Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 

Poze antene satelit

- - - - -
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#73
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Sa vezi faza la blocul asta... desi e in in oras, RCS/RDS a refuzat initial sa cableze cu Cable TV blocul dar le-a pus Digi la fereastra, la cativa dintre ei :)
Am venit noi si le-am facut comunitara cu Boom, etajele 1,2,3 (de aprox o luna si etajul 4), iar cand ceilalti vecini (cu Digi la fereastra) au vazut ca functioneaza, si nu le pica semnalul cand se inoreaza, au inceput si ei sa solicite Boom :coolspeak:
In disperare de cauza, RCS/RDS vine si baga CATV in bloc (ca din senin, acum sunt conditii tehnice de instalare) insa... surpriza, deoarece lumea nu se mai baga (locatarii s-au rugat de ei luni de zile sa le bage cablu iar RCS le-a dat cu praf de mers)
Si uite asa un bloc Digi s-a transformat in bloc Boom...
O sa mai fac poze acolo... pe masura ce mai dam jos din antenele Digi

In foto, se vad cele 3 antene comunitare Boom (acum 4... si etajul 4)

[ http://i51.photobucket.com/albums/f388/rzbvro/3bb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Antenele Digi sunt pe cale de disparitie chiar in zonele unde pana acum 5-6 luni aveau suprematia... oamenii s-au reorientat si ma bucur sa vad ca au ales inclusiv Max, pe langa Boom (care, dupa cum se vede, e preferat acolo)

Imagine din Calan... postata de userul @Major (pe RDI)

Attached Files



#75
tottigb

tottigb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.10.2006

View Postrz, on Sep 29 2007, 12:24, said:

Antenele Digi sunt pe cale de disparitie chiar in zonele unde pana acum 5-6 luni aveau suprematia... oamenii s-au reorientat si ma bucur sa vad ca au ales inclusiv Max, pe langa Boom (care, dupa cum se vede, e preferat acolo)

Imagine din Calan... postata de userul @Major (pe RDI)

cam inestetic........

#76
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Foarte inestetic... ciupercarie!
In Brasov macar mai sunt instalatii comunitare insa si aici apar multe si montate in mod haotic... doar o lege ar mai putea schimba ceva

#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Foarte inestetic... ciupercarie!
In Brasov macar mai sunt instalatii comunitare insa si aici apar multe si montate in mod haotic... doar o lege ar mai putea schimba ceva

#78
tottigb

tottigb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 06.10.2006

View Postrz, on Sep 29 2007, 21:37, said:

Foarte inestetic... ciupercarie!
In Brasov macar mai sunt instalatii comunitare insa si aici apar multe si montate in mod haotic... doar o lege ar mai putea schimba ceva

Chiar ar trebui o lege, nu se poate asa ceva. Ma gandesc si la ce se intampla in interior, sunt zeci de cabluri pe peretele ala, dar in fine , bine ca nu locuiesc pe-acolo.
putin offtopic, imi merg telesport , mtv, b1 pe boom de ceva timp fara intreruperi, sincer eu nu mai inteleg nimic. Bine ca oricum nu ma uitam la astea, poate putin pe b1 , am auzit ca o sa fie si 24.

#79
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,393
  • Înscris: 05.09.2005
am primit pe mess
:D :D

[ http://img237.imageshack.us/img237/9381/softpedia1fz9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by a_d_y, 29 September 2007 - 22:11.


#80
safe123

safe123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 07.12.2006
ce tare :)))))))

#81
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

View Posttottigb, on Sep 29 2007, 22:57, said:

imi merg telesport , mtv, b1 pe boom de ceva timp fara intreruperi, sincer eu nu mai inteleg nimic. Bine ca oricum nu ma uitam la astea, poate putin pe b1 , am auzit ca o sa fie si 24.

Iti merg pentru ca la anumite intervale din zi este semnalul mai bun (conteaza si vremea)... din cate stiu seara scade semnalul iar spre dimineata incepe sa-si revina... daca antena e reglata foarte bine pe aceasta frecventa (sa nu indice doar 40% la calitate semnal) nu se observa aceasta variatie de semnal
Nu trebuie sa lasi asa... spune-le ca nu poti vedea in conditii optime tp-ul cu B1

Edited by rz, 30 September 2007 - 08:00.


#82
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
[quote name='a_d_y' date='Sep 29 2007, 23:09' post='3453690']
am primit pe mess

''Fain'' a scris acolo... :)
La un alt operator se lipesc etichete stampilate... practic se sigileaza receptoarele (vorbesc despre acele receptoare care sunt montate in hoteluri/pensiuni)

Edited by rz, 30 September 2007 - 08:05.


#83
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
totusi voua pozele astea cu zeci de antene pe un bloc nu vi se par sinistre ? nu exista o solutie cu un soi de antena colectiva pentru 10-15 oameni ?

#84
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005

View Postvlad2006, on Sep 30 2007, 10:46, said:

totusi voua pozele astea cu zeci de antene pe un bloc nu vi se par sinistre ? nu exista o solutie cu un soi de antena colectiva pentru 10-15 oameni ?
Exista...

#85
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Ba da...
Se fac la Boom un soi de comunitare low cost... mai ales in blocurile de la periferie

Attached Files



#86
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Attached File  IMG_3147.JPG   223.45K   454 downloads
De la vreo 50 de metri isi ,,trag,, semnalul de Digi cei din Cabana Balea Cascada. :D

#87
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Deh, nu toti ne pricepem sa punem o singura antena la un hotel intreg  ;) , felicitari oricum pentru reusita.  :worthy:

#88
KENSINGTON

KENSINGTON

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 30.03.2005

View Postrz, on Sep 29 2007, 12:24, said:

Antenele Digi sunt pe cale de disparitie chiar in zonele unde pana acum 5-6 luni aveau suprematia... oamenii s-au reorientat si ma bucur sa vad ca au ales inclusiv Max, pe langa Boom (care, dupa cum se vede, e preferat acolo)

Imagine din Calan... postata de userul @Major (pe RDI)

Acum cateva luni se radea de astfel de clienti Digi. Acum... Da, ati preluat neplatitorii de la Digi, asta nu cred ca e o mandrie. Ba chiar de aici iese castigator Digi, pe termen lung.

#89
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View PostKENSINGTON, on Oct 1 2007, 10:28, said:

Acum cateva luni se radea de astfel de clienti Digi. Acum... Da, ati preluat neplatitorii de la Digi, asta nu cred ca e o mandrie. Ba chiar de aici iese castigator Digi, pe termen lung.
Si cu caravanele ce clienti crezi ca au "agatat"?
In momentul asta boom culege rauplatnici de la cablu si de la celelalte DTH-uri.E clar ca vor numar mare de clienti cu orice pret.

#90
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003

View PostKENSINGTON, on Oct 1 2007, 11:28, said:

Acum cateva luni se radea de astfel de clienti Digi. Acum... Da, ati preluat neplatitorii de la Digi, asta nu cred ca e o mandrie. Ba chiar de aici iese castigator Digi, pe termen lung.

Stai linistit ca nu se bazeaza pe astfel de clienti... legal, nu ai cum sa refuzi o instalare decat in cazuri exceptionale (solicitari in satre de rromi sau alte locatii care nu au acoperis/geamuri ori curent)
La periferie oricum sunt clienti de 7 euro... si sunt informati ca fac un contract pe 2 ani

Clientii adevarati la Boom sunt aceeia cu abonamente full de 19 euro si nu in ultimul rand cei cu 70-100 euro lunar... din ce in ce mai multi, cel putin in localitatile turistice!

Uite de ex. ce inseamna client boom de 70 euro lunar (fara tva), ''masurat'' in receptoare

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate