Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#109
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
@Meister:

In primul rand, problema ta nu este legata de  geodezie.  ;)
Ia legatura cu un inginer geotehnician pentru a primi o solutie potrivita. Nu trebuie sa te ingrijoreze alimentarea cu apa ci mai degraba proiectarea fundatiei.

#110
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Studiul geotehnic este obligatoriu pentru autorizatia de constructie eliberata de catre primarie sau doar pentru proiectant cu rol de inforrmare?

#111
ackeadrian

ackeadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.07.2009

 Ditian, on 21st October 2010, 08:20, said:

Salut!
Studiul geotehnic este obligatoriu pentru autorizatia de constructie eliberata de catre primarie sau doar pentru proiectant cu rol de inforrmare?

Depinde... depinde de ce scrie in Certificatul de Urbanism. De obicei, la cele mai multe constructii, studiul geo este cerut de C.U. pentru obtinerea A.C. Studiul il ajuta pe cel care face partea de structura sa proiecteze corect adancimea fundatiei, grosimea peretilor, a fierului beton, etc.
Asa ca... veti ce scrie in C.U. Daca nu ti se cere, atunci nu e obligatoriu, dar sunt slabe sanse sa fie asa.
Bafta!

#112
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Merci de raspuns, intre timp am obtinut si C.U. si asa este cum ai spus, imi trebuie acest studiu geotehnic.

#113
augustinmed

augustinmed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.07.2010
Buna ziua , sunt nou pe forum :notangel:  , de citit , am tot citit topicurile pe constructii.
De curand am achizitionat un teren urmand ca in urmatorii ani sa strangem ( me and my better half  :coolspeak: ) ceva arginti sa demaram...in tromba :)
Terenul a fost parte a unui lot mai mare care a fost dezmembrat de fostul proprietar , iar acum ma intereseaza o firma de cadastru pentru a stabil exact limitele proprietatii / intarusa si pentru a-mi trasa curbele de nivel ( fiindu-mi necesare pentru proiect ...terenul fiind usor in panta )
Ma intereseaza de asemenea si o firma care se ocupa de studii geotehnice.
Va rog , daca cineva cunoaste sau a avut experiente / patanii bune/rele cu vre-o firma , rog un pm ...am nevoie de ceva informatii innainte de-a ma apuca sa sun haotic la vre-unii din pag. aur.. .Mentionez ca sunt din Constanta , iar terenul se afla intr-o localitate limitrofa ( max 10km ).
Va multumesc mult.

#114
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Salut,

M-ar interesa un studiu geo pe bune pentru un teren la intrarea in Bragadiru, cum iesi din Bucuresti.
Contactati-ma pe PM.
Va multumesc!

#115
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
Daca intereseaza pe cineva un studiu geo pentru judetul Brasov, sa imi dea un mesaj ca il pot ajuta  ;) .

#116
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Salut,

caut si eu pentru zona Voluntari pe cineva care sa faca un studiu geo pe un teren de 300mp pt un P+M (max. P+1), o gaura de forare.
Acum in ianuarie am gasit oferte de la 900 la 1800 de lei, unii imi ziceau ceva de 6m, altii de 8m, cei mai scumpi gaureau la 10m.
Stiti pe cineva care lucreaza serios dar sub pragul gasit de mine?
Cei de la 1400 in sus mentionau ca "verificarea si stampilarea de catre verificatorul Af autorizat este gratuita". Ce este acest Af
si nu este inclus by default in documentatia studiului?
Vecinul de langa mine a facut studiu pe bune si i s-a dat adancime de fundare 2.2m, altul putin mai incolo are 1m.
E diferenta de muuuulti bani intre cele 2 studii.

Multumesc,

#117
ionutbarlea

ionutbarlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.03.2007

 Meister, on 15th January 2011, 00:11, said:

Salut,

caut si eu pentru zona Voluntari pe cineva care sa faca un studiu geo pe un teren de 300mp pt un P+M (max. P+1), o gaura de forare.
Acum in ianuarie am gasit oferte de la 900 la 1800 de lei, unii imi ziceau ceva de 6m, altii de 8m, cei mai scumpi gaureau la 10m.
Stiti pe cineva care lucreaza serios dar sub pragul gasit de mine?
Cei de la 1400 in sus mentionau ca "verificarea si stampilarea de catre verificatorul Af autorizat este gratuita". Ce este acest Af
si nu este inclus by default in documentatia studiului?
Vecinul de langa mine a facut studiu pe bune si i s-a dat adancime de fundare 2.2m, altul putin mai incolo are 1m.
E diferenta de muuuulti bani intre cele 2 studii.

Multumesc,


Salut,

In legatura cu Verificatorul Af.

Verificarea și expertizarea tehnică de calitate a proiectelor, execuției lucrărilor și a construcțiilor se
efectuează de către specialiști atestați, atât la lucrările noi, cât și la lucrările de modernizare, modificare,
transformare, consolidare, de reparații și îmbunătățire a terenului de fundare.
Pentru asigurarea calității proiectelor și detaliilor de execuție pe baza cărora se execută
construcțiile este obligatorie verificarea tehnică de calitate a acestora de către specialiști verificatori atestați.
Verificarea tehnică de calitate a proiectelor are ca scop realizarea unor construcții care să corespundă
calitativ cel puțin unor niveluri minime de performanță prevăzute în Legea nr. 10/1995 privind calitatea în
construcții, cu modificările ulterioare:
A - rezistență și stabilitate;
B - siguranță în exploatare;
C - siguranță la foc;
D - igiena, sănătatea oamenilor, refacerea și protecția mediului;
E - izolația termică, hidrofugă și economia de energie;
F - protecția împotriva zgomotului.
Pentru atingerea nivelurilor minime de performanță prevăzute la alin. (2) vor fi respectate reglementările
tehnice în vigoare la data elaborării proiectelor.

Af - Rezistența și stabilitatea terenului de fundare a construcțiilor și a
masivelor de pământ;

http://www.mdrl.ro/_...ri/ordin777.pdf

Orice studiu geotehnic/proiect trebuie verificat de catre o persoana autorizata. Dupa ce este verificat studiu, acesta isi pune stampila, semneaza si scrie un referat. Este obligatoriu!!!

Acesta pentru ca a verificat, a semnat, a scris referatul si isi pune parafa iti cere, normal niste bani. Acuma sunt si chestii la oferta. :)

In general pentru o constructie simpla un P, P+1 pretul pentru verificare Af este undeva intre 150-350 lei.

Bafta si va recomand minim un foraj.

Edited by ionutbarlea, 04 February 2011 - 20:41.


#118
Paulccia

Paulccia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2011
Studiul geotehnic se face din pix, dar dupa ce forezi

De ce sa nu cumperi un studiu geotehnic fara prospectiuni de teren (foraje, sondaje)
Va dau 2 exemple
Amplasament 1
Beneficarul doreste sa construiasca o locuinta P+M
stratificatie interceptata din foraj:
0-1.50m--Umplutura de pamant omogena
1.50-3.00m- Argila maloasa, plastic moale
3.00-7.00m--Argila, plastic vartoasa
Nivelul hidrostatic:-1.60 m
Solutie fundare:
Din stratificatie se observa ca terenul are un caracter dificil de fundare(cf NP074-2007).Fundarea se va face direct in stratul de argila plastic vartoasa sau prin intermediul unei perne de material granular.

Amplasament 2

Beneficiarul doreste sa construiasca o hala industriala
stratificatie interceptata:
0.0-1.10 umplutura de pamant argilos, omogena
1.10-2.40 umplutura de pamant eterogena, cu resturi de materiale de constructie ( caramizi , dale beton..)
2.40-6.00- argila prafoasa plastic consistenta la plastic vartoasa
Nivel hidrostatic >6 m
Din stratificatie, la fel ca si in cazul 1,  se observa ca terenul are un caracter dificil de fundare(cf NP074-2007).Fundarea se va face direct in stratul de argila prafoasa, sau prin intermediul unei perne de pamant selectat cu atentie

Concluzie:

Daca acesti 2 beneficiari faceau investitiile fara a cere un studii geotehnice  cu foraje pe teren, probabil alegeau adancimea de fundare directa la maxim 1.50 m. Ne putem gandi totusi ce s-ar fi putut intampla cu aceste constructii in exploatare? Ar fi fost posibil sa nu se intample nimic? Oricum acesti beneficari au renuntat sa construiasca pe aceste amplasamente deoarece ar fi costat prea mult fundatiile si pernele.

#119
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
eu unul recomand prietenilor sa faca studiul inainte de a cumpara terenul tocmai pentru ca poti avea asemenea surprize.
Cu atat mai mult nu as baga  zeci de mii  de euro intr-o constructie fara a da aia 400 euro pe un studiu, daca vreau sa ma apuc de o casa.

#120
tuana

tuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2008

 septimiu80, on 7th February 2011, 01:15, said:

eu unul recomand prietenilor sa faca studiul inainte de a cumpara terenul tocmai pentru ca poti avea asemenea surprize.
Cu atat mai mult nu as baga  zeci de mii  de euro intr-o constructie fara a da aia 400 euro pe un studiu, daca vreau sa ma apuc de o casa.
In sfarsit un om cu cap, dar sa iti povestesc eu ce am patit cu unul care mi-a zis ca el a inteles ca studiul geo e 100 Ron .... si ca la pretul asta s-a gandit ca sa-si faca si forajul ca altfel nu voia studiu geo si cu foraj :naughty: . ma gandeam daca nu cumva s-a gandit ca eu ca geolog sa ii fac studiul si sa ii dau si bani ca m-a lasat sa i-l fac....
Ce nu inteleg eu este urmatoarea atitudine general valabila; sunt dispusi sa dea mii de euro pe proiectul de arhitectura care de fapt tine mai mult de design, caci greul e pe structurist, dar nu sunt dispusi sa dea 200-300 hai 400 euro pe studiul geotehnic facut cu analizele de riguare (determinari granulometrice, densitate specifica, grad de indesare, compresiune-tasare, umflare, forfecare etc, etc) care practic te asigura ca ai sa ai o casa solida, rezistenta la cutremure pana la un anumit grad, destul de ridicat, ca nu iti fuge casa la vale cand ploua o perioada mai lunga, sau, ca nu ajunge parterul subsol. Nu mai zic faptul ca un studiu geo corect executat ii furnizeaza structuristului toate datele astfel incat acesta sa nu incarce structura inutil si evident sa faca economie la materiale si mapera nu de 2-3 sute de euro ci de mii de euro sau chiar zeci de mii de euro pt proiecte mari.
Din pacate am auzit de destui geologi, mai in varsta, care au arhive de puturi forate in diverse zone si, desi stiu ca in geologie nu prea se pupa uneori la distante f mici, presteaza cu copy paste la greu pt 100-200 roni.

#121
tuana

tuana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2008

 Meister, on 15th January 2011, 00:11, said:

Salut,

caut si eu pentru zona Voluntari pe cineva care sa faca un studiu geo pe un teren de 300mp pt un P+M (max. P+1), o gaura de forare.
Acum in ianuarie am gasit oferte de la 900 la 1800 de lei, unii imi ziceau ceva de 6m, altii de 8m, cei mai scumpi gaureau la 10m.
Stiti pe cineva care lucreaza serios dar sub pragul gasit de mine?
Cei de la 1400 in sus mentionau ca "verificarea si stampilarea de catre verificatorul Af autorizat este gratuita". Ce este acest Af
si nu este inclus by default in documentatia studiului?
Vecinul de langa mine a facut studiu pe bune si i s-a dat adancime de fundare 2.2m, altul putin mai incolo are 1m.
E diferenta de muuuulti bani intre cele 2 studii.

Multumesc,
De multe ori diferentele provin din felul mai mult saiu mai putin serios in care se face studiul. In general un studiu serios presupune:
- un foraj de 6-8 m in functie si de cum iti permite terenul pret cam 200 sau 250 ron
- analiza probelor la un laborator autorizat (in functie de analizele care sunt necesare) - 500-600 ron
- executia efectiva a studiului cu analiza datelor venite de la laborator, cu recomandari pentru constructor, structurist pentru ca sa poata calcula exact dimensiunea fundatiei, a peretilor etc, cu indicatii de drenare a terenului unde este cazul etc
- stampila de verificator ( poate fi sau nu necesra si este intre 75-100 euro)
Atentie exista geotehnicieni care se "prostitueaza" si cer 200-400 ron pe studiu si copiaza datele din foraje de prin zona la fel ca si studiul; extrem de riscant geologia se poate schimba de la m la m si e riscant sa va faceti un studiu de acest fel. Pe langa faptul ca riscati stabiliatatea si siguranta casei e posibil ca si la costul constructiei sa aveti mai multe incarcari caci structuristul va vrea sa gie in siguranta si va incarca atat fundatia cat si peretii ...

#122
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007

 tuana, on 22nd March 2011, 19:31, said:

De multe ori diferentele provin din felul mai mult saiu mai putin serios in care se face studiul. In general un studiu serios presupune:
- un foraj de 6-8 m in functie si de cum iti permite terenul pret cam 200 sau 250 ron
- analiza probelor la un laborator autorizat (in functie de analizele care sunt necesare) - 500-600 ron
- executia efectiva a studiului cu analiza datelor venite de la laborator, cu recomandari pentru constructor, structurist pentru ca sa poata calcula exact dimensiunea fundatiei, a peretilor etc, cu indicatii de drenare a terenului unde este cazul etc
- stampila de verificator ( poate fi sau nu necesra si este intre 75-100 euro)
Atentie exista geotehnicieni care se "prostitueaza" si cer 200-400 ron pe studiu si copiaza datele din foraje de prin zona la fel ca si studiul; extrem de riscant geologia se poate schimba de la m la m si e riscant sa va faceti un studiu de acest fel. Pe langa faptul ca riscati stabiliatatea si siguranta casei e posibil ca si la costul constructiei sa aveti mai multe incarcari caci structuristul va vrea sa gie in siguranta si va incarca atat fundatia cat si peretii ...

Studiul l-am facut pana la urma cu 700 ron. Acum cat de serios e sau nu, nu stiu. Da, a venit la teren si a forat pana la 6m, am stat langa el
cand a luat probe din loc in loc, mi-a explicat cum sta treaba cu diferitele straturi de sol. Nu au fost straturi "problema" gen umpluturi cu moloz, nisipuri miscatoare sau mai stiu eu ce, iar stratul de apa pare ca e la mai mult de 10m (judecand dupa o fantana la 5m de locul de forare). Documentatia in sine
include date legate de pamantul pe care l-a scos din foraj, dar fara vreo chitanta sau dovada de analiza cu laborator sau verificator autorizat.

Nici nu i-am spus ca vecinul din dreapta a primit adancime de fundare de 2.2m iar cel din stanga 1m. Mie mi-a dat undeva la 1.2m. Nici structuristul n-a comentat nimic pana acum asupra studiului. Oricum a ramas ca inainte sa torn talpa fundatiei sa ii chem pe toti (geolog, structurist, arhitect) sa verifice daca ce e in studiu corespunde cu situatia de pe teren, sa-si dea cu subsemnatul si sa parafeze documentele cu "bun de fundare".

#123
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008
Vreau sa cumpar un teren in panta in Branesti, dar inainte de asta as vrea sa fac un studiu geotehnic pentru terenul respectiv, cu toate ca proprietarul mi-a prezentat un studiu facut de el. Vreau sa fiu sigur ca studiul va reflecta realitatea. Cat timp dureaza un astfel de studiu si cum trebuie procedat efectiv? Este posibil sa folosesc acest studiu (facut inainte de cumpararea terenului) pentru proiectul viitoarei case?

Deasemenea, astept de la forumistii cu jurnale deschise eventuale sugestii in legatura cu firmele cu care ati lucrat pentru studiul geotehnic si de care ati fost multumiti.  :worthy:

#124
raulp

raulp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2008

 V A L I, on 7th December 2010, 19:49, said:

Daca intereseaza pe cineva un studiu geo pentru judetul Brasov, sa imi dea un mesaj ca il pot ajuta  ;) .
Buna. Eu am nevoie de un studiu geo pt un teren in Codlea. Cum putem lua legatura?

#125
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Salut,

imi puteti recomanda si mie un geotehnist bun cu deplasare pe teren, foraj si prelevare de probe in Brasov (15 km de Brasov) ?

Exista vreo perioada a anului in care este recomandata executia studiului geo, in aceasta perioada ploioasa terenul pe care doresc sa execut studiul, balteste de apa si zona e posibil sa fie mlastinoasa ?
De acceea vreau sa fac un studiu ca la carte sa nu am surprize !

Multumesc !

Attached Files



#126
ot04sea

ot04sea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2007
Caut un geotehnist Bucuresti -Ilfov, pt un studiu geo pe bune cu forare , prelevare de probe, analize laborator si verificare Af.
Zona Gradistea!

Discutam detalii pe PM!

Multumesc!

Edited by ot04sea, 14 April 2013 - 20:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate