x4 de pe piata( in afara de Lada Niva).
Fa un drum la munte pe viscol ,cu 10cm de zapada ,cu Opel Corsa cu tot cu climatronic si comenzi pe volan....daca poti :D
O masina adevarata cu climatronic si comenzi pe volan  este sora Ignisului ,SX4 care este un adevarat succes de piata.Si asta e tot 4x4 ,construita pe platforma de la Swift.
Vechiul model se fabrica in ungaria din 1996-2003 ,fara probleme tehnice majore .
Din pacate la noi exista cultul masinilor germane si atat.
Un cunoscut si-a luat un Mercedes.Iarna se duce la munte cu trenul...
@Ecaterina Teodor   Cauta pe net  si ai sa gasesti pareri cinstite ale detinatorilor de Suzuki/Subaru din UE .

Edited by goad, 01 July 2007 - 00:51.


#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
http://www.suzukiaut...suzuki/showroom , diferenta e ca Subaru se gaseste doar cu tractiune integrala in timp ce suzuki-ul il gasesti intai cu tractiune fata si abia apoi integrala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate