Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#73
gabimoise

gabimoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.09.2004
si pe mine ma intereseaza un studiu geo.... recomanda cineva pe cineva? ptr zona bucuresti/ilfov.

#74
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Eu mi-am facut cu 550 (omul a cerut 450, dar mi-a fost jena fata de preturile din Bucuresti) RON. Omul a venit tocmai din Targoviste. Un om de toata stima pentru ca in ziua de azi toti se arunca la preturi cat mai mari, iar dansul...ce pot sa zic (nu ca-i fac reclama) dar chiar m-a impresionat. Nr. l-am luat tot de pe acest forum, dar nu mai stiu la ce sectiune, cred ca daca dati search il gasiti.

#75
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006
Pentru cei care au deja facut studiul geo puteti sa imi spuneti care este presiune efectiva a terenului. Din cate am vazut asta se masoara in Kpa.  La mine este vreo 200 si as vrea sa stiu din ce aveti si voi cam la ce sa ma astept.

#76
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
La mine am diferite presiuni in functie de adancine:
0,9m 210kpa
1,5m 230kpa
2  m  250 kpa
2,5m 270kpa
3  m  310kpa,
dar din ce vad eu astea sunt presiunile stas, ma rog nu prea ma pricep ce scrie aici.

#77
Maril

Maril

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.10.2007
Am nevoie de un geolog...care sa stie ce face....Pentru un teren din Chiajna.




Multumesc anticipat ...

#78
mariuss_b

mariuss_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2008
Am nevoie de un studiu geo . Nu conteaza zona. Proiect pt. faculta .. ma poate ajuta cineva?

#79
dundee

dundee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.05.2008

View Postmariuss_b, on May 12 2008, 11:09, said:

Am nevoie de un studiu geo . Nu conteaza zona. Proiect pt. faculta .. ma poate ajuta cineva?
  
   La ce facultate esti?

#80
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002

View PostDana_H, on Apr 25 2007, 07:38, said:

Da, e OK din partea mea.
Dana, TT, mcasa va rog sa-mi daca puteti sa imi dati si mi un FW la paginile respective din studiu geo pe mailul din profil sau PM.

Vreau sa fac si eu un studiu geo si sa stiu cam ce ar trebui sa contina.

Merci.

Edited by dannastase, 25 September 2008 - 09:18.


#81
geoscan

geoscan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2009
O mica definitie a cuvantului Geotehnica. GEOTEHNICA ramura a geologiei care se ocupa cu studiul rezistenței si stabilitații terenurilor.

La ce foloseste si ceea ce trebuie sa contina o sa scriu mai departe.

Studiu geotehnicc preliminar

Pentru evaluarea calitatii unui teren din punct de vedere constructiv se recomanda efectuarea unui studiu geotehnic preliminar.
Aceasta documentatie poate fi folosita pentru fazele preliminare de proiectare (studiu de prefezabilitate si/sau fezabilitate, elaborarea proiectelor de urbanism).Avizul preliminar nu se poate substitui studiului geotehnic necesar la proiectarea lucrarilor, el se intocmeste pe baza datelor geotehnice existente sau pe baza unui numar redus de investigatii de teren, functie de importanta si volumul investigatiei

Studiu geotehnic definitiv
Reprezinta documentatia geotehnica de baza necesara pentru proiectarea oricarei constructii sau pentru consolidarea, reabilitarea, reconditionarea constructiilor existente. Documentatia este parte integranta din proiectul tehnic, impus la nivel legislativ, prin Legea nr. 50 din 29.07.1991, actualizata la data de 16.10.2006.
Studiile geotehnice se intocmesc in baza normativului NP 074/2007 pentru:
• constructii civile
• constructii industriale si comerciale
• constructii agrozootehnice
• constructii si amenajari hidrotehnice
• constructii energetice
• infrastructura pentru telecomunicatii
• infrastructura pentru transport (drumuri, poduri, tunele, constructii de cai ferate)
• constructii edilitare si de gospodarie comunala
• imbunatatiri funciare
• sisteme rutiere  aeroportuare
• santiere navale si platforme marine
• lucrari miniere
Studiile geotehnice presupun:
• documentare si recunoastere amplasament
• prospectare a terenului pe care va fi amplasata constructia prin foraje geotehnice / sondaje deschise (sant, put) / penetrari statice sau/si dinamice / cercetari geofizice
• prelevare de probe de sol (tulburate si netulburate) si de apa (daca este cazul)
• analiza in laboratoare de specialitate a probelor de sol (pentru identificarea parametrilor fizico-mecanici si pentru stabilirea gradului de agresivitate a apei asupra betoanelor si metalelor) recoltate
• intocmirea studiului geotehnic propriu-zis prin interpretarea informatiilor de teren si laborator obtinute, calcule de corectie si recomandari de fundare
• verificarea documentatiei intocmite de catre un expert autorizat MLPAT, cerința Af si intocmirea referatului geotehnic.

fara link-uri. cine este interesat pe va contacta in privat. Nu intinde coarda mai mult decat se permite. nu e bursa aici.

Edited by Astrul, 04 February 2009 - 12:02.


#82
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
geoscan , vezi ca aici e bursa numai pentru termopane , altceva nu prea ai voie sa vinzi pe aici ..nu de alta da le iei painea de la gura  :lol:  :lol:  :dj:

#83
Theutza

Theutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.06.2008
Observ ca in sfarsit lumea mai respecta si parerile geologilor si asta e bine. Are cineva o coloana stratigrafica din zona Snagov? Cam pe unde era Vila 23 strandul secu. Stati linistiti nu am nevoie pt un studiu geo. Ma ocup de foraje pentru climatizare geoexchange si beneficiarul n-a facut studiu geo drept care la unele foraje am probleme desi am o sapa cu cap sonic mere asa greu de zici ca sap in bazalte nu in marne. Voaiam sa ma ghidez un pic sa vad de ce merg asa greu unele foraje.

#84
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Bună seara.
Locuiesc în jud. Prahova și mă interesează să construiesc o casă și am înțeles că trebuie să fac un studiu GEO.
Aveți idee la ce preț se ridică un astfel de studiu?
Vă mulțumesc.

Bună seara.
Locuiesc în jud. Prahova și mă interesează să construiesc o casă și am înțeles că trebuie să fac un studiu GEO.
Aveți idee la ce preț se ridică un astfel de studiu?
Vă mulțumesc.

#85
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
As dori sa ma ajutati cu doua normative si STAS-uri utilizate in constructii... in format .pdf sau .doc
STAS 1242/1–89 Teren de fundare . Principii generale de cercetare
si
STAS 1243-88 Teren de fundare. Clasificarea și identificarea pamânturilor

Va multumesc!

#86
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

View PostDns78, on 4th May 2009, 21:33, said:

Bună seara.
Locuiesc în jud. Prahova și mă interesează să construiesc o casă și am înțeles că trebuie să fac un studiu GEO.
Aveți idee la ce preț se ridică un astfel de studiu?
Vă mulțumesc.

Bună seara.
Locuiesc în jud. Prahova și mă interesează să construiesc o casă și am înțeles că trebuie să fac un studiu GEO.
Aveți idee la ce preț se ridică un astfel de studiu?
Vă mulțumesc.



de ex. eu am platit 700 Ron

#87
claus_tcm

claus_tcm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.08.2009
Salut sunt si eu in stadiul de a face studiul geo si rog pe cei care au facut sau au cunostiinte sa imi lase si mie niste contate pe privat, multumesc si sarbatori fericite tuturor

#88
MirceaI

MirceaI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2007
buna ziua,

as avea nevoie de un studiu geo pentru constructie casa. daca se gaseste cineva disponibil in Sibiu sau imprejurimi l-as ruga sa ma contacteze pe PM.

Multumesc

#89
Costy85

Costy85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.05.2009
vad ca nu s-a mai postat de mult dar poate totusi merita o incercare :)

sunt in situatia de a efectua un studiu geo astfel incat as aprecia o estimare de pret si eventuale recomandari pe PM.

Zona: judetul giurgiu, comuna Joita, satul Joita (aprox 10 km de la centura)
Se doreste constructia unei case P+M cu amprenta de aproximativ 86 de mp

orice sugestii, informatii sau recomandari sunt binevenite. Din incercarile mele pe google am obtinut preturi intre 700 si 1300 de RON ceea ce imi spune ca aceste preturi sunt facute de oameni total dupa ureche in functie de dispozitia pe care o au atunci cand ii suni :)

Edited by Costy85, 04 May 2010 - 15:58.


#90
mahe11

mahe11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2010
CONSTANTA 450-600 RON

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate