Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

domeniu.com sau domeniu.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
CosTel21D

CosTel21D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 01.12.2001
Buna!

Vreau sa-mi iau domeniu si nu stiu care sunt conditiile. Mã gandeam sa-mi iau www.scheme.com (20$) dar cum acest domeniu este ocupat m-am gandit la scheme.ro dar e 51$, e prea scump.

Vreau sa stiu daca imi cumpar domeniu imi ofera si host? (www.domreg.ro) Cat spatiu si daca ofera ASP, CGI, PHP...

Va multumesc!

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai fii atent la o faza! eu am ramas surprins dupa ce am citit cu atentie (de mai multe ori care e spilu la inregistrarea COM shi RO !)

1. ***.COM tre sa-l platesti in fiecare an (adica platesti pt fiecare an pt care folosesti numele.com , nu mai platesti, vine altu, plateste-n locu tau si isi ia el domeniul !!!! :( )

2. ***.Ro e cu 2 faze
2.1. te duci la www.bumerang.ro , www.myx.ro shi alte asemenea si-ti iei ***.ro parca cu 36$ dar PE AN  !!!!! la fel ca shi ***.COM (cred, asta inca nu m-am lamurit !!!)
2.2. te duci www.rnc.ro <<<<< bossu pt DOT.RO >>>>>> shi platesti intre 50 - 60 $ dar platesti o singura data shi domeniul e al tau  pe VIATA (aia asa zic !)

Interesant ar fi sa aflam cum s-a inregistrat www.sn.ro si www.softnews.ro (ce zici Courage !??)

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Domeniul nu este acelasi lucru cu HOSTING-ul. Unii provideri pot totusi face reduceri pentru domeniu daca va puneti site-ul la ei.
Atentie !!! Domeniul sa fie pe numele vostru, nu al acelui ISP, asa cum este cazul acelora cumparate de Connex. (ex. www.sn.ro)

Cele cumparate de la Connex cu 3$ pe luna sunt o mare escrocherie !!! Domeniu nu este pe numele tau, ci pe numele Connex si tu il folosesti. Daca vrei CGI, PHP sau mai mult spatiu nu poti pleca de la ei, ci poti doar migra la un plan de hosing superior.. (sa vedeti scoruri ;( in acest caz...)

Cel mai bine este sa cumparati un domeniu .RO de la RNC si il aveti PE VIATA !!!! :D

Daca doriti in domeniu .COM , .NET, .ORG etc il cumparati de obicei pe 2 ani, urmanad sa platiti din nou peste doi ani. Veti avea prioritate la prelungirea contractului. Nu vi-l poate lua altcineva decat daca nu platiti 2,5 ani.

www.softnews.ro - cumparat de noi de la RNC
www.sn.ro cumparat de mine de la Connex ca sa nu-l ia altcineva :drac: - afacere proasta, dar am aflat prea tarziu... ;(

#4
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
de ex era pe www.godaddy.com pretul de 6.95$/an pentru 10 ani.

Eu de acolo mi-am cumparat domeniul :D

#5
CosTel21D

CosTel21D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 01.12.2001
Aldocor, Care e modalitatea de plata? Tu ai siteul pe hostul lor?

#6
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
am platit cu credit card pentru un an.

apoi, dupa ce am domeniul, m-am dus la www.mydomain.com si am facut acolo redirectarea catre site.

situl este acum pe geocities, insa o sa il pun altundeva. Dupa ce l-am pus in alt loc, modific redirectarea din mydomain.com.

Sper ca intelegi ce am zis, sint cam adormit :D

#7
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Courage

Cel mai bine este sa cumparati un domeniu .RO de la RNC si il aveti PE VIATA !!!! :D

Daca citesti printre randuri vei afla ca rnc isi rezerva dreptul sa te puna sa platesti $60 anual daca vor muschii lor. Chiar spun acolo pe undeva ca domeniul nu este pe viata, este pe muschii lor  :ciocan:

#8
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
btw: suna pe la provideri si intreaba-i preturile lor pt domenii .RO
Acum un an RNC planifica sa vanda domeniile cu $25 - $36 catre ISPurile ce cumparau constant noi domenii.

Poate initiativa a murit, poate nu. Go for it! :oK:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate